Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Serbest Kürsü

Konu Kimliği: Konu Sahibi Nesli_Nur,Açılış Tarihi:  18 Şubat 2013 (00:29), Konuya Son Cevap : 18 Şubat 2013 (00:37). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 18 Şubat 2013, 00:29   Mesaj No:1
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Nesli_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Nesli_Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20510
Üyelik T.: 01 Ekim 2012
Arkadaşları:24
Konular: 166
Beğenildi:76
Beğendi:1
Takdirleri:187
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Sihirli Aynam

Sihirli Aynam

Her gün çok defa aynaya bakıyoruz… Elimizi, yüzümüzü yıkarken, kişisel bakımımızı yaparken… Ama evlerimizde bir yerlerde asılı duranların ötesinde öyle bir aynamız var ki o çok farklı, o bambaşka, o adeta sihirli bir ayna…

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]larımız… En ufak bir ruh hali değişikliğimizden anında etkilenen, bizden gördüğünü hiç zaman kaybetmeden bize yansıtan, “Nasıl bir insanım?” sorusunun cevabını en net, en berrak halleriyle sunan aynalar…

Hem de sadece banyoda, lavaboda, konsollarımızda bakılmak üzere bekleyen aynalardan değil bu sihirli olanlar. Her an, her yerde gözümüzün içine bakan aynalar… İçimizden geçirdiğimizi bile ele veren, saklamaya çalıştıklarımızı ve sıradan aynaların bile göremediğini gözler önüne seren…

“Ayna ayna söyle bana! Bana kendimi anlat, nasılım, nasıl bir [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]yim, anlat bana.” desem henüz üç yaşına basmamış haliyle anlatıverecek sanki her bir ayrıntıyı. Dökülecek bütün hatalarım, eksikliklerim ortaya… Olumlu davranışlarım daha da parlayacak onun yüzünde. Sesimdeki, tavırlarımdaki, bakışlarımdaki küçücük bir nüansı bile fark edecek hassasiyete sahip sihirli bir aynam var. Aslında her [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] böylesine hassas, böylesine etkileyici…

Bazen moralim bozuluyor basit dünya hallerine, farkında bile olmuyorum. Bir de bakıyorum ki oradan bir ses: “[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] yeden gülmüyosun?” Bir anda yüzümün halini aynamda görüp, kendime geliyorum. Biraz sabırsız davransam, yavrumda bir huzursuzluk… Yanlış davranışlarımın aynama yansıyan aksiyle hatamı hemen fark ediyorum.

Bir gün bakıyorum, bebekken bile telefona merakı çabuk geçen kızım, eline geçirdiği her eşyadan kendine telefon yapıyor, kulağına götürüyor, “Yeden beni kimse aramıyo? diye kendi kendine soruyor, keyfi kaçıyor. Bu durumda bir terslik var diye düşünüyor ve hemen fark ediyorum ki aranacaklar listem kabarmış ve ben elimde telefon, bir onu bir bunu arayayım derken, sihirli aynam iş başında… [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]si ne ile meşgulse, onun da sevdası o yönde.

Gazete okuyorum, yine yakınlarımdan bir ses geliyor: “Bana da küçük gazete, [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]ee.” diye etrafımda fır dönen bir ayna yine. Okuduğum her şeyin küçüğünden o da istiyor. Yemek yapıyorum, “Ben de yapıcam [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...].” Hemen ona da bir tahta, küçük uçlu bir bıçak; yaptığımın aynısını yapıyor. Temizlik yapıyorum, “Bana da küçük fırça, [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...].” “Ben de silicem [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...].”…

Bu ayna, 7 gün 24 saat mesaide. Hiç vazgeçmiyor, oyunlarında bile: Ben ona nasıl davranıyorsam, o da evciliklerinde bebeklerine öyle davranıyor. Kızmıyor, terslemiyor bebeklerini. Benim onunla konuştuğum ses tonunda, benim anlattığım açıklıkta o da herşeyi anlatıyor bebeklerine. Sürekli konuşuyor onlarla, koynuna bastırıyor, “Korkmayın ben yanınızdayım.” diyor…

Bu aynalarımız göreve çok erken zamanda başlıyor aslında, daha [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] karnına ilk düştükleri anlarda. Bu aynalama her bir insan yavrusuna verilmiş ilahi bir öğrenme yöntemi. Yaradan’ın bahşettiği büyük merak duygusuyla, konuşmayı, yürümeyi, yemeyi, yaşamayı izleyerek ve gözlemleyerek öğreniyorlar.

Ama öyle bir gerçek var ki, bizi her an kopyaladıklarının farkında bile değiliz. [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]nin bütün ruh hali değişikliğinden anında etkileniyorlar. [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] gerginse [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] da gergin, [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] sinirliyse [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]ta sinirli… Dışarılarda kendini yerlere atan, [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]nin hiçbir dediğini dinlemeyen, hiçbir mekanda huzur bulamayan yavrular öyle dünyaya gelmiyorlar. “Fıtratı böyle.” avutucu bahanesine sığınmak ne kadar da kolay, ama geçerli cevap bu değil. [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]larımızda istemediğimiz ve beklemediğimiz davranışları gördüğümüzde onlara değil, önce kendimize dönebilmeliyiz.

Bir şeyler ters gittiğinde, “Sen neden böylesin?” diye [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]larımıza yüklenmek, kızmak yerine “Ben nerede hata yapıyorum?” sorusuna acilen cevap aramalıyız. Kendimizi düzeltip, yüz ifademizden, ses tonumuzdan başlayarak, bütün davranışlarımıza çeki düzen vermeliyiz. Bizim kendimizde yaptığımız küçük bir değişimle aynadaki suretimizde inanılmaz değişiklikler olacak.

Henüz 3-4’lü yaşlarında bizi anlamıyor z[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]ttiğimiz [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]larımız, hal dilimizden herşeyi kaydediyorlar. Duygularına hemhal olamadan büyüdüklerinde, bütün olumsuz hallerimizin üstlerine sinmesi ve düzelmesi zor hallere bürünmeleri çok uzak değil.

Sihirli aynam, beni her an canlı tutuyor. Düzeltmem gereken davranışı hiç saklamadan bana gösteriyor. Her gün yüzüne baktığımda ve o oyununu oynarken onu şöyle bir adım geriden izlediğimde, bütün sorularıma cevap buluyorum. Hemen ardından yenilenme sürecim geliyor. Silkelenme ve hiç bitmeyecek bir kendimi sorgulama süreci…

“Sırlanmış camdan öte nurlanmış candan yaratılmış SİHİRLİ AYNAM! Söyle bana ben nasıl bir [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]yim?”

Konu Sahibi Nesli_Nur 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
inşikak süresini tanıyalım.. Sorularla Sureleri Tanıyalım bilinmez 7 2687 26Haziran 2015 14:55
muttaffifin suresini tanıyalım.. Sorularla Sureleri Tanıyalım bilinmez 10 5332 24Haziran 2015 14:17
Kıyamet Suresini Sorularla Tanıyalım Sorularla Sureleri Tanıyalım bilinmez 11 6261 28 Nisan 2015 16:18
Tahrim Süresini Tanıyalım Sorularla Sureleri Tanıyalım bilinmez 11 5637 03 Mart 2015 06:46
Casiye Süresini Tanıyalım Sorularla Sureleri Tanıyalım bilinmez 9 3100 28 Ekim 2014 06:36

Alt 18 Şubat 2013, 00:37   Mesaj No:2
Medineweb Aktif Üyesi
" İdiL Su " - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:" İdiL Su " isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20148
Üyelik T.: 06 Eylül 2012
Arkadaşları:5
Memleket:Beni mutlu edenin bulundugu her yer...
Konular: 9
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Sihirli Aynam

Ellerine saglık çocuklara zafım ve aglamaklı okudugum yazın allah razı olsun...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)