Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Muhtelif Konular

Konu Kimliği: Konu Sahibi YaŞuHa,Açılış Tarihi:  06Haziran 2011 (22:59), Konuya Son Cevap : 06Haziran 2011 (22:59). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 06Haziran 2011, 22:59   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
YaŞuHa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:YaŞuHa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13867
Üyelik T.: 24 Mayıs 2011
Arkadaşları:6
Konular: 399
Beğenildi:29
Beğendi:5
Takdirleri:53
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Sahabe İnancimiz...

Sahabe İnancimiz...

Sahabe İnancimiz...

SAHABE İNANCIMIZ VE RAFIZİLER

EHL-İ SÜNNET İMAMLARININ ASHAB HAKKINDAKİ

GÖRÜŞLERİ VE RAFİZİLER

Bu risale Rasulullahın ashabını korumak

Onların kadrini ve şerefini yükseltmek

Haklarında söylenen haksız sözlere cevap vermek

Onları en hayırlı ve en adil nesil olarak gördüğümüzü ve nesillerimize onları örnek gösterdiğimizi bildirmek

Onlara karşı haksızca saldıranlara karşı adavetimizi duyurmak

Onurlarını sünnetlerini cihadlarını menhec edindiğimizi duyurmak için hazırlandı...

Bir gün bir müslüman kardeşim bir kadının Allah ebu bekir ve ömere lanet etsin dediğini ve bunun hükmünü sordu…

Bir başka müslüman ise Allah ebu bekir ve ömer le beni mahşerde buluşturmasın diyenin sözünün doğru olup olmadığını söyledi...

Yine aynı şahıs bazı şahısların sahabiler hakkında onlara hakaretler içeren onları ayıplayan sözler söylediklerini ve bu sözlerin hükmünü sordu…

Bende bu sorular üzerine bu sözü söyleyenlerin haince saldırılarına dayanamayarak kuranın sünnetin ashabın tabiinin ve selefin önde gelen imamlarının ashab hakkında sözlerini toplamaya ve siz müslümanlara takdim etmeye niyetlendim…

Ehl-i sünnet akidesinin gözünde ashabın konumunu öğretmek istedim…

Değerli Kardeşlerim !

Bu risale ashabı hedef edinen dilleriyle onları yaralayan kalplerinde onlara karşı nefret tohumları saklayan her oturumlarında ağızlarından fitne tohumlarını kusanları sahih ehl-i sünnet akidesine çağırmak için hazırlandı…

Böylesine iğrenç ve rezil batıl akideden ve ahlaksızca tutumdan sakınmalarını amaçlayan bu risale

Ümmetin en şereflilerinden ve en hayırlılarından dillerini çekmelerini talep eden bir risalesidir…

Yeryüzünde kafirlerin müşriklerin tağutların azgınca islam ümmetinin akidesini ve neslini gaddarca öldürürken…

Bu kafirler karşısında sessiz kalıp direnmeyip kufurlerini yüzlerine söylemeyip ashab hakkında konuşmak ne kadar doğrudur_?

Bu konuları konuşmanın da pek zamanı olmadığına inanıyorum…

Ama mesele ashabın korunması ve onların kadrinin nesillerimiz gözünde düşürülmesi olunca kesinlikle bunların konuşulması gerektiğine de inanıyorum...

Biz dinimizin aslını onlara ve nakillerine dayandırıyoruz...

Onların değerinin düşmesi islamın kuranın sünnetin değerinin düşmesi demektir…

Bu sebeple Kuranın ve Rasulullahın övdüğü ashabı korumak farzdır…

Allah dan niyetimi kerim vechine layık salih amel olarak görmesini diler bana kolaylıklar vermesini arzularım…

Şüphesiz ki Allah kullarının arasında hükmedecek ve hakla batılın kimlerle olduğunu mahşerde duyuracaktır…

Allah sözlerin en güzelini inancın en sahihini yolların en temizini davetin en ihlaslısını sevdirsin…

Şüphesiz ki Allah duaları işiten ve onlara icabet edendir…

Rasulullah buyuruyor ki ben cennette iken bir köşk gördüm…

Bu köşk kimindir diye sordum ömerindir r.a denildi… Buhari Müslim

GELİN EHLİ SÜNNET ALİMLERİNE KULAK VERELİM NE DEMİŞLER ASHAB HAKKINDA

EBU HANİFENİN GÖRÜŞÜ

1-Allah Resulünün ashabını ancak hayırla yad ederiz [överiz] el fıkhul ekber sf/304

İmam ebu hanife bu cümlesiyle ashaba duyduğu sevgiyi beyan eder…

O adeta şöyle demektedir…

Onları hayırla yad ederiz karalamayız kötülemeyiz küçümsemeyiz hakir görmekten uzak dururuz onlara sövmeyiz onların ayıplarını aramayız kusurlarını hatalarını öne sürerek onları küçültmeyiz...

Bizim imamlarımız ashaba böyle güzel cümlelerle bakar ve onları çokça severlerdi…

2-Allah Resulünün ashabından olan hiç kimseden yüz çevirmez hiçbirisini diğerine karşı tutup taassupta bulunmayız… el fıkhul esbat sf/40

3-Onlardan Allah Rasülü ile bir saat beraber bulunan bir kimsenin derecesi bizlerden herhangi birinin ömür boyu yapmış olduğu amelden hayırlıdır... Menakibu ebi hanife sf/76

4-Allah Resulünden sonra bu ümmetin en hayırlılarının ebi bekir ömer osman ve ali olduğuna şehadet ederiz... Vasiyet şerhi sf/14

5-Allah Resulünden sonra insanların en faziletlilerinin ebu bekir ömer osman ve ali bin ebi talib olduğuna inanırız...

Onların dışındakilerin ise şu bundan hayırlıdır demeksizin hepsini güzellikle anarız… en nur el lami sf/119

İMAM MALİKİN GÖRÜŞÜ

1-Ebu nuaym abdullah el enbari den rivayet ediyor…

Malik bin enes der ki her kim Allah Resulünün sahabelerinden birini küçümser veya kalbinde onlara karşı bir kin duyarsa o kimse için müslümanların eline geçen feyden hiçbir hak yoktur...

Sonra şu ayeti kerimeyi okudu...

Onlardan sonra gelenler derler ki Rabbimiz bizi ve bizden önce iman eden kardeşlerimizi bağışla...

Kalplerimizi bağışla…

Kalplerimizde iman edenlere karşı bir kin bırakma Rabbimiz sen çok şefkatli ve çok acıyansın... Haşr 10 el hilye c:6 sf/327

2-Ebu nuaym ez zubeyrin oğullarından birinden rivayet ediyor…

Biz malikin yanındaydık…

Allah Resulünün ashabını küçümseyerek onlara dil uzatan birinden söz ettiler…

Şu ayeti okudu

Muhammed Allah’ın elçisidir... onunla beraber olanlar kafirlere karşı şiddetli kendi aralarında merhametlidirler… Fetih 29

Daha sonra malik şöyle dedi kalbinde Allah Resulünün ashabından herhangi birine kin besleyerek sabahlayan kimseye ayetin hükmü isabet etmiştir… el hilye c:6 sf/327

3-Kadı iyad eşheb bin abdülaziz den naklediyor…

Biz Malikin yanında oturuyorduk...

Bir de baktım ki Rafızilerden bir adam onun yanı başına gelip dikildi...

Adam ey Abdullahın babası! dedi...

Malik sesin geldiği yöne döndü...

Biri onu çağırdığında genellikle başını çevirerek ona bakardı…

Adam ona dedi ki ben seni kendimle Allah arasında hüccet kılmak istiyorum…

Yarın onun huzuruna çıktığımda bunu bana Malik söyledi diyeceğim dedi…

Malik de adama konuş dedi… adam Allah Resulünden sonra insanların en hayırlısı kimdir_? dedi…

Malik sonra ömer dedi...

Alevi/Rafizi daha sonra kim_? dedi...

