Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Serbest Kürsü

Konu Kimliği: Konu Sahibi nurşen35,Açılış Tarihi:  19Haziran 2014 (01:11), Konuya Son Cevap : 19Haziran 2014 (09:58). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 19Haziran 2014, 01:11   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
nurşen35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:nurşen35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38944
Üyelik T.: 09 Şubat 2014
Arkadaşları:61
Konular: 1144
Beğenildi:4415
Beğendi:3686
Takdirleri:14203
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Ateistin Yetenekleri ve İmtihanın Hikmeti

Ateistin Yetenekleri ve İmtihanın Hikmeti

Sual : Bir ateist , '' benim bir çok yeteneğim var. Mesela iyi çalgı çalarım , iyi de hırsızlık yaparım. Madem ki yetenekleri de Tanrı yaratıyor, yeteneklerimin hepsini kullanmaya niye izin vermiyor ? İzin vermeyecekse niye yarattı ? İmtihan için ise kimin Cennete veya Cehenneme gideceğini bilmiyor mu? diyor. Buna ne cevap verilir ?

Cevap : Allah'ü Teala , imtihan etmeden de , kullarının ne yapacağını , hangi günahları işleyeceğini elbette bilir. İmtihanı kendisi için değil , insanlar için yapıyor. Mesela Allah'ü Teala , ateiste '' Ben biliyorum ki sen zaten inanmayacaksın. Aklını doğru kullanmadığın için seni Cehenneme attım'' deseydi ateist '' Suçum yokken, imtihanedilmeden beni cezalandırmak adaletsizliktir'' demez miydi ? Ateistin ve diğer kafirlerin böyle dememeleri için dünyaya getirilmiş, onlara akıl verilmiş , yetenekler verilmiş , iyi kötü yol gösterilmiş itiraz edecek bir mazereti kalmamış görünüyor.

Yetenek silah gibidir. Silah iyi ve kötü yerde kullanılabilir. Kişinin eline silah verilmezse , kötü işleri yapamadığı gibi , iyi işleri de yapamaz. Kişi eline verilen silahla , yeteneğiyle , aklıyla iyi işler yapacak mı , yapmayacak mı?
Yeteneğini iyi yolda kullananlar kazanıyor, kötü yolda kullananlar cezalandırılıyor. Kişiye yetenek verilmesi , kötü işler yapması meşru olur demek değildir.

Örnek olarak ;

1. Bir çilingir , her kilidi açtığı için, kilitli kapıları açıp evdeki başkalarının eşyalarını çalsa , bu hırsızlığı kanunen suç olmaktan çıkar mı?
2. Attığını onikiden vurabilme yeteneğine sahip olan bir avcı , başkalarının at , inek , koyun gibi hayvanlarını veya insanları vurup öldürse , yeteneğini kullandığı için yaptığı cinayet günah olmaktan çıkar mı?
3. Yetenekli müzisyen, çalgı çalarak Kur'anı Kerimi okusa Allah'ın verdiği yeteneği kullanıyorum, demesi yaptığını günah , küfür olmaktan çıkarır mı?
4. Anne olan biri dünyaya getirmiş olduğu bir evladına bakmakta zorlanınca , bunu parayla satayım ya da bir kuruma vereyim , ben şuan bakamıyorum. Nasıl olsa annelik benim yeteneğim istediğim zaman anne olurum demekle işlediği günahtan kolaylıkla sıyrılabiliyor mu?
Bu örnekleri çoğaltabiliriz;
Yeteneğimiz olsa da olmasa da o şeyin hiç bir zararı olmasa da dinimizin yasak ettiği şeyi yapmak günahtır...

M. A. Demirtaş...

Konu Sahibi nurşen35 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Gündem Korona Aşısı Gündem/ Manşetler Esma_Nur 6 1292 10 Aralık 2020 11:20
DHBT Muhteşem Özetler DHBT-Hazırlık/Notlar/Özetler nurşen35 4 2011 08 Aralık 2020 17:40
Kıssaları Hayatımıza Taşıyalım Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler nurşen35 1 783 08 Aralık 2020 16:46
TENKİD Serbest Kürsü nurşen35 0 730 08 Aralık 2020 11:44
Vitir Namazını Niye Kılıyoruz Biliyor musunuz... Namaz-Abdest-Teyemmüm nurşen35 0 809 04 Aralık 2020 12:56

Alt 19Haziran 2014, 09:58   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
GÖKCEN_AZRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:GÖKCEN_AZRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27691
Üyelik T.: 25 Nisan 2013
Arkadaşları:15
Memleket:ARZ
Konular: 105
Beğenildi:95
Beğendi:4
Takdirleri:60
Takdir Et:
Standart Cevap: Ateistin Yetenekleri ve İmtihanın Hikmeti

Alıntı:
nurşen35 Üyemizden Alıntı Mesajı göster

Yeteneğimiz olsa da olmasa da o şeyin hiç bir zararı olmasa da dinimizin yasak ettiği şeyi yapmak günahtır...
rabbim ihmal değil, imtihan eder...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)