Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB MİZAH.::. > MultiMedya-İzleme Vb > Videolar/Slaytlar

Konu Kimliği: Konu Sahibi bilinmez,Açılış Tarihi:  13 Mart 2012 (17:11), Konuya Son Cevap : 20 Mart 2012 (11:04). Konuya 73 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 16 Mart 2012, 21:34   Mesaj No:51
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1173
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:
Standart Cevap: islamda böyle bi tövbe ayini[töreni] varmıdır.[menzilden..

Tarih Boyunca semavi dinleri,çağdaşlık adına,menfaat adına, dejenere için her imkan kulanılmıştır.

Bu planlar Tevrat,Zebur ve İncil için uygulanmış ve maalesef başarıya ulaşılmıştır.

Şimdilerde,Bilinçli Yada Bilinçsiz bir şekilde Kurana girişilmektedir.

Bilinçli olanlar Musteşrik dediğimiz,Müslüman gibi görünüp,kaleyı içten yıkmaya çalışan oryantalistler..

Bilinçsiz olanlar ise,bu rüzgara Allah rızası(!) için kapılanlardır.

Kuranın Sahibi tarafından Koruma altına alındığı,vahyin aslı sigortalandığı gerçeğini bilenler,tevrat incile

yaptıklarını yapamıyacaklarının bilincinde..

Kuranı yok edemiyeceklerine göre,müslümanların kurana bakışını,berak yaklaşımını,çeşitli hile ve desislerle

bulandırmaya çalışmaktadırlar..

"Ey Müslümanlar şeytan sizi Allahın rahmetiyle aldatmasın " ilahi ikazın bir benzeriyle karşı

karşıyayız."ey müslümanlar bu guruh sizi kuranla aldatmasın diyoruz.."

Kurandan cımbızla çektikleri ayetleri,sıfır arapça ile,meallerden faydalanarak,her tarafa

lastikleştirerek,sıyak sıbakına bakılmaksızın,sebebi nuzulunu köşeye atarak,İlk ve Tartışılmaz kuran

Mufessiri Hz Muhammed sav'i görmezden gelerek,Başta ashabı kiram ve 1400 yıllık islam alimlerini rafa

kaldırarak,biz anlarız,biz biliriz hezeyanlarıyla,Kurana değil(hadleri değildir) ama müslümanların berrak

imanlarına,teslimiyetlerine büyük darbe indirmekteler..

Tarihte mezhepler,meşrepler,siyasi olsun fıkhi olsun,farklı düşünmeleri asla temelde değil,furuuda idi.

iman ve islam esaslarında bir tartışma konusu olmamıştır.Hz Resulullahın Sünnetini tartışmaya açan

olmamıştır.

onlarda abdestin şartı 4 mü 5 mi...?

rüyetullah nasıl olacak?

miracın şekli fiziki mi ruhani mi ?

vs gibi teferuatta görüş ayrılıklarıyla,islamın temeliyle barışık düşünmüşlerdir...

ama günümüzde bazı guruhlarda bu çok farklıdır ;

1-Sünnet ve hadisi şeriflere inanırız ama ,içlerinde mevzu,uydurma olasılığı ile müslümanları tüm hadislerden

soğutma çabası güdülmektedir.bu çok sinsi ve ustaca bir plan.tepklileri yok etmek için,sizden biriyim,bende

müslümanım gibi süslü ve iknacı olurlar.

2-sık sık ayet servis ederler.müslümanların ekserisi kuran ilimlerine,ayetlere,hadislere,sünnete vakıf

olmadığından,bu sinsi düşüncelere kapılırlar..

3-bilinçli olarak bu işi üstlenenleri bi tarafa bırakalım,bilinçsizce bu işe girişen saf ve samimi müslümanların

piyonlaşması,bu ihanetlere alet olması gerçekten üzücüdür..

4-başörtüsü,kadınların imamlık yapması,kadının tesettürü,çalışması,kurana abdestsiz dokunulabilmesi,taadüdü

zevcad,cuma namazının farziyeti,darul harb konusu,muta nikahı,zikrin gereksiz olduğu,tasavufun hurafe

olduğu,alimlerin yanıldığı,mufessirlerin,mucedidlerin,kerametlerin hafife alındığı vs gibi yumuşak karınları tesbit

edip,ağırtmaya ,mideleri bulandırmaya devam etmektedir..

5-imam azamların,gazalilerin,kutupların,bediüzzamanların, elbennaların,ibni abbasların,hedef tahtasına

oturtulduğu,ruhaniyetlerine acımasızca vicdansızca saldırıldığı bir ortam oldu sanal alem..

6-edilei şeriye icmai ümmet ile sabit olan,Kuran,Sahih sünnet,İcma,Kiyas bu guruh dördü bire

indirilmiştir.Sloğanları Yalnız Kuran.

7-en önemlisi müslümanların hidayetine zerre katkıları yoktur bu guruhun.herşeyı her mukadesatı hafife ala

ala,insanların mukadesat hassasiyetlerini yok etmektedirler.

8-bu guruh,ashabı kirama hz demeyı fetişizm olarak algılamaktadır.tasavuf alimlerinin çoğunu tekfir etmekten

çekinmemektedir.bazıları kuranca sabit olan mubarek gün ve geceleri hurafe olarak görmektedirler.

Allahım İçimizdeki beyinsizler yüzünden bizi helak etme...

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Muhsin Arslan
12.07.2010
malazgirt

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 17 Mart 2012, 01:16   Mesaj No:52
Medineweb Üyesi
Durumu:mahsun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13707
Üyelik T.: 12 Nisan 2011
Arkadaşları:1
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
Hasan Akcay Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Yeni ameliyat olmustum; sag kolumdan rahatsizdim. Gavs hazretlerinden onun iyilesmesi icin dua etmesini isteyebilirmisim. Bunun üzerine bulusmayi gerekli görmedim. "O benim icin uzaktan zaten dua etti," dedim.

Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz.
fatiha suresi

Bu insanlar fatihayı okuyup nasıl gavstan şundan bundan yardım istiyor!!!!!

Bir sarigi onbes kadar seride ayirmislar. He birimiz bir seridin ucunu tuttuk. Seritlerin öteki ucu her halde gavs hazretlerinin elindeydi.

EEE o kadar feyz ve himmet tabiii uçurur sürüyü.. iyiki sarığın ipleri gavstaymış yoksa her biri uçardı ya ne akıllı adammış şu gavs.

Acaba peygamber efendimiz sarığını kaça ayırmıştıdüşünceli000

Böylece mürsit ve biz bir olduk.

sahabe ve peygamber olmak var mıydı?

Düste gibiydik. Bir yerimize igne batsa onun bile ayirdina varamazdik. Ama gavs hazretleri sakindi. Sakin sakin yanagini kasiyordu.

kesin bu milleti biraz daha nasıl uyuturum diye düşünüyordur uyanık spor.

O söyledi; biz hep birlikte yüksek sesle tekrarladik:

O demese millet tövbe edemezdi. Allah ile insanların arasında dağlar betondan kaleler vardı şu gavsa bakın tüm engelleri kaldırıp tövbe kapılarını açmış. fetihe bakın. yoksa onca insan Allaha ulaşamazdı kapılar kapalıydı.

Ya Rabbi! Bütün yapmis oldugum günahlardan ben pismanim. Keske yapmasaydim. Insallah bir daha yapmiyacagim.

Çünkü zaten şu an günahın en büyüğünü yapıyor sana ortak koşuyorum bu ahireti kaybetmeme yeter ... yeterince cehennem erzağı topladım demek istemişler.

.

Allahtan başka ilah yoktur tek ibadet edilecek Allahtır. Peygamberin ve halife sahabelerin hayatında olmayan tüm yollar bidattır şirktir.

Dinde zorlama yoktur herkes aklı ve inancı ile yolunda gider. Kimi sarığın ucundan tutarak çobanıyla cehenneme kimide Kuran ve sünnete sarılarak ahiretini kazanma yoluna.

Alt 17 Mart 2012, 06:48   Mesaj No:53
Durumu:Hasan Akcay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17339
Üyelik T.: 15 Mart 2012
Arkadaşları:0
Takdir Et:

Eğer öksüz kızlarla evlendiğinizde onlara karşı adaletli davranamamaktan korkarsanız, hoşunuza giden diğer kadınlardan iki, üç ve dörde kadar evlenebilirsiniz.Eğer adaleti gözetmemekten korkarsanız, o zaman bir tane ile veya elinizin altındakiyle (sahip olduğunuz câriye ile) yetinin. Doğruluktan ayrılmamak için bu daha elverişlidir. Nisa - 4 (Esadullah)

Sayin Esadullah, ne yazik ki alintisini yaptiginiz bu mealde de Allah'in sözleri fena halde carpitilmis. Onlari ben ortaya koymadan önce siz düzeltmek ister misiniz?

Örnegin mealdeki su ifadelerin Arapca metindeki karsiliklari nedir? Ifadelerin altini ciziyorum:

Öksüz kizlarla evlendiginizde
iki, üc, dörde kadar
sahibi oldugunuz cariye
dogruluktan ayrilmamak icin
(sahip oldugunuz cariye ile) yetinin

Ayrica bu mealde bir korkudan söz ediliyor: adaletli davranamamaktan korkarsaniz. Ne korkusudur bu? Yani yetim kizlariniza hangi kötülügü yaparsaniz adaletli davranamamis olursunuz?

Bir önceki ayette sözü edilen büyük günah (hûban kebîrâ) ile bunun ne ilgisi var?

Yetim kizlarinizla siz evlenince onlarin emvalini kendi maliniza katip yiyemez misiniz artik? Yani icten bir inanir olarak "Aman Allah'im! Ya o büyük günahi islersem!" diye korkmaniza lüzum kalmiyor mu?

Bir önceki ayet (Nisâ 2):

Yetimlere mallarini verin. Temizi pisle degistirmeyin. Onlarin mallarini kendi mallarinizla yemeyin; büyük günahtir bu -[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...][Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...][Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...].

Nisâ 10: Haksizca, yetimlerin mallarini yiyenler karinlarinin icine ates yiyorlar; cehennem atesine atilacak onlar
-[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...][Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...][Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...][Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...].

Sevgi ile,
Hasan Akcay
Alt 17 Mart 2012, 10:54   Mesaj No:54
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

وَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تُقْسِطُواْ فِي الْيَتَامَى فَانكِحُواْ مَا طَابَ لَكُم مِّنَ النِّسَاء مَثْنَى وَثُلاَثَ وَرُبَاعَ فَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تَعْدِلُواْ فَوَاحِدَةً أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ ذَلِكَ أَدْنَى أَلاَّ تَعُولُواْ
NİSA-3.AYET
İmam İskender Ali Mihr : Ve eğer yetimler konusunda adalete riayet edemeyeceğinizden korkarsanız, o taktirde hoşunuza giden (size helâl olan diğer) kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikâhlayın. Fakat, eğer (onlara da) adaletle davranamayacağınızdan korkarsanız o zaman bir tane ile veya elinizin altındaki sahip olduklarınızla (cariyelerinizle) yetinin. İşte bu, adaletten ayrılmamanız için daha uygundur.
Diyanet İşleri : Eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikâhlayın. Eğer (o kadınlar arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız, o taktirde bir tane alın veya sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için daha uygundur.
Abdulbaki Gölpınarlı : Yetim kızlar hakkında adâletle muâmele edemeyeceğinizden korkarsanız, beğendiğiniz, hoşunuza giden başka kadınlardan iki, üç ve dört kadın alın. Fakat bunların arasında adâleti gözetemeyeceğinizden korkarsınız o vakit bir zevceyle, yahut sahip olduğunuz cariyelerle iktifa edin. Bu, doğruluktan sapmamanıza daha yakın ve size daha uygundur.
Adem Uğur : Eğer (kendileriyle evlendiğiniz takdir de) yetimlerin haklarına riayet edememekten korkarsanız beğendiğiniz (veya size helâl olan) kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. Haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın; yahut da sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır.
Ahmed Hulusi : Eğer yetimler (kadınlar) konusunda haklarını vermede korkunuz yoksa, o zaman sizin için temiz olan (şirk ehli olmayan) kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikâhlayın. Eğer (aralarında) adaletle davranamayacağınızdan korkarsanız, o zaman bir tane ile veya ellerinizin mâliki ile (yetinin). (Nikâhsız {evlilik anlaşmasız} birlikte yaşamayın. ) Zulmetmemeniz için bu en ehven olanıdır.
Ahmet Tekin : Himayeniz altındaki yetim kızların, dulların, hakları ve menfaatleriyle ilgili konularda, adaleti yerine getirememe endişeniz varsa eğer, onları nikâhınıza almayın. Sosyal zaruretlerin gereği her biriniz, himayeniz altında olmayan, aranızda evlilik yasağı bulunmayan, evlilik çağına gelmiş, hoşunuza giden özelliklere sahip yetim kızlardan, hür, dul kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikâhlayın, nikâhlandığınızı tescil ve ilan edin. Bu tür hallerde dahi evleneceğiniz hanımlar arasında adaleti sağlayamamaktan endişeniz olursa, bir tane ile veya meşrû şekilde sahip olduğunuz, üzerlerinde meşrû haklarınız ve otoriteniz ve kendileriyle düzgün insanî münasebetleriniz olan cariye ile yetinin. Bu, aile düzeninizin bozulmamasına, geçimsiz bir hayat yaşamamanıza, geçim sıkıntısına düşmemenize, sorumluluklarınızın artmamasına, zulme meyilli kararlar vermemenize en yakın olan hayat tarzıdır.
Ahmet Varol : Eğer (bakımınız altındaki yetim kızlarla evlendiğinizde) o yetimlerin haklarını gözetemeyeceğinizden korkarsanız size helal olan başka kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikahlayın. Eğer adaletli davranamayacağınızdan korkarsanız o zaman yalnız bir kadınla yahut elinizin altındaki cariyelerle yetinin. Bu adaletten sapmamanıza daha uygundur.
Ali Bulaç : Eğer yetim (kız)lar konusunda adaleti yerine getiremeyeceğinizden korkarsanız, bu durumda, (onlarla değil) size helal olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikahlayın. Şayet adaleti sağlayamayacağınızdan korkarsanız, o zaman bir (eş) ya da sağ ellerinizin malik olduğu (cariye) ile (yetinin). Bu sapmamanıza daha yakındır.
Ali Fikri Yavuz : Eğer yetim kızların haklarını (kendileri ile evlendiğiniz takdirde) gözetemiyeceğinizden korkarsanız size helâl olan diğer kadınlardan ikişer ikişer, üçer üçer, dörder dörder nikâh edin; ve eğer bu şekilde de âdalet yapamıyacağınızdan korkarsanız bir tane seçin yahut sahip olduğunuz cariyelerle yetinmeniz adâletten çıkmamanıza daha yakındır.
Bekir Sadak : Eger, velisi oldugunuz mal sahibi yetim kizlarla evlenmekle onlara haksizlik yapmaktan korkarsaniz onlarla degil, hosunuza giden baska kadinlarla iki, uc ve dorde kadar evlenebilirsiniz; sayet, aralarinda adaletsizlik yapmaktan korkarsaniz bir tane almalisiniz veya sahip oldugunuz ile yetinmelisiniz. Dogru yoldan sapmamaniz icin en uygunu budur.
Celal Yıldırım : Eğer (velîsi bulunduğunuz) yetim kızlarla (evlenince) haklarını gözetemiyeceğinizden, adalet sağlayamıyacağınızdan korkarsanız, (onlarla değil) size helâl olup hoşunuza giden diğer kadınlarla ikişer, üçer, dörder nikâh ediniz. Eğer bu takdirde de aralarında adalet kuramıyacağınızdan endişe ederseniz bir kadınla veya elinizin altındaki câriye ile yetinin. Bu, adaletten sapmamanıza daha yakındır.
Diyanet İşleri (eski) : Eğer, velisi olduğunuz mal sahibi yetim kızlarla evlenmekle onlara haksızlık yapmaktan korkarsanız onlarla değil, hoşunuza giden başka kadınlarla iki, üç ve dörde kadar evlenebilirsiniz; şayet, aralarında adaletsizlik yapmaktan korkarsanız bir tane almalısınız veya sahip olduğunuz ile yetinmelisiniz. Doğru yoldan sapmamanız için en uygunu budur.
Diyanet Vakfi : Eğer (kendileriyle evlendiğiniz takdirde) yetimlerin haklarına riayet edememekten korkarsanız beğendiğiniz (veya size helâl olan) kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. Haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın; yahut da sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır.
Edip Yüksel : Yetimler hakkında adaletli davranamamaktan korkuyorsanız uygun gördüğünüz kadınlarla ikişer, üçer, dörder evlenebilirsiniz. Onlara eşit davranamamaktan korkuyorsanız bir taneyle veya yeminlerinizin/anlaşmalarınızın hak sahibi olduklari ile yetinin. Sapmamanız için en uygunu budur.
Elmalılı Hamdi Yazır : eğer yetimlerin haklarını gözetemiyeceğinizden korkarsanız size halâl olan kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikâh edin ve eğer bu surette adalet yapamıyacağınızdan korkarsanız o zaman bir tane veya milkiniz cariye alın, ağmamanız için bu daha muvafıktır
Elmalılı (sadeleştirilmiş) : Eğer yetimlerin haklarını gözetemeyeceğinizden korkarsanız, size helal edilen kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikahlayın ve eğer bu takdirde adaletli davranamayacağınızdan korkarsanız, o zaman bir kadın ile veya sahibi bulunduğunuz cariye ile yetinin. Bu, azmamanız, haksızlık yapmamanız için daha elverişlidir.
Elmalılı (sadeleştirilmiş - 2) : Eğer öksüz kızlarla evlendiğinizde onlara karşı adaletli davranamamaktan korkarsanız, hoşunuza giden diğer kadınlardan iki, üç ve dörde kadar evlenebilirsiniz. Eğer adaleti gözetmemekten korkarsanız, o zaman bir tane ile veya elinizin altındakiyle (sahip olduğunuz câriye ile) yetinin. Doğruluktan ayrılmamak için bu daha elverişlidir.
Fizilal-il Kuran : Eğer gözetiminiz altındaki yetim kızları ile evlendiğiniz takdirde onların haklarını gerektiği gibi gözetemeyeceğinizden korkarsanız size nikahı düşen kadınlardan ikisi, üçü ya da dördü ile evlenebilirsiniz. Ama eğer onlar arasında adil davranamayacağınızdan korkarsanız tek kadınla evleniniz, ya da eliniz altındaki cariye ile yetininiz. Haksızlığa düşmemeniz için en uygun hareket budur.
Gültekin Onan : Eğer yetim (kız)lar konsunda adaleti yerine getiremeyeceğinizden korkarsanız, bu durumda, (onlarla değil) size helal olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikahlayın. Şayet adaleti sağlayamayacağınızdan korkarsanız, o zaman bir (eş) ya da sağ ellerinizin malik olduğu (cariye) ile (yetinin). Bu sapmamanıza daha yakındır.
Hasan Basri Çantay : Eğer yetîm kızlar hakkında (adaleti yerine getiremeyeceğinizden) korkarsanız sizin için helâl olan (diğer) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikâh edin. Şâyed (bu suretle de) adalet yapamayacağınızdan endîşe ederseniz o zaman bir (dâne ile), yahud mâlik olduğunuz câriye (ile iktifa edin). Bu (tek zevce veya cariye) sizin (Hakdan) eğrilib sapmamanıza daha yakındır.
Hayrat Neşriyat : Eğer yetim olan (kız)lar hakkında (kendileriyle evlendiğiniz takdirde) adâletli olamayacağınızdan korkarsanız, o hâlde size helâl olan (başka) kadınlardan iki(nci), üç(üncü)ve (en çok) dörd(üncü hanımınız) olmak üzere nikâhlayın! Buna rağmen (onların da aralarında) adâletli olamayacağınızdan korkarsanız, artık bir tek (hanım) veya sâhib olduğunuz câriyeler (ile yetinin)! Bu, haksızlık etmemenize daha yakındır.
İbni Kesir : Eğer yetim kızların haklarını gözetemeyeceğinizden korkarsanız; size helal olan diğer kadınlardan ikişer, üçer ve dörder olmak üzere nikahlayın. Şayet aralarında adalet yapamayacağınızdan endişe ederseniz; o zaman, bir tane. Veya sağ ellerinizin sahip oldukları. Bu adaletten sapmamanıza daha uygundur.
Muhammed Esed : Eğer yetimlere karşı adil davranamamaktan korkuyorsanız, o zaman, size helal olan (diğer) kadınlardan biri ile evlenin -(hatta) ikisi, üçü veya dördü (ile); ama onlara adil bir tarafsızlıkla muamele edemeyeceğinizden korkarsanız, o zaman (sadece) bir tane ile- yahut meşru şekilde sahip olduklarınız ile (evlenin). Bu, doğru yoldan sapmamanız için daha uygundur.
Ömer Nasuhi Bilmen : Eğer yetim kızlar hakkında adâlete riâyet edemiyeceğinizden korkarsanız sizin için helâl olan kadınlardan ikişer, üçer veya dörder nikah ediniz. Ve eğer adâlet yapamayacağınızdan korkarsanız artık bir zevce ile veya mâlik olduğunuz cariye ile (iktifa ediniz). Çünkü bu sizin için adâletten sapmamanıza daha yakındır.
Ömer Öngüt : Eğer (velisi bulunduğunuz) yetimlerle (evlendiğiniz takdirde) haklarına riâyet edememekten korkarsanız, size helâl olan diğer kadınlardan ikişer, üçer ve dörder olmak üzere nikâhlayınız. Şayet aralarında adalet yapamayacağınızdan endişe ederseniz, o zaman bir tane alın veya sahip olduğunuz câriyenizle yetinin. Bu, adaletten sapmamanız için daha elverişlidir.
Şaban Piriş : Eğer, yetim kızlara adil davranamamaktan korkarsanız, (onları değil) sizin için uygun olan başka kadınlardan iki, üç ve dörde kadar evlenin. Adil olamayacağınızdan korkarsanız bir tane ile veya sahip olduğunuz cariye ile evlenin. Bu, haksızlık etmemeniz için daha elverişlidir.
Suat Yıldırım : Himayeniz altındaki yetim kızlarla evlenince haklarını gözetemeyeceğinizden, adaleti sağlayamayacağınızdan endişe ederseniz, onlarla değil, size helâl olup arzu ettiğiniz diğer kadınlarla iki, üç veya dört hanım olmak üzere evlenin. Eğer bu takdirde de aralarında adaleti gerçekleştirmekten endişe ederseniz, bir kadınla veya elinizin altında olan cariyelerle yetinin. Bu durum, adaletten ayrılmamanız için en uygun olanıdır.
Süleyman Ateş : Şâyet öksüz(kızlarla evlendiğiniz takdirde on)lar hakkında adâleti yerine getiremeyeceğinizden korkarsanız, size helâl olan kadınlardan ikişer, üçer, dörder alın. O(kadı)nlar arasında da adâlet yapamayacağınızdan korkarsanız bir tane alın; yahut ellerinizin altında bulunan(câriye)lerle yetinin. Cevr (ve haksızlık) etmemeniz için en uygun olan budur.
Tefhim-ul Kuran : Eğer yetim(kız) lar konusunda adaleti yerine getiremeyeceğinizden korkarsanız, bu durumda, size helal olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikâhlayın. Şayet (yine de) adalet yapamıyacağınızdan korkarsanız, o zaman bir (eş) ya da sağ ellerinizin malik olduğu (cariye) ile (yetinin.) Bu sapmamanıza daha yakındır.
Ümit Şimşek : Yetimlerin haklarını gözetemeyeceğinizden endişelenirseniz, size helâl olan diğer kadınlardan iki, üç veya dörde kadar nikâh edersiniz. Eğer aralarında adaletle davranamayacağınızdan endişe ederseniz, bir tane ile veya elinizin altında bulunanlarla yetinin. Adaletten ayrılmamanız için bu daha uygundur.
Yaşar Nuri Öztürk : Yetimler konusunda adaleti koruyamayacağınızdan korkarsanız, sizin için temiz kılınan kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikâhlayın. Eğer bu durumda adaleti gözetemeyeceğinizden korkarsanız, bir tek kadınla yahut yeminlerinizin/sağ ellerinizin sahip olduklarıyla yetinin. İşte bu, haksızlığa sapmamanız için en uygun yoldur.
Alt 17 Mart 2012, 13:20   Mesaj No:55
Takdir Et:

Ve eger yetimlerin haklarini gözetemeyeceginizden korkuyorsaniz -[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...][Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
evlendirin -[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
size yetki veren kadinlarin -[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
ikiserini ve ücerini ve dörderini -[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Bunda adil olamayacaginizdan korkuyorsaniz -[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
yalnizca birisini -[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
ya da -[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
yeminlerinizin sahip olduklarini -[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Darda kalmamaniz icin uygun olan budur -[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Ve eger yetimlerin haklarini gözetemiyeceginizden korkuyorsaniz size yetki veren kadinlarin ikiserini ve ücerini ve dörderini evlendirin. Bunda adil olamiyacaginizdan korkuyorsaniz yalnizca birisini ya da yeminlerinizin sahip olduklarini. Darda kalmamaniz icin uygun olan budur.

Sevgi ile,
Hasan Akcay
Alt 17 Mart 2012, 13:58   Mesaj No:56
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:

Ve eger yetimlerin haklarini gözetemiyeceginizden korkuyorsaniz size yetki veren kadinlarin ikiserini ve ücerini ve dörderini evlendirin. Bunda adil olamiyacaginizdan korkuyorsaniz yalnizca birisini ya da yeminlerinizin sahip olduklarini. Darda kalmamaniz icin uygun olan budur.

Sevgi ile,
Hasan Akcay
Hasan Akçay kardeşim ayette geçen EVLENİN yerine EVLENDİRİN diye meallendirmişsiniz. Sebebi hikmeti nedir acaba?. Çünkü ayetin içeriği tamamen farklılaşıyor
Alt 17 Mart 2012, 14:55   Mesaj No:57
Takdir Et:

Merhaba FECR kardesim.

Nûr 32 (evlendirin): [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Nisâ 3 (?????????): [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Tek fark
Nûr 32'deki ([Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...])nin önünde [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] harfi var;
Nisâ 3'teki ([Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...])nin önünde [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] harfi var.

Bu fark ise hic ama hic önemli degil. Cünkü Hz Peygamber zamaninda Kuran harekesizdi ve nokta diye bir sey yoktu. Yani [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] harfi tipki [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] gibi noktasizdi. Ayrica Hefs mushafinda [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] ile yazilan bir kelime Vers mushafinda [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] ile yazilmis olabliyor. Kanit icin buna suna sonra örnek getireyim, Allah isterse.

Kuran Miladî 8. yüzyilin baslarinda Haccac-i Zalim adindaki Irak valisinin özendirmesiyle harekeli hale getirildi.

O zaman Kuran'i harekelendirenler
Nûr 32'deki ([Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...])nin önüne bir elif eklediler
ve elifin üstüne ÜSTE cizgisi cektiler.
Böylece Nûr 32'deki harekesiz [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...], enkihu -أَنكِحُو oldu. Dikkat: enkihu evlendirin demek.

Ayni zevat
sira Nisâ 3'teki ([Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...])ye gelince
Nisâ 3'teki ([Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...])nin önüne bir elif harfi eklediler ama bu kere
o elifin altina ESRE cizgisi cektiler.
Böylece Nisâ 3'teki harekesiz [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...], inkihu - oldu. Dikkat: inkihu evlenin demek.

Kuran'a yapilan o müdahale asla Allah'in hükmü degil o zevatin keyfî karariydi. Ve böylece Allah'in kitabina cok eslilik zulmünü yamadilar ama Nisâ 82'de celiskilerden arinmis oldugu aciklanan kitaba bir sürü celiskiyi de boca ederek.

Biliyorum, söylenecek cok sey var. Ama en iyisi adim adim gitmek.

Sevgi ile,
Hasan Akcay
Alt 17 Mart 2012, 15:06   Mesaj No:58
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1173
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

Kur an'ı kesinlikle biz indirdik; elbette onu yine biz koruyacağız. (15/Hicr suresi 9. ayet)

Şüphesiz onu, toplamak (senin kalbine yerleştirmek) ve onu okutmak bize aittir. O halde, biz onu okuduğumuz zaman, sen onun okunuşunu takip et. Sonra şüphen olmasın ki, onu açıklamak da bize aittir. (75/Kıyamet suresi 17-19. ayetler)
Dünyanın dört bir yanında hiçbir Kur’an nüshası birbirinden farklı değildir. Bunun tahkikini batılı araştırmacılar/oryantalistler dahi yapmışlardır (kusur aramaya o kadar iştahlı olmalarına rağmen) bu tarihi gerçeği İTİRAFTAN öte bir şey söyleyememişlerdir.

yukarıda açık net ayetlere iman etmemek küfürdür.kuranın tek harfinden kuşkulanmak da aynı kategoriye girmektedir.
sünneti zayıf,uydurma hadis fitnesi/kuşkusu ile halletttiniz sıra kuranamı geldi!?
Allahtan korkun Allahtan!!

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 17 Mart 2012, 15:40   Mesaj No:59
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Hasan akçay arkadaşım[abim],başka bi başlıkta kuranı anlamadaki metedolojiniz hakkında biraz bilgilendire bilirmisiniz bizi...Yani kuranı anlamaya çalışırken nasıl bi usul takip etmektesiniz...şimdiden teşekkürler.daha sonra konuları kurana göre değerlendiririz inşaallah..
Alt 17 Mart 2012, 16:01   Mesaj No:60
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Merhaba FECR kardesim.

Nûr 32 (evlendirin): [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Nisâ 3 (?????????): [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Tek fark
Nûr 32'deki ([Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...])nin önünde [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] harfi var;
Nisâ 3'teki ([Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...])nin önünde [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] harfi var.

Bu fark ise hic ama hic önemli degil. Cünkü Hz Peygamber zamaninda Kuran harekesizdi ve nokta diye bir sey yoktu. Yani [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] harfi tipki [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] gibi noktasizdi. Ayrica Hefs mushafinda [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] ile yazilan bir kelime Vers mushafinda [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] ile yazilmis olabliyor. Kanit icin buna suna sonra örnek getireyim, Allah isterse.

Kuran Miladî 8. yüzyilin baslarinda Haccac-i Zalim adindaki Irak valisinin özendirmesiyle harekeli hale getirildi.

O zaman Kuran'i harekelendirenler
Nûr 32'deki ([Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...])nin önüne bir elif eklediler
ve elifin üstüne ÜSTE cizgisi cektiler.
Böylece Nûr 32'deki harekesiz [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...], enkihu -أَنكِحُو oldu. Dikkat: enkihu evlendirin demek.

Ayni zevat
sira Nisâ 3'teki ([Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...])ye gelince
Nisâ 3'teki ([Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...])nin önüne bir elif harfi eklediler ama bu kere
o elifin altina ESRE cizgisi cektiler.
Böylece Nisâ 3'teki harekesiz [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...], inkihu - oldu. Dikkat: inkihu evlenin demek.

Kuran'a yapilan o müdahale asla Allah'in hükmü degil o zevatin keyfî karariydi. Ve böylece Allah'in kitabina cok eslilik zulmünü yamadilar ama Nisâ 82'de celiskilerden arinmis oldugu aciklanan kitaba bir sürü celiskiyi de boca ederek.

Biliyorum, söylenecek cok sey var. Ama en iyisi adim adim gitmek.

Sevgi ile,
Hasan Akcay

Hasan Akçay kardeşim
Arapça ile irtibatın nasıl bilmem ama و انكحوا ile ف انكحوا arasındaki noktalama farkı yok ki. Harf farklılığı var. Ayrıca vav kendisinden sonraki harf ile birleşmez. Ama "fe" kendisinden sonraki harf ile birleşir.
Kelimenin önüne elif eklendiğinden bahsediyorsunuz ama "vav" ın yanına elif gelmesiyle "fe"nin yanına elif gelmesi şeklen de aynı olmaz değil mi?. Orada yanlış bir mantık yürütmüşsünüz herhalde. vav ile fe'in hem yazılı hem de okunuşu farklıdır. Harekeleme yapılırken onu tetkik eden hiç müslüman hafız ve Kurra yok muydu? ya da Kurra'ya bu konuda danışılmadı mı acaba?.

Arapçada EVLENİN ile EVLENDİRİN kelimeleri aynı kökten gelmesine rağmen fiil kalıpları farklıdır. Bu iki kalıbın örneği de mevcut ayetlerde. İsterseniz "ne-ke-ha" ile ilgili ayetlerin versiyonlarına Mu'cem'den bi zahmet bakıverin.
"EVLENİN" emri arapça emri hazır malum olarak gelir. "EVLENDİRİN" kelimesi ise emri hazır meçhul siygasından gelir. Mesele basit bir vav ve fe meselesi değildir.

Kur'anın bugünkü şekliyle tahrif edildiğini ya da ayetlerin değişik yazıldığını ya da ayet sıralamaların yanlış olduğunu iddia etmek;
1-Hicr-9.ayeti kaale almamak demektir.
2-Kur'an'ın mushaflanmasında ya da harekelenmesindeki kişilere büyük bir ithamdır, zan altında bırakmaktır ki vebali büyüktür.
3-Günümüze kadar gelen tarihsel verileri hiçe saymaktır.

Adım adım gidelim demişsin ama adımların böyleyse adımlar boşa çıkar

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)