Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Serbest Kürsü

Konu Kimliği: Konu Sahibi ÂlâLeyl,Açılış Tarihi:  16 Ağustos 2021 (02:57), Konuya Son Cevap : 11 Eylül 2022 (20:13). Konuya 12 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı24Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 18Haziran 2022, 23:05   Mesaj No:11
Medineweb Üyesi
Durumu:ÂlâLeyl isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 58435
Üyelik T.: 07 Kasım 2017
Arkadaşları:2
Konular: 14
Beğenildi:214
Beğendi:260
Takdirleri:3408
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Son aylarda kafir kelimesini çok düşünüyorum. Örten demektir aslında. İnanmayan kelimesi inanan kelimesinin tersidir. Yani inanmayan "La yuminun"dur. Velakin değiştirilemeyen Kur'an'ı mealler ile değiştirmişiz sanki.

Allah elbette hangi kelimeyi kullanacağını çok iyi bilendir . Kafir kelimesini yani örten kelimesini kullanıyorsa bundaki hikmeti düşünmemiz gerekir.

Bir örnekle ilerleyelim:

Şu muhakkak ki kâfirleri uyarsan da uyarmasan da onlar için birdir. Onlar iman etmezler.

BU ayetin tefsirini dinlediğimde açıklamak için uğraşıyorlar da uğraşıyorlar.

İnanmayanları uyarsanız da uyarmasanız da birdir onlar inanmayacak, diye çevirseler bir dert çevirmeseler ayrı dert. Çünkü biliyoruz ki pek çok inanmayan müslüman oldu oluyor.

Allah burada "mübalağa" sanatını kullanarak bir anlatım yapıyor diyenler de var. Halbu ki ayet o kadar net ve açık ve kesin ki.

Örtenleri uyarsanız da uyarmasanız da birdir onlar iman etmezler.

Örtenden kasıt nedir peki. Biraz örtenleri tanıyalım.

Mesela iki rakip siyasetçi düşünün. Biri öbürünün iyi yönlerini örtüyor ve sadece kötü taraflarını söylüyor. Kendisinin ise kötü işlerini örtüp sadece iyi işlerini söylüyor. Karşısındaki siyasetçi de aynı şekilde.

Bunlardan birine gidip deseniz ki "Rakip siyasetçi şu şu şu iyilikleri yaptı," hemen örtecek o iyilikleri. "Onu o yapmadı ki," diyecek veya "Onu iyiliğinden değil çıkarlarından ötürü yaptı," diyecek. "Onu yapmasını başkaları emretti kendi iradesiyle yapmadı," diyecek. Ya da "Biz siyaseten yapması için bastırdık yoksa yapacak değildi," diyecek. Bir şekilde örtecek. Velhasıl örten kişiye ne kadar anlatırsan anlat iman etmeyecek bir şey bulup örtecek o hakikati. "Kalbiyle tam manası ile inansa da örtecek ve iman etmeyecek." İman etmeyecek yani müminlerden olmayacak. İnansa da örtecek ve müminlerden olmayacak. Eminlerden olmayacak. Ne elinden emin olunacak o kişinin ne "dilinden".

"Şu muhakkak ki örtenleri uyarsan da uyarmasan da onlar için birdir. Onlar iman etmezler.

Onlar nasıl ki hakikati örtmektedir Allâh da onların kalplerini, kulaklarını örter gözlerinde zaten örtü vardır. Örtenler örtülmüştür:

Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözlerinin üzerinde bir de perde vardır. Ve azim azap onlaradır.
Mihrinaz ve Kara Kartal beğendiler.
Alt 13 Temmuz 2022, 23:56   Mesaj No:12
Medineweb Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Kâfir örten demektir 2

Siyasetçiler var rakip siyasetçinin iyiliklerini örtüyor kötülüklerini gözümüze sokuyor. Kendi kötülüklerini örtüyor iyiliklerini gözümüze sokuyor.

Kimi insanlar tanıdım Allâh'ı örtmeye çalışıyor. Demiyor ki bu dünyada hem neşe hem hüzün var. Hayır, diyor ki hüzün var, zulüm var, fesad var, savaş var, açlık var, tecavüz var. Allâh'ın nimetlerini, güzelliklerini, iyiliklerini örtmeye çalışıyorlar. İnsanın kendi eliyle işlediği çirkinlikleri Allâh'a isnad edip Allâh'ı örtmeye çalışıyorlar.

Allâh'ı nasıl örtersiniz? Ölü idiniz sizleri diriltti. Sonra yine öldürecek, sonra yine diriltecek, sonra da döndürülüp ona götürüleceksiniz.

Allâh'ı nasıl örtersiniz?

O ki yeryüzünde ne varsa hepsini sizin için yarattı. Sonra göğe yöneldi, onları yedi gök olarak düzenledi. O her şeyi bilir.

Bir zamanlar Rabb'in meleklere: "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti. (Melekler): "A!.. Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz" dediler. (Rabb'in): "Ben sizin bilmediklerinizi bilirim." dedi.

Ve Âdem'e isimlerin hepsini öğretti, sonra onları meleklere gösterip: "Haydi davanızda sadıksanız bana şunları isimleriyle haber verin." dedi.

Melekler. “Ey Rabbimiz! Seni tenzih ederiz. Bize öğrettiğinden başka bilgimiz yoktur. Gerçek ilim ve hikmet sahibi yalnız Sensin!” dediler.

"Ey Âdem, bunlara onları isimleriyle haber ver." dedi. Bu emir üzerine Âdem onlara isimleriyle onları haber verince, (Allah): "Ben size, ben göklerin ve yerin gayblarını bilirim, sizin açıkladığınızı da, içinizde gizlediğinizi de bilirim" dememiş miydim?" dedi.

Tüm melaikat sizi kötülerken ve iyi yönlerinizi örterken; tüm melaikat yaratılmamanız için sizi örterken bir tek Allâh sizi savundu.

Şânı yüce Allâh'a hamd olsun

Allâh'ı nasıl örtersiniz? Ölü idiniz sizleri diriltti. Sonra yine öldürecek, sonra yine diriltecek, sonra da döndürülüp ona götürüleceksiniz.
Kara Kartal beğendi.
Alt 11 Eylül 2022, 20:13   Mesaj No:13
Medineweb Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

O halde onların dediklerine sabret, güneşin doğmasından önce ve batmasından önce Rabbini hamd ile tesbih et. Gece saatlerinde de gündüzün uçlarında da tesbih et ki, hoşnutluğa eresin.
Mihrinaz ve Kara Kartal beğendiler.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.kaabalive.net Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.medineweb.net Yeni Sayfa 1
.::.Bir Ayet-Kerime .::. .::.Bir Hadis-i Şerif .::. .::.Bir Vecize .::.

Medineweb Sosyal Medya Gruplarımız:  Medineweb  Medineweb  Medineweb  Medineweb Medineweb     

www.alemdarhost.com sunucularını Kullanıyoruz.