Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İLİTAM İLAHİYAT LİSANS TAMAMLAMA.::. > İLİTAM Bölümleri Ders/ Dökümanlar > MALATYA İNÖNÜ İlitam

Konu Kimliği: Konu Sahibi Medineweb,Açılış Tarihi:  07 Ekim 2013 (22:08), Konuya Son Cevap : 03 Kasım 2019 (15:46). Konuya 207 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı8Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 06 Ağustos 2014, 01:29   Mesaj No:11
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:
Standart Cevap: inönü ünv.ilitam öğrencileri ders çalışma bölümü

benim kardeşim inönü ilitamı geçen sene bitirdi çok memnundu

bana en yakın sivas diye sivası tercih edeceğim

ikinci tercihim Malatya olacak
Alt 06 Ağustos 2014, 13:24   Mesaj No:12
Medineweb Emekdarı
GÖKCEN_AZRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:GÖKCEN_AZRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27691
Üyelik T.: 26 Nisan 2013
Arkadaşları:15
Memleket:ARZ
Konular: 105
Beğenildi:95
Beğendi:4
Takdirleri:60
Takdir Et:

çevremde inönü ilitam mezunu birkaç tanıdık var ve hepsi de hocaların ve eğitimin gayet iyi olduğunu, bu ilitam ı tereddütsüz tercih edebileceğimi söylüyorlar
akşam yazılan olumsuz yorumları okuyunca,
çok şaşırdım ve üzüldüm doğrusu
Alt 29 Ağustos 2014, 20:20   Mesaj No:13
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

inönü ilitam kazanan arkadaşalr kayıt işlemleri ön kayıt vs.ile ilgili bilgileri topladıkça paylaşırsanız sevinirim yoğunluğum var çok fazla araştıramıyorum
Alt 29 Ağustos 2014, 23:23   Mesaj No:14
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Medineweb Üyemizden Alıntı Mesajı göster
inönü ilitam kazanan arkadaşalr kayıt işlemleri ön kayıt vs.ile ilgili bilgileri topladıkça paylaşırsanız sevinirim yoğunluğum var çok fazla araştıramıyorum
kayıt tarihi 8-12 Eylül arası
Alt 30 Ağustos 2014, 15:53   Mesaj No:15
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
GÜLNİHAL2 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
kayıt tarihi 8-12 Eylül arası
Sonuç sayfasında yazıyordu zaten onu biliyorum ön kayıt tarihlerini kesin kayıt için gitmek şartmı ve gerekli evrakları sormuştum abla
Alt 30 Ağustos 2014, 17:24   Mesaj No:16
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Medineweb Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Sonuç sayfasında yazıyordu zaten onu biliyorum ön kayıt tarihlerini kesin kayıt için gitmek şartmı ve gerekli evrakları sormuştum abla
Benim şu an bildiğim bu,
O yüzden onu paylaştım
Alt 30 Ağustos 2014, 21:14   Mesaj No:17
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Uzaktan Eğitim Programlarını kazanan öğrencilerin Kesin Kayıt işlemlerinden önce
ÖN KAYIT işlemini yapmaları gerekmektedir.
Ön Kayıt işlemleri 12.08.2014-05.09.2014 tarihleri arasında yapılacaktır.
Ön kayıt işlemi[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] yapılacaktır.
Kullanıcı adı ve şifre olarak TC KİMLİK numaraları kullanılmalıdır.
İnönü Üniversitesi - Ögrenci IsleriOtomasyonu
alıntı
Alt 30 Ağustos 2014, 21:16   Mesaj No:18
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Ön kayıt soran arkadaşlarıma duyurulur,
yerleşme sonucunuz Cuma günü açıklandığı için Pazartesiyi bekleyin
tavsiyem geçen yıl ön kayıt yapılmamıştı bu sene yapılır mı bilmiyorum.
Şu da var ki İnşaAllah madur olmazsınız çünkü kayıt yaptırmak için
belli süre verilmesi gerekir.
Pazartesi bir duyuru olmazsa bilgi almak için inuzemi ararsınız.
alıntı
Alt 30 Ağustos 2014, 21:40   Mesaj No:19
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

MALATYA İLİTAM HAKKINDA(GÜNCELLENMİŞ) BAZI GÖRÜŞ VE BİLGİLER:
size öncelikle ilitamlar hakkında ve özellikle malatya ilitam hakkında özverili bir bilgi paylaşım...ında bulunan hasan çalışkan hocamın bi yazısını paylaşrak cevaplarınızı vermeye çalışayım :
Hasan Caliskan:
MALATYA İLİTAMI KAZANAN ARKADAŞLARI TEBRİK EDER VE BAŞARILAR DİLERİM. Malatya ilitamı yazmakla ve kazanmakla iyi etmişsiniz. Arkadaşlar sanırım ilitamlar içerisinde en uygun olanlardan birisi. Bazı ilitamlarda arkadaşları çok sıkıyorlarmış. Bazı ilitamların dersleri felsefi ağırlıklı ve insanın fikir dünyasını bile bozabiliyor. Ama Malatya ilitamın hocalarının çoğunluğundan hep destek ve iyilik gördük. Allah razı olsun. Çoğu arkadaşlar derslerde dökülsün kaygısı gütmediler. Diploma için değil de Allah rızası için ilim niyetiyle gelirseniz çok sevaplara girersiniz. Niyetim Allah rızası olursa Allah dünyalık işlerimizi de rast getirir. Bir çok arkadaşımız İlitamın nimetlerinden faydalandılar faydalınyorlar. Bir çok arkatdaşmızı uzman imam hatip, uzman KKÖ başimam, baş KKö, statüleri kazandılar. Onlarca arkadaşımız yüksek lisansı kazandılar hatta bazıları bitirdiler. Akademisyen adayları kendileri. Bir çok arkadaşımız Diyanet Eğitim merkezi ihtisas bölümün kazandı. Bir çok arkadaşımız umre ve hac sınavlarını kazandılar ilitam bilgileriyle. Görevi olmayan arkadaşlar da ilitam diplomasıyla imam, KKÖ gibi görelvre geldiler. Hatta bazı arkadaşlarımız İlitamdan eş bile bulup evlendiler. Benim için en önemli bir yanı da çok değerli samimi dost ve arkadaşlar edindim. Çoğu şehirde size kapısını açasacak dostlar edinmek te büyük bir nimet. Yani bu kapı bereketli bir kapı. İnşaallah öğrendiklerimizle amel eder ve ihlaslı olursak asıl mükafat Cennette olacak. Arkadaşlar birbirinize ve hocalarına saygı ve hürmet gösterin birbiriniz sevin. Birbirinize destek olun. Unuttuk. onlarca arkadaşmızı formasyonunu tamamladı ve şimdi Mili Eğitim bakanlığından atamayı bekliyorlar. İlitamlı öğretmen arkadaşlarımızın sayısı da epeyce kabarık olacak. Allaha emanet olun. normal çalışma ile kolayca bitirirsiniz.
Yılmaz Poyraz (bu da benim daha önceden bilgilendirdiğim bi yazımdır inş bi göz atınız : )
MALATYA İLİTAM HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER:
arapça dersleri kolay diyemem ancak biraz dikkatli çalışmayla inş halledersiniz diye inanıyorum ve şunu da özellikle ifade edeyim ki ilitamın soru taktiğinde şöyle bi özelliği vardır: sorulan sorular işlenen ders materyalleri dışından gelmez yani siz sizin için verilen ders materyallerini ve videolarını dikkatlice dinleyip çalıştıktan sonra inş rahatça halledersiniz yani biraz gayret ve dikkat sayesinde olur inş
SORU 1- malatya ilitamda Ders başarı notunun hesaplanmasında; ara sınavların ortalamasının etkisi % kaç, yarıyıl sonu sınavının etkisi % kaç acaba ?
Malatyada ise vizeni %20 alınıyor finalin %80 aliniyor..vize 100 de olsa finalden 55 alma zorunlulugu var yoksa dersten kaliniyor..ortalamam 59 la ben dersten kalmıştım final 55degil diye .yuz yuze egtim zorunlu degil istege bagli..yuz yuze egtimde hocalar dersler konusunda genelde yardimci oluyor.son zamanlarda her dersten 20 soru oldu.
SORU-2-peki alttan dersımız kaldığında sene ye o ders için ayrı bı ücret vermek zorunluluğu va mı ?
CEVAP:hayır yok..
Bu senenin ikinci döneminde yeni sisteme geçildi
Açılımı ise, ilk dönem ganonuz 1.80 olsa da olmasa da ikinci dönemin tüm derslerini alıyorsunuz
İkinci dönem ve sonra ki dönemler de ise her zaman son ders gördüğünüz dönemin ganosu geçerli oluyor yani 1.80yada üzeri ise 30 krediye kadar ders alabiliyorsunuz, diyelimki alttan kalan güz dönemin den 8 kredilik dersten kaldın ve yeni dönemden de 20 kredi olduğuna göre 28 kredi oluyor.
diyelim ki ikinci döneminizin ganosu 1.80 altı o zaman 14 kredi alma hakkınız oluyor
örnek güzden kaldığınız derslerin kredisi 14 se üstten hiç ders alamayıp sadece kaldığınız dersleri alabilirsiniz.
mesela 8 kredilik dersten kaldıysanız üçüncü yeni dönemden 8 kredi daha alabilirsiniz
hiç kalmadıysanız yeni üçüncü dönemden 14 kredi alabilirsiniz.
Bu sene yeni bir uygulama daha başladı, yaz okulu açılan yerlerde ders almaya müsaade edildi.
SORU 3- ara sınavlarda ınternetten uzerınden mi yapılıyor:
Vize internetten oluyor, her ders için üç defa girme hakkınız var isterseniz hakkınızın hepsini isterseniz birini ikisini kullanabilirsiniz. Vizenin %20 si kullanılıyor. Final ise Malatya daki kampüsteki okullarda oluyor ve %80 kullanılıyor
Finalde 55 almazsanız vizeniz 100 de olsa kalıyorsunuz, Finalde 55 alırsanız vizenin 30 da olsa geçme ihtimaliniz oluyor çünkü ortalamada çan eğrisi kullanılıyor.
Finalde kaldığınız ders için bütte sınavında girebilirsiniz
iki yıl sonunda final büt sınavından sonra kaldığınız bir ders varsa tek ders sınavına girebiliyorsunuz.
Diploma yerine verilen geçici öğrenci belgesi de diplomanın geçerli olduğu yerlerde geçerli oluyor.
CEVAP: SORU 4- kur'an sınavları nasıl yapılıyor ve ezberleri hakkında bilgi verir misiniz?

