Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi mkanka,Açılış Tarihi:  28 Ocak 2008 (00:06), Konuya Son Cevap : 25 Aralık 2008 (12:07). Konuya 3 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 28 Ocak 2008, 00:06   Mesaj No:1
Durumu:mkanka isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 755
Üyelik T.: 25 Ocak 2008
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Dinler Arası Diyalog

Dinler Arası Diyalog

Dinler arası diyalok diye bir hareketlilk var konuyu ifade edişim yanlış ise özür diliyorum. sizce bu yapılanlar doğrumu ve neticesi ne olabilir. ben bu hareketi desteklemelimiyim yoksa karşısında mı durmalıyım. aydınlatırsanız memnun olurum.

Konu Sahibi mkanka 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Dinler Arası Diyalog Soru Cevap Arşivi NUR 3 1648 28 Ocak 2008 00:06

Alt 28 Ocak 2008, 00:23   Mesaj No:2
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:
Standart Cvp: sizce bu hareket doğrumu ben kararsız kalıyorum

evvela hoş safa geldiniz..
sorunuz gayet güncel ve cevabını bulması gereken bir konu..
1-dinler arası diyaloğun gerekli olduğunu savunanlarda var
2-aksini düşünenler de..

*birinci şıktaki düşüncede olanlar,islamda tebliğin bunu gerektirdiğini,islamı anlatmanın yolu gayri müslimle diyalog olduğunu,Hz Resulullah gayri müslimlerin hepsine mektup gönderdiğini,özellikle ehli kitaba çok önem verdiğini delilleriyle ortaya koyarlar..onlara tatlı dil ile yaklaşılması gerektiği,sert haşin olmamamız gerektiği,onlara islamın insancıl,medeniyet beşiği,evrensel ve son din olduğunu,elimizle dilimizle ahlakımızla anlatmamız gerektiğini savunurlar...ben bu görüşteyım.
*aksini düşünen grup ise,daha çok radikal denilenkesim,;,gayri müslime selamı sabahı kesmemiz gerektiği,onlara asla dost alış veriş iyi geçinme gibi insani konularda uzak kalmamızı şiddetle savunan ve delillerini sunan kesimdir.bu görüşün delilleri birinci görüşe göre çok çürüktür.tamam dost olmayalım ki haklısınız,ama komşun ehli küfr ise ne yapacaksın onu?onunla alış veriş yapmıyacakmısınız?hastasına taziyesine derdine borcuna sorununa bir insan olarak yardımcı olmayı düşünmezmisiniz?

dinler arası diyaloğun mimarı olan saygı değer Fethullah hocaya saygılarımızı sunuyoruz.Allah acısını göstermesin.
Alt 28 Ocak 2008, 13:34   Mesaj No:3
Medineweb Üyesi
Durumu:martin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 717
Üyelik T.: 13 Ocak 2008
Arkadaşları:0
Konular: 14
Beğenildi:1
Takdir Et:

Ben bu dinler arası diyalog lafını anlamıyorum...İslamiyet geldiğinde diğer dinlerin hükmü ortadan kalkmadı mı???

Eeee o zaman başka din yok ki.En azından ben öle düşünüyorum.Dinler arası diyalog olması için birden fazla din olması gerekir...

Sözde değil ama...

Selam ve Dua ile...
Saygılarmla
Alt 25 Aralık 2008, 12:07   Mesaj No:4

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Takdir Et:

ben dinlerarası diyalog çalışmalarını misyonerlik ve siyonizim faaliyetleri olarak görüyorum.

yahudilerin de hıristiyanların da dinleri bu, yeryüzüne tamamen kendileri hakim olana kadar her türlü şeyi yaparlar.bunlardan biri de dinlerarası diyalog adı altındaki çalışmalarıdır.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)