Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Serbest Kürsü

Konu Kimliği: Konu Sahibi bilinmez,Açılış Tarihi:  18 Şubat 2012 (12:18), Konuya Son Cevap : 04 Nisan 2014 (15:09). Konuya 23 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 18 Şubat 2012, 12:18   Mesaj No:1
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Sitedeki,cami imamlarına ithafendir...

Sitedeki,cami imamlarına ithafendir...

Değerli hocalar sizlerde takdir edersinizki,islamın anlaşılırlığı ancak ve ancak vahiyi anlamaktan geçer yani islamı kabul eden insanlar vahiyi anlayınca ancak kabul ederek İmanı kalplerine yerleştirebilirler.

Bunun içindirki geçenlerde okuduğum bi kitabpa,imam Ahmed bin hanbelin,şöyle bi açıklaması vardı bende camii imamları olan arkadaşlar ile paylaşyım inşaallah faydalı olur...

İmam Ahmed bin Hanbelden ,namaz kıldıran imam cemaatinin içerisinde kendsinin okuduğu sureleri anlamayanlar var ise namazın bitiminde cemaatine okuduğu surelerin ayetlerini onların anlayacağı şekilde gücü nispetince [dillerinde]anlatmalıdır ki cemaatin kuran ile tanışması arasında bi araç olsun ve bu kişilerin kuranın anlaşılırlığına açılmış bi basamak olsun...

Evet güzel abilerim,artık cemaatlerinizde bulunan insanların kuranı anlamayla tanışma zamanı gelmedi mi..

Bizler şahid oluyoruz ki namaz kılanların çoğunluğu halen fatiha süresinin anlamını bilmiyor...

Ve bizler halen kuranı 1400 yıl önce kadir gecesinde indiği halde halen namaz kılanların anlamalarına indirmeyelim mi...

Veya bunun için bi adım atmayalım mı....

Bütün kuranı yaşamaya çalışan camii imamlarına bi çağrıdır bu müslümandan.....

ve bakın sizlerde şahit olacaksınız artık namazlarımız dahada huşulu olacak,cemaatiniz dahada artacak,daha bi zevkle cemaat gelecek ve rutin bi gelişten ziyade rabbani bi çağrıya gelindiğinin tadına varılacak,sıradanlaşmadan en azından kurtuluşa çağrı olduğu anlaşılcak Allahın yardımı ile...

İNANANLAR HAYIRDA YARIŞMALI DEĞİL MİDİR...

Cemate giden arkadaşlarda gittikleri camilerdeki hocalarına böyle teklifler götürsün,artık KARANLIKLARDAN NURA ÇIKMA ZAMANI GELMEDİMİ...

Rabbimiz nasihatı namaz kılanlara yapın onların arasında can kulağıyla dinleyenler olacaktır demiyor mu...

Evet bu asrı rezaletten ancak kuranı anlayarak ve öyle hayata taşıyarak çıkılmaz mı...

Bu çağın,havarileri,bu çağın rabbanileri,bu çağın sahabileri olmaya var mıyız...

yeter islamın izzetiyle izzetlenerek dünyada örnek bi neslin ve sadece istikbal vaad eden tek yönetim İSLAM DEĞİL Mİ...

Gerisi fasarya,uydurukça değil mi...

zulumden,adelet kavuşmak ancak KURANI ANLAMAK VE BU ANLAM İLE YAŞAMAKTAN GEÇMEZ Mİ....

Var mıyız kuranın şu çağrısına,kim Allahın dinine yardım edeceğe cevap olarak, biziz,NASRULLAHLAR demeye....

Konu Sahibi bilinmez 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
ELFAZI KÜFÜR Tevhid Ve Şirk Konuları bilinmez 2 590 29 Ağustos 2021 22:16
BiR SORU Tevhid Ve Şirk Konuları bilinmez 19 5755 19 Aralık 2018 22:11
SiZCE HANGİSİ MÜSLÜMAN Tevhid Ve Şirk Konuları bilinmez 0 1011 18 Aralık 2018 21:55
ALLAH A iMAN NASIL OLUR.. Tevhid Ve Şirk Konuları bilinmez 0 1141 27 Ekim 2018 21:27
HELVADAN KANUNLAR ve TEKFİR Tevhid Ve Şirk Konuları bilinmez 0 1143 03 Ekim 2018 20:57

Alt 18 Şubat 2012, 20:34   Mesaj No:2
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Sitedeki,cami imamlarına ithafendir...

Siteye uğrayan çok hoca var bu paylaşımımı tekrar tekrar paylaşacam inşaallah görmeyen arkadaşlarda görür bi nebze olsada rabbimizin mesajı olan kuranın anlaşılırlığını insanların gündemine koymada benimde bi faydam olur...
Alt 18 Şubat 2012, 20:48   Mesaj No:3
Medineweb Üyesi
Durumu:İqra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14869
Üyelik T.: 30 Kasım 2011
Konular: 12
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
la diyebilmek Üyemizden Alıntı Mesajı göster

Evet güzel abilerim,artık cemaatlerinizde bulunan insanların kuranı anlamayla tanışma zamanı gelmedi mi..

Bizler şahid oluyoruz ki namaz kılanların çoğunluğu halen fatiha süresinin anlamını bilmiyor...
Maalesef kardeşim benim bir çok camii hocası arkadaşım var ve defaalarca da bu konuyu görüşüp konuştuk...Ama hiç bir gelişme kaydedemedik.Kendilerine yatsıdan sonra Amenerrasulüyü,akşamdan sonrada Haşr suresinin sonunu okuyorsunuz,bunların manalarınıda verin ki cemaat Kuranı biraz olsun anlasınlar diye defaalarca söyledim...sonuç olumsuz.
Kemalist laik bir devletin Diyanet işleri teşkilatının dine hakim olduğu bir ülkede sanırım bunu başarmak çok zor.Başaranlara ve Kur'anın anlaşılması için gayret edenlere selam olsun.
Alt 02 Nisan 2014, 21:01   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
İslaminesil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:İslaminesil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 40187
Üyelik T.: 20 Mart 2014
Memleket:Wan
Konular: 316
Beğenildi:1404
Beğendi:590
Takdirleri:533
Takdir Et:

İmamlık bir İslami öncülükten uzak bir şekilde yürümektedir.Demek istediğim İmam sözünün içine bizler ümmete öncü ümmete yol gösteren akla gelir lakin Türkiyede imam sözcüğü sadace namaz kıldırma memurudur.,Ondan başka bir anlam yüklemek isterseniz Düzen buna izin vermez ,bilakis öncülük yapmak isteyen imamlara sürgün kapısı görünür...mizgin..
Alt 02 Nisan 2014, 21:18   Mesaj No:5
Medineweb Aktif Üyesi
hiranur86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:hiranur86 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27674
Üyelik T.: 25 Nisan 2013
Arkadaşları:2
Konular: 6
Beğenildi:2
Takdir Et:

Alt 02 Nisan 2014, 22:09   Mesaj No:6
Medineweb Aktif Üyesi
umut628 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:umut628 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 24048
Üyelik T.: 01 Ocak 2013
Konular: 66
Beğenildi:64
Takdirleri:110
Takdir Et:

Arkadaşlar sorunu genellemek yanlış olur.Her meslek de (ben imamlığı meslek olarak görmüyorum) ehliyet liyakat sorunu vardır nadirende olsa ,bu imamlık için de geçerlidir.Ben köyede görev yaptığım için halkla birebir maddi manevi her türlü derdiyle hemhal içerisindeyim.Bizim namaz kıldırmadan öte birçok sorumluluğumuz var.Diyanet hutbelerini küçümser şekilde karikatürler hiç yakışmamış.Diyanetin geriye doğru hutbelerini karıştırıp okuyacak olursanız bu dönemde eskiye nazaran çok kaliteli hutbe konuları olduğunu görürsünüz.Olaya hem halk hemde imam açısından baksak iyi olur.Halkı aydınlatmak bizim işimiz fakat ;en ufak bir yerinde çiban çıkan insanımız doktor doktor gezip çare aramakta manevi hastalıklarını görmezden gelip bu işin uzmanına gitmemektedir.Günümüzde ibadet yapmanın ve bilgiye ulaşmanın önünde hiç bir engel yoktur.İnanın ;17 yıldır yıllık izin kullanmadım.bizler halkla iç eiçeyiz.öğleden ve ikindiden önce cami dersleri ,kışın akşam dersleri ,yazın çocuklarımızın yaz kursları devamlı faaliyet içerisindeyiz.fakat yazılanlar sanki imamların yan gelip yattığı havasını vermektedir.Eskileri eğitmek çok zor kuruya şekil vermek gibi biz çocuklarımıza eğilececeğiz.onların üzerine düşersek, titrersek şuurlu müslüman nesil ortaya çıkar.
Alt 03 Nisan 2014, 00:22   Mesaj No:7
Medineweb Emekdarı
mehmet akif2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:mehmet akif2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13402
Üyelik T.: 25 Şubat 2011
Arkadaşları:11
Konular: 425
Beğenildi:2286
Beğendi:4876
Takdirleri:3684
Takdir Et:

Alıntı:
umut628 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşlar sorunu genellemek yanlış olur.Her meslek de (ben imamlığı meslek olarak görmüyorum) ehliyet liyakat sorunu vardır nadirende olsa ,bu imamlık için de geçerlidir.Ben köyede görev yaptığım için halkla birebir maddi manevi her türlü derdiyle hemhal içerisindeyim.Bizim namaz kıldırmadan öte birçok sorumluluğumuz var.Diyanet hutbelerini küçümser şekilde karikatürler hiç yakışmamış.Diyanetin geriye doğru hutbelerini karıştırıp okuyacak olursanız bu dönemde eskiye nazaran çok kaliteli hutbe konuları olduğunu görürsünüz.Olaya hem halk hemde imam açısından baksak iyi olur.Halkı aydınlatmak bizim işimiz fakat ;en ufak bir yerinde çiban çıkan insanımız doktor doktor gezip çare aramakta manevi hastalıklarını görmezden gelip bu işin uzmanına gitmemektedir.Günümüzde ibadet yapmanın ve bilgiye ulaşmanın önünde hiç bir engel yoktur.İnanın ;17 yıldır yıllık izin kullanmadım.bizler halkla iç eiçeyiz.öğleden ve ikindiden önce cami dersleri ,kışın akşam dersleri ,yazın çocuklarımızın yaz kursları devamlı faaliyet içerisindeyiz.fakat yazılanlar sanki imamların yan gelip yattığı havasını vermektedir.Eskileri eğitmek çok zor kuruya şekil vermek gibi biz çocuklarımıza eğilececeğiz.onların üzerine düşersek, titrersek şuurlu müslüman nesil ortaya çıkar.
Alt 03 Nisan 2014, 16:12   Mesaj No:8
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:ali70 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 36490
Üyelik T.: 14 Aralık 2013
Arkadaşları:17
Konular: 38
Beğenildi:236
Beğendi:586
Takdirleri:449
Takdir Et:

İmamlara bu kadar yüklenilmesini doğru bulmuyorum. Hepsi görevini yapıyor.
Fazladan bilgi isteyen kim var ki, sorusu cevapsız kalmış olsun. Hangi imama sorarsanız sorun, mutlaka sorunuzu cevaplayacaktır.

Hutbe işi imamları ilgilendiren bir konu değil. Hutbelere itirazı olan müftülüğe, daha doğrusu Diyanet İşleri Başkanlığına başvursun. Yetkili makamlar orası...

Okunan surelerin manasını bilmemek imamların değil, bizim ayıbımız. Namazdan sonra imamlar açıklasın demek saçma. İmamlar bunu açıklayacak olsa kaç kişi camide bekler, herkes bir an önce kaçmak için fırsat kolluyor. Onun dışında, okunan surelerin anlamını merak edip te, namazdan sonra hocaya soran ve cevabını almayan kaç kişi var. Yapmayın etmeyin.

Bundan başkası, eğer namaz Türkçe kıldırılsın diyen var mı bilmem ama Cumhuriyetin ilk yıllarında yaşanmış bir olay şöyle:

İmam, ''Tanrı Uludur'' diye namaza başlar. Esirgeyen bağışlayan Allahın adıyla diye devam eder. Namaz sonunda, ''Allahın selamı üzerinize olsun'' diye sağına selam verir. Bakar ki kimse yok. ''Allahın selamı üzerinize olsun'' diye soluna bakar, kimse yok. Döner arkasına, camide kimse kalmamış...

Elin oğlu çevirdiği filimlerde bile papazına laf söyletmiyor.

Biz ise imamlarımızı linç ediyoruz.

Lütfen... Yapmayın...

Ayıp bizim ayıbımız... İmamları suçlamayın...
Alt 03 Nisan 2014, 18:57   Mesaj No:9
Medineweb Acemi Üyesi
D*İ*V*A*N*E - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:D*İ*V*A*N*E isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 40272
Üyelik T.: 23 Mart 2014
Konular: 0
Beğenildi:1
Takdir Et:

Genellemek doğru değil.ilmini sindiren konuşurken dinleten susarken heybeti ile mesaj veren imamlarımız var elbette.imama hareketlerine yaşantısına bakıp camiye düşman kesilen de var.genelleme olmasın.
Kedinlikle bunuda kabul edelim ki,imam imam olsa cemaat de cemaat olur.
Alt 03 Nisan 2014, 19:18   Mesaj No:10
Medineweb Emekdarı
İslaminesil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:İslaminesil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 40187
Üyelik T.: 20 Mart 2014
Memleket:Wan
Konular: 316
Beğenildi:1404
Beğendi:590
Takdirleri:533
Takdir Et:

Düşünce ve görüşleriniz için teşekkürler doğal olarak fikirlerinizi sunmuşsunuz eywallah.. Belkide Diyanetde görevli oluşunuz varsa savunma moduna girmişsinizdir ..Bunu söylemeden geçmiyim Hakkın doğrularını haktan alınarak okunmuyorsa hutbe orda bir sorun var demektir.Eyerki cuma hutbesi namazın tamamlayacı ibadeti ise orda okunacak olanlar Allahtan olmalı ,müftü yada diyanetin belirlediği ağac haftasi cumhuriyet bayramı olmaması kanaatindeyim,bu kadar zulüm işgenceye rağmen dillendirilmiyorsa ,Allah resulünün hayatını iyi irdelemek lazım diye düşünüyorum.ve ayrıca bugünkü imamlık tabi olduğum yasa maddesine yemin edilmiş memurluktur..

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)