CEVAP: ayrıca kuran her dönem de olup vizesi online, final ve eğer finali geçemezde büte kalırsanız bütü de komisyon huzurunda sözlü mülakat şeklindedir.
kur'an sözlü olup ezberlerinizi hangi komisyona düşerseniz o komisyonda bulunan hocalarımız dinler ve özellikle de düzgün okuyorsalar eğer inş sıkıntı çekmezler .
ezberler finallerin hemen akabinde ya aynı gün ya da diğer gün komisyon huzurunda sözlü olarak yapılmaktadır. kuran sınavlarının vizesi internetten ancak finalleri ise diğerlerinden farklı olarak komisyon huzurunda ezberlerden ve tecvit bilgilerinden sorularak yapılır...eğer finalde geçemezsen o zaman bütte de aynen sözlü şeklinde olur yani kuran dersinin hocası bizzat kendisi bulunup sınavınızı mülakat sözlü olarak yapar.
EZBERLER DE ŞÖYLE:
3.SINIF 2.DÖNEM KU'AN EZBERLERİ VE BU KONUYLA İLGİLİ SON DKK HABERİ !!!
burçtan aşağısı,ali imran 102-109,190-194---bakara 285-86---haşr 22-24---taha 1-12---zümer 73,75 İDİ ANCAAAAK !!!!!! kuran dersinden taha ve zümer ezberden çıkmış yerine fetihin son sayfası legad sadakallahuden sonuna kadar yani fetih 27-29 arası ezberlenecek
4.sınıf 2.dönem kur'an ezberleri:
cuma rahman hucurat saf
4.sınıfın tamamında ezberlenecek olanlar da aslında toplu olarak şöyle :
İLİTAMIN GELECEK YIL Kİ EZBERLERİ..
YASİN - FETİH - HUCURAT - MÜLK - NEBE - CUMA - İSRA (1-10 ARASI) - SAF -
ezberlerle ilgili bi de tavsiye yazımı vereyim tam olsun:
GENELDE AMENERRASÜLÜ VE HÜVALLAHÜLLEZİYİYİ PEK SORMUYORLAR ÇÜNKÜ BUNLARI ZATEN HERKES NASILSA Bİ ŞEKİLDE İMAMLIK OLARAK YA DA CEMAATLERE KATILARAK(CAMİLERDE) DUYUP ÖĞRENMİŞTİR YA DA ÖĞRENİRLER DİYE SORMUYORLAR ANCAK FETİH SÜRESİNİN EZBER AYETLERİNİ VE HASSATEN DE SON AYETİNİ ÖNEMSEYİP SORARLAR,ÇÜNKÜ SON AYETTE ZORLAYICI ŞEKİLDE TECVİD KAİDELERİ UYGULAMALARI SÖZ KONUSU OLDUĞUNDAN (AĞIZ YAPINIZI VE MAHREÇLERİ NASIL ÇIKARTTIĞINIZI ANLAMAK AÇISINDAN )SORARLAR...AYRICA DA ÖZELLİKLE VE'L ADİYAT,ŞEMS,İNŞİRAH,SEBİHİSME RABBİKE DİYE BAŞLAYAN SÜREYİ VE TARIK SÜRESİNİ DE İYİCE ÖĞRENMEYE BAK İNŞ...BU DEDİKLERİM GENELDE SORULMUŞ OLAN VE ÜZERİNDE DURDUKLARI SÜRELERDİR...BENİM TAVSİYEM BUNLAR ..İNŞ RABBİM YAAR VE YARDIMCINIZ OLSUN...SELAMETLE
SON KURAN BİLGİLERİ DE ŞÖYLE (YENİ BİLGİDİR):
Ismail Atak:
arkadaşlar mustafa hocamızdan edindiğimiz bilğiye göre:
4. sınıf kur'an-ı kerim ezberleri güz dönemi :
yasin, mülk, nebe, fetih. bahar dönemi :rahman, hucurat, saff, cuma. yaz tatilin de çalışmak isteyen eksiklerini tamamlamak isteyen arkadaşlar için şimdiden veriyoruz.
ayrıca:
3.sinifin güz donemi ile bahar dönemindeki Kuran ezberlerinin tamamı ise şöyle :
