Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > .::MEDİNEWEB YAZARLAR ODASI.::. > Yazarlar > Muhsin Arslan

Konu Kimliği: Konu Sahibi Muhsin Arslan,Açılış Tarihi:  15 Ocak 2010 (23:53), Konuya Son Cevap : 16 Eylül 2021 (09:47). Konuya 12 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı3Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 15 Ocak 2010, 23:53   Mesaj No:1
 Medineweb Yazarı
Muhsin Arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Muhsin Arslan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1032
Üyelik T.: 23 Mart 2008
Arkadaşları:1
Memleket:Bitlis
Konular: 61
Beğenildi:67
Beğendi:0
Takdirleri:322
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Azazil'i Şeytan Yapan Fiil nedir ?/Muhsin Arslan

Azazil'i Şeytan Yapan Fiil nedir ?/Muhsin Arslan

Amel imana zarar vermez düşüncesine sahip olan mezhepler ve kişilerin düşüncesi Kuran'a göre sorunludur.

İmanı sadece;" dil ile ikrar kalp ile tasdik" ile iktifa eden düşünce de sorunludur.

imanı dili ile ikrar edip kalbi ile tasdik eden, ahlaksız da olsa mümindir tezi de sorunludur.

ne kadar muteber, ahlaklı olsa olsun, imansız ise güzel amelleri boşunadır tezi de düşündürücüdür...

hemen sinirlenmeyin...

düşünelim beraber;
Ebu Talip ile Ebu Leheb kardeştirler..Resulullah'ın amcasıdırlar.

birincisi hayatı boyunca Resulullah'ı ittaizilkurba'yı korumuş kollamış, iyilik ahlak örneği olmuş, zina içki gibi pisliklerden uzak kalmış bir sima..

ikincisi her türlü pislikten çekinmeyen, Yeğeninin Risalet'ine baş düşman kesilen ve Kuran'da rezil edilen bir tip.. ikisi de küfür ehli. İkisi de ebedi cehennemlik ve kafir..

bu ikisinin arasında fark olmalı değil mi ?

geçelim...
İman sadece Allah'ın varlığına birliğine baweri mi midir?..

Şeytan Allah'ın varlığını birliğini bizden iyi bilmiyor mu ? iman bilmek ise inanmak ise şeytan bunu gözleriyle görmüş bir yaratık değil mi ?

ama şeytan kafirdir..!

imandan şunu anlamamız gerekmez mi sizce?
iman inanmak ve gereğini yaşamak olmalı değil mi ?

Şeytan cahil değildi, onun kadar ibadet eden varlık da yok idi. onu şeytan yapan Allah'ın varlığını birliğini inkar da değildi.

Onu kafir yapan imanını amele dökmekten kaçmasıdır. İman inandım, biliyorum ilmen yakin aynel yakin demekle olmuyormuş demek ki.
şeytanı kafir yapan ırkçılık idi. Ben ateş ağanın oğlu Adem toprak ağanın oğlu tezi idi..

şeytanı şeytan yapan haset kıskançlık idi. Ademe saygı gösterecek kadar düşmedim, ondan neyim eksik tezi idi..

şeytanı şeytan yapan, behimi sıfatlara taviz vermesiydi. Irkçılık ateşi o kadar bastı ki, Adem'in çocuklarını kendi akıbetine ortak yapmak idi. Bana yar olmayan eşreflik onlara da olmasın...

geçelim...

Kuranın emirlerine bakalım. Tüm ibadetler güzel ahlak inşası endekslidir.

namaz fuhşiyatan munkerden korumalıdır. Aksi takdirde o namaz sadece spordur.

gıybetli haramlı yalanlı oruç anlamsızdır, gitsin iftarını açsın boşuna aç kalmasın tehditlidir.

haccda hiç bir canlıya çevreye zarar vermeden yaşamalı, aksi takdirde o hacc turistik seyahattir...

zekat fakiri rencide etmeden verilir. Riya gösteriş mahsulü zekat sadece gösteriş olup karşılığı yoktur...

iflah olan mümin, imanında tereddüt etmeyen, amelinde ihlas ahlak..

geçelim ve toparlayalım...

Amelsiz iman ruhsuz ceset gibi işe yaramaz...

Ahlaksız amel kör olan göz gibi işe yaramaz...

Ahlaksız Mümin sidikle abdest alıp namaz kılan abid gibidir...

ırkçı Mümin besmele çekip içkisini yudumlayan sarhoş gibidir..

mürai gösterişçi takvasız görsünler desinlerci mümin zavallı bir ahmak gibidir...

şeytanimsi mümin Allah ile şeytanı bir arada memnun etmeye çalışan sefih gibidir..

insanları kandırır, Allah'ı kandırır, şeytanı kandırır, meleği kandırır sanır, ama kendisini kandırıyor farkında değildir..

altını çizerek not düşeyim. kimse dört dörtlük değildir günahsız değildir. Tekfir etmek de haddimiz değildir. İslam'ı yaşamaya çalışan mücadele eden, bazen hatalara düşen tövbe ile dönen dönmeye çalışan kesimlerdeniz.

Bu kesimler niyetlerine göre hesap verecektir elbette..

benim dile getirmeye çalıştığım, müminliği kimseye kaptırmayan ama ahlaksızlıkta da direnen, meslek edinen kesimlerdir.
Kuranı sünneti inceleyin..

iman ile amel bir bütündür ayrılamaz. İkisi yalnız başına işe yaramaz.

mümin ile güzel ahlak bir bütündür ayrılamaz. Yalnız başına işe yaramaz.

bunu anlıyorum kuran sünnetten..
ama Ebu talip konumunu çözmüş değilim.
sizce çok mu uçuk düşünüyorum..?
saygılar...

Muhsin Arslan
15.01.2010
Abdulmelik@medineweb.net
Malazgirt muş.

Konu Sahibi Muhsin Arslan 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Ey Filistin sessiz ol Süslümanlar uyuyor! Muhsin Arslan Kara Kartal 4 200 19 Kasım 2023 23:24
Kim Suçlu? /Muhsin Arslan Muhsin Arslan Filistin 6 791 02 Aralık 2021 20:10
Şaşı Bakışlar Şase Yakar Muhsin Arslan Muhsin Arslan 0 759 12 Temmuz 2020 03:11
Korona'nın vaveylası/Muhsin Arslan Muhsin Arslan sadık 2 1055 03 Nisan 2020 05:38
Suçlu Kim? Hırsız mı? Ev Sahibi mi? Muhsin Arslan salih 5 1642 27 Şubat 2018 22:04

Alt 16 Ocak 2010, 00:02   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
medinelii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:medinelii isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1808
Üyelik T.: 11 Mayıs 2008
Arkadaşları:0
Konular: 89
Beğenildi:4
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: Azazil'i Şeytan Yapan Fiil nedir ?

allah razı olsun, evet. gerçek imanın tasvıri bu olmalı
Alt 16 Ocak 2010, 00:15   Mesaj No:3
Medineweb Üyesi
Durumu:esracık isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5414
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Konular: 12
Beğenildi:0
Takdir Et:
Standart RE: Azazil'in Şeytan Yapan Fiil nedir ?

Ey Rabbim;
Eğer senin merhametini yanlız SALİHLER'in ümit etmesi gerekiyorsa, Mücrimlerin kime sığınsınlar ?

Ey Rabbim, Sen yanlız Has Kullarını kabul ediyorsan,mücrimler kime gidip yakarsınlar ?!....
Alt 16 Ocak 2010, 00:46   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

Muhsin abim Allah razı olsun yalnız Ebu Talib hususunda Ehlibeyte düşmanlığından dolayı Emevi Zalimlerinin saray Mollaların kasıtlı uydurmaları mevcuttur Düşünün abi Binlerce İnsanın Katline sebep Olan Muaviye gibi birinin İmanından kimse şüphe etmez çünkü Adaletli ve Kuran'i bir bakış açısı ile bakılmadığındandır. Kuran'i kerime göre bir insanı Katleden Bütün İnsanlığı katletmiştir Ayetini o zaman bizler nereye bırakacağız Eğer Binleri katleden Muaviyeler Amr Bin Aslar Yezid gibi (FASIK bu sözüm sadece Yez İte dir) birisine İmanlı diyecek isek Ebu Talib onlardan Milyon kez Daha İmanlıdır Çünkü Allah resulünü himaye ederek koruyarak Davasının Olgunluğa kavuşması için en büyük rolü oynayan biridir Şimdi birileri Diyecekki ebu talibi neden bu kadar savunuyorsunuz buyrun delilleri ile bakalım Omu Daha İmanlı Muaviyemi ?

Kureyş, Peygamber'in kendi ilahlarına kötü söylediğini Ebu Talib'e şikayet ettiklerinde Ebu Talib Peygamber'e gelerek şöyle dedi: "Yeğenim! Kavmim bana gelerek şikayette bulundular. Hem bana hem de kendine bir lütufda bulun da gücümün dışında kalan bir şey yapma."

Resulullah şöyle buyurdu: "Allah'a andolsun ki, güneşi sağ elime ve ayı da sol elime verecek olsalar yine de davamdan vazgeçmem. Ya Allah dinini galib kılacak, ya da bu yolda öldürülünceye kadar çalışacağım."

Peygamber daha sonra ağladı. Gitmek istediğinde Ebu Talib ona "Yeğenim geri dön." diye seslendi. Resulullah da geri dönünce Ebu Talib şöyle dedi: "Git ve ne istiyorsan söyle.Allah'a andolsun ki, seni asla onlara teslim etmeyceğim."

(Sirei İbn-i İshak, s.154. )

Bir rivayette de yeraldığı üzere Ebu Talib Ali'ye "Oğlum seçtiğin bu din nedir?" diye sordu.

Ali (a.s): "Baba, ben Allah'a ve Resulü'ne iman ettim. Peygamber'in elçiliğini tasdik ettim. Allah için onunla namaz kıldım ve kendisine tabi oldum." dedi.

Ebu Talib ise cevap olarak şöyle buyurdu: "İyi bil ki Peygamber seni iyilikten başka bir şeye davet etmemiştir. O halde ona tab'i ol."

(Tarihi Taberi, c.2, s.214. )

Bazı rivayetlerde şöyle yeralmıştır: "Ebu Talib ölmek üzere olduğunda Resulullah (s.a.a) yanına giderek; "Ey Amca, lailahe illallah de ki, Allah nezdinde hüccet olsun" dedi. Orada hazır olan Ebu Cehil ve Abdullah b. Ebi Umeyye; "Ey Ebu Talib, sen Abdulmuttalib'in dininden yüz mü çeviriyorsun?" dediler. Ebu Talib de bunun üzerine "Ben Abdulmuttalib'in dini üzereyim." dedi. O zaman da Resulullah şöyle buyurdu: "Ben de nehyedilinceye kadar senin için dua edeceğim." O zaman da şu iki ayet nazil oldu: "Yakınları bile olsa kendilerine (hak) açıklandıkdan sonra müşrik olanlar için Peygamber ve Allah'dan yarlıganma dilemesi (doğru) olmaz."

(Sahihi Buhari, c.5, s.131; Tefsir-i Taberi, c.11, s.30-31)

"Sen sevdiklerini hidayete erdiremezsin."
(Kasas-56)
Ebu-l Futuh Razi bu rivayete cevab olarak şöyle yazıyor: Bu rivayet batıldır. Zira bu ayetler Resulullah'ın (s.a.a) vefatına yakın bir zamanda nazil olmuş Ebu Talib ise çok önceleri ölmüştü.

(Tefsiri Ebu-l Futuh , c.6, s.126.)

Kaldı ki, bu hadisin ilk bölümüyle son bölümü arasında çelişki vardır. Zira, hadis Abdulmuttalib'in dini üzere olduğunu söylemiştir. Abdulmuttalib ise müslüman idi.

Zeyni Dehlan şöyle yazıyor: Ahmed b. Hanbel, Tirmizi Teyalisi İbn-i Ebu Şeybe ve Nesai'nin Hz. Ali'den rivayet ettikleri üzere bu ayetin nüzul sebebi şuydu ki, insanlar müşrik olan babaları için dua ediyorlardı. Bu yüzden mezkur ayet nazil oldu. Bu hususu açıkça tasrih eden bir hadisi İbn-i Abbas rivayet etmiştir.

(Esn'el Metalib, s.18. )

Zemahşeri de ayetin Ebu Talib hakkında nazil olduğunu kabul etmiyor ve şöyle diyor: “Ebu Talib hicretten önce ölmüştür. Bu ayetler ise Medine'de nazil olan son ayetlerdendir.”

(El-Keşşaf, c.2, s.315. )

Ehl-i Sünnet yoluyla nakledilen bazı rivayetlerde yeraldığı üzere Resulullah'a: "Acaba Ebu Talib'e bir yararın dokundu mu? Zira o seni himaye ediyor ve senin için müşriklere gazab ediyordu" diye sorulunca şöyle buyurdu: "Evet Ebu Talib topuklarına kadar ateşten bir çukur içindedir. Eğer benim şefaatim olmasaydı muhakkak o cehennemin en derin çukurunda bulunurdu."

(Sahihi Buhari, c.5, s.130. )

Bu hadis de önceki hadis gibi uydurulmuştur. Seyyid Fehhar'ın naklettiği dört rivayette imam Rıza ve imam Sadık bu hadisi reddetmiş ve onun yalan olduğunu açıklayarak Ebu Talib'in iman etmiş olduğunu söylemişlerdir.
(el-Hüccet ala'z Zahib, s.82-85.)

Bu hadisin senedini Ehl-i Sünnet alimlerinin çoğu da kabul etmemişlerdir.
(El Gadir, c.8, s.23.)

Buna binaen tevhidi şehadet olmadığı takdirde Peygamber kimseye şefaat edemez ve azabının azalmasını istemez. Dolayısıyla bu hadisi kabul etmek mümkün değildir.
Alt 16 Ocak 2010, 01:23   Mesaj No:5
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1162
Beğendi:331
Takdirleri:7539
Takdir Et:

değerli mevlüd'üm..
konumuz ebu talibin islam yada gayri müslim değildi.sadece bir profil çizdim adı ebu talib de olur akil de olur...
ebu talibin müslüman olduğuna inananlardanım diyeyım sana..

isyankar şeytan profilini çizelim;
onun asrında
1-kendisi kadar abid biri yok
2-kendisi kadar alim mahluk yok
3-makam rütbenin zirvesinde
4-Rüyetullaha mazhar olmuş bir varlık
5-inanmak konusunda proplemi yok
6-isyan bayrağını çektiğinde ey rabbim lütfet kıyamete kadar yaşıyayım öç alayım diye yalvaran dua eden rabbini tanıyan biri...
7-onu kafir yapan inkarı değil isyanıdır.ırkçılığıdır.kaprisidir.bencilliğidir.sa nıldığı gibi Allah yok demiyor,Allah var inandım .ama isyanım ademedir dolayısıyla Allahın emrine itaat etmemek sonucu düştü esfele..

.................................................. ................

günahkar bir müslüman bir profili çizelim;
1-zalim,hain,haramzade,merhametsiz,yalancıdır.hama halepçeyı kahvesini yudumlayarak tuşa basar.
2-ahlaksızdır,takvasızdır ve meslek edinmiştir.zinası faizi içkisi günlük vazgeçilmezidir.
3-günahta ısrarcıdır,tevbesizdir,kırk yüzlüdür..görünüşte melek içi şeytan...
4-tüm bunlara rağmen namaz kılar zekat verir ve kelime i şehadet getirir.

bu profili düşünün...

.................................................. ....

ahlaklı kafir profil çizelim ;
1-ahlaksızlığı yok dürüst efendi biri..
2-faiz içki zina katil iki yüzlülüğü yok...
3-etrafına zarar yerine fayda vermeye çalışan biri...
4-hak hukuk konusunda titiz biri...
5-ve kelimei şehadet getirmiyor inançsızım ateistim der...
bu profilide düşünelim...
.................................................. .......
günahkar zalim saddam müslüman profili cennete ahlaklı zararsız kafir profili cehenneme...
düşündürücü değil mi...?
Mihrinaz beğendi.
Alt 16 Ocak 2010, 01:35   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Kuşkusuz, (bu ilahi kelama) iman edenler ile Yahudi inancının takipçilerinden, Hıristiyanlardan ve Sabiilerden Allah'a ve Ahiret Günü'ne inanmış, doğru ve yararlı işler yapmış olanların tümü Rablerinden hak ettikleri mükafatları alacaklardır; ve onlar ne korkacak, ne de üzüleceklerdir.
(Bakara 62)

Abim dikkat ederseniz Ayeti kerimede İman edenler ile diyor yani Müslümanlar ile birlikte Yahudi hristiyan ve sabiiler için Allah'a ve Ahiret gününe inanmayı esas alıyor bunun yanında SALİH ameli ile yaptıklarının mükafatının olacağı Müjdesi Bizzat Allah tarafından verilmektedir bu ayet üzerinde biraz düşünmek lazım Fecr abim ve katkıda bulanacak kardeşlerimden bu ayet hususunda düşünülmesini ve fikirlerini beyan etmelerini rica ediyorum.

Muhsin abim şu ayeti kerime ile yola çıkalım Bu ayeti kerimede İman esas kılınıyormu ?
Alt 16 Ocak 2010, 01:45   Mesaj No:7
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1162
Beğendi:331
Takdirleri:7539
Takdir Et:

ayetteki “Her kim Allah’a ve âhiret gününe iman eder ve amel-i sâlih işlerse” cümlesiyle beyan buyurulan gerçek iman edenlerin, Hz. Muhammed (a.s.)’ın peygamber olarak gönderilmesinden sonrakiler diye tefsir edilmesi lâzım geldiğinde hiç şüphe yoktur.
yani yahudi olsun bektaşi olsun ateist olsun...her kimki iman edip salih amel işlerse....
anlamak lazım...
yoksa hristiyan,yahudi putperest dinine mensup olmakta ısrarcılık ve iman ettim demek kuranın kabul edeceği bir iman profili değildir.
bu noktya dikkat edelim ve o ayetin sıyak sıbağına nuzul sebebine müfesirlerin bakışına dikkat ederek girişelim derim...
Alt 16 Ocak 2010, 01:49   Mesaj No:8
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Tamam Muhsin abim o zaman ben Bu ayeti kerimenin siyak sibak ve nüzuluna bakarak konuya katılım sağlayacam yanlış bir anlayışa meyil vermemek için amacımız Hakka ve Hakikate araştırarak İman etmek teşekkürler abim.
Alt 16 Ocak 2010, 14:51   Mesaj No:9
Medineweb Üyesi
Durumu:AşıkıZehra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2783
Üyelik T.: 26 Temmuz 2008
Konular: 26
Beğenildi:2
Takdir Et:

Allah razı olsun..Hz. Ebu Talip mümindir ve ulu bir kişidir.Aksini düşünmek zaten Ehlibeyt düşmanlarının dine soktuğu bir fitnedir.
Alt 16 Ocak 2010, 23:25   Mesaj No:10
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

islam inanç ile inşa edilen bir bina gibidir ahlakta islamın önemli düsturudur.
iman, ibadet, ahlak, fıkıh gibi bu ana maddelerinin sıralanış şekli ile uygulanılmazsa ortaya;
ahlaki sorunlu ibadetindende geri durmayan.
veya fıkhı ön plana alıp ahlakı arka plana atarak tuhaf bir mizaç çizenler zuhur eder.

hadi imanı olmayanlar neyse ya bizim müminlerin ahlaksızlığıda tabi ayrı bir tartışma konusu..

şeytan konusu hocam aslında sadece şeytan değil
firavun örneği, nemrud örneğide aynı şekilde hepsi Allahın yaratıcı olduğunu biliyorlardı ki mucizelerlede sabittir.onların derdi hakimiyet konusundaki bencillikleri.
bu bencilliğide ahlak ile ilişkilendirmek mümkündür.

ahlaksız olan bencildir.
bencil olan zaten ahlaksızdır.
azazili şeytan yapan fiilde bu iki karakterin olmasıdır.

çok güzel olmuş kaleminize sağlık.

Mihrinaz beğendi.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: