Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Serbest Kürsü

Konu Kimliği: Konu Sahibi CaferTayar,Açılış Tarihi:  07 Mart 2008 (15:28), Konuya Son Cevap : 23 Şubat 2014 (00:03). Konuya 5 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 07 Mart 2008, 15:28   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:CaferTayar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 89
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Arkadaşları:0
Konular: 227
Beğenildi:15
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart dilimizin bayağılaştırılması

dilimizin bayağılaştırılması

Sosyal hayatlarımıza veda edip,günümüzün büyük bölümünü bilgisayar başında geçiriyoruz.”Online” sohbetlere dalıp,sanal dünyanın sanal yüzleriyle “slm”laşıyor,ayrılırken “bye”laşıyoruz..Gerçek hayatta hasbihal etmek,hal hatır sormak dururken “slm”laşmak ve “bye”laşmak kolayımıza geliyor..

Şükür ki dilbilimcilerimiz Computer adlı insanı robotlaştırma aletine Bilgisayar ismini koyabilmişler.Ama gençlerimize zor geliyor bilgisayar yazmak ,PC daha kolaylarına geliyor,dillerini katlettiklerini unutarak..

Dil,bir ulusun en önemli kültür öğesidir. Diline sahip çıkamayan uluslar ileride toprağına da sahip çıkamaz..! Acı tabloyu gözler önüne sermek boynumuzun borcudur..

İnternet sayfalarında gezinirken rast gelen bir karşılaştırmayı sunmak istiyorum sizlere;

Yıl: 1965
"Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle 'akşam-ı şerifleriniz hayrolsun' dedim.."

Yıl: 1975
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum,
yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'iyi akşamlar' dedim.."

Yıl: 1985
"Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hükûm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonra
kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'hayırlı akşamlar' dedim.."

Yıl: 1995
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni.. Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim..
Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle 'selâm' dedim.."

Yıl: 2006
"Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben,
baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. 'Hav ar yu yavrum?'"

Yıl: 2026
"Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden.. Off, ay dont nov âbi yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita.. 'Hay beybi..'"

Belki de pek çoğunuz bu karşılaştırmayı okurken tebessüm etti,ağlanacak halimize gülüp geçiverdik…

Türk edebiyatının en başarılı nesir yazarlarından Cemil Meriç diyor ki; “Kamusa (sözlüğe) uzanan el,namusa uzanmıştır” diye..Dilimiz,kültürümüz büyük bir saldırı altında.Yabancı güçler dilimizi değiştirerek bizleri kültürümüze yabancılaştırmak gayretindeler.Gençlerimizin çoğu ise maalesef bu oyuna alet olmaktadır.(içlerindeki vatan-millet sevdalısı,dilini güzel konuşan,kültürüne,gelenek ve göreneklerine bağlı,Türk Halk Müziği ve Sanat Müziği dinleyen arkadaşlarıma şükranlarımı sunarım,kim bilir belki de Türkçe yaşarsa,yaşatılırsa,onların emeğiyle olacak..)

ARTIK UYANMA VAKTİ,GENÇLERE SAHİP ÇIKIP ONLARI MİLLİ KÜLTÜRE ÇEKME VAKTİ.DİLLERİNİ SEVDİRME VAKTİ..

Lütfen ama lütfen dilimize sahip çıkalım..

Türkçemizin Turkcheleşmesine İZİN VERMEYELİM..

Saygılarımla..

Konu Sahibi CaferTayar 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Hacet kapısın tıklarken Şiirler ve Şairler CaferTayar 0 1899 13 Eylül 2008 11:34
geçmiş zaman aynası Şiirler ve Şairler CaferTayar 0 2016 13 Eylül 2008 11:29
Cuma Günü Selevat Getirmenin Önemi: Dua Bölümü Seyyid 1 2323 12 Eylül 2008 12:39
rahmet katrelerinde bir  cuma  soluğunda dua Dua Bölümü CaferTayar 0 2210 12 Eylül 2008 12:31
Hayat ve kulluğumuz açısından Ramazan Cuma-Bayram-Kandiller CaferTayar 0 1793 06 Eylül 2008 13:07

Alt 07 Mart 2008, 15:41   Mesaj No:2
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: dilimizin bayağılaştırılması

Türkiye, bulunduğu coğrafi konumu, sahip olduğu yer üstü ve yer altı zenginlikleriyle
tarih boyunca birçok devletin ilgisini çekmiş ve bugün de aynı ilgiyi çekmekte olan bir ülkedir.
Bugün dostumuzu ve düşmanımızı tanıyamazsak, yarınımızdan emin olamayız.
Günümüzde bütün hızıyla devam eden enformatik cehalet, psikolojik harp ve kültür emperyalizmi,
Devlet ve Millet varlığımızı tarihten silmeyi hedef almış bulunmaktadır.
Savaş ilan edilmeden hedef ülkelerde dil, düşünce ve görüş birliğini tarhip ederek, onları içten çökertmenin yolları vardır.
Bunlar kültür savaşı, psikolojik harp ve enformatik cehalettir.
Kültür savaşında bir taraftan hedef ülkenin milli kültürü tarhip edilirken
bir yandan da hedef ülke insanlarına yabancı kültür aşılanarak, yabancılaştırılmaktadır.
Sonunda hedef ülkede önce fikir anarşisi, sonra fiili anarşi kaçınılmaz olmaktadır.
Türk Milleti şanslı tarihinden ders alarak, milli varlığını tarihten silmek isteyenlerin oyununu bozacaktır.
Alt 07 Mart 2008, 22:44   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

Alıntı:
CaferTayar Üyemizden Alıntı
Yıl: 1965
"Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle 'akşam-ı şerifleriniz hayrolsun' dedim.."

Yıl: 1975
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum,
yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'iyi akşamlar' dedim.."

Yıl: 1985
"Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hükûm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonra
kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'hayırlı akşamlar' dedim.."

Yıl: 1995
"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni.. Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim..
Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle 'selâm' dedim.."

Yıl: 2006
"Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben,
baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. 'Hav ar yu yavrum?'"

Yıl: 2026
"Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden.. Off, ay dont nov âbi yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita.. 'Hay beybi..'"

Belki de pek çoğunuz bu karşılaştırmayı okurken tebessüm etti,ağlanacak halimize gülüp geçiverdik…

Evet tebessümlük bir karşılaştırmaydı lakin derinlemesine düşününce
Dilimizin ne kadar basitleştiğini görüyoruz
Sağolun hocam güzel bir konu...
Alt 07 Mart 2008, 23:06   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

evet üstad yine muhteşem bir konuya açıklık getirlimiş..

malesefki malesef bu bayağılaşma sadece dilimizde değil,dinimizde,geleneklerde göreneklerde, saygıda sevgide kısaca insanda desek daha doğru olacak galiba..

Allah ım tut elimizi.. bizi bize bırakma ... amin..
Alt 08 Mart 2008, 10:59   Mesaj No:5
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

eyvallah doslar

elimizden geldiği kadar genç doslarımızı teşvik etmektir maksadımız

desteğinize kıyasla üstad yavuz bülent bakilerin bir şiirini naklediyorum

umulurki gönüllere ve fikirlere ilham olur

güzel dilimiz nasılda konuşuluyormuş diye

TÜRKİYEM, ANAYURDUM, SEBEBİM, ÇAREM!

Ben, kağnılarla yaylılarla büyüdüm geldim

Çocuk yüreğimi yakan türküler dinleye dinleye.

Mahzun kağnılarla, nazlı yaylılarınla

Ve tozlu yollarınla sevdim seni Türkiye!

O tezek topladığım kırlar, yaylalar...

Başına oturduğum, yemek yediğim atandır.

Türkiye'm, anayurdum, sebebim, çarem...

Taşına toprağına vurgunluğum bundandır...

Akşam karanlığıyla başlardı kurbağalar

Susar gökyüzü kadar, dinlerdim biteviye.

Gecemi besteleyen cırcır böceklerinle.

Kurbağa seslerinle sevdim seni Türkiye!

Bir Peygamber sofrasıydı soframız:

Biraz tandır ekmeği, biraz çökelik...

Yoksulluğunla da bağlandım kaldım sana

Mecnunlar gibi üstelik.

Yağmurlar başlayınca, odalarımız damlardı

Dizlerini döve döve ağlardı anam.

Şimdi kırkikindiler boyunca sırılsıklam

Küçük kerpiç evlerin çıkmaz aklımdan!

Türkiye'm! Hasretim! Kınalı türküm! ..

İçiçe güzellik, uç uca kahır

Yüreğimi bin parçaya bölseler

Her parçası yine seni çağrışır.
Alt 23 Şubat 2014, 00:03   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
Tuba_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Tuba_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20781
Üyelik T.: 10 Ekim 2012
Arkadaşları:13
Konular: 73
Beğenildi:17
Beğendi:6
Takdir Et:
Standart Cevap: dilimizin bayağılaştırılması

Yillara gore ornekleme ne kadar icler acisi bir durumda oldugumuzu gosteriyor... paylasim icin tesekkur ederiz..

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.kaabalive.net Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.medineweb.net Yeni Sayfa 1
.::.Bir Ayet-Kerime .::. .::.Bir Hadis-i Şerif .::. .::.Bir Vecize .::.

Medineweb Sosyal Medya Gruplarımız:  Medineweb  Medineweb  Medineweb  Medineweb Medineweb     

www.alemdarhost.com sunucularını Kullanıyoruz.