Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi kamer34,Açılış Tarihi:  22 Mart 2011 (03:00), Konuya Son Cevap : 19 Şubat 2012 (18:18). Konuya 51 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 25 Mart 2011, 15:23   Mesaj No:31
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:**** isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13561
Üyelik T.: 25 Mart 2011
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: “Ölülere Kur’an Okumak Caizmidir?”

Ala ala mecaz vurgusu olduğunu öğrenmiş oldum Ölü olan diriler ile ölü olanlar birmidir?

Kuran açık bir beyandır gazete ile karşılaştırmanız tutarsızlıktır nerden biliyorsunuz benim kuran'i ilimlere vakıf olmadığımı son sözüm siz ölülere istediğiniz ayeti okuyun onlarda dinlesin sevabından faydalansın ölü olan diriler ile meşkul olmak lazım gayb gayb elimizden Kuran alınmış daha gayb gayb
Alt 25 Mart 2011, 15:34   Mesaj No:32
Medineweb Üyesi
Durumu:yakuti isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11368
Üyelik T.: 07 Ocak 2010
Konular: 0
Takdir Et:

Alıntı:
**** Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Ala ala mecaz vurgusu olduğunu öğrenmiş oldum Ölü olan diriler ile ölü olanlar birmidir?

Kuran açık bir beyandır gazete ile karşılaştırmanız tutarsızlıktır nerden biliyorsunuz benim kuran'i ilimlere vakıf olmadığımı son sözüm siz ölülere istediğiniz ayeti okuyun onlarda dinlesin sevabından faydalansın ölü olan diriler ile meşkul olmak lazım gayb gayb elimizden Kuran alınmış daha gayb gayb

Kuran-ı kerimde sadece mecaz ve teşbih bu ayetlerde değil, daha başka birçok ayette dahi vardır. Zahiriler bile bu hususları kabul edip biliyorlar ki, Kuran- Kerim her hususta olduğu gibi, Teşbih-İ Beliğ (Güzel benzetme) Sanatı açısından en güzel bir kitaptır.
Alt 25 Mart 2011, 15:37   Mesaj No:33
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Bak işte bu açıklaman Kurani metoda uygun teşekkür.
Alt 25 Mart 2011, 15:47   Mesaj No:34
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Kur’an’ın isimlerinden ölülere hitap eden varmı yakuti kardeş !!!!!!!!

Mübin: Gerçekleri apaçık ortaya koyan okuma demektir.
Zikir: Uyarı, hatırlatma anlamına gelir.
Furkan: Hakkı Batıldan Ayıran demektir.
Nur: Aydınlatıcı,
Hüda: Yol gösterici,
Hakim: Hikmetli, hüküm kaynağı,
Beyan: Açıklama,
Mevize: Güzel öğüt,
Mecid: Şerefli, Rahmet, Ruh, Hak, Adl, Aziz, Kerim, Mübarek vb.

İsimleri çoğaltabiliriz Hangi ismine bakarsak bakalım şehadet alemine hitap vardır eğer yasin 70 ayeti kerime anlaşılmıyorsa daha ne diyim ölülere yapıp ettiklerinden başka bir şey fayda sağlamaz sağlamaz kişiler yapmış olduklarını elde edeceklerdir Allah'ın rahmet sıfatına elbette sığınmak lazım ama kendimizi kandırmadan kardeş.
Alt 25 Mart 2011, 16:05   Mesaj No:35
Medineweb Sadık Üyesi
KARAKÖSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:KARAKÖSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5710
Üyelik T.: 18 Aralık 2008
Konular: 48
Beğenildi:14
Takdirleri:53
Takdir Et:

şahsen ben öldükten sonra bana kuran okumalarını istemem, mezarımın başına gelip bana uzun uzun yasin okuyarak kendilerini iyi hisetmeye çalışmalarınıda istemem. hatta mümkünse insanların gelip geçtiği yollardan uzak, bir tepeye gömülmek isterim. kendi halini değiştirmeyen, kapitalist kişiliklerin ve onlara çanak tutan gariban kişiliklerin ve kölelik ile efendiliği benimsemiş kişiliklerin bana fatiha okumalarınıda istemem. bana fatiha okuyacaklarına kendileri okuyup anlamaya çalışsınlar.
Alt 25 Mart 2011, 17:48   Mesaj No:36
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
yakuti Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Açıkça küfrünü ilân etmeyen ve ben de müslümanalrdnaım diyen herkes müslüman sayılır. Kimin kafir ve kimin de mümin olarka öldüğünü tesbit eden bir makam olmadığına ve cenaze merasiminde Kuran Okutmayı men edici bir vasiyetve karine olmadığına göre bütün mevtalar adet olan cenaze merasimi ile gömülürler. sizin, bu konuda özel bir isteğiniz varsa lütfen yakıalrınıza vasiyet ederek o şekişlde hareket etmelerini sağlayınız, başkalarına karışmayınız !
Açıkça küfrünü ilân etmeyen ve ben de müslümanalrdnaım diyen herkes müslüman sayılır DİYORSUNUZ
ki bu doğrudur.
Yakuti abim besmele ile kilise açmak sizce açık bir ....nedir?

Yada güyya demokrasi ve adalet adına kafirlerin ordulalarına kendi askerlerini vermek sizce

açık küfürmüdür?

Size göre açık küfür nedir?

Bunları yapanlarda biz müslümanız demektedirler.
Alt 25 Mart 2011, 17:53   Mesaj No:37
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
kamer34 Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Açıkça küfrünü ilân etmeyen ve ben de müslümanalrdnaım diyen herkes müslüman sayılır DİYORSUNUZ
ki bu doğrudur.
Yakuti abim besmele ile kilise açmak sizce açık bir ....nedir?

Yada güyya demokrasi ve adalet adına kafirlerin ordulalarına kendi askerlerini vermek sizce

açık küfürmüdür?

Size göre açık küfür nedir?

Bunları yapanlarda biz müslümanız demektedirler.
Sorularınız dini olmaktan çıkıp, siyasi bir hüviyete büründü !
Ben olsam, bu her iki amelin ikisini de yapmazdım. Yapanların dinen hükümlerini de
bilmiyorum.
Alt 25 Mart 2011, 19:35   Mesaj No:38
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Güzel abim siyaset ayrı din ayrımı ki konuları siyasi olarak telaki etmişiniz.

İnsanın yaşamı ölümü alemlerin rabbi olan Allah için olmadıkça iman sahih olmaz.

Bizler siyaset adı altında kafirleri dost edineceğiz onların saflarında yer alarak yada kendi ülkelerimiz de onlara askeri üs vereceğiz ve bu üslerden yine müslüman kardeşlerimiz dediğimiz halkların yaşam haklarını ellerinden alacağız hala müslüman kalacağız hala "lailaheillallah" diyeceğiz yada şöyle diyeceğiz din ayrı siyaset ayrı. Neyse bu konu farklı.

Ama size şunu söyleyiyim bizler Allah'ın kitabına dönmediğimiz müddetçe çelişkilerden kurtulamayız.
Alt 25 Mart 2011, 21:05   Mesaj No:39
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:

Allah hiç kimseye kapasitesini aşacak bir yükümlülük yüklemez. Herkesin kazandığı iyilik kendi yararına ve işlediği kötülük de kendi zararınadır. Ey Rabbimiz, eğer unutacak ya da yanılacak olursak bizi sorumlu tutma. Ey Rabbimiz, bizden öncekilere yüklemiş olduğun gibi bize de ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz, bize gücümüzün yetmeyeceği yükü taşıtma, bizi affet, günahlarımızı bağışla, bize merhamet eyle, sen mevlamızsın bizim. Kâfirlere karşı yardım et bize. (Bakara-286)

Yakuti kardeşim Kuran ölülere okunmaz yalnız şu hususu şöyle anlamamız lazım dua ayetleri ile rabbimizden yardım dilemek zaten Kur'ani emirdir.

Örneğin: Sen çok acıkmışsın ve akşam yatmak üzere hazırlanıyon ve bende gelip sana diyom Yakuti kardeş sen yat ben senin yerinede yemek yerim sende doymuş gibi olursun mantıklı ise eğer o zaman ölenlerin işlemiş oldukları günah yada sevabı biz kuran okuyarak affedilmelerini diliyelim yada sevabından bir pay istiyelim verilirmi!! hayır çünkü Allah azze ve cellenin açık beyanı herkesin kazandığı kendinedir ne kimsenin günahı kimseye yüklenir nede sevabı kim ne etmiş ise onun karşılığını alacaktır ama bize düşen Kuranın dua ayetleri ile Allah'tan mağfiret inayet feraset hilm istemek ve bunu elde etmek için çalışmak dualarımıza karşılık verecek olan Allah'ın takdirini beklemek...
Alt 25 Mart 2011, 21:40   Mesaj No:40
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
**** Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Örneğin: Sen çok acıkmışsın ve akşam yatmak üzere hazırlanıyon ve bende gelip sana diyom Yakuti kardeş sen yat ben senin yerinede yemek yerim sende doymuş gibi olursun mantıklı ise eğer o zaman ölenlerin işlemiş oldukları günah yada sevabı biz kuran okuyarak affedilmelerini diliyelim yada sevabından bir pay istiyelim verilirmi!! hayır çünkü Allah azze ve cellenin açık beyanı herkesin kazandığı kendinedir ne kimsenin günahı kimseye yüklenir nede sevabı kim ne etmiş ise onun karşılığını alacaktır ama bize düşen Kuranın dua ayetleri ile Allah'tan mağfiret inayet feraset hilm istemek ve bunu elde etmek için çalışmak dualarımıza karşılık verecek olan Allah'ın takdirini beklemek...

Bakınız bu konuyu size açıklayıcı bilgiyi vermiştm. Bakınız okunan Kuran-ı kerimlerin veya duaların sevabından hasıl olan bu faydalanmalar ; ancak imanın bir neticesidir, iman da müminin çalışmasının bir mahsulüdür, evlâd ü ehibbanın duâ ve sadakalarından intifa etmek veya faydalanmak dahi imanın sevabı olduğu gibi, evlâd ve ahbabı kisbe sa'yin (çalışmaya gayret etmelerinin) dahi bir semeresidir.
Bilmem anlatabildim mi ?

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)