buruc tan aşağısı haşr 22-24, bakara 285-286, ali imran 102-109,190-194, zümer 73-75, fetih 27-29 (hatırladığım bunlar).
3. sınıf ezberleri:(Y.P)
Şems Leyl ve Duha' dan asağısı
GEÇMİŞ SINAV ÜSÜLLERİ İLE İLGİLİ DE ŞU BİLGİLERİ DE AKTARALIM :(ZÜLAL BALA
3.SINIFLARIN DİKKATİNE!
KUR'AN DERSİNDE ANLATILANLAR;
1-kadr,asr ve kureyş sureleri kesinlikle sorulacak.
2-sorulacak ezber sayısı 8..herbiri 6.25 puan degerindedir..
3-zamir konusuna bakınız..
4-munfasılları başta bir eif okuduysanız sonuna kadar bir elif İile okuyun.iki elifle başladıysanız iki elifle devam edin artırma eksiltme yapmayın.
5-tebbet suresi birinci ayetinde ki kalın harflere ve kalkaleye dikkat edin..
6-kureyş suresinde meddi linlere dikkat edin..
7-nas suresinde fi sudurin nas ayetinde ki incelik ve kalınlık uyumuna dikkat edin..
8-kadr ve asr surelerinde ra lara dikkat edin..
9-harfler ve mahreçler cok önemli..,vasl,vakf,okuyuş kuralları ve izhar..
10-dat harfi da cıkmayacak..gerekirse köpek dişine kaydırın za ya yakın bir ses cıkarın..
11-hadr ile okumayın..tertil yada tahkik ile okumaya dikkat edin..
12-kaynakçalardan sorumlu değiliz..
13-hatalar 2,tecvid 5,uyarılar 2,ezberler 6 puan üzerinden değerlendirilecektir..
KAYISI HABER AJANSI ZÜLAL BALA...
SORU 6- malatyada yurt ve barınma sorunları var mı ?
hayır...bir çok yurt ve cemaatlerin yaptığı özel yurtlar.evler v.s mevcut olup bu konuda inş sıkıntı yaşamayacağınız kanaatindeyiz....
KARAR SİZİNDİR..HER ŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN İNŞALLAH....SELAM VE DUAYLA
Yunus Ergün:
Malatyada ise vizeni %20 alınıyor finalin %80 aliniyor..vize 100 de olsa finalden 55 alma zorunlulugu var yoksa dersten kaliniyor..ortalamam 59 la ben dersten kalmıştım final 55degil diye .yuz yuze egtim zorunlu degil istege bagli..yuz yuze egtimde hocalar dersler konusunda genelde yardimci oluyor.son zamanlarda her dersten 20 soru oldu..Erzuruma dicleye Elazıği gore daha zordur ona göre yani tercih yapilmali
SIKINTI DERT KEDER ISTEYEN MALATYA ILITAMI SECSIN DERIM.....AMA DÜZGÜN BIR ILITAMDA YOK ILITAMLAR HEP SIKINTILI.
Malatya ile bilgi vereyim..vizeler netten %20 alınıyor final Malatyada oluyor%80 alınıyor.finalden 55 alma zorunlulugu var...vize 100 olsa bile finalden 55almak zorundasin yoksa dersten kalirsin...kuran sinavi finalde sözlü oluyor..finalden bir hafta once bir hafta egtim var ama zorunlu degil gidilirse cok cok cok faydası oluyor...
AYRICA DOKUMANLAR NETE YUKLENIYOR ONDAN INDIRILIYOR..BAZI HOCALARIN DERS KİTAPLARI VAR KAZANANLAR KAYDA GIDENLER KANTINDEN ALABILIRLER.. DOKUMAN SIKINTI OLUYOR.HAFTA HAFTA YUKLENIYOR ÇALIŞMAK İÇİN VE NRTI OLMAYIP BASKA YERDEN ÇIKTI ALMAK ISTEYENLER İÇİN SIKIN OLUYOR....EN GUZEL YANI FACEDE SAYFALAR MUHTESEM CALISIYOR.HERŞEY VAR COK YARDIM SEVER ARKADASLAR VAR HER SIKINTININ CARESI BULUNUR SAYFADA.DERS OZETLERI CIKMIS SORULARA SAYFALARDAN ULASILIYOR BU YÖNÜ ÇOK ÇOK GÜZEL..
AYRICA EN ÖNEMLİ BIRSEYDE BILDIGIM KADARIYLA NOT SISTEMINDEN DOLAYI ELAZIĞ DİYARBAKIR ERZURUMA GORE DAHA ZORDUR BUNUDA UNUTMAYIN DERIM
BUNU KESİNLİKLE UNUTMAYIN ILITAM OKUMAK DGS YI KAZANMAKTAN EZ AZ BES KAT ZOR ..BU DEDIGIMI BIR YERE YAZIN ILERDE NE DEMEK ISTEDIGIMI ANLAYACAKSINIZ FAZLA DEGIL KAZANDIGINIZ OKULUN ILK DONEMINDE ANLAYACSKSINIZ ....
kolay olmadıgi kesin kolay olanlarda var ama çalışana heryer kolaydır...Malatya da biraz daha fazla çalışılırsa halledilir.Çalisana heryer trabzon
Muhammet Turab:
ben inönü ilitam okuyorum ..fırat ve dicle de okuyan arkadaşlarıma kıyas ederek söylüyorum ki bizim okul biraz daha zor ..amma ben illaki zorlanıp dersi geçmek istiyorum diyen varsa sözüm yok ..kapımız açık bekliyoruz
Sümeyra Sunguroglu:
Bende İnönü Ilitam son dönemide atlatan Öğr. cisim olarak tavsiye ederim çok kaliteli ve ilgili hocalarimiz var çok şey kattı bizlere gecme55
Nursu Nurefşan;
kendim sebep olarak, bir yılını uzatmış biri olarak ve samimi olarak söyleyeyim ki ben şuan tercih hakkım olsa yine Allah' u alem yine Malatya'yı seçerdim. Benim için öncelik not değildir ilimdir ve ilimlerinden de istifade ettiğim değerli hocalarım var, Rabbime şükürler olsun.Ders konusuna gelirse Allah'ın izniyle çalışırsanız ve Rabbimde nasip ederse geçersiniz Mutlaka her şey 4/4 olmaz ama hayatımızda her şey 4/4 mü ki acaba. Şunu da söylemem gerekirse bana göre sorun olmayan size göre sorun olabilir, size göre sorun olmayanda bana göre sorun olmayabilir. Yani bazı şeyler kimine göre sorundur kimine göre sorun değildir bu sebepten bakış açısı önemlidir ve içinde bulunduğu durumunda etkisi olabilir. Allah'ın izniyle tevekkül sahibi olduğumuzda inanın ki sorun gibi görünenler de sorun olmaktan çıkıyor. Hakkınız da neresi hayırlıysa orası olsun. Ben dualarımda ne istersem böyle istemişimdir. Okul konusunda da aynı duamı yapmıştım çok şükür Rabbime, Malatya geldi.
Alt 31 Ağustos 2014, 02:29   Mesaj No:20
Medineweb Üyesi
ceydanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:ceydanur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21265
Üyelik T.: 02 Kasım 2012
Arkadaşları:1
Memleket:ankara
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

bakalımokuyunca göreceğiz

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: