Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İBADETLER.::. > İbadetler > Oruç-Ramazan

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  10 Nisan 2009 (11:16), Konuya Son Cevap : 13 Nisan 2023 (22:09). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen MERVE DEMİR
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 10 Nisan 2009, 11:16   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:MERVE DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5587
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Arkadaşları:14
Konular: 2038
Beğenildi:114
Beğendi:0
Takdirleri:270
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Ramazan ayı nasıl tespit edilir

Ramazan ayı nasıl tespit edilir

Ramazan Ayının Tesbit Edilmesi

Ramazan ayı iki şekilde tesbit edilir:
Birincisi, Şaban ayının otuzuncu gecesinde hilâli görmekle olur Ancak adil bir şahidin buna şehadet etmesi gerekir
İkincisi, Şaban ayını otuz güne tamamlamakla Ramazan ayı tesbit edilir Bu da havanın bulutlu olmasından ötürü hilâlin görünmesi zorlaştığı zaman veya adil bir şahidin hilâli görmemesi durumunda olur
Bu iki durumun delili, Hz Peygamber'in şu sözüdür:
Hilâli gördüğünüzde oruç tutun ve yine hilâli gördüğünüzde bay yapın Eğer hava bulutlu olur da hilâli göremezseniz, Şaban a} otuza tamamlayın[3]
İbn Abbas şöyle rivayet etmektedir: Bir bedevî, Hz Peygamber'e ge-lerek şöyle dedi:
- Ben Ramazan hilâlini gördüm
- Sen Allah'ın birliğine şehadet ediyor musun?
- Evet
- Benim de Allah'ın Rasûlü olduğuma şehadet ediyor musun?
- Evet
- Ey Bilal! Halka oruç tutmalarını söyle![4]
Eğer Ramazan hilâli bir memlekette görülürse, o memlekete yakın olan yerlerde yaşayan halka da oruç tutmak farz olur Fakat o memlekete uzak olan yerlerde yaşayanlara farz olmaz Çünkü Şam, Humus, Haleb gibi şehirler bir yer sayılır Kahire, Şam, Mekke gibi birbirine uzak şehirler bir yer sayılmazlar Uzaklık 'ihtilaf-ı metali' ile takdir edilir

Geçen Hükümlerin Delili

Kurayb'dan şöyle rivayet edilmektedir: Ben henüz Şam'da bu-lunduğum sırada Ramazan hilâli görüldü Ben de hilâli, Cuma gecesinde gördüm Sonra ay'ın sonunda Medine'ye geldim îbn Abbas, bana birçok şey sordu Sonra hilâlin görüldüğü günü de zikredip şöyle dedi:
- Hilâli ne zaman gördünüz?
- Cuma gecesi gördüm
- Sen bizzat hilâli gördün mü?
- Evet! Halk da hilâli gördü ve oruç tuttu Muaviye de oruç tuttu
- Lakin biz hilâli Cumartesi gecesi gördük ve otuza tamamlamak için oruç tutmaya devam ediyoruz, yahut da hilâli göreceğiz
- Muaviye'nin hilâli görmesi ve oruç tutması ile yetinmiyor musun?
- Hayır! Hz Peygamber bize böyle emretti[5]
Buna binaen âlimler şöyle demişlerdir: Ayın görüldüğü bir şehirden, uzak bir şehire giden kişi, oruç hususunda gittiği yere uymalıdır İsterse otuz günü tamamlamış olsun Çünkü o şehire gitmekle onlardan biri sayılır Yine aynı şekilde hilâlin görülmediği şehirden, görüldüğü bir şehire giden kişi, isterse 28 gün oruç tutmuş olsun gittiği şehire göre davranmahdır Ancak 28 gün oruç tutmuşsa, bir gün kaza etmelidir Çünkü ay, 29 veya 30 gündür Bayram yapmış bir şehirden, halkı oruçlu olan uzak bir şehire giden kişi, onlara uymak için günün kalan saatlerinde yeyip içmekten kaçınmalıdır
Orucun Vucûbiyetinin ve Sıhhatinin Şartları

Ramazan orucunun vacib olması için aşağıdaki şartların bulunması gerekir:
1 Müslüman olmak
Oruç, kâfire vacib değildir Kâfir, dünyada oruç tutmaya zorlana-maz Çünkü kâfir İslâm'a girmedikçe orucunun bir anlamı olmaz Fakat ahirette, oruç tutmadığından dolayı cezaya çarptırılır Yine aynı şekilde İslâm'ın diğer farzlarını terketmesinden ötürü de ceza görür
2 Mükellef olmak
Eğer buluğ çağına gelmemiş veya aklı eksikse o kişiden sorumluluk düşer Mükellef olmayan bir kimse de dinî görevlerden herhangibiri için zorlanamaz
Bunun delili, Hz Peygamber'in şu sözüdür:
Üç kişiden kalem kaldırılmıştır Uyanıncaya kadar uyuyan kimseden, buluğa erene kadar çocuktan, akıllanıncaya kadar deliden[6]
3 Oruca engel olan veya oruç tutmamayı mubah kılan bir özürün bulunmaması
Oruca engel olan özürler şunlardır:
a Günün herhangibir saatinde hayız veya lohusalı olunması
b Delilik veya baygınlığın bütün gün devam etmesi
Günün herhangibir saatinde kişinin aklı başına gelir veya ayılırsa özrü düşer Günün geri kalan kısmını, yeyip içmeden geçirmesi gerekir
Oruç tutmamayı mubah kılan özürler de şunlardır:
a Sahibini zarara uğratan veya şiddetli bir elem ve gevşekliğe yol açan hastalıklar
Eğer hastalık, kişinin ölümüne yol açacak derecede ağırsa, o zaman orucu bozması farz olur
b 83 kilometreden az olmayan bir sefere çıkmak
Ancak seferin, mubah birşey için olması gerekir Ayrıca seferin bütün gün devam etmesi şarttır Mukim olduğu ve oruçlu olarak sabahladığı yerden, günün ortasında sefere çıkmaya niyet ettiği zaman orucunu bozması caiz olmaz Bunların delili, şu ayettir:
Hasta olan veya seferde bulunan kimse, tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde orucunu tutsun
(Bakara/185)
c Oruç tutmaktan aciz kalmak
Bu bakımdan yaşlılıktan veya şifası umulmayan bir hastalıktan ötürü oruç tutmaya gücü yetmeyen bir kimseye oruç farz değildir Çünkü oruç, ancak oruç tutabilecek kimseye farzdır Bunun delili de şu ayettir:
Oruç tutmaya gücü yetmeyenlere, bir fakirin doyumluğu kadar fidye vardır
(Bakara/184)
Ayette geçen yutikûnehu kelimesi, yutevvekûnehu şeklinde de okunmuştur Böyle okunduğunda 'oruç tutmak için gayret gösterdikleri halde oruç tutmaya güç yet iremeyen I er' anl----- gelir
İbn Abbas şöyle demiştir- 'Burada kasdedilenler, yaşlı erkek ve kadınlardır Çünkü onların oruç tutmaya güçleri yetmemektedir Bu yüz-den hergün için bir fakiri doyurmaları gerekir'[7]
Kara Kartal beğendi.

Konu Sahibi MERVE DEMİR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ülke tv Canlı... Videolar/Slaytlar Medine-web 1 2754 22 Ağustos 2013 23:41
İran Emperyalizmi Makale ve Köşe Yazıları Medine-web 6 3359 26 Ocak 2013 21:53
gerekli gereksiz bir şiir.. Makale ve Köşe Yazıları MERVE DEMİR 0 3093 06 Aralık 2012 09:48
olmamış kayınbiradere mektup :) Komik Paylaşımlar Allahın kulu_ 10 6952 03 Kasım 2012 22:19
İslamın kurtuluşu bilinçlenme ile mümkündür Makale ve Köşe Yazıları Esadullah 11 6398 02 Ekim 2012 20:16

Alt 13 Nisan 2023, 22:09   Mesaj No:2
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 423
Beğenildi:3215
Beğendi:3703
Takdirleri:25945
Takdir Et:

Ramazan ayını tespit için hilali, yani gökte yeni ayı aramak ve Ayı görmek, eğer görülemezse, Şaban ayını 30 güne tamamlamak gerekir. Kargaşanın sebebi, hilal görülmediği halde, falanca ülkede görülmüş diyerek bir gün önce oruca başlanmasıdır.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: