Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Serbest Kürsü

Konu Kimliği: Konu Sahibi Muhteşem,Açılış Tarihi:  02 Ağustos 2008 (20:45), Konuya Son Cevap : 21 Mayıs 2014 (00:51). Konuya 2 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 02 Ağustos 2008, 20:45   Mesaj No:1
Medineweb Kıdemli Üyesi
Muhteşem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Muhteşem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2004
Üyelik T.: 25 Mayıs 2008
Arkadaşları:0
Konular: 99
Beğenildi:8
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart kusurları örtmek

kusurları örtmek

Müslümanlar birbirlerinin kusurlarını,açıklarını,kabahatlarını örtmeli.
Neden hep kendimiz kusursuzmuşuz gibi,kardeşlerimizin hatalarını,olur olmaz,orta yerde konuşuyoruz ? Bu bize ne kazandırıyor ?Aksine,insan başkasında kusur aradıkça,kendi hatalarını görmez oluyor.
Birinin arkasından konuşmak; akabinde kin,nefret getirir,dostlukları zayıflatır,yardımlaşmayı azaltır,selamlaşmayı bitirir,çekememezlik,hased oluşturur.
Peygamber Efendimiz(s.a.v) buyurmuşlar ki; "Bir kişi, birinin başına gelen bir hadiseyi ayıplar ve küçümserse -yani büyük konuşursa- o alay ettiği şey başına gelmeden canı çıkmaz"
Bir gece,bir baba ile oğlu teheccüh namazına kalkarlar,çocuk camdan dışarı doğru bakar ve babasına der ki;" babacığım keşke bu insanlarda namaza kalksalardı ne güzel olurdu değil mi ?"Babası çocuğa der ki;" bunu diyeceğine sen de yatsaydın daha hayırlıydı."
Bırakın insanlar ne yaparlarsa yapsınlar:Siz onlara tavsiyede bulunursanız bulunun;bunu da yaparken,tavsiyede bulunduğunuz şeyin en iyisini yapmış olmalısınız ki tesirli olsun.Namaz kılmayan bir insanın,birine "namaz kıl demesi" ne kadar tesirli olabilir ki ?
İmamı Rabbani Hazretleri' ne bir gün,bir çocuk getirirler, derler ki;"ey imam bu çocuk balı çok sever bir şey söyleyinde bal yemeği bıraksın". İmamı Rabbani,"kırk gün sonra gelin" der.Kırk gün sonra çocuğu götürürler,Rabbani Razretleri:"evladım bal yeme der." Çocuk bal yemeği bırakır.Sorarlar;"efendim neden kırk gün sonra dediniz ?" Der ki;" ben de balı çok severim,kendim denedim kırk gün yemedim,baktım oluyormuş sonra da ona söyledim".
Allah (c.c) insanları değişik değişik yaratmış.Kimini esmer,kimini sarışın kimini beyaz kimini siyah.Kimi uzun,kimi kısa,kimi kör, kimi topal, Yunus Emre' nin dediği gibi; yaradılanı sevelim Yaradan' dan ötürü .
"Insanlar baskalarinin kusurlarini görmek konusunda kartallara,
kendi hatalarini görmek konusunda ise köstebeklere benzerler." (Francois de Sales)

Kalın Sağlıcakla...
Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur.

Konu Sahibi Muhteşem 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Neden allah'a yöneliş? Serbest Kürsü Esma_Nur 1 2057 24 Ekim 2011 13:14
allah korkusu ve hesap duygusu Allah(c.c) Kara Kartal 1 1943 19 Ekim 2011 14:35
hak dostlarından nasihatler Muhtelif Konular YaŞuHa 1 2187 15 Ekim 2011 18:53
umumi dua Dua Bölümü su damlası 3 2679 06 Ekim 2011 18:57
Müftülükten ailelere öneriler: Eşinize saldırı... Din Görevlileri Medine-web 4 2174 28 Eylül 2011 18:12

Alt 02 Ağustos 2008, 20:48   Mesaj No:2
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:melis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2229
Üyelik T.: 11Haziran 2008
Arkadaşları:0
Konular: 59
Beğenildi:6
Beğendi:0
Takdir Et:
Standart Cvp: kusurları örtmek

güzel paylaşım olmuş....................
Allah razı olsun....
Alt 21 Mayıs 2014, 00:51   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Tuba_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Tuba_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20781
Üyelik T.: 10 Ekim 2012
Arkadaşları:13
Konular: 73
Beğenildi:17
Beğendi:6
Takdir Et:
Standart Cevap: kusurları örtmek

''Kim dünyada bir müslüman kardeşinin ayıbını örterse Allah'da o kimsenin dünya ve ahirette ayıplarını örter.''
Buna mukabil Kim de müminlerin kusurlarını araştırıp açıklarsa Allah'da onun kusurlarını ortaya çıkarıverir.Mümin ayrıca kendi kusurlarınıda teşhir etmemeli,bunun yerine tövbe etmek ve iyilik yapmak suretiyle kötülüklerini telafi etmelidir.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)