Malik mazlum olarak öldürülen osman dedi…

Bunun üzerine Alevi/Rafizi vallahi asla seninle bir mecliste oturmayacağım dedi…

Malik de sen bilirsin diye karşılık verdi... Tertibul medarik c : 2 sf/44-45

İMAM ŞAFİNİN GÖRÜŞÜ

1-Beyhaki imam şafi den rivayet ediyor…

Allah tebarake ve teala Resulüne tabi olan ashabı kuran tevrat ve incilde övmüştür…

Onlardan sonra da bu şerefe ulaşacak hiçbir kimse olmayacaktır…

Bundan dolayı Allah onlara rahmet etmiş onları sıddıkların şehitlerin ve salihlerin mertebelerine yükseltmiştir… Menakibuş şafi c:1- sf/442

2- Beyhaki imam şafi den rivayet ediyor…

Allah Resulünün sünnetini bize onlar ulaştırmışlar ve vahyin nüzulüne şahid olmuşlardır…

Bu yüzden Allah’ın kendilerinden dilediğinin umumunu ve hususunu kendilerinden azimetle istediğini ve kendilerini hangi yola irşad ettiğini en iyi bilenler onlardı...

Onlar Allah Resulünün bizim bildiğimiz ve bilmediğimiz her sünnetini biliyorlardı...

Onlar her türlü ilim ve içtihada takva ve akletmede bizden daha üstündürler...

Anladığımız ve idrak edip de içtihadla hüküm çıkardığımız her konuda onların anlayış ve idrakleri bize yol göstermiştir…

Bizim için onların görüşleri kendi görüşlerimizden daha fazla övgüye layıktır…

Doğrusunu Allah bilir... Menakibuş şafi c:1- sf/442

3-Beyhaki er rebi bin süleyman dan rivayet ediyor...

Şafiyi şöyle şöyle konuşurken duydum…

Fazilette önce ebu bekr sonra ömer sonra osman sonra ali gelir… Menakibuş Şafi c:1- sf/432

4-Beyhaki muhammed bin abdullah bin abdulhakem den naklediyor…

Şafiyi şöyle şöyle söylerken işittim...

Allah Resulünden sonra insanların en hayırlıları ebu bekir ömer osman ve ali dir...

Allah onlardan razı olsun... Menakibuş Şafi c:1- sf/433

5-Herevi yusuf bin yahya el buveyti den rivayet ediyor…

Şafiye rafizi imamın ardında namaz kılayım mı_? diye sordum...

O Hayır rafızinin kadercinin ve de murcienin ardında namaz kılma dedi…

Ben onları bana anlatır mısın_? diye sorduğumda şöyle cevap verdi...

İman sadece sözdür diyen Murcie dir...

Ebu bekir ve ömer imam değildir diyen Rafızi dir…

Allah’ın dilemesini kendine tahsis eden ise Kaderci dir… Zemmul kelam k-213

İMAM AHMED BİN HANBELİN GÖRÜŞÜ

1-imam Ahmed der ki

Allah Resulünün ashabının hepsinin iyiliklerini saymak ve kötülüklerinden söz etmemek arlarında çıkan anlaşmazlıkları körüklememek de sünnettendir...

Allah Resulünün ashabından herhangi birine dil uzatan kimse bidatçi olup pis ve kaba bir Rafızi dir…

Allah onun ne nafilesini ne de farzını kabul etmeyecektir... es sunne sf : 77/78

2- imam Ahmed der ki

Onları sevmek sünnettir...

Onlara dua etmek Allah’a yakınlıktır...

Onlara tabi olmak vesiledir...

Onların eserlerine sünnetlerine tevhid ve salih amel yollarına uymak fazilettir... es sunne sf :77/78

3- İmam Ahmed der ki

Hiçbir kimsenin onlardan sonra herhangi birisinin kötülüğünü söyleyip onları yaralamaya ya da ayıplayıp eksik görmeye hakkı yoktur…

Kim böyle yaparsa sultana onları cezalandırmak vacip olur...

Böyle kimselerin bağışlanmaları da caiz değildir... es sunne sf : 77/78

4-İmam Ahmedin oğlu Abdullah rivayet eder…

Babama imamlar hakkında sordum...

Bana ebu bekir ömer osman ve ali dedi… es sunne sf : 235

5-Abdullah rivayet ediyor…

Babama Alinin halife olmadığını söyleyenler hakkında sordum...

Dedi ki bu çok kötü ve saçma bir sözdür… es sunne sf : 235

6-İbnul cevzi imam Ahmed den rivayet ediyor…

Hilafeti Ali için sabit görmeyen kimse evindeki eşekten daha sapıktır... Menakibu hanebile c:1- sf/45

7-Ebu yala Ahmed bin hanbel den rivayet ediyor…

Ali bin ebi talibin 4.halife olduğunu kabul etmeyen kimse ile ne konuşun ne de nikah yapın... Tabakatul hanebile c : sf : 45

ES-SEVRİNİN GÖRÜŞÜ

1-Şuayb es sevriye sordu

Ey Abdullahın babası sünnete uygunluk ne demektir_? diye sordum…

Dedi ki şeyhayni yani ebu bekir ve ömeri r.a öne geçirmendir... Şerhu usuli itikadi ehl-i sünne

ABDULLAH BİN EL MÜBAREKİN GÖRÜŞÜ

1-Allah’ın peygamberine sahabe olmaları için seçtiği geçmiş selefin hakkını itiraf edip kabul eden

Ebu bekir es sıddıki ömer bin el hattabı osman bin affanı ve ali bin ebi talibi (Allah razı olsun) öne geçiren küçükleriyle büyükleriyle Rasulullahın ashabına rahmet okuyan onların faziletlerini söz konusu eden aralarında anlaşmazlıklarda bir şey söylemeyen (ehli sünnet üzere müslümandır…)
Muhtasarul hucce fi beyanil mehacce

SUFYAN BİN UYEYNE GÖRÜŞÜ

1-Sufyan der ki sünnet ebu bekir ve ömeri ilk halife görmektir... Şerhu usuli itikadi ehli sünne

EBU BEKİR EL-HUMEYD’İNİN GÖRÜŞÜ

1-Muhammed bütün ashabına rahmet okumak gerekir...

Çünkü Allah şöyle buyurur…

Onlardan sonra gelenler derler ki Rabbimiz bizi ve bizden önce iman etmiş kardeşlerimizi mağfiret eyle... Haşr 10

Herkes onlara mağfiret dilemekten başkası ile kimse emrolunmuştur...

Buna göre onlara söven yahut onların değerini eksilten ya da onlardan birisine karşı bu tutumu takınan bir kimse sünnet üzere hareket etmiş olmaz… Usulus sunne2/546-548

BİŞR BİN EL HARİSİN GÖRÜŞÜ

Yüce Allah’ın Peygamberine ashab olsun diye seçtiği selefin hakkını bilir...

Ebu bekir essıddıkı ömer el faruku osman bin affanı ve ali bin ebi talibi önde bilir…

Küçükleriyle büyükleriyle Peygamber ashabından rahmetle söz eder...

Onların faziletlerini anlatır...

Aralarında çıkan anlaşmazlıklarda bir şey söylemeyiz…Şerhu usuli itikadi ehl-i sünne

ALİ BİN EL MEDENİNİN GÖRÜŞÜ

Bu ümmetin en hayırlısı Peygamberden sonra ebu bekir sıddık sonra ömer sonra osman bin affan ve ali bin ebi talib tir...

Rasulullahın ashabından sonra insanların en faziletlileri onun çağdaşı olan ve aralarında Peygamber olarak gönderildiği kimselerdir...

Kimisi onunla bir sene bir ay yahut ta bir an sohbet etmiş yahut onu görmüş ya da ona bir heyet ferdi olarak gitmiştir…

İşte bütün bunlar onun ashabından sayılırlar…

Herkesin onunla sohbet ettiği kadarıyla sahabilikten bir payı vardır...

Ona sahabelikte en alt mertebede olan bir kimse onu görmeyenlerden daha faziletlidir… Şerhu usuli itikadi ehli sünne

Bir adamın ebu hureyreyi sevdiğini ona rahmet okuduğunu görecek olursan o kimsenin hayrını ümit edebilirsin ve bil ki o bidatlerden uzaktır... Şerhu usuli itikadi ehli sünne

MUHAMMED BİN YAHYA EZ ZUHLİNİN GÖRÜŞÜ

Rasulullahın ashabının tümünü severiz...

Bu ümmetin en hayırlısı Peygamberden sonra ebu bekir esıddık sonra ömer sonra osman bin affan ve ali bin ebi talib tir...Şerhu usuli itikadi ehl-i sünne

ABDÜLKERİM ER RAZİNİN GÖRÜŞÜ

Rasulullahın ashabını hayırla yad ederiz...

Onlardan herhangi birine sövmeyiz…

Çünkü Allah şöyle buyurur…

Onlardan sonra gelenler derler ki

Rabbimiz bizi ve bizden önce iman etmiş kardeşlerimizi mağfiret eyle... Haşr 10 şerhu usuli itikadi ehl-i sünne

EBU BEKİR BİN EBİ DAVUDUN GÖRÜŞÜ

Rasulullahın ashabını sevmek farzdır...

Onları övmek bir yakınlaşmaktır ve farzdır…

Ashabın faziletlisi sıddıktır…

Ondan sonra güzel ahlaklı faruktur…Siyeru alemu nubela 81-82-83

NASIR EL MAKDİSİNİN GÖRÜŞÜ

Rasulullahın ashabının tümünü rahmetle anar onların faziletlerini yayarız…

Aralarında çıkan anlaşmazlılara dalıp bunun üzerinde inceleme yapmayı terk ederiz...Şerhu usuli itikadi ehl-i sünne

MUHAMMED BİN AHMED EBU ALİ EL HAŞİMİNİN GÖRÜŞÜ

Muhammedin ashabını veli dost biliriz...

Kendi aralarındaki ihtilafları araştırmayız…

Güzel bir şekilde anmanın dışında onlardan söz etmeye dalmayız…

Ali talha zubeyr aişe ve muaviye Allah ondan razı olsun arasında meydana gelen olaylara rağmen müslümanlarla savaşmış kıble ehlini de veli dost biliriz…

Çünkü Allah şöyle buyurur..

Onlardan sonra gelenler derler ki Rabbimiz bizi ve bizden önce iman etmiş kardeşlerimizi mağfiret eyle…Haşr 10 Tabakatul hanebile

EBU OSMAN ES SABUNİNİN GÖRÜŞÜ

Bu ümmetin en hayırlısı Peygamberden sonra ebu bekir esıddık sonra ömer sonra osman bin affan ve ali bin ebi talib tir...

Bütün ashaba rahmet okur onları veli ve dost bilir onlara mağfiret dilerim…Subki tabakatuş şafiiyye

İMAM TAHAVİNİN GÖRÜŞÜ

Tahavi der ki

Rasulullahın ashabını sever onlardan herhangi birisinin sevgisinde aşırıya kaçmayız...

Onlardan birisinin sevgisinde aşırıya kaçmayız…

Onlardan herhangi birisinden de beri olduğumuzu söyleyemeyiz…

Onlara buğz edenlere ve hayırdan başka türlü onları yad edenlere bizde buğz ederiz...

Onlardan ancak hayırla söz ederiz...

Onları sevmek dindir imandır ihsandır…

Onlara buğz etmek ise kufurdur nifaktır tuğyandır…Akidetul tahavi-394

Sözlerini nassın ışığında yeniden gözden geçirmek olgunluğunu başaranlara selam olsun…

Konu Sahibi YaŞuHa 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Aile Edep demekti Şiirler ve Şairler YaŞuHa 2 2126 04 Mayıs 2014 21:47
Kardeşimize dua lütfen Dua Bölümü MusabBinumeyr 4 2380 04 Aralık 2013 19:38
Kilonuz mu var? sorun degil artık/Medineweb Diyet/Spor gün ışığı 4 2674 27 Kasım 2013 21:45
Üzüm çekirdeği mucizesi Tıbbı Nebevi ve Alternatif Tıp YaŞuHa 2 2324 27 Kasım 2013 21:34
Peki Anne senin yüregini kim sogutacak? Makale ve Köşe Yazıları Mihrinaz 7 3119 26 Kasım 2013 20:23

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: