Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi İnceSızı,Açılış Tarihi:  29 Nisan 2012 (12:39), Konuya Son Cevap : 13 Mayıs 2012 (09:05). Konuya 135 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 11 Mayıs 2012, 00:59   Mesaj No:111
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:
Standart Cevap: 18.Haftanın Misafiri Yitiksevda ^^

SUAL 5-ES-SÜNEN ADLI BİR KAÇ ESER VARDIR.BUNLARIN MÜELLİFLERİ KİMLERDİR?

İbni Mace Ebi Davud Tirmizi

-İmam Ali- (a.s)
Alt 11 Mayıs 2012, 01:03   Mesaj No:112
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Ferdiciğim Cerh ve Tadil hususu bir iki kelime ile izah edilemeyeceği için sadece Haberin doğruluğunu araştırma bazında ayeti sundum yoksa Ayetin onla alakalı olmadığını biliyorum canım benim...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 11 Mayıs 2012, 01:14   Mesaj No:113
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Ferdiciğim Hadis hususunda sizinle aynı düşünmediğim için çok fazlada kafa yormuyorum Muhsin hocanın sorusuna cevap verdiğimde Hadis hususunda ne düşündüğümü anlarsın o zaman anlaşırız Ta'dil Tadir yazmamda haklısın yazım hatası ...Klasik hadis usulünde metin tenkidinden ziyade isnad tenkidi önem verilmiştir .

Bu elbette hiç metin tenkidi yapılmadığı anlamına gelmez ancak yapılan bu tür tenkidler son derece mevzii olup en azından isnad tenkdine eşdeğer bir öneme sahip olmamıştır...

Daha Sünnetin en önemli kaynağının Kuran olduğunu kavrayamayanlar ne yazık ki Hadisler olduğu söylemekteler bu mevzulara cevabı Muhsin abinin sorularına vereceğim cevaplarda görürsün ferdiciğim...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 11 Mayıs 2012, 01:41   Mesaj No:114
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Ferdiciğim sorularına detaylı cevap istedin bende sana detaylı cevapları verecem Sabır efelenme falan yok bilmediğim hususta bilmiyorum derim Allah bilmediğimi en iyi bilen ise Kula biliyorum demek Kendi kendini kandırmaktır Hadis usulü hakkında çok geniş bir bilgiye sahip değilim ama senin sorularına net cevap verecek kadarda az çok bilmekteyim Nöbetçi olduğum için detaylı cevap veremedim ama nasip olursa yarın akşam hepsine detaylıca cevap verecem Yanıldığım yanlış cevap verdiğim hususlarda ise düzeltmeni rica edecem İlmin her çeşidini biliyorum iddiasında değilim olamamda bunuda bil MİKROP ferdi...

-İmam Ali- (a.s)
Alt 11 Mayıs 2012, 07:06   Mesaj No:115
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Gece ile gündüzün birbirini izlemesinde ve Allah'ın göklerden indirip onunla cansız toprağa hayat verdiği rızık imkanlarında ve rüzgarların değişmesinde, (bütün bunlarda) akıllarını kullanan insanlar için mesajlar vardır.

Hakikati ortaya koyan Allah'ın bu mesajlarını sana aktarıyoruz. Eğer Allah'ın (bu ibret dolu) mesajlarına değilse başka hangi habere inanacaklar?

Vay haline kendi kendini aldatan günahkarın,

o ki, kendisine iletilen Allah'ın mesajlarını duyar ama sanki onları duymamış gibi küstahça umursamazlığında devam eder! Bu sebeple ona acıklı bir azabı haber ver…
(Casiye 5-6-7-8)

Öncelikle Muhammed İkbalden şu dörtlü ile bakalım:
Şu zavallı döndü dolaştı
Din adına dinde yaralar açtı
Sufi ve Mollanın tevillerine
Cibril hayret etti Peygamber Şaştı.

Muhsin Ve Ferdi Hocalarım Emin Olun Hadis hususunda kimsenin fikrine ve alışagelmiş yöntemlerine karışmak istemediğim için hep sessizliğe tercih ettim ve Kendi fikrimi beyan etmedim kimin bana nasıl bakacağına da bakmam Elimde Kur’an gibi bir rehber var iken asla çekinmem...

Şimdi size Hadis hususunda gerçek fikrimi sunacam ister kızın ister kızmayın ama bu konuda fikrim nettir

Öncelikle Sünnet hususunu Hadisten ayıralım:

Sünnet Allah resulünün Kur’ani kerimin rehberliği ile aktardığı uyguladığı yaşadığı İkinci kaynak olarak Mütevatir, Mütevaris veya Yaşayan sünnetler ya da ameli tevatür denilen İman edenlerin kitlesel rivayet yoluyla nesilden nesile aktardıkları uygulama ve bilgiler… Güvenirlik açısından İslam’ın ikinci kaynağıdır Hatta Kur’an/Sünnet Et ile tırnaktır birini birinden bağımsız ele almak Hataya düşmeye farklı anlayışlara yönelmeye sebebiyet verir bu sebebiyet ise insanın Felaketine sebep olur.

Lâfzî Mütevatir olarak nakledilen Klasik hadis usulünde geçen en sağlam Hadis ile bakalım:

‘’Men kezebe aleyye müteammiden felyetebevve’ mak’adehu minen-nar’’ (Kim bana yalan yakıştırırsa ateştedir)
Hadisleri dinin kaynağı olarak her konuda istedikleri gibi delil alan kesimlerin kendilerince en sağlam olarak gördükleri rivayeti ele alalım ve nasıl bir sonuç ile karışılacağız ona bakalım sonra devam ederiz Hadisin dinde ne tür yaralar açtığına…

Bu rivayeti nakleden hadis âlimlerine göre bu rivayeti nakledenlerin sayısı kimisine göre 40 kimisine göre 62 kimisine göre 100 kimisine göre 200 kimisine göre 70

Öncelikli olarak Hadisin Tevatür düzeyinde olması için 70 Sahabenin nakletmesi yeterlimdir? Çünkü bazılarına göre bazılarının Mütevatir saydığı bazılarına göre değildir bu çelişki değilmidir?

Düşünün bu rivayet tüm otoritelerce Sahih kabul edilmekte ama kendi belirledikleri kriterler ile İttifak olarak baktığımızda verilen sayı farkları Herkesin ittifak ettiğini göstermemekte ve göstermemesi ise ittifakın olmadığını ortaya koyar.

Mütevatir olarak kabul edilen hadislerin teker-teker bize isnad ile ulaşmış olması ravilerinde teker-teker cerh ve ta’dilinin yapılabileceği anlamına gelmesine rağmen cerh ve Ta’dile tabi tutulmadan ‘’Mütevatir’ olarak çok rahat bir şekilde sunulabilmiştir.

Kesin bilgi ifade etmesi beklenilen ‘’Mütevatir’’ tanımına baktığımızda birçok ihtilaf ile karşı karşıya kalıyoruz. Kaç kişinin haberinin Mütevatir sayılacağı başlı başına bir meseledir.

El Bakıllaniye göre: 4 kişinin haberi mütevatir sayılmaz 5 Kişinin haberinde ise kararsızım.
5 Kişinin haberi mütevatir için yeterlidir (Li’ana Kıyasla)
7 Kişinin haberi Mütevatirdir.
10 Kişinin haberi Mütevatirdir (Bakara 196 kıyasla)
12 Kişinin haberi Mütevatirdir (İsrail oğullarının nakiplerinin sayısı 12 olduğu için)
20 Kişinin Haberi Mütevatirdir (Enfal 65’e kıyasla)

Bu rakamlar 1500 e kadar çıkmakta eğer Mütevatir olduğuna delil alınması gereken bir rakam hususunda İttifak yok ise Aklen buna en mantıklı olarak delil alınması gereken sayıların 1400-1500 olması uygundur.

Kendilerince haklı olma mantığı ile ele alınan sayıların Kur’anda geçiyor olması Mütevatir için gerekli sayı olarak alınması Hadis ilmi ile uğraşan ve çalışanların verecekleri hükümlerin ne kadar sağlıklı olacağına işaret edebilir.

Gerçek manada ‘’Mütevatir’’ olan Namazın kılınış şekli, vakitleri, ezan, bayram namazı, haccın yapılış şekli gibi bilgiler daha ilk tabakada Allah resulünden sonra dönemlerde bile binlerce onbinlerce sahabe tarafından sonraki nesle aktarılmış ve daha sonra gelen nesiller sayıları arttıkça kendilerinden sonraki nesillere aktarmıştır İşte Mütevatir denilen bu olmalıdır. Sayı bakımından az olarak bizlere nakledilmiş haberlere Mütevatir demek zorlamadan başka bir şey değildir.

Buhari’nin dahi kendi hesabına göre 600-700 bin hadisten 6-7 binini sahih sayması o asırda hadis uydurmanın ne kadar yaygın olduğuna delil değilmidir. Kur’anı bir kenara bırakan anlayışların geneline baktığımızda Dini hadisler üzere bina ettikleri o kadar bariz iken daha ne dememi bekliyorsunuz. Asla Dinimi Rivayetler üzere inşa etmem geçmişte etmiş isem de bu hatamdan döndüğümüm ispatı olsun bu yazı Hadisi İtikadi hususlarda delil olacak kadar delil alanların anlayışından beriyim dinimin Temel harcı Kur’an/Sünnettir Hadisler asla İnanç hususunda delilim değildir.

Bugün İslam âleminde isteyen herkes istediği her hususta ister red ister kabul hususunda Hadis olarak nakledilen rivayetler ile kendine dayanak bulmakta hiçte zorlanmamakta En basitinden Şia ‘’Allah resulünün size iki emanet bırakıyorum onları sımsıkı sarıldıkça asla ayrılığa düşmezsiniz ‘’ Rivayetini Ehlibeytim olarak Sahih kabul ederken Karşı atağa geçen Sünni ise Ehli Sünneti kutsallaştırmakta şahsım adına iki sininde görüşüne değer vermediğim için Kur’an/Sünnet olarak kabul ederim.

Siyasi ihtilaflar Başka dinlerden İslama geçen kitlelerin kendi inançlarında var olan bilgilerini kutsamak istemelerinde kullandıkları en rahat olay Allah resulüne iftira atmak ve bir söz bulup ona yamamak olmuştur İsteyen istediği usul ile baksın ben hadis adı altında sunulan sözlere çok ehemmiyet vermiyorum benim görüşüm beni bağlar sadece.

-İmam Ali- (a.s)
Alt 11 Mayıs 2012, 08:40   Mesaj No:116
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:nasıll isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 18295
Üyelik T.: 14 Nisan 2012
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Yukarda sorduğum soruya verdiğiniz cevap için teşekkürler yitiksevda..

Bi başka sorumda şudur,

Sizce ben lat,menat,uzza gibi putlara [ki bunlar tarihin geçmişindeki çöplüklere atılmıştır] mı saygı göstermemem,red etmem,onlara bayram,kurban kesmemem ,onları övmem,övmeye layık görmemem lazım,yoksa günümüzdeki lat,menat, uzzalar ,nelerdir ve müslümanların onlara tavrı nasıl olmalıdır, örneklerle güncelleye bilirmisiniz,...
Alt 11 Mayıs 2012, 08:55   Mesaj No:117
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
nasıll Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Yukarda sorduğum soruya verdiğiniz cevap için teşekkürler yitiksevda..

Bi başka sorumda şudur,

Sizce ben lat,menat,uzza gibi putlara [ki bunlar tarihin geçmişindeki çöplüklere atılmıştır] mı saygı göstermemem,red etmem,onlara bayram,kurban kesmemem ,onları övmem,övmeye layık görmemem lazım,yoksa günümüzdeki lat,menat, uzzalar ,nelerdir ve müslümanların onlara tavrı nasıl olmalıdır, örneklerle güncelleye bilirmisiniz,...
Günümüzün en büyük Lat Uzza Ve Menatları Şeyhler Efendiler Beylerdir.Mülktür Benliktir Kula Kulluktur kısaca desem yeterli gelir inşallah..

-İmam Ali- (a.s)
Alt 11 Mayıs 2012, 15:11   Mesaj No:118
Medineweb Sadık Üyesi
iklimya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:iklimya isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 90
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Arkadaşları:0
Konular: 114
Beğenildi:31
Beğendi:0
Takdirleri:112
Takdir Et:

Alıntı:
Yitiksevda Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Günümüzün en büyük Lat Uzza Ve Menatları Şeyhler Efendiler Beylerdir.Mülktür Benliktir Kula Kulluktur kısaca desem yeterli gelir inşallah..
sayın yitik genelleme yaparak konusmanızın dogru olmadıgını beyan etmekte yarar görüyorum.
zira şahsım adına ben bir ehli tarikim ve bu genelleme kategorisine girdigimize inanmıyorum.
yanılmıyorsam sitede bir karar alındı, tekfir, suclama, hakaret icerikli sözler kullanılmayacaktı.
yaptıgınızın yanında tekfir daha masum kaldı.
siz nasıl olurda hakiki anlamda varolan yada varolmus seyhlere lat uzza menat diyebilirsiniz.
kula kul olanlar ancak cahil tabakadır. benlik sevdasında bulunanlar ilim yüklü merkeplerdir.
dogru ile yanlısı, gercek ile sahteyi ayırt edebilecek konumdasınız.
günümüzde sahtekar ve egri diye niteledigimiz nice seyh ! görünümlü şarlatanlar var,
bunu cümleten kabul ediyoruz lakin toplu katliama asla müsade etmeyiz.
bu sekilde bir benzetmeyi kınıyorum.
ilmi calısmalarınızı az cok takip ediyorum, gayret icindesiniz lakin haddinden fazla şaşkınlıga düstügünüz de aşikar.
her kötülük her bela her bozukluk daimen seyhlere yüklenmez ki .))
siz akılcılıgı savunan birisiniz .) bu müslümanların aklı yok mu, aptal ve ahmak mı bunlar.
kula kul olunmayacagını seker bebeleri de biliyor.
suriyede kan gövdeyi götürsün, mücahid ve mücahideler namus kavgasında bulunsun,
bizler de haaalaaa haaalaaa vay ibn arabi bunu dedi vay gazalinin şu görüşünü ibn teymiye şöyle karsıladı,
bu nedir ya nedir. azıcıkta müslüman ülkelerdeki kardeslerimizin derdiyle dertlensek daha akıllıca olmaz mı.
iyiki tarikatlar var, iyiki seyhler var yoksa biz kimleri günah kecisi yapacaktık .)))

(daha ılımlı daha olumlu ve daha duyarlı calısmalarınızı bekliyoruz.)
Alt 11 Mayıs 2012, 15:40   Mesaj No:119
Medineweb Sadık Üyesi
aslıı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:aslıı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15266
Üyelik T.: 13 Aralık 2011
Arkadaşları:18
Konular: 119
Beğenildi:62
Beğendi:29
Takdir Et:

Alıntı:
iklimya Üyemizden Alıntı Mesajı göster
sayın yitik genelleme yaparak konusmanızın dogru olmadıgını beyan etmekte yarar görüyorum.
zira şahsım adına ben bir ehli tarikim ve bu genelleme kategorisine girdigimize inanmıyorum.
yanılmıyorsam sitede bir karar alındı, tekfir, suclama, hakaret icerikli sözler kullanılmayacaktı.
yaptıgınızın yanında tekfir daha masum kaldı.
siz nasıl olurda hakiki anlamda varolan yada varolmus seyhlere lat uzza menat diyebilirsiniz.
kula kul olanlar ancak cahil tabakadır. benlik sevdasında bulunanlar ilim yüklü merkeplerdir.
dogru ile yanlısı, gercek ile sahteyi ayırt edebilecek konumdasınız.
günümüzde sahtekar ve egri diye niteledigimiz nice seyh ! görünümlü şarlatanlar var,
bunu cümleten kabul ediyoruz lakin toplu katliama asla müsade etmeyiz.
bu sekilde bir benzetmeyi kınıyorum.
ilmi calısmalarınızı az cok takip ediyorum, gayret icindesiniz lakin haddinden fazla şaşkınlıga düstügünüz de aşikar.
her kötülük her bela her bozukluk daimen seyhlere yüklenmez ki .))
siz akılcılıgı savunan birisiniz .) bu müslümanların aklı yok mu, aptal ve ahmak mı bunlar.
kula kul olunmayacagını seker bebeleri de biliyor.
suriyede kan gövdeyi götürsün, mücahid ve mücahideler namus kavgasında bulunsun,
bizler de haaalaaa haaalaaa vay ibn arabi bunu dedi vay gazalinin şu görüşünü ibn teymiye şöyle karsıladı,
bu nedir ya nedir. azıcıkta müslüman ülkelerdeki kardeslerimizin derdiyle dertlensek daha akıllıca olmaz mı.
iyiki tarikatlar var, iyiki seyhler var yoksa biz kimleri günah kecisi yapacaktık .)))

(daha ılımlı daha olumlu ve daha duyarlı calısmalarınızı bekliyoruz.)
tarih sussa, hakikat susmayacak........''
Alt 11 Mayıs 2012, 15:44   Mesaj No:120
Medineweb Sadık Üyesi
aslıı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:aslıı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15266
Üyelik T.: 13 Aralık 2011
Arkadaşları:18
Konular: 119
Beğenildi:62
Beğendi:29
Takdir Et:

size bi iki sorum olacak abim
yahudi hristiyanlarda cennete girebilirmi? peygambere iman ve kadere iman şart degil midir? lailaheillallah demek iman için yeterlimidir?
tarih sussa, hakikat susmayacak........''
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 3 Kişi okuyor. (0 Üye ve 3 Misafir)