Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Serbest Kürsü

Konu Kimliği: Konu Sahibi İslaminesil,Açılış Tarihi:  21 Nisan 2014 (22:14), Konuya Son Cevap : 21 Nisan 2014 (22:15). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 21 Nisan 2014, 22:14   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
İslaminesil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:İslaminesil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 40187
Üyelik T.: 20 Mart 2014
Arkadaşları:0
Memleket:Wan
Konular: 316
Beğenildi:1404
Beğendi:590
Takdirleri:533
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Müslümanın Şahsiyeti

Müslümanın Şahsiyeti

1.Müslümanlar kardeştir:Kardeşlik hukukuna göre hareket eder. Kardeşini nefsine tercih eder. Din bağı kan bağından daha önemlidir. Tefrika çıkarmaz. “İnananlar kardeştir” ayetini ilke edinir.

2. Müslüman ALLAHtan razıdır:Durumuna razıdır ve ALLAH'a şükreder.
Peygamberimiz: Müslümanın işine hayret. Onun her işi hayırdır.Sevinçli bir şey isabet eder de şükrederse onun için hayırdır.Şayet zarar ve musibet isabet eder de sabrederse o da onu için hayırdır. (Buhari)

3.Tevbekardır:Bol bol tevbe eder.Tevbesini bozsa dahi şeytanı susturuncaya kadar tevbe eder.

4. Amacı ALLAH rızasıdır.

5.Farzlara özen gösterir.İbn-i Mesut Şöyle diyor: Rasullah’a sordum:
- Amellerin en efdali hangisidir?
- Vaktinde kılınan namazdır.Dedi.
- Sonra hangisidir? Dedim.
- Anne ve babaya iyi davranmaktır.”buyurdu.
- Sonra hangisidir? Dedim.
- “ALLAH yolunda cihattır.” Buyurdu. (Buhari Müslim)

6.Kuranı anlayarak ve çokça okur:“Dikkat edin kalpler ancak ALLAH’ı zikretmekle huzura kavuşur.” (Rad 28)

7. Müslüman yemesi ve içmesinde aşırılığa kaçmaz:"Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz" (Araf 1)

İnsanoğlu karnında kötü kap doldurmamıştır.Eğer mutlaka yapacaksa midesin üçte birini yemeğe, üçte birini içmeye, üçte birini de kendine ayırsın.

8.Spor yapar.

9.Bedenini,elbisesini ve çevresini temiz tutar:
Cuma günü guslediniz.Cünüp olmasanız da başınızı yıkayıp güzel kokular sürünüz.(buhari)
Milletime zor gelmeyeceğini bilseydim onlara her namazda misvak kullanmalarını emrederdim. (buhari)
Hz.Ömer(r.a):”Malının üçte birini güzel kokuya sarfeden müsrif sayılmaz.Dediği rivayet olunmuştur.

10. Kılık kıyafetine dikkat eder.

11. Cimrilik etmez:“ Onlar sarfettikleri zaman ne israf ederler ne de cimrilik, ikisi arasında bir yol takip ederler.(Furkan 67)

12. Müslüman kibirli olamaz:
Rasûlullah(s.a.v) (s.a.v):”Kalbinde zerre kadar kibir olan kimse cennete giremez.
Bunun üzerine bir adam:İnsan şüphesiz elbise ve ayakkabısın güzel olmasını ister.
Bunun üzerine Rasululah (s.a.v):
“ALLAH güzeldir, güzeli sever. Kibir ise hakkı kabul etmeyip insanları hakir görmektir.” Dedi.(Müslim)

13.Yemin etmez. (çok nadir)

14.Laf getirip götürmez.

15.Kusurları araştırmaz:Başkalarının ayıp ve kusurlarından bahsetmek istediğiniz zaman kendi kusur ve ayıplarınızı hatırlayın.(EL-Müsned)

16.Barışcıdır, küskünleri barıştırır.

17. Adalet en büyük özelliğidir.Kendi aleyhine de olsa adaletten ayrılmaz.

18.İlim öğrenmek için ölünceye kadar çaba sarfeder. Öğrendiği ile amel eder.

19.En az bir yabancı dil öğrenir.Tebliğ için gereklidir.Peygamberimiz:
“Ey Zeyd ! Yahudi yazısını beni için öğren.” demiştir.

20. Müslüman Salih arkadaş edinir.

21.Dünyaya tamah etmez:“Dünya hayatının süsünü arzu edip de gözlerini onlardan başkasına çevirme.Bizi anmak hususunda kalbine gaflet verdiğimiz kimseye etme ki, o keyfinin ardına düşmüş ve işi de haddini aşmak olmuştur.” (Kehf 28)

22. Dilinden dua eksik etmez.

23.Anne ve babasına itaat değil iyilik eder, onlara iyi davranır.

24.Eşine iyi davranır:“ Kadınlar kaburga kemiğinden yaratılmıştır.”(Buhari, Müslim)
Eşine karşı anlayışlı ve akıllıdır. Eşinin eksiğini tamamlar. Hem annesini hem de eşini hoşnut eder, dengeyi korur.
Eşini dövmez, çünkü peygamberimiz ayrılma durumuna geldiği hanımlarını bile incitmemiştir.

25. Selam verir ve alır.

26.Çocuklarına ve ailesine karşı sorumludur.Onların terbiyesine önem verir.Çocuklarına sevgi ve şefkatini hissettirir.Kaba ve sert davranmaz.Ailesine ve çocuklarına sarfettikleri sadakadır.Kız coçuklar ile erkek çocukları birbirinden ayırmaz.[/I][/B][/I][/B]

27.Akrabalarını ziyaret eder , onlara iyilikte bulunur.Rabbim “İçinde akrabalık bağlarını koparan biri bulunan topluluğa rahmet etmez.”

28.Komşuya iyilik eder, onu rahtsız etmez:“ Cebrail bana komşuyu o kadar tavsiye etti ki komşuyu komşuya mirascı kılacak zannettim.”(Buhari, Müslim)

29.Kendisi için istediğini din kardeşleri ve komşuları için de ister.Kendisi için istemediğini din kardeşleri ve komşuları için de istemez.

30.İyiliğe iyilikle cevap verir:Kötülüğe iyilikle cevap verir, bunu yapamıyorsa misliyle cevap verir, haddi aşmaz.

31.Müslüman kardeşinin hatasını yaymaz, örter.

32.Hoşgörülüdür.

33.Affedicidir.

34.Güler yüzlüdür.Gülümseme sadakadır.
“Kardeşini güler yüzle karşılama iyiliğini bile küçük görme”(Müslim)

35.Fedakardır. Kardeşleri için fedakarlık göstermekten kaçmaz.

36. Zulmetmez.

37.Yardım eder, yardımseverdir. Mazlumları korur, gözetir.“Kişi kardeşine zalim de olsa mazlum da olsa yardım etsin. Zalimse zulmüne engel olsun.

38.Gıybet etmez:“Kimse kimseyi çekiştirmesin.Hangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır?
Ondan tiksinirsiniz.ALLAHtan sakının.ALLAH tevbeleri daima kabul eder.(Hucurat 13)
ALLAH Rasulu(s):
- Gıybetin ne olduğunu biliyor musunuz?
- ALLAH rasulü daha iyi bilir dediler.Bunu üzerine şöyle buyurdu:
- Kardeşini hoşlanmayacağı bir şeyle anmandır.
- Söylediğimiz şey kardeşimizde varsa? Denildi. Bunun üzerine Rasûlullah(s.a.v)(s):
- Söylediğiniz şey varsa gıybet etmiş olursunuz eğer onda yoksa iftira etmiş olursunuz.”(Müslim)

39.Sözünde durur:Müslümanın sözü senettir.

40.Asla yalan söylemez.

41.Hile yapmaz, aldatmaz.herşeyde her işinde doğrulukla hareket eder.

42.Haset etmez.“ Hasedden sakının.Çünkü haset, ateşin odunu yemesi gibi bütün iyilikleri yer bitirir.(Ebu Davut)

43.Güzel ahlak sahibidir:“Ahlakı en güzel olanınız sizin en hayırlı olanınızdır.”(Buhari, Müslüm)

44.Sır saklar.

45. İkiyüzlülük yapmaz, neyse odur.

46.Gösteriş yapmaz, riyadan kaçınır.Riya dinden çıkarmayan şirktir, büyük günahtır.
ALLAH münafıkların özelliklerini sayarken
“İnsanlara gösteriş yaparlar, ve ALLAH’ı pek az zikrederler”(Nisa 142)

47.Kimsenin başına gelen musibete sevinmez.

48.Rüşvet almaz, vermez.

49.Kimsenin hakkını yemez.

50.Yetimi ve yoksulu gözetir.

51.Kumar oynamaz.İçki içmez

Bunları bu zamanda nekadar uyabiliyor ve uygulayabiliyoruz acaba?ALLAH yardımcımız olsun!

Konu Sahibi İslaminesil 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Babadan Evlada Cevap. Makale ve Köşe Yazıları Kara Kartal 18 6280 13 Kasım 2017 20:19
Asrın Kerbelasi Filistin.. Serbest Kürsü Mihrinaz 3 1662 13 Kasım 2017 17:55
Dūşlerim... Makale ve Köşe Yazıları su damlası 2 1593 12 Kasım 2017 06:51
Mynmar ve Biten Muslumanligimiz... Makale ve Köşe Yazıları İslaminesil 0 1438 16 Eylül 2017 21:06
Veyl Olsun... Makale ve Köşe Yazıları Mihrinaz 3 1579 16 Eylül 2017 21:04

Alt 21 Nisan 2014, 22:15   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
İslaminesil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:İslaminesil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 40187
Üyelik T.: 20 Mart 2014
Arkadaşları:0
Memleket:Wan
Konular: 316
Beğenildi:1404
Beğendi:590
Takdirleri:533
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cevap: Müslümanın Şahsiyeti

KENDİNE ZULMEDEN KİMSEDEN İNTİKAM ALMAYA
GÜCÜ YETTİĞİ HALDE
ONU BAĞIŞLAYAN KİMSENİN GÜNAHLARINI
ALLAH TEALA AFFEDER!!!

BENİ AFFEDERMİSİNİZ

Uhut savaşında Peygamber Efendimizin amcası Hz Hamza ,

Vahşi tarafından hunharca öldürülür.

Vahşi Müslümanların kendisinden intikam alacağını

düşünerek aylarca saklanır.

sonunda biri ona:

-Senin için en güvenli yer MUHAMMED'in yanıdır.

Git ,ALLAH'ın Rasulunden seni affetmesini iste , der.

Vahşi korku içinde Medine'ye gelir ve Sevgili Peygamberimizin,huzuruna girer.

Efendimizden kendisini bağışlamasını ister.Peygamberimiz

Vahşi'yi görür görmez başını yere eğer.

Ona bakama.o anda çok sevdiği amcasını hatırlar.

Hazret-i Hamza ile yaşadığı güzel

hatıraları gözünün önünde canlanır.Mubarek

gözlerinden yaşlar süzülür.

Fakat o yine eşsiz bir af örneği göstererek

Vahşi'yi affeder.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)