Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İBADETLER.::. > İbadetler > Oruç-Ramazan

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  11 Nisan 2009 (20:26), Konuya Son Cevap : 11 Nisan 2009 (20:26). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 11 Nisan 2009, 20:26   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:MERVE DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5587
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Arkadaşları:14
Konular: 2038
Beğenildi:114
Beğendi:0
Takdirleri:270
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Hanefi mezhebinde oruçlu için müstahab olan durumlar nelerdir?

Hanefi mezhebinde oruçlu için müstahab olan durumlar nelerdir?

Oruçlu için Müstahab Olan Şeyler

Oruç tutacak kimsenin sahur yemeği yemesi müstahabdır Bunun vakti, gecenin sonudur Alimlerden Ebu'l-Leys'e göre, gecenin son altıda biridir Sahur yemeği, insana oruç için kuvvet verir Sahurun geciktirilmesi müstahab ise de, ikinci fecrin doğup doğmadığından şübhe edilecek bir zamana kadar geciktirilmesi mekruhtur

Sahur, seher vaktinde yenecek yemektir Bu yemeği yemeğe "Sahur Yemek" denir Seher de, ikinci fecirden biraz öncesine kadar olan vakittir

İftarı acele yapmak, yani akşam namazından önce oruç açmak müstahabdır Böylece oruç hali, namazda kalbin huzuruna engel olmaz Fakat hava bulutlu olunca, iftar için acele edilmez, ezan okunmuş olsa bile Minare gibi çok yüksekte bulunan kimse, güneşin batışını görmedikçe iftar edemez Aşağıda bulunanların güneşin batması ile iftar etmeleri ona tesir etmez

Akşamleyin iftar ederken şöyle dua (*) yapılması sünnettir:

Şöyle de dua (**) edilir:

Orucu hurma gibi tatlı bir şeyle açmak mendubdur

Oruçlu kimsenin, yakınlarına ve fakirlere fazlaca yardımda bulunması müstahabdır

Oruçlunun mümkün olduğu kadar gece ve gündüz Kur'an okumak, zikir yapmak, Peygamberimize Salat ve Selam getirmek ve ilimle uğraşmak suretiyle meşgul olması müstahabdır

Oruçlunun boş ve yararsız sözlerden dilini tutması da müstahabdır Gıybetten, söz taşımadan kaçınmak ise her zaman vacibdir Ancak bu kaçınmanın gerekliliği Ramazanda daha çok kuvvet kazanır

Oruçlu için İtikaf da müstahabdır İleride anlatılacaktır

Ramazan orucunu tutmaya engel olacak derecede bedene takatsizlik verici işlerde bulunmak caiz değildir Öğleye kadar çalışıp sonra dinlenmelidir Mümkün bazı işleri, ücret karşılığında başkasına gördürmelidir

Sonuç olarak denir ki, kesin bir zaruret bulunmadıkça, insanın kendisini pek ağır işlerle yorarak oruç tutamaz hale getirmesi caiz görülemez

(*) "Allahumme leke Sumtü ve bike amentü ve aleye tevekkeltü ve alâ rızkıke aftartü ve sevmelğedi min şehriramazane neveytü Feğfir lî ma kaddemtü ve ma ahhertü"

Anlamı: "Allah'ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana iman ettim, sana güvendim, senin rızkınla iftar ettim (orucumu açtım) Ramazan ayının yarinki gününü oruç tutmaya da niyet ettim Artık benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla"

(**) "Ya vasi'al-mağfireti, iğfir-lî ve livalideyye ve lil-müminine yevme yekumu'l-hisab"

Anlamı: "Ey bağışlaması bol olan Rabbim! Beni, ana-babamı ve mü'minleri hesab gününde bağışla

Büyük İslam İlmihali
Müellifi : Ömer Nasuhi Bilmen

Konu Sahibi MERVE DEMİR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ülke tv Canlı... Videolar/Slaytlar Medine-web 1 2755 22 Ağustos 2013 23:41
İran Emperyalizmi Makale ve Köşe Yazıları Medine-web 6 3360 26 Ocak 2013 21:53
gerekli gereksiz bir şiir.. Makale ve Köşe Yazıları MERVE DEMİR 0 3094 06 Aralık 2012 09:48
olmamış kayınbiradere mektup :) Komik Paylaşımlar Allahın kulu_ 10 6962 03 Kasım 2012 22:19
İslamın kurtuluşu bilinçlenme ile mümkündür Makale ve Köşe Yazıları Esadullah 11 6411 02 Ekim 2012 20:16

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: