Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İLAHİYAT-ÖNLİSANS -AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ.::. > 2.SINIF*Bahar Dönemİ* > Yaşayan Dünya Dinleri

Konu Kimliği: Konu Sahibi toyber,Açılış Tarihi:  14 Nisan 2015 (21:57), Konuya Son Cevap : 14 Nisan 2015 (21:57). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
  • 2 Beğenilen toyber
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme: Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır,  ortalama Değerlendirmesi 5,00 puandır.
Alt 14 Nisan 2015, 21:57   Mesaj No:1
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:toyber isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 31666
Üyelik T.: 02 Ekim 2013
Arkadaşları:1
Konular: 11
Beğenildi:26
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart YASAYAN DÜNYA DiNLERi 3.-4.ÜNiTE KODLAMALARIM

YASAYAN DÜNYA DiNLERi 3.-4.ÜNiTE KODLAMALARIM

YASAYAN DÜNYA DiNLERi 3.-4. ÜNiTE KODLAMALARIM
-----------3. ÜNiTE---------
=BUDiZM=
--Budizm tarihi, GOUTAMA SiDHARTHA ila baslar.Goutama Sidharthanin sifati; Aydinlanan , bilen anlaminda ´Buddha´dir.
(Buddha herseyi bilen aydinsa,, herkes aydin...)
--Buddha sasana= Buda disiplini (Yolunu kaybedip SASANA Buddha disiplini)
--Buddha, gezici tebligci olarak*´Dört Aryan hakikatini*´ ve *´Sekizli yolu*´ tebliğ etti.Seksen yaşında iken öldü..Ölümünün arkasından şakirtleri "aydınlanmış olanın sözlerini" bir araya getirdiler ve bunlardan bir yüzyıl boyunca *´PAli Kanonun*´ bütünü ve yogun ´*Mahayana Sutralar Külliyat´*ı ortaya çıktı...
( Budda,gezerek dört defa hakikati arayisina cikti bir gidis bir de dönüs o yoldan sekiz kere gecti. Seksen yasinda yolculuk ebedi yolculukla son buldu...)
--Budizmde, Buddha olan Guatama´nin olumunden sonra*´aydinlanmis olanin sözleri*´ olarak tanimlanan külliyatin adi *´Mahayana Sutralar*´dir.
(GI AT(a)MAyom bu adam ölünce kiymete bindi. Sözlerini SU(t)RLARdaki MAHYALARA yazip etrafi Onun sözleriyle aydinlattilar.
--Budist mabetlerini ifade etmek için kullanılan ilk kelime STUPAdır.Çin ve Burmada onlara PAGODA, Seylanda DAGOBA Taylandda ise WAT denilmektedir.
--Budizmin kutsal metinlerine ´Tripitaka´ denir.
--Kendini aydinlatan nirvanaya ulsan kisi *´ARHAT*´tir. (Nirvanaya ulasinca öyle rahatladim öyle ARHATladim ki anlatamam adeta aydinlandim)
--Tarihte ilk Budist imparator KRAL ASOKA´dir.84 bin STUPA insa ettirmistir.
(Bu disiplini ilk baslatan KRAL yine bizim kral , herseyin ilkini o basarir. ASKOLSUN ona basarilariyla sasirtiyor)
--Budizmin gercek anlamda yayilmasina neden olan KRAL ASOKA´dir.
(ASiK OLan KRAL Bu dizide aski genele yayar.... senaorya bundan ibaret....)
--Buddha´nin faaliyeti MAGADHA bölgesinde vukuu buldugu icin dil eski MAGADHA diline dayanir.
(MAA GADHAni alayim BUDDHA bizim dili biliyor) (Kayserililer anlar )
--Budist Kutsal metinleri, Hindistanda şifahi olarak nakledilirken ilk olarak burada pali dilinde olmak üzere yazıya geçirilmiş ve Pali Kanon olarak bilinmiştir...
(PALA KANOya bindi ezberledigi metinleri huzurlu bir sekilde yazdi.)
--Manastir hayatini düzenleyen kitabin adi *´SANGHA*´dir.
(SANgA kitabi Manastirda verecegim)
--Budizm dinine mensub olan cemaate *´MAHASANGHiKA*´denir.
(Budizme mensup olanlar bunu büyük bir MAHAret SANip budist olma(g) HiKAAyelerini heryerde anlattilar )
--SANGHA, Budanin ögretisini ezberlemisti.
(SANghA BUnuDA ögretip ezberleteyim)
--Buddhanin kutsal metinleri üce ayrilir:
1)TiPiTAKA:Budanin agzindan oldugu gibi gelen korunmus kanonik metinlerdir.(Tipini takasini bosver Bunun agzindan cikani yaz Kanoya atla saklayip koruyacak bir yer ara)
2)Kanonik olanlara benzeyen metinler, 3)Kanonik olmayan metinler...
--Budistlerin gizem büyü ve mucizelerleilgilenen VAJRAYANA'dır. (VAJ adam RAYA ANA'sini bağlayarak mucize gibi büyü yapacakmış, BU DİZİ senaryolarini da hic anlamiyorum)
Budizinin konusu bir sihir ve büyü okulundaki maceralar, HER HAVADA, tencere-TAVAyla bile sihir ve mucizelerle ugrasiyorlar öyleki TAHTERAVALLi üzerindeki cocuklar bile sihir yapiyor)(herhava,tava,tahteravalli...bunlar hatirlatici kelimeler)
--Theravadinlerin kutsal metin külliyati 3 ana gruba ayrilir ve TRiPiTAKA(3 SEPET)
denir.1)Vinaya Pitaka 2)Sutta Piataka 3)Abhidhamma Pitaka
(Triii 3333.....Takasinda 3 sepeti tasiyacagim diye öyle triplere girdi ki inanilmaz!)
(ABiDler SUrTTAki HAMAMi birakip 3 sepetleriyle taa ViYANAdakine gittiler)
--1)ViNAYA PiTAKA: Kesislerin manastir hayatinda uyacaklari kurallari icerir.
(Kesisler ViYANAya PiTAKKAda gittiler ancak manastira giden Patika yolda epey zorlandilar.)
--2)SUTTA PiTAKA: Buddhanin ögretisinin ana kaynagidir. Buddhanin söz vaaz ve düsüncelerini iceren metinlerdir. (SUrTAki PATiKAdan suyun ana kaynagina ulasabilirsiniz.) (SUrTA PiTAKKA vaazimi verip geliyorum.)
--3)ABHiDHAMMA PiTAKA:İlk ikisinden farklı olan bu külliyat, yedi ayrı abhidhammadan oluşur..Felsefi çözümlemenin yapıldığı sistematik metinlerdir..
(7 Abid biraraya gelince felsefi sistematik metinler ortaya cikti)
--4. Konsilde Kesislerin manastir hayatinda uyacaklari siki egitimin ne ve nasil yapilacagini iceren eserlerdir.(Kesisler egitim icin Viyanadaki manastira giden o zorlu patika yoldan 4 kez gecmeleri gerekir.)
--Buddhanin tespitine göre acinin sebebi ARZU´dur.
(Sonsuz istek ve ARZUya sahip kisiler ACIya mahkumdur, hic bosuna BUDDA niye basima geldi demesinler)
--Budizm tarihinde bir magarada yapilan ve 1.Konsil olarak kabuledilen toplanti ´MAHAKASYAPA´ baskanliginda yapilmistir.
(Magarada , MAHAretini gösterip KAS YAPARkrn göz cikarmayan konsil birincisi olarak ilan edildi)
--2. Konsil olarak kabul edilen toplanti *´SABBAKAMi*´baskanliginda yapilmistir.
(SAB BAKANI da gelse beni 2. defa konsile katilmaktan alikoyamaz....Sabikalilar birinci konsile asla katilamaz fakat ikinci konsilde ikinci bir sans verilir...Sakip aga da var ikinci konsilde)
--Kesislerin en yaslisi SABBAKAMi´dir. (Kes´lerin en yaslisi bile SABIKALI)
(Sen böyle KES oldugun sürece senden ancak SAP BAKANI olur.)
--Sankritceden Tibetceye cevrilen(333 cilt) Tibet ve Mogol Budistlerinin kullandiklari kutsal metinler iki gruba ayrilir:KANJUR ; TANJUR
KANJUR: Buddhanin sözlerinin tercümesidir.(Buddhanin sözlerini tercüme edene kadar KAN revan icinde kaldim O ne JURcunaydi ne karmasaydi.)
TANJUR: Yorumlarin tercümesidir. temel metinler uzerine yapilan yorumlari,ilahileri ve tıp, gramer gibi konular üzerine kaleme alınmış olan metinleri içerir.(TANJUyla ilahi yorumlamak tibben sagligima bile iyi geldi)
--Triratna (üç mücevher). Budistlerin her eyleme kendileriyle başladıkları üç mücevher, Buddhaya (aydınlanmış olana) sığınırım, Dharmaya (öğretiye) sığınırım ve Sanghaya (cemaate) sığınırım şeklinde dile getirilen, BUDDHA, DHARMA ve SANGHAdan oluşur. Bunlar aynı zamanda bir kimseyi Budist yapan esaslardır ve bu yüzden de Budist âmentüsü olarak kabul etmek mümkündür. (Bunu da (Buddha), drama(DHARMA) sanma(SANGHA), Budistlerin mücevherleri bunlar,hatta onlar icin bizdeki Amentü gibi...)
--İki tür Buddha vardır, bunlardan *´Pacceka Buddha*´, hakikate ulaşan ancak onu insanlara öğretmeyen; ikincisi olan *´Samma Sambuddha*´ ise, hem hakikate ulaşan hem de onu insanlara öğreten Buddhadır.
(Hakikate ulasanlara kiseye ögretmemeleri karsiliginda PANCEKA(pankek) dagittim) (SANMA onu (s)TAM bir BUDDHAla, aksine cok zeki hem ögrenip hakikate ulasiyor hem de ögretiyor, ögretmek ayri bir beceri)
--Buddha ilk vaazini Geyik parkinda yapmistir.
(BUDDhA hep GEYiK muhabbeti yapiyor)
--Buddha Isipatanada
bulunan Geyik Parkındaki ilk vaazında dharmanın özü olarak ortaya 4 seckin hakikat ortaya koymustur:
1)DUKKA(aci cekme): (Her dakka acilar icerisindeyim)
(Bu DUKKAnin aci soslari cok meshurdur)
2)SAMUDAYA(acinin kökeni): (SAMUraydan DAYAgi yiyince aciyi en derinden hissettim adeta acinin kökenine indim)
3)NiRODHA(acinin kaldirilmasi): (NiRde O sana aciyi yasatan DHA onu ortadan kaldirmadin mi? Acinin kaldirilmasi icin O da ortadan kalkmali)
4)MAAGHA(sekiz seckin yol):Budizmin sembolü olan ve
sekiz parmaklı tekerlekle gösterilen sekiz dilimli yoldur: bunlar doğru
anlama, doğru konuşma, doğru eylem, doğru yaşam, doğru çaba, doğru
düşünme, doğru yoğunlaşma...Kurtulus yollari...
(Oglum kücükken makarnaya MAGGA derdi (bu dogru smile ifade simgesi ) Onu bu konusmadan kurtarana kadar CABALADIK,DÜSÜNDÜK,KONUSTUK,uzerinde YOGUNLASTIK,ANLAMAYA calistik en sonunda EYLEMlerimizi veYASAMIMIZI degistirip, 8 seckin uzmana götürüp kurtardik (bu da abarti) )
--Budistlere göre, İnsan,acıya dair Dört Seçkin Gerçek hakkındaki cehaletinin üstesinden gelinceye ve Sekiz Dilimli yolu tatbik edip kurtuluşa (nirvana) ulaşıncaya kadar bu dünyaya gidip gelecektir.
--Buddhanin kalintilarinin saklandigi yer STUPA´dir.
(Buddhanin kalintilari SuTOPuna saklanmis) (bu kodlama baska bir arkadasa ait ama kimindi hatirlamiyorum, hakkini helal etsin)
--Budist DHARMAya göre varligin özellileri sunlardir: Gecicilik(anicca), Aci(dukkha), Ruhun yoklugu(anatman)
(GECiCi düyanin ACILARI, RUHUMU adeta dharma daginik ederek YOK ETTi)
--Bugün varligini sürdüren KÜCÜK ARABA da denilen Budizm okulu *´Theravada*´dir. Mahayanacılar Theravadinlere küçük kurtuluş yolu anlamında Hinayana derler. (Bütün KÜCÜK A(k)RABALAR, HANi neredelerse YANA Tahteravalliye alalim onlari)
--BÜYÜK ARABAya da MAHAYANi denir.
(Senin icin MAHAret büyüyünce ARABA sürmek YANi!)
--Brahmanizmin hakim oldugu dönemlerde alternatif kurtulus yolu olarak ortaya cikan ve bugün varligina devam eden dinler BUDiZM ve CAYiNiZM dir.
(Bu dizimin dibinde Cayini ic kurtul...Cay icirmeden Brahmam)
--Budizmde iki türlü meditasyon vardır.Birincisi,zihnin dingin, sakin ve yoğunlaşmış hale gelecek şekilde, her şeyi dışlayarak belli bir nesne üzerinde zihni yoğunlaştırma olan, *´SAMHATA*´dır. Bu nesneler ateş, ölü bedenler, Buddha vs. olabilir. (Eskiden BUDDHAla gibi ates,ölü bedenler olan her filmi sanki meditasyon yaparcasina yogunlasir izlerdik sonra bunun (s)TAM bir HATA oldugunu anladik)
--Budizme has ikinci tür meditasyon ise, eşyanın ve nirvannın doğası hakkında bir anlayış sağlayan *´ViPASSANA*´dir.Budizmin esas meditasyon türüdür.
(Bu dizime (v)bibassana meditasyon yapacagim ama bir türlü bagdas kuramadim...)
--Fail olarak adlandirilacak ruhun yoklugu mümkün oldugu gibi , degismeyen özün de yoklugunda da ´yeniden dogum´ mümkündür bu olayi ifade eden kavram *´HiRiYANNA*´dir.
(Ruh yok olabilir ancak HURRA YAN YANA yeniden dogum gerceklesir.)(Hasa)
--En önemli bayramlari: VESAK´Tır. Bu bayram, Buddhanın doğumu, aydınlanması ve ölümü olaylarının anısına kutlanılan bir bayramdır.
(Buddhanin, dogumunu,ölümünü vs..kutlamak bayram da olsa YASAK(vesak) )
--Miladi 1. asrin baslarinda 18 okul ortaya cikmistir. Gnümüzde, Theravada (Hinayana), Mahayana, Vajrayana varligini sürdürür.
--Kadin kesislere,BiKHUNi ; Erkek kesislere,BiKHU denir.
(Kadinlar bikini , erkekler biki giyer smile ifade simgesi )
---------SiHiZM--------
--Sihizm: Sankritce *´ögrenci,talebe*´anlamina gelen *´sisya*´ya da *´ögreti*´ anlamina geken *´siksa*´dan türemistir.
(Sihir Talebesine (s)iSYAN yakismaz, ögretileri SiPSAK ögrenmek yakisir)
--Sihizmin kurucusu *´GURU NANAK*´tir.
(GURU bir NANiKLE sihir yaptigini zanneden adam sihizmi kurmus.
--Ibadet merkezi olarak *´DHARMASALA*´yi kurdu.
(Yaptiklari ibadet degil SiHirle karisik DRAMA MASALI)
--Bütün GURUlar ksatriya kastina mensup bir alt gruba mensupturlar.
(GURU muru ama kendini herkese kasitmayi biliyor.)
--Sihlerin ilk sehidi GURU ARJAN´dir.(Sihlerin ilk AJANi hemen sehit oldu.)
--Sihlerin kutsal olarak kabul edilen kitaplari *´GURU GRAND SAHiP*´tir.
(Sihler kutsal kitaba GURU gruya SAHiP cikmadi aksine iyi bir gRANT elde etti)
--Guruların öğretileri yüzyıl kadar şifahi olarak dolaştıktan sonra dördüncü Guru olan Arjan tarafından 1604 yılında bir araya getirildi:
(Gurularin AJANi her tarafi dolasip kutsal ögretiler adina gizlide saklida ne varsa herseyi toplayip kitap haline getirdi)
--Ölmeden önce Guru Nanak yerine, ikinci Guru olarak talebelerinden biri olan Lehnayı benim kolum/kanadım anlamına gelen Angad adıyla varisi olarak seçti
( Benim kolum kanadimdin seni iyi tanidim hic ANGUD degilsin gözün acik,,,LEEN sen benim yerime guru ol HA tamam mi? demis Guru Nanak...)
--Sihler monoteist bir inanca sahiptirler.
(Tek tanrili inanca sahipler ancak haram olan SiHirden vazgecemiyorlar.)
--Tanrilari icin kullandiklari isimler:
SAT NAM:ebedi gercek (Tanri;SATirlarda NAMini duydugunuz ebedi gercektir.)
WAHEGURU:mükemmel rab (WAH wah bir zamanlar cok mükemmeldi...)
--Ana mabet: Amritsardaki Altın Mabet´tir.(Ana mabetlerini altinla kaplatmislar)
--Sih Panth: Sih Cemaati (SiHirli PANTHer CEMAATin üzerine atladi.)
--Onuncu ve son Guru Gobind Singh iki bakımdan Sih dini tarihi için önemlidir. Birincisi ; Sihlerin silahlı gücü olan,toplulugu disardan gelecek olan tehlikelere karsi koruyacak Khalsa (saf, temiz) tarikatını kurdu.
Ikincisi, Sihlere kendilerine özgü ve onları başkalarından görünüş bakımından da ayrı olmalarını ve kimlik olarak farklı olduklarını gösterecek, beş kutsal sembolden oluşan bir giyim tarzı geliştirdi.
(Sen GO deyince BiNDim taa SiNGHapura kadar gittim ama korkma seni ve toplumu koruyacak birileri KhALSA diye düsünecegini tahmin ettim ve Görünüsleri farkli bes kutsal sembolle giydirdigim savascilarimi biraktim.)
--Tanrinin bilgisine sahip, yasarken kurtulmus kisiye *´JiVAN MUKTi*´ denir
(Bizim dinimizde Allaha karsi gelmekten sakinan kisiye muttaki denir...Sihlerde Jivan mukti demis, O öyle bir civan ki tam bir mukti...) (MMMuttakiii-MMMuktiii)
--SiDHARTAnin teblig ettigi yolun adi *´4 Aryan hareketi ve 8li yol*´dur:
(Teblige baslamadan HARiTAyi inceledim 4 ayri hareket yani 4 gelis 4 gidis 8 yol tespit ettim.)
--Sih mezhepleri:
1)KESADHARiLER: Gecis törenine tabi olarak Khalsaya giren ve dolayisiyla bes ayirt edici isaretini tasiyanlardir.(KES-AT-HARELERini...kes at saclarini....bes ayirt edici isaretten biri olan Kesh ile mezhebin isminin benzerligi kodlamamiz....Yani bu bes ayirt edici isareti tasiyor anlamina da gelir.)
Bes ayirt edici isaret: Kesh(Uzatilmis sac) , Kanga(tarak), Kara(celik bilezik), Kacca (Beyaz don), Kirpan(kilic)....
(Uzamis saclarini KES(h), KANKA hediye ettigim tarakla tara, KARA celik bilezigini takip, KA(l)CCAna da beyaz donunu giy, göz KIRPANi kilictan geciren zalimle savasa hazirsin...ne de olsa KHALSAya mensupsun silahli gücün de var.)
2)SAHAJHARiLER:Bes ayirt edici isareti tasimayanlar, bunlar henüz tam sih olamamislardir. (SAHi gercek sih olmak icin ne gerekiyordu HARiLERi mi kesecektik?)(tam sih olamamislar ya daha nereden baslayacaklarini bilmiyorlar wink ifade simgesi )
-------------4.ÜNiTE-----------
-------TAOiZM--------
--Çincede yol anlamına gelen Tao, Taoizmin tanrıyı ifade etmek için
kullandığı bir kavramdır.(TAA OO yoldan TANRIya ulasabiliriz)
--Taoizmin kurucusu Lao-Tsedir. İhtiyar Bilge veya Yaşlı Üstad anlamına gelen Lao-Tsenin gerçek adı Li-Tandır.
(LA O filmi TAA O , TSE garantisi aldiginda iZledim.)
--Lao-Tse, nin yazdigi Tao-Te-King(Yol ve erdemin kitabi)En önemli kutsal kitaplaridir. Tao, yol, yaratıcı ilke; Te, erdem ve King ise, kitap anlamına gelmektedir.
(TA O yolTEki Erdem miydi? KKKiiiM(g)diü?(KKKiiitap) )
--Kâinattaki her şey olumlu-olumsuz, iyi-kötü gibi her türlü zıtlığı temsil eden
Yin ve Yang ilkesine göre meydana gelmekte ve hareket etmektedir.
(YiNgen bazen OLUMSUZ- KÖTÜ karakterli gözükse de , aslinda bir problem aninda YANGina körükle gitmeyen OLUMLU ve sevecen bir insandir)
--Tao-Te-Kingde üzerinde durulan konulardan biri de, vu-vey (wu wei) prensibidir. ´İş yapmadan çok iş yapmak anlamına gelen bu prensibe göre, iyi bir yönetici devlet işlerine en az müdahale eden yöneticidir:
((vu)HUU--(v)EEYY halk sizin yöneticiniz olarak sizleri rahatsiz etmeden faaliyet gösterecegim, sanki hicbirsey yapmadigimi zannedeksiniz ama cook is yapacagim göreceksiniz!)
--Her taoistin kendini yakın hissettiği tanrılar vardır. Bunlar içerisinde en meşhur olanı, savaş tanrısı Kvan-Ti ile zenginlik tanrısı Shindir.
(SAVASci rolünü oynayan meshur KVANc-TI.........Zenginligini göstermek icin önümüze S(h)iNilerle cok zengin bir sofra acti....)
--Taoistlerin mabedine Çincede miao, manastırlarına kung ve manastır mabedine kuan denmektedir.
((tao)iznimi alinca Cin´e gidecegim,mabetlerinde MiAO diye serbest gezen kedicikleri görecegim.)
((ta)O kadarina iZin veremem hem manastirda hem de mabette KU(r)AN okuyacakmis, gel de camide oku!)
(TA O zaman iZledigim KUNGfu filmini hem zihnime kazidim hem de MANASini saTIRlarima yazdim)
--Taoizmin en önemli 4 yorumu veya ekolü:
SiMYACI EKOL:Sihir ve büyüye dayalı bu ekolün en önemli temsilcisi Chiang Tao Lindir.
(SSSSiiiimyaci---SSSSihirbaz)
MiSTiK EKOL:Varlığın mistik meditasyon ve duygu ile anlaşılabileceğini ileri sürmektedir.bu ekolün en önemli temsilcileri Chuang-Tzu ve Lieh-Tzudur:
(MMMMistik------MMMMMeditasyon)
FERDiYETCi EKOL:Bu ekole göre, her şey belli bir kadere bağlı olarak hareket etmektedir,kisinin refahinin en ust düzeyde oldugu ekoldür..Bu ekolün temsilcisi, Yang-Tzudur.
(Her FERDin belli bir KADERi vardir.) (Kisi refahi-Fert refahi)
LEGALIST EKOL:Bu ekole göre, herşeyin bir kuralı vardır.Han-Fei-Tzu, Shang-Tzu ve Li-Ssu bu ekolün temsilcileri kabul edilir.
(KuraLLLLLci--LLLLLegalist)
--Taoizmde,ahirete iliskin anlatimlar Budizmden etkilenmistir.
(TA Oraya gitme BU DiZiMiN dibine otur ahiret hakkinda konusalim.)
--CH´AN MEZHEBi(Cin Budizmi):Çine gelen Bodhidharma tarafından kurulmuştur.Budizm ile Taoist tabiat felsefesinin karisimindan meydana gelir.
(CAN HAN´da BODi yaptiktan sonra HARMAN dali oynadi.)
--Chan Budizmi, Japonyada Zen Budizmi diye varlığını sürdürecektir.
(CAN Japonya´ya gidince,biz samuray olmasini beklerken ZENne olmus...Ama samuraylara da epey faydasi dokunmus...)
(Zen Budizminin,Samuraylarin ahlaki ve terbiyesinde önemli tesirleri vardir.)
-------------KONFÜCYANiZM--------------
-- Konfüanizm,Konfüüs(K´ung Fu Tzu) tarafindan kurulmustur.
(Konfüüs Kung Fu´nun adeta T(o)ZUnu attirdi)
--Vudi döneminden itibaren devlet dini olarak kabul edilmistir.
(KONFÜCYUS V(U)aDi de dindar bir devlet kurdu.)
--Konfüus,bireyin erdemli olmasindan yola cikarak,ögretilerden daha cok yöneticilere tavsiyelerde bulunur.(Konfüüsün Tavsiyeleri)
--Konfüçyüsün en büyük takipçisi Mensiyüstür.
(Konfüüs, MEN Sizi takip ediYÜS)
--Tanri inanci Cin dinindeki tanri inanciyla aynidir.Cinin en büyük tanrisi TiEN konfüanizmde Gök Tanri olarak adlandirilir.
(Tanriiimmm!!! diye bagirinca o Tiz sesini EN ücra köselerde bile duydum hatta göklerde yankilandi....)
--Konfüçyüsün altmış sekiz yaşında Çine ait eski metinlerden derleyerek
ortaya koyduğu beş klasik kitap:
DEGiSiKLiKLER KiTABI(Yi KiNG):Eski Çin imparatorlarından Fu-Hsiye ait olduğu kabul edilen Değişiklikler Kitabı, Çinin en eski kutsal metnidir.Icerisinde metafizik olaylar,sembolik anlatimlar,sekiller yer almaktadir.
(Cinliler en eski kutsal metinlerinde iYi (king) bulduklari her türlü metafiziksel ,sembolik DEGiSiKLiKLERE yer verdiler
TARiH KiTABI(SU KiNG):Çinin en eski tarih kitabıdır.Cin imp. ait sözler ve onlara ait tarihi bilgiler,ögütler,emirler,kanunlar,sözlesmeler yer alir.
(Adi üstünde tarih kitabi.....)(Tarihte SU cok önemlidir,her devlet buldugu Su kaynagi cevresine devletini kurar.)
SiiRLER KiTABI(Si KiNG):305 şiirden ve dört bölümden meydan gelen bu eser, Çinin en eski şiir derlemesi kabul edilmektedir. Dört bölümü oluşturan başlıklar şunlardır: Kuo Fang (Rüzgarlar), Hsiao Ya (Küçük Şiirler), Ta Ya (Büyük Şiirler) ve Sung(İlahiler).... ( Si(ir) KiNG(kitap) )
(RÜZGAR sesleri kulagima iLAHi nagmeleri fisildarken KÜCÜK-BÜYÜK her türlü siiri okumaya da dinlemeye de bayilirim...)
TÖRENLER KiTABI(Li KiNG):Dini törenler,merasimler,ayinlerin düzenlenmesi,merasim kurallari, törenlerde giyilecek kiyafatlerden bahseder.
(TörenLiiii ,merasimLiiiii ,kuralLiiiii ayin kitabi)
iLKBAHAR ve SONBAHAR YILLIKLARI(SUN KiYU KiNG):Döneme aitgünlük olaylari,toplumdaki ahlaki bozulmalari nakleder ve bunlara yönelik Konfüusün elestirilerini ve degerlendirmelerini icerir.
(SUNa bak bu yilki ilkbahar-sonbahar KiYUfet kriasyonu berbat ötesi resmen toplum ahlakini bozucu sekilde hazirlanmis elestirmemek elde degil, Konfüüs hayatta olsa O bile elestirirdi o kadar yani.....)
--Konfüanizmin kapsaminda yer alan 4 kitap(Se Su):
KONFÜCYÜSÜN KONUSMALARI(LUN YÜ):Konfüçyüsün ölümünden sonra talebeleri tarafından derlenmiş bir kitaptır.
(Talebeler; LUN YÜrüyün KONFÜCYÜS hocanin KONUSMALARIni toparlayalim bu bizim boynumuzun borcu dediler...)
MENSiYUSUN SÖZLERi(MONG TSE):Konfüüsün en önemli takipcisi olan Mensiyüsün ölümünden sonra talebeleri tarafindan derlenen kitaptir.
(Konfüüsün en önemli takipcisi olmama ragmen, MEN Sizin YÜSünüzden (M)kONGrede TSE belgemi alamadim...)
ORTA YOL DOKTRiNi(SUNG YUNG):Insanda ,tabiatta ve kainatin tamaminda var olan ahengin anlatildigi kitaptir.
(SUNga bak yolun ortasinda YÜNg cirpiyor.Insanlarin göz zevkini bozdugu neyse tabiatin hatta kainatin ahengini bozuyor...)
BÜYÜK BiLGi (TA HSiAH):Konfüçyüsün ahlak, siyaset ve eğitime dair görüşlerini ihtiva eden bir kitaptır.
(ah TA HSin AH ,BÜYÜK BiLGiLER ögrenecegim diye gitti, egitimden cok siyasete karisti...)
--Konfüanizmde ortaya cikan mezhepler:
1)ZU KSi´NiN KURDUGU MEZHEP:Bu mezhepte Konfüçyüsün öğretilerinin mistik yorumu benimsenmektedir.
(SU KiSI ögretti mistisizmi bana...)
2)VANG YANGMiNG´iN KURDUGU MEZHEP:Konfüçyüsün doktrininin doğru
anlaşılmasının rasyonel açıklamalarla mümkün olacağını savunmaktadır.
(Konfüüs bile DOKTorun dedigini anlamadi VANG YANGMiNG.....Nee diyooonn doktor anlamak icin rasyonel sayilara dönüp matematigimi gelistireeekkk..)
----------------SiNTOiZM-----------------
--Şintoizm,Imparator MEYCi tarafindan Japonyanin milli dini olarak ilan edilmistir
(MMMilli MMMeyci Japonyada Sinanayda yavrum hoppa sinanay...)
--Sintoizmin iki önemli kutsal kitabi KOJiKi VE NiHONGidir.
(Nihangille , Kolejdeyken kutsal kitap okur Sinanay müzigi dinlerdik.)
KOJiKi:Mitolojik anlatimla tanrilarin kaynagini veimparator ailesini anlatan kitaptir. (KOOOJJJJiiiiiiKi---MiTOLOOOJJJJJJJiiiiii)
NiHONGi:Japonyanin günü gününe yazilmis tarihsel defteri anlamina gelir.
(Nihangiz günlügüne her türlü tarihsel olaylari bile yazar.)
--Şintoizmin kutsal kitabı Kojikiye göre sekizyüz bin, Nihongiye göre ise
seksen bin tanrı olduğu belirtilmektedir. Bunların başkanı, Amaterasudur.(Günes Tanricasi) (AMA TERASIN da günesi her acidan cok iyi aliyor caniimm.)
--Tanrısal varlığın her yerde mevcut olan belirtilerine Kami denir.
(KAMi(l) inanca sahip herkes bilir ki tanri heryerde mevcuttur.)
--Kamiler, tapınaklarda mitama-şiro olarak isimlendirilen bir sembol veya resim ile temsil edilir. Bunlar, put olarak kabul edilmez. Şintoizmde doğrudan putlara tapınma yoktur.
(KAMil tablosunu Mi TAMAmlasa-Onun Siir gibi resimlerine önce tapinaklar talip olur. Tapinaklardan putlari kaldirip Kamilin resimlerini koydular(sanki cok farkli) )
--En önemli tapınak,Japonyanın İSE şehrindeki Amaterasu adına yapılmış olan tapınaktır.(Japonlarin en önemli tapinagi o kadar gösterisliydiki zaten terasini gördügümde *´AMMA TERASI bu İSE kendisi nasil kimbilir *´demistim...)
--Şintoizmin en önemli bayramı, Tanrıyı çağırmak veya Tanrının hizmetinde bulunmak anlamlamlarına gelen Matsuri bayramıdır.
(Sintolar en önemli bayramlarinda (M)AT SURüp , at üstünde türkü cagirir ve hizmet ederler...)
--Mahsulü koruma bayramı Toşikgoy, hasat için Tanrıya teşekkür bayramı olan Kanna-niname ve dini temizlik bayramı olan Oh-harehe bayramları vardir.
(Mahsülü koru ama misafirlerden degil , (T)kOSIK(kasik) ver herkese yesin)
(Hasat icin (k)ANNANA-NiNEME tesekkür et cok calistilar.)
(Bayram temizligi yapinca OOHH-HAR yEr HEp tertemiz oldu miiisss...)
--MiNKAN ve POPÜLER SiNTOiZM:halkin arasinda yaygin olarak yasanan HALK DiNidir. Japonyadaki üc büyük din olan Sintoizm, Budizm ve Konfüanizm karisimidir.
(Halktan olanlar Imkanlarina göre Mintanlarini giyer Popüler olan Sinanay müzigine de dans ederler.)
--ZEN BUDiZMi: Cindeki Cin Budizmi, Japonyada Zen Budizmi olarak varligini sürdürmüstür.Meditasyon ön plandadir.Rinzai ve Soto olarak iki kola ayrilirlar.
(Japonlarin ZENneleri kendi RInZAlariyla SOlO danslarini yaparken bile sanki meditasyon yapiyorlarmis gibi gözüküyorlar.ZENnelerin ZAZEN dansi...)
Esma_Nur ve naznaz beğendiler.

Konu Sahibi toyber 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
DiN SOSYOLOJiSi 7-8-9-10 ÜNiTELERiNiN KODLAMALAR Din Sosyolojisi toyber 0 2871 18Haziran 2015 15:12
DiN SOSYOLOJiSi 5-6 ünIte kodlamari Din Sosyolojisi Allahın kulu_ 1 2653 18Haziran 2015 15:02
DiN SOSYOLOJiSi 1-4 ÜNiTE KODLAMALARI Din Sosyolojisi toyber 0 4135 20 Mayıs 2015 17:10
YASAYAN DÜNYA DiNLERi 3.-4.ÜNiTE KODLAMALARIM Yaşayan Dünya Dinleri toyber 0 4757 14 Nisan 2015 21:57
Yasayan Dünya Dinleri ünite özetleri Yaşayan Dünya Dinleri Mihrinaz 5 6011 12 Nisan 2015 14:01

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: