Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Serbest Kürsü

Konu Kimliği: Konu Sahibi FECR,Açılış Tarihi:  09 Kasım 2014 (13:59), Konuya Son Cevap : 31 Ocak 2015 (14:47). Konuya 5 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 09 Kasım 2014, 13:59   Mesaj No:1
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Şarkı ve Türkülerde Küfür Sözler

Şarkı ve Türkülerde Küfür Sözler

Şarkı ve Türkülerde Küfür Sözler

FARUK BEŞER

Küfrün asıl anlamının örtme olduğunu söylemiş, dar ve geniş anlamından söz etmiştik. Dar anlamı nankörlüktür. Tükettiği nimetlerin sahibinden habersiz olma, ona itaat etmeme, isyan etme işte bu anlamda küfürdür. Çünkü böyle bir insan hakkı ve hakikati görmemekle, onu en azından kendi nazarından gizlemiş olur.

Bu manada 'her bir günah içinde küfre giden bir yol vardır' sözü çok anlamlıdır. Çünkü günahlar kalbe düşmüş siyah lekeler gibidirler, büyüklükleri oranında kalbi kirletirler ve hakikatin görülmesine engel olurlar. İkinci olarak günahlar küfür ağacının meyveleridirler. Çünkü bireyde ya da toplumda küfür hâkim olmuş olsaydı, işte sanki her tarafta bu meyveler bulunmuş olacaktı.

Günahlar ayna zamanda internet sayfalarındaki linkler/irtibatlar gibidirler. Tıkladığınızda ya da bulaştığınızda sizi adım adım küfre doğru çekerler. Bu tıpkı 'mikrop öldürücüdür' denmesi gibidir. İnsana üç beş tane mikrop bulaşsa ona bir şey yapamaz. Ama mikroplar hafife alınsa ve çoğalmalarına imkân hazırlansa günün birinde insanı öldürebilirler. Günahlar da böyledir. Onun için günahlarda küfre giden bir yol vardır denmiştir.

İkinci önemli nokta küfür sayılan bir fiilin ya da sözün insanı mutlaka kâfir yapmayabileceği gerçeğidir. Fiilin ve sözün küfür olmasıyla, insanın kâfir olması, ya da kâfir sayılması ayrı ayrı şeylerdir. Allah'ın egemenliğini yok sayma anlamındaki bir söz küfürdür, ama bu sözü insan Allah'ı inkâr maksadıyla söylememişse ve Allah'ı açıkça reddetme anlamına gelmiyorsa kişi kâfir olmayabilir. Bu tür sözler fıkıh kitaplarında 'elfaz-ı küfür'/ küfür sözler başlığı altında sıralanır. Mesela, 'Allah bu adamı ne kadar çirkin yaratmış' demek küfür bir sözdür, çünkü Allah'ın tercihini kabullenmeme anlamına gelir. Ama biz bunu söyleyen adamın kâfir olduğuna hükmedemeyiz. Gerçi o içinden bu sözü, Allah'a karşı öyle bir isyanla söylemiş olabilir ki, O'nun katında gerçekten kâfir sayılmış da olabilir, ama biz bunu bilemeyiz ve ona kâfirdir diyemeyiz. Çünkü bir insanın kâfir olmasının peşinden getireceği pek çok hüküm vardır. Mesela evliyse nikâhı düşmüş olur.

Sözü türkülerimizdeki ve şarkılarımızdaki küfür sözlere getireceğiz.

Düşünceler eylemlere götüreceği gibi, eylemler de tekrarlanırsa düşüncelere götürür. 'Dervişin fikri neyse zikri de odur' sözü bunu anlatır. Kötü düşünen kötü söyler, kötü söyleyen de kötü düşünür. Onun için Allah 'insanlara güzel konuşun', 'Siz düzgün sözler söyleyin ki, Allah da işlerinizi düzeltsin'buyurur.

Eski türkülerin ve şarkıların da bir namusu vardı. Karadeniz ağzıyla 'sevdali günlerume geldi çatti Ramazan' dizesi bir inancı yansıtır.

Şimdi, Fransa'da çalışan Nihat Erim Dağcı kardeşimizin gönderdiği ve bizden hükmünü sorduğu şu abuk subuk türkü sözlerine bakın:

Gülmeyecek bu yüzü, neden verdin bana ya Rab?

Ya birazcık neşe ver, ya beni baştan yarat.

Baştan yarat ellerimi, baştan yarat gözlerimi,

Baştan yaz şu kaderimi, tanrım beni baştan yarat.

Azacık düşünebilen anlar ki, bu sözlerde Allah'a isabetsizlik ve bilgisizlik isnat edilmektir. Kişi bu söylediklerini inanmadan söylerse küfür bir söz söylemiş olur. Şarkının havasına girip gerçekten öyle inanırsa kâfir olur.

Ne yaptım Allah'ım dertli doğacak... Ömrüme verilen bu ceza niye?

Vurdu süründürdü felek tokadı, ömrüme verilen bu ceza niye?

Allah'ın gücüne gider mi bilmem, verdiği bu candan ben bıktım...

Tanrım, kötü kullarını sen affetsen ben affetmem...

Kahpe felek sana nettim neyledim?

Niyetin sadece bir can vermekse, her nefes gönlüme birer darbeyse,

Sevilmek sevene zulüm etmekse, ben kulun değilim, gücenme tanrım...

İtirazım var bu zalim kadere, itirazım var bu sonsuz kedere...

İbadetin oldum inancın oldum, sanki sen yarattın ben kulun oldum

Affet tanrım diye yalvardım durdum, sevdikçe sayende günahkâr oldum...

Kaderim düşman bana, kahretmişim dünyama,

Adımı sorma bana bir bahtı karalıyım... Kahpe kader...

Her gün isyanım var benim kadere, ne öldürdü ne güldürdü bir kere.

Şunları da ekleyelim:

Tanrı bazen kulunu işitmiyor, neden?

Bir sana taptım, bir tanrıya taptım...

Rabbim adaletin bu kadar mı? Alıştım kaderin zulmüne artık.

Kuluna kul oldum, severek taptım...

Secde ettim taparcasına...

Madem unutacaktın beni neden yarattın?

Kısaca bu ifadeler küfür sözlerdir. Düşünmeden söylemiş olan tövbe etmelidir. Bunda bir sakınca görmeyen küfre girer. Yani şarkıların ve türkülerin bile şirke çağırdığı bir toplum haline geldik. Bunları okuyan şarkıcılar da şeytanın gönüllü zurnaları.

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Konu Sahibi FECR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Yumurta Akı ve Yanık Tedavisi Pratik / Faydalı Bilgiler FECR 0 81 14 Ekim 2023 13:25
Düğünlerimiz İslam'ın neresinde? Adap-Edep-Ahlak Esma_Nur 1 260 02 Ağustos 2023 17:34
Mezuniyet Programı mı Meyhane Açılışı mı Belli... Adap-Edep-Ahlak FECR 0 171 13Haziran 2023 12:35
Evinize Kem Gözlü Ahmak Bir Adamı Davet Eder... Adap-Edep-Ahlak Esma_Nur 4 198 05Haziran 2023 11:15
Bizi Allah'tan Alıkoyan Kaç Şeyi Hayatımızdan... Muhtelif Konular FECR 0 181 10 Nisan 2023 21:38

Alt 09 Kasım 2014, 14:12   Mesaj No:2
Medineweb Emekdarı
Allahın kulu_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Allahın kulu_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 33478
Üyelik T.: 09 Kasım 2013
Arkadaşları:29
Konular: 164
Beğenildi:1151
Beğendi:1570
Takdirleri:5244
Takdir Et:
Standart Re: Şarkı ve Türkülerde Küfür Sözler

Allah cc kufurden ve sirkten korusun amin

Vakit namazinizi kildiniz mi?
Ebu Hüreyre'den (r.a.) rivayetle:
Mü'minin durumu yeşil ekin gibidir. Rüzgar ne taraftan gelse onu eğer. Rüzgar durduğunda doğrulur. Mü'min de böyledir. O da bela ve musibetlerle eğrilir. Kafirin durumu ise çam ağacı gibidir. Allah dilediği zaman sert ve dik durur. ][Bela ve musibetlere uğramaz.
Alt 09 Kasım 2014, 14:52   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
GÖKCEN_AZRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:GÖKCEN_AZRA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 27691
Üyelik T.: 26 Nisan 2013
Arkadaşları:15
Memleket:ARZ
Konular: 105
Beğenildi:95
Beğendi:4
Takdirleri:60
Takdir Et:
Standart Cevap: Şarkı ve Türkülerde Küfür Sözler

Veee bu sozler dillerde...
Rabbim sonumuzu hayreylesin
Alt 31 Ocak 2015, 14:24   Mesaj No:4
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alt 31 Ocak 2015, 14:43   Mesaj No:5
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:

Ne aci ki ilahilerde bile var.ve insanlar bu sarkilari dillerine doluyor.

Ya cocuklarimiz....cocuklar anlamlarini dahi bilmedigi bu kelimeleri ezberliyor.

gecen gun oglum anaokulunda sarki ezberlemis.sadece su kismi yetti ''bu guzel yurdu bizlere verdi"...
ogluma Sarkiyi sevmedigimi soyledim.ve gerekcelerini anlattim.ama maalesef bi kac sarki daha duydum yine ayni tarzda.evde tekrarlatmamizi istiyor ogretmeni. ben sevdigim diger okul sarkilarini mirildaniyorum.oglum o sekilde farkli sarkilara yoneliyor.acaba ne yapmaliyiz bu konuda.cocuklarimin tek duyabilecegi yer okul.ve oglum tekrarladikca kucuk oglumda onu taklid ediyor.ben o anda farkli bi konu aciyorum ama sonucta okuldan aliyor.

Diger taraftan dini egitim veren okullarin durumu da ortada.Rabb im yar ve yardimcimiz olsun.
Alt 31 Ocak 2015, 14:47   Mesaj No:6
Medineweb Emekdarı
Durumu:EyMeN&TaLhA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21422
Üyelik T.: 08 Kasım 2012
Arkadaşları:36
Konular: 784
Beğenildi:131
Beğendi:34
Takdirleri:141
Takdir Et:

Hocam Rabb im razi olsun bu konuyu actiginiz icin.surekli aklimizda olmasi gereken onemli konulardan biri.ve bi sekilde bilinclenmemiz gerekiyor.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: