Konu Başlıkları: Dinler Arası Diyalog
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28 Ocak 2008, 00:23   Mesaj No:2

Medine-web

Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1173
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:
Standart Cvp: sizce bu hareket doğrumu ben kararsız kalıyorum

evvela hoş safa geldiniz..
sorunuz gayet güncel ve cevabını bulması gereken bir konu..
1-dinler arası diyaloğun gerekli olduğunu savunanlarda var
2-aksini düşünenler de..

*birinci şıktaki düşüncede olanlar,islamda tebliğin bunu gerektirdiğini,islamı anlatmanın yolu gayri müslimle diyalog olduğunu,Hz Resulullah gayri müslimlerin hepsine mektup gönderdiğini,özellikle ehli kitaba çok önem verdiğini delilleriyle ortaya koyarlar..onlara tatlı dil ile yaklaşılması gerektiği,sert haşin olmamamız gerektiği,onlara islamın insancıl,medeniyet beşiği,evrensel ve son din olduğunu,elimizle dilimizle ahlakımızla anlatmamız gerektiğini savunurlar...ben bu görüşteyım.
*aksini düşünen grup ise,daha çok radikal denilenkesim,;,gayri müslime selamı sabahı kesmemiz gerektiği,onlara asla dost alış veriş iyi geçinme gibi insani konularda uzak kalmamızı şiddetle savunan ve delillerini sunan kesimdir.bu görüşün delilleri birinci görüşe göre çok çürüktür.tamam dost olmayalım ki haklısınız,ama komşun ehli küfr ise ne yapacaksın onu?onunla alış veriş yapmıyacakmısınız?hastasına taziyesine derdine borcuna sorununa bir insan olarak yardımcı olmayı düşünmezmisiniz?

dinler arası diyaloğun mimarı olan saygı değer Fethullah hocaya saygılarımızı sunuyoruz.Allah acısını göstermesin.