Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Serbest Kürsü

Konu Kimliği: Konu Sahibi FECR,Açılış Tarihi:  22 Ocak 2013 (17:07), Konuya Son Cevap : 18 Şubat 2018 (12:19). Konuya 5 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı4Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen FECR
  • 1 Beğenilen EyMeN&TaLhA
  • 2 Beğenilen nurşen35
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 22 Ocak 2013, 17:07   Mesaj No:1
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Hapşıran Neden "ÇOK YAŞA" Denmez?

Hapşıran Neden "ÇOK YAŞA" Denmez?

HAPŞIRANA NEDEN "ÇOK YAŞA" DENMEZ?
Hapşıranlara ÇOK YAŞA deme alışkanlığı, Hristiyan
inanışlarında,hapşırmayla insanların vücutlarındaki şeytanı
dışarı attıkları inancından geliyordu.
Bu söz GOD BLESS YOU (ALLAH seni korusun) cümlesine
dayanıyor.Orta Çağ Avrupasını sarsan büyük veba salgınında
söylenmesi Papa tarafından zorunlu hale getirilmişti.

Şimdi islami yönden bakalım:

Aksırmak vücutta meydana gelen bir zorlama sonucu olur. Bu ihtiyacı duyan kimse aksırdığı anda ferahlar. Bu ferahlamadan dolayı da Müslümanın ALLAH’a şükretmesi gerekir. Zira Hz. Peygamber (s.a.v.), bu konuda şöyle buyururlar:
“ALLAH kulunun aksırmasını sever, fakat esnemesinden hoşlanmaz. Ey Müminler sizden biriniz aksırıp ALLAH’a hamd ederse,
(el-Hamdülillah derse) onun hamdettiğini işiten her. Müslümanın, “Yerhamükellah” diye karşılık vermesi gerekir. Esneme işi şeytandandır. Birinize esneme hâli gelirse mümkün olduğu kadar esnemeye engel olsun. Çünkü biriniz esnemek üzere ağzını açınca onun bu gafletine şeytan güler. ” (Tecrid-i Sarıh Tercümesi, XII, 165).
Bu hadîs-i şerif’e göre aksıran kişinin: “Elhamdülillah” demesi icab eder. Karşısındaki Müslüman da ona: “Yerhamükellah ” diye karşılık verince aksıran kişinin tekrar dönüp bu kardeşine:
"Yehdînâ ve yehdîkümullàh" Yâni, "ALLAH seni de, beni de doğru yolda, hidayet üzere dâim eylesin, doğru yola sevk eylesin!" demesi gerekir
Aksırma anında büyük bir gürültü ve ağızdan etrafa tükrük yayılabileceği için, aksıranın eliyle veya başka bir şeyle ağzını kapatarak, bunlara engel olması edeptendir. Bu da Rasûlullah(s.a.v)’ın (s.a.v.) tavsiyesi ve sünnetidir...

ALINTI
Hatice <3 beğendi.

Konu Sahibi FECR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Yumurta Akı ve Yanık Tedavisi Pratik / Faydalı Bilgiler FECR 0 81 14 Ekim 2023 13:25
Düğünlerimiz İslam'ın neresinde? Adap-Edep-Ahlak Esma_Nur 1 260 02 Ağustos 2023 17:34
Mezuniyet Programı mı Meyhane Açılışı mı Belli... Adap-Edep-Ahlak FECR 0 171 13Haziran 2023 12:35
Evinize Kem Gözlü Ahmak Bir Adamı Davet Eder... Adap-Edep-Ahlak Esma_Nur 4 197 05Haziran 2023 11:15
Bizi Allah'tan Alıkoyan Kaç Şeyi Hayatımızdan... Muhtelif Konular FECR 0 181 10 Nisan 2023 21:38

Alt 22 Ocak 2013, 18:15   Mesaj No:2
Medineweb Usta Üyesi
Asilem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Asilem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16419
Üyelik T.: 27 Ocak 2012
Arkadaşları:7
Memleket:Bursa
Konular: 4
Beğenildi:27
Beğendi:23
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Hapşıran Neden "ÇOK YAŞA" Denmez?

Sınıf gibi her çeşit insanın olduğu ortamlarda biri hapşırınca hemen bir "çok yaşa çok yaşa" dalgası geliyor arkasından. Bazıları da "iyi yaşa" diyor tabii. Yakınımda hapşıran az biraz da olsa dindar biriyse ona yerhamukallah diyorum ama dinle diyanetle alakasız insanlara hiç bişi demiyorum ne çok yaşa, ne yerhamukallah, zaten hamd de etmiyorlar..

A.Genç
Alt 22 Ocak 2013, 19:47   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:

ben hapsıran kişinin elhamdilillah demesini bekliyorum.o demesse ona uyarı niteliğinde elhamdilillah diyorum seslice.hatta 3.5 yaşındaki oğlum hapşırınca hemen elhamdilillah diyor sonrada ekliyor yerhamukellah diye
Alt 22 Ocak 2013, 19:50   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:

benim oğlum ilk su içmeye başladığında da oturmadan su vermedim hiç.şimdi su istediğinde oturuyor ve hadi bana su getir diyor.yani söylemek istediğim bu gibi şeyler küçükken aşılanmalı bireylere sonradan zor oluyor alışkanlık haline getirmek.
Mihrinaz beğendi.
Alt 21 Aralık 2016, 11:17   Mesaj No:5
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1263
Beğenildi:11771
Beğendi:8954
Takdirleri:26191
Takdir Et:

Çok Yaşa Demek Nereden Geliyor

İnsanlara hapşırdıktan sonra ‘çok yaşa’ deme adetinin kökeni Hıristiyanların ‘God bless you’ yani ‘Tanrı seni takdis etsin’ veya Tanrının hayır duası üzerinde olsun’ cümlesine dayanmaktadır. Altıncı yüzyılda hapşıranlara vücutlarındaki şeytanı attıkları için tebrik anlamında söylenen bu söz büyük veba salgını başlayınca Papa tarafından söylenmesi zorunlu kılındı ve kanunlaştırıldı.

BİR GÖRÜŞ DAHA….

HAPŞIRANA ‘ÇOK YAŞA’ DEMEK YAHUDİLERİN TUL-İ EMEL , YANİ ‘UZUN YAŞAMAK’ ADETLERİNDEN GELMEKTEDİR! ONLAR ‘BİN YAŞA’ DERLER VE ”ÇOK YAŞA” KELİMESİ BÖYLELİKLE TOPLUMUZA SONRADAN SOKULAN BİDÂT’LERDENDİR…

HAPŞIRINCA; BİZ MÜSLÜMANLAR OLARAK NE YAPARIZ!!!!

Bizim toplumumuzda çok kere karşılaştığımız aksırana “çok yaşa” demenin ve bunun karşılığında “sen de gör” gibi karşılık vermenin sünnetle ve İslâmî muâşeretle bir alâkası yoktur.

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Sizden biriniz aksırdığı zaman: Elhamdülillah desin. Kardeşi veya arkadaşı da ona: Yerhamükellah desin. Aksıran da: Yehdîkümullahu ve yuslihu bâleküm = Allah sizi hidayette kılsın ve kalbinizi ıslah etsin, desin.”

Buhârî, Edeb 126. Ayrıca bk. Tirmizî, Edeb 3; İbni Mâce, Edeb 20

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 18 Şubat 2018, 12:19   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4414
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:

Yeni nesile hapşırdıklarında Elhamdülillah demelerini ikaz ediyoruz. Hemen Elhamdülillah dediğini duyan kişi '' Allah merhamet etsin''
Onun da '' Allah sana da bana da hidayet versin'' diyerek müminlerin birbiriyle dualaştıklarını öğrendiklerinde memnun olmaktalar.
Bu şuurun daha da gelişmesi için uğraşıp, mücadele edelim İnşaAllah...
Esma_Nur ve Mihrinaz beğendiler.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: