Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Serbest Kürsü

Konu Kimliği: Konu Sahibi Muhteşem,Açılış Tarihi:  13 Eylül 2011 (15:12), Konuya Son Cevap : 13 Eylül 2011 (15:12). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 13 Eylül 2011, 15:12   Mesaj No:1
Medineweb Kıdemli Üyesi
Muhteşem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Muhteşem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2004
Üyelik T.: 25 Mayıs 2008
Arkadaşları:0
Konular: 99
Beğenildi:8
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart 2023 hedefi Lozan anlaşmasıyla mı ilgili?

2023 hedefi Lozan anlaşmasıyla mı ilgili?

en çok Cumhuriyetimizin 100. yıldönümünde Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme meselesi anlatılıyor. Ama bir de Lozan anlaşmasıyla ilgili söylentiler var.
Bazı söylentilere göre, 1923’te imzalanan Lozan anlaşmasının birtakım gizli maddeleri varmış ve halktan saklanılıyormuş. Anlaşma ciddi. Ben vazgeçtim denilemez. Halka açık maddelerinden başka ne gibi maddeleri var, bilmiyoruz.
Ve çeşitli söylentilere göre;
a) 1923’te imzalanan anlaşma 100 yıl sonra hükümsüz olacak, yani 2023 yılında Türkiye Cumhuriyeti tam bağımsız olacak.
b) Aşağıdaki ve yukarıdaki söylentiler gerçek dışıdır, Lozan anlaşmasının artık hiçbir hükmü yoktur.
c) Lozan anlaşmasının 2023’te tekrar ele alınacağı, 100 yıllık gelişmelerin sonuçları açısından yeni kararlar alınacağı söyleniyor. Yani (söylentiler doğruysa) 2023 yılında her şey değişebilir!
Yalnız, bilelim ki bunlar sadece söylenti. Elimizde hiçbir ciddi delil yok. Aşağıdaki maddeleri ona göre değerlendirelim.
2023′te Türkiye’ye verilen bazı topraklar geri alınabilir. Veya bazı haklar geri alınabilir. Türkiye’nin sınırı bizim lehimize veya aleyhimize olarak yeniden belirlenebilir. Her şey hem Türkiye’nin hem komşu ülkelerinin lehine veya aleyhine olarak değişebilir. Musul ve Kerkük Türkiye’ye dahil edilebilir. Fener Rum patrikhanesinin siyasi ayrıcalık hakları tekrar tanınabilir. Yunanistan’daki batı Trakya toprakları Türkiye’ye veya Bulgaristan’a verilebilir.. İzmir ve Trakya Yunanistan’a verilebilir. Her şey mümkün.
Boğazların durumu değişebilir. İngilizler niçin İstanbul’dan ev satın alıp duruyor? Bu da düşündürücü bir şey.
Yunanistan’daki batı Trakya Türklerinin sayısının günümüze kadar hiç artmaması, bölgeden şimdiye kadar üçyüzbin kadar Türkün kaçmak zorunda bırakılması. Onun gibi İstanbul Rumlarına rahat verilmeyişi ve onların da kaçıp gitmeleri.. Bulgaristan’da Türklere hep rahatsızlık verilmesi ve ayrıca 80’li yılların sonlarında Türklere yönelik, hatta mezar taşlarına kadar varan şiddetli asimilasyon zorlamaları.. Sonrasında Bulgaristan’dan yüzbinlerce Türkün kaçması..
Bütün bunlar kuru şovenizm sonuçlarından ibaret olmasa gerek.

İzmir dolayları ve Trakya..
Yandaki haritada görüyorsunuz, sarı renkli kısımlar 1920 Sevr anlaşması sonucu Yunanistan’ın olmuştu. 1923 Lozan anlaşmasında Yunanistan o toprakları kâğıt üzerinde kaybetti. Ama 2023’te “referandum” ile veya Lozan anlaşmasının diğer gizli hükümlerince tekrar geri alabilir.
Bir de Kürt sorunu var. Acaba onlara da kendi tercihlerine yönelik olarak kendi ayrı devletlerini kurma hakkı tanınacak mı?
Sonuç itibarıyla
Lozan anlaşması hakkındaki söylentiler doğru olsun veya olmasın, aşağıda yazdığım gerçekler büyük önem taşıyor. Ta ki Siyonizm Türkiye’yi bölmesin, kalkınmamızı engelleyen her türlü katakulliler ortadan kalksın.
Siyonizmin ve onun etkin gücü kapitalizmin istediği şey Türkiye’nin bölünmesidir. Bunun için var güçleriyle çalışıyorlar.(alıntı)
Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur.

Konu Sahibi Muhteşem 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Neden allah'a yöneliş? Serbest Kürsü Esma_Nur 1 2037 24 Ekim 2011 14:14
allah korkusu ve hesap duygusu Allah(c.c) Kara Kartal 1 1931 19 Ekim 2011 15:35
hak dostlarından nasihatler Muhtelif Konular YaŞuHa 1 2173 15 Ekim 2011 19:53
umumi dua Dua Bölümü su damlası 3 2666 06 Ekim 2011 19:57
Müftülükten ailelere öneriler: Eşinize saldırı... Din Görevlileri Medine-web 4 2162 28 Eylül 2011 19:12

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: