Tekil Mesaj gösterimi
Alt 19 Ocak 2015, 11:12   Mesaj No:1

toyber

Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:toyber isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 31666
Üyelik T.: 02 Ekim 2013
Arkadaşları:1
Konular: 11
Beğenildi:26
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart SANAT TARiHi KARISIK KODLAMALARIM-Medineweb

SANAT TARiHi KARISIK KODLAMALARIM-Medineweb

KARISIK SANAT (yazmayi unuttugum yerlerden)
-her devirde sevilerek kullanilan motif= hatayi (motifli seyleri cok seviyorum Hatami yani)

-En zangin BERAT lar(fermanlar) 16. yy da yapilmistir. (berat 16 yasinda)

-onceden hazirlanmis kaplaridipteki uzantilarini kitabin sirtina alt kap sonra ust kap sirasiyla baglanir bu islemi yaparken kullanilan alet CENDERE (kitabi birbirine baglayan cendere cendere)

-tas isciligi en sahane eseri DIVRIGI ULU CAMI (tas isciligggiiii divrigggiii)-hali sanatinin en guzel ornekleri BATI ANADOLU ve USAK tadir (USAKlara soyle halilari BATIrmasin)

--turklerin en eski calgisi KOPUZ ( biz eskiden beri calgiyi gorunce KOPUyoZ)

-oglen ezani makami =ogleyin HICAZ da RAST ladim sana

-ikindi ezani makami= USSAK, HiCAZa gidilir mi su dar vakitte aksam olacak

-aksan ezani makami= SE(n)GA, DU(r)GAH ma, aksama RASTladik namazi kilak

-yatsi ezani makami= USSAK, NEVA(r) HiCAZ(da) yatsi vakti RAST(lassak) sabaha Kadar sohbet ederdik

-usulsuz bestelenen duraklarin guftesi turkcedir ( turkler usulsuz olarak sadece beste yapar diger isleri usulune Uygun )

-Turk bestekarkari tarafindan turk musikisi makam ve usullerince bestelenmis arapca gufteli ilahilere SUGUL denir. Turkler
arapca besteleri SU GULu de alip efendimizi (s.a.v) hatirlayarak beste yaparlar)

-bektasi tarikatlarindaki sairlerin tasavvuf guftelerinin sazli sozlu toplantilirina NEFES denir. (bektasillersazla sozle NEFES tuketirler)

-fagfur evani =porselen (FAGFUR ,,, porseleni EVe Al EMi)

-ibni sinanin musiki eserleri= es-sifa, en-Necat,danisname-i alai(sifa bende Necat ben de danisman mi bana ali)

-anadolunu yedi buyuk hat ustadi = Hayrettin Marasi, Celal aMASI, Cemel ve Celalzade, Muhiddin masi, Seyh Hamdullah,
Mustafa dede(marasli hayreddin , amasyalilar ailesi, seyh hamdullah ve dedesi mustafa)

-Jules Combarieu `insan korkulu guclerine karsi kendini savunmak icin musiki yapti`der (korkma yau Combarieu)

-Carl stumpf `insanlar uzaktan birbirlerini unlemek icin seslerini yukseltti`der (STUMPF******unlem yapmiyor bilgisayar)

-Bacon ve bazi filozoflar sanati ìnsanin tabiata katilmasi `olarak tanimlar(BACOIN (bakin) insan tabiata katilmis)

-Immanuel kant `musiki, sesler araciligiyla hisleri ifade teme sanati `der(i manuel seslerle hisleri KANiTladi)

-Pisagor `musiki birbirine benzemeyen icra `(pisagorun eserleri hicbirbirine benzemez hepsi ayri guzellikte)

-nayi osman dedenin miraciyesindeki tek farsca tesvih MEVLANA ya aittir, ilk dort arapca tesvih Mehmet nasuhi efendiye aittir:

-muhibbi divani kara memi nin uslubudur ( mmmuhibbiiiii kara mmemiiiii)

-Bizanslilar suslemede mozaik kullanirlar. (bizanslilar mozik pasta severler)

-Peri resmetme gelenegi SAHKULU tarafindan baslatildi. (perilisah)

-kara memi 16. yy da uslup meydana getirmis saray sernakkasidir (kara kasli sernakkas)

-Jean jacques Roussecau `musiki, sesleri kulaga hos gelebilecek sekilde duzenleme sanatidir` (bu ismi yazmak zor ama kulaga hos (janjacrusso) )

-ibni sina ( musiki birbiriyle uyumlu olup olmadigi yonunden sesleri ve bu seslerarasindaki Zamani arstiran matematiksel bir ilimdir. (ibni sina hastanesinin koridorlarindan birbirine uyumlu sesler yankilandi)

-William Shakespare `muzik yerle gok arasindaki her varligi hic kimsenin dayanamayacagi kudrette sarsar` (shakespare kendini tiyatroda zannedip abartmis ya da bize saka yapmis)

-Konfius`bir milletin ahlaki olarak nasil idare edildigine bakmak isterseniz o milletin musikisini inceleyin`

-BEETHOVEN `muzik insani Allah`ayaklastiran seydir` (takdir ettim Beethoveni bu soz de beni ona yaklastirdi)

-Nat-i mevlana olarak bilinen naatin bestesi Buhurizade Mustafa Itri`ye aittir.(Itttriiiiii natttiiii ne guzel yazdiii)

-miraciye Osman dede tarafindan yazilmistir (Osman dedemden efendimizin miracini cok dinledim)

-sugulun repertuarinin buyuk kismi Zekai dedeye aittir. ( (su)GUL un ZEKAti yok dede)

Konu Sahibi toyber 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
DiN SOSYOLOJiSi 7-8-9-10 ÜNiTELERiNiN KODLAMALAR Din Sosyolojisi toyber 0 2908 18Haziran 2015 14:12
DiN SOSYOLOJiSi 5-6 ünIte kodlamari Din Sosyolojisi Allahın kulu_ 1 2688 18Haziran 2015 14:02
DiN SOSYOLOJiSi 1-4 ÜNiTE KODLAMALARI Din Sosyolojisi toyber 0 4171 20 Mayıs 2015 16:10
YASAYAN DÜNYA DiNLERi 3.-4.ÜNiTE KODLAMALARIM Yaşayan Dünya Dinleri toyber 0 4791 14 Nisan 2015 20:57
Yasayan Dünya Dinleri ünite özetleri Yaşayan Dünya Dinleri Mihrinaz 5 6057 12 Nisan 2015 13:01