Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Serbest Kürsü

Konu Kimliği: Konu Sahibi umut628,Açılış Tarihi:  31 Ağustos 2014 (01:17), Konuya Son Cevap : 31 Ağustos 2014 (01:17). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 31 Ağustos 2014, 01:17   Mesaj No:1
Medineweb Aktif Üyesi
umut628 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:umut628 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 24048
Üyelik T.: 01 Ocak 2013
Arkadaşları:0
Konular: 66
Beğenildi:64
Beğendi:0
Takdirleri:110
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Mana”yı ne de güzel bertaraf etmişiz…

Mana”yı ne de güzel bertaraf etmişiz…

…“Mana”yı ne de güzel bertaraf etmişiz…

Ben kendi şahsıma konuşayım o zaman: Peygamberi ululamak değil, alaşağı ederek değil, onaylamak gayretinde olanlar harici…

Yine altını kalın kalın çizerek diyorum… Evet, Peygamber beşerdi. Ancak “biz gibi” demiyorum bunu…

Muhammed de bizim gibi bir beşerdi…

Muhammed de bizim gibi bir insandı…

Muhammed de bizim gibi bir adamdı…

diyen bizlere. İyi yerden sallıyorsun demek sanırım en hafifinden bir eleştiri olurdu. Peygamber ben gibi, sen gibi, ben gibi bir beşer… insan… adam değildi. Madem o kadar iddialıyız. Muhammed diye hitap ettiğimiz beşerin, insanın, adamın fiil ve eylemlerinin en azından birkaç tanesinin bizde olması gerekmez mi? İddia eden bizlere diyorum. O’nun hayatı, eylemleri, fiilleri, idealleri, öğretileri ve bilimum davasını bir kalemde çizen ve silen bizler… Kur’an ile örüşen ve onun söz ve eylemleri olduğu kesin olan hayatını kabullenmeyen uğrunda diz çürüten Muhammed gibi bir beşer, insan ve adam mıyız? Yoksa yeni yeni türeyen ve adlarını İslam harici tüm vasıf ve isimlerle adlandıranlar. Köşe başı tutmaya ve inanmaya muhtaçların imanlarını çalanlar..

Elbette geleneksel bir din anlayışı, hurafe, bidat ve Kur’an’ın emrettiği öğretilere kulak tıkayıp baba dinine uyanların yaptıkları ve taptıklarını elimizin tersi ile reddedeceğiz. Bunu yaparken yine Kur’an tertibi üzerine yapacağız. Ancak günümüzde dini ritüelleri bir kalemde silen hakkında ayetlerle reddiyeler yazanlar bunu neden yapıyorlar bunu anlamak namümkün…

Bir yanda İslam ve sosyalizmi kucaklaştırıp “İslam artık Marx-ı okumalı ve anlamalı “diyen sözüm ona “abdestsiz sosyalistler” diğer yanda akıllarını ilah edinen “reformistler-Hanifler” soralım onlar acaba işaret edilen Marx birilerinin tabiri ile “Muhammed” aracılığı ile tüm insanlığa tebliği istenen kural ve kavramları “okuyup-anlamaya” çalıştı mı? Sosyalizmi Müslümana kakalamaya çalışanlar “açlık ve isyan” propagandaları ile isyan imandan gelir demek sureti ile neye ve kime isyanı teşvik etmektedirler. Öte yanda mensup olduğunu iddia ettikleri dinin peygamberini ve onun hayatını derdest ederek alaycı bir üslupla irdeleyenler imani bir konu olmamasına rağmen devamlı “cin-ruh-kader vs.” konularını gündeme getirenler. Abdestsizler, gusülsüzler, salatsızlar, vicdansızlar” yine kendilerinin dediği gibi “Muhammed’in hayatını kabul etmeyenler kendilerine mutlaka bir peygamber tayin etmekte geç kalmayacaklardır ve kalmamışlardır. Akıllarını ilah edinen güruh… Peygamberin hayatı ve yaşantısı hakkında kabullenmedikleri ve hikâye dedikleri Kur’an ile örtüşen fiil, eylem ve söylemlerine dil uzatırken, yine kendi fikirlerini empoze edebilmek için, o tarih süzgecinden “nemalanırlar” kendilerine “hanif” diyenlerin internet sitelerinde yazdıklarına göz attığımızda ayetleri ne şekilde “tevil” ettiklerini gördükçe en “hafif” inden yazık diyesi geliyor beşerin… insanın… adamın…

İslam’ın ritüellerini “olsa da olur olmasa da” babında değerlendirenlere tepki gösterildiğinde, karşısındakiler “cahillik ve atalarının dinine uymakla” itham edilmektedirler… Akıl hocalarının bilgi dağarcığı ne olursa olsun “hak inkar ediliyorsa gayret beyhude” Şekilsel “Salat” yani namazı reddeden hatta ”mecusi tapınması-şirk” olarak gören…”gusül ve abdesti ruh temizliği” olarak algılayan ve anlatan&aldatan.. ”zinaya eş aldatılması” gözü ile bakan… ”domuz yağını veya etinin hellaliği” ile ilgili fetva verebilecek kadar cesur olan… vs.vs.vs.. ne bu şimdi..”Hanif”lik değil “hafif”lik düpedüz…

İslam adına konuşan bizler ne yaptık ta… beşer… insan… adam olduk… Yaratan bize ne ile geldin dediği zaman “ayetlerini, kafama göre tevil ettim, ben böyle anladım, ibadet anlamında salatı ayakta tuttum” peki nasıl ayakta tuttun “hümanist oldum-inananları yargıladım, namazları ile dalga geçtim, ibadet edenleri şirkte gördüm(ki; şirke bulaşan cehennemdedir) ancak; yahudi, nasrani ve sabiileri bile cennete soktum” iyi halt ettin… deneceği gün de olabilir… ve yakındır…

“Muhammed” i yargılayan, ashabına dil uzatanlara şunu sormaya cesaret etmek istiyorum… Yok, kızacaklarından ve/veya tepki göreceğimden değil… “Onlar Beyanı ilk duyduklarında hayatlarına nakşettiler –sen ve ben ne yaptık” sorusuna cevap alamayacağım için cesaretim yok…

Evet, Muhammed bizim gibi bir beşer değildi…”işittim itaat ettim” sorgulamam diyecek kadar beşerliğinin farkındaydı…

Evet, Muhammed bizim gibi bir insan değildi…”idealleri uğrunda savaşan” Rabbinin tebliğine boyun eğen ve tebliğ edendi…

Evet Muhammed bizim gibi bir adam değildi…”Muhammed, Âdem’in neslindendi, biz ise Ademliği idam ederek şeytanlığı seçtik…

Hülasa… beşer… insan… adam olmayı ne zaman becerirsek o zaman” Muhammed” oluruz…

Ya nefsinin fısıldadıkları ile hareket edeceksin..

Ya son nefesine kadar “Muhammed” olmak için gayret edeceksin…

Yavuz KAYA

Konu Sahibi umut628 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
ego - uşaklar ve efendiler! Şiirler ve Şairler umut628 0 2078 29 Ekim 2014 20:49
Sobadaki Hikmet Serbest Kürsü Allahın kulu_ 5 2134 28 Ekim 2014 22:35
Insanlık için bir göz yaşı Gönülden Dökülen Nağmeler Kara Kartal 4 2065 28 Ekim 2014 22:02
Din, savaş ve zulüm… Serbest Kürsü umut628 0 1812 02 Ekim 2014 23:11
Ey Allah'ın Kulları! Düşman Olun. Acımayın... Serbest Kürsü Allahın kulu_ 1 2161 01 Ekim 2014 22:06

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: