Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Medineweb,Açılış Tarihi:  06 Ocak 2013 (17:27), Konuya Son Cevap : 13 Ocak 2013 (14:03). Konuya 111 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 07 Ocak 2013, 12:46   Mesaj No:21
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
seb-i aruz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:seb-i aruz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21933
Üyelik T.: 23 Kasım 2012
Arkadaşları:16
Konular: 33
Beğenildi:12
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Bu Haftanın Misafiri ''bilinmez'' Kardeşimiz

misafirliginiz hayırlı olsun vesselam

Arzu hevâdan geçelim gel dosta gidelim gönül.” — Yunus Emre k.s.
Alt 07 Ocak 2013, 13:03   Mesaj No:22
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Alıntı:
sirace Üyemizden Alıntı Mesajı göster
misafirliğiniz hayırlı olsun abi
inşaallah,teşekkürler..
Alt 07 Ocak 2013, 13:04   Mesaj No:23
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
humeyra nur Üyemizden Alıntı Mesajı göster
misafirliginiz hayırlı olsun vesselam
teşekkürler,inşaallah vesselam..
Alt 07 Ocak 2013, 13:24   Mesaj No:24
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Misafirliğin cümlemize hayırlı olsun ağa,
bu haftayı bir müzakere olarak geçirmek dileği ile...
1-"yalnız kuran" diyenlerin çelişkileri çıkmazları çok.sen bunların içindesin ama müzakerelerimizde delil anlamında zorlandığında yan çizmek zorunda kalıyorsun.sence bu gurubun sünneti "şüphe var diye" dışlaması kuranın onlarca "Resule Uy" emri ile çelişir mi? çelişiyorsa neden? çelişmiyorsa yalnız kuran çözüm mü ?

CEVAB..Evvela sizin bahsettiğiniz bu gurubun amacı YALNIZ KURAN değil, yani bu kadar masum değiller,çünkü YALNIZ KURAN DİYEN Bİ İNSANIN ilk hedefleyeceği konu tevhid,ve tağutu red iken,bunların ki ÖRTÜNMEK,VE İBADETLER,bunların amacı baştanda belli evet amaçları kuranı açmak ama bununla birlikte kadınıda açmaktır,sanırım bu cümlemle ne anlatmak istediğimi net belirtmişim...onun için sizin bahsettiğiniz gibi sadece amaçları peygamberin sünnetini tahrif etmek değil,ve çoğu ayetide tevil eder bu grup...

Yalnız bu gruba karşı çıkanlar,ne kuran, nede rasulu tanımış insanlar değildir tam manada yoksa bu grubun söyledikleri kuru bi gürültüden ibarettir.örneğin sizin rasule uy ayetine yükleyeceğiniz manaya göre karışıklık ortaya çıkar..kuran rasule uy derken,daha sonra RASUL KURANA UYMASA SEN RASULE UYMADA DİYOR..BALIK SAHİBİ YUNUS GİBİ OLMA vb..yani kuran bize ne yapmamızı beyan ederken,bunun sınırlarınıda çiziyor zaten..yani burda bu gruba karşı çıkanlarında savunmalarında çok eksik ve hata var zaten,yoksa sünnetullah gereği hak geldimi batıl zayi olmak zorundadır..Kısacası kurana göre Allah,peygamber ve din tasavvuru oluşturuldıktan sonra,SÜNNET ANLAŞILABİLİNİR,yoksa kuranda bu gerçekleri elde etmekten aciz olan kişinin başka bi şeyle bu gerçekleri elde etmesi hep eksik ve hataya mahal bi seyir alacaktır...
2-geçmişimizdeki kaynaklarda çelişkilerin olması gayet doğal.çünkü hiç kimse vahy değildir hiç bir alim hatasız olamaz.bu bağlamda ya hep ya hiç şeklinde yaklaşıp,alimleri tartışılmaz yapmak yada yerin dibine batırmak ne kadar insani? kuranın "Allahtan en çok alimler korkar" ayetini nereye sığdıracağız.o alimler kim? bir iki örnek verebilirmisin? bu alim gerçekten mürşiddir alimdir hurafesi hezeyanı yoktur eserlerini korkusuzca okuyabilrim dediğin bir alim var mı ?
.................İKİNCİ soruyu daha sonra cevaplıyacam inşaallah..
Alt 07 Ocak 2013, 13:50   Mesaj No:25
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
ayşeşan Üyemizden Alıntı Mesajı göster
misafirliğiniz hayırlı olsun efendim
iz nickinizde kaynaklanıyor bilmiyorum ama cidden benimde en çok merak ettiğim üyelerdensiniz ...

teşekkürler,inşaallah...
Alt 07 Ocak 2013, 13:54   Mesaj No:26
Medineweb EDİTÖRÜ
su damlası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: su damlası isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 13055
Üyelik T.: 18 Aralık 2010
Arkadaşları:18
Memleket:sivas
Konular: 696
Beğenildi:8223
Beğendi:9441
Takdirleri:26529
Takdir Et:

Misafirliğiniz hayırlı olsun,hayırlara vesile olsun inşaALLAH...

"Bir yαrım αklın kuyusundα öbür yαrım αşkın kuytusundα...
Cennet ve cehennem αrαsındα.Ucu sırαttαn geçen bir uçurum kenαrındα...
Â'râftα.....
Ârâfın dα αrαsındα...Ar ve αf yαrαsındα..."
Alt 07 Ocak 2013, 14:24   Mesaj No:27
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
su damlası Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Misafirliğiniz hayırlı olsun,hayırlara vesile olsun inşaALLAH...
inşaallah,teşekkürler...
Alt 07 Ocak 2013, 15:05   Mesaj No:28
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

2-geçmişimizdeki kaynaklarda çelişkilerin olması gayet doğal.çünkü hiç kimse vahy değildir hiç bir alim hatasız olamaz.bu bağlamda ya hep ya hiç şeklinde yaklaşıp,alimleri tartışılmaz yapmak yada yerin dibine batırmak ne kadar insani? kuranın "Allahtan en çok alimler korkar" ayetini nereye sığdıracağız.o alimler kim? bir iki örnek verebilirmisin? bu alim gerçekten mürşiddir alimdir hurafesi hezeyanı yoktur eserlerini korkusuzca okuyabilrim dediğin bir alim var mı ?ABDULMELİKTEN ALINTI...

CEVAB...İlk başta şöyle bi izahta bulunayım,her fikir adamını değerlendirirken KENDİ BRANŞINDAKİ BİLGİ İLE DEĞERLENDİRİLİR,örneğin budizmi değerlendirirken mecburen budanın bıraktığı rulolara bakmamız lazım ve daha sonra bunlar aklidir veya değildir,kabul edilir veya edilmeze gidilir,yani budanın alimliğini niye red ediyoruz budada kendi branşında bi alimdir..

Bir kişinin islamın alimi olup olmadığınıda Kuranın sahifeleriyle ölçüp biçmemiz lazım ki doğru bi islam alimi kimdir ve kime deniri doğru anlamış ve bu ALİMLİĞİ DOĞRU KİŞİYE adres göstermiş olalım..Yoksa bana göre sana görelerle doğruluk kanaatleri oluşmaz ve kişi böylece doğruya ulaşamaz.

örneğin Kuranda bilginin kaynağı vahiyken,tasavvuf alimlerinin hepsinin kullandığı bilgi kaynağı MARİFET VE KEŞF tir,rüyadır,yazdırılmadır,peygamberle,ashabla mana aleminde görüşmelerle elde edilmiştir..Yani tasavvuf alimleri kendi alanlarında,bir numara olabilirler ki öyledirlerde,aam İslam dinine göre bunların beslendiği bilgi kaynağı tamamen batıl ve red edilir,bu öyle sizin masum gördğünüz şekilde değildir,yani bi kişi kalkıp bi eser bırakacaktır ama eserinde ŞİRK olacak ve bu kişi red edilmiyecek ,bu asla kabul görmez,ha diğer taraftan islam alimlerinin eksik ve hatası yokmu,sizinde belirttiğiniz gibi tabiki var,ama bunlar öyle ŞİRK dolu sözler ve eserler değil,..

bu manada illaki bi kaç isim istiyorsanız EBU HANİFE,ibni teymiye,ziyayeddin el kutsi yakın zamanlarda olan seyyid kutub, vb çizgisinde olanlar...
Alt 07 Ocak 2013, 15:19   Mesaj No:29
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
taycan Üyemizden Alıntı Mesajı göster
misafirliğiniz hayırlı olsun arkadaşım,Rabbimiz hepimize arşın sağ tarafında da misafir olmayı nasib etsin;benim sorum şimdilik ''sorulan sorulara cevap verebilecek ilmi edindiğiniz eğitim ocakları nereleridir?'' olacak ilmin kaynağından faydalı olan hepimize nasip olsun inşaallah....

inşaallah teşekkürler taycan,,

Kitap okumayı,araştırma yapmayı seven biriyim,bu benim hayatımın sıradanlaşmaya gitmemesinide sağlıyor,bu manada hep okuyrum özellikle kuranı anlayarak tefekkür ederek okuruyorum.karşılaştığım her konuyu ilk başta kurana soruyorum, hem kuranın çizdiği tabloyuda hafızama almış oluyorum, pratiğe öylece aktarıyorum daha sonra .ha en önemlisi öğrendiğim her bilgiyi paylaşıyor ve çakıştırıyorum,bu şekilde doğru ve yanlışı daha kolay görebiliyorum....
Alt 07 Ocak 2013, 15:21   Mesaj No:30
Medineweb Sadık Üyesi
NİSAREYYAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:NİSAREYYAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 22593
Üyelik T.: 07 Aralık 2012
Arkadaşları:26
Konular: 29
Beğenildi:15
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
2-geçmişimizdeki kaynaklarda çelişkilerin olması gayet doğal.çünkü hiç kimse vahy değildir hiç bir alim hatasız olamaz.bu bağlamda ya hep ya hiç şeklinde yaklaşıp,alimleri tartışılmaz yapmak yada yerin dibine batırmak ne kadar insani? kuranın "Allahtan en çok alimler korkar" ayetini nereye sığdıracağız.o alimler kim? bir iki örnek verebilirmisin? bu alim gerçekten mürşiddir alimdir hurafesi hezeyanı yoktur eserlerini korkusuzca okuyabilrim dediğin bir alim var mı ?ABDULMELİKTEN ALINTI...

CEVAB...İlk başta şöyle bi izahta bulunayım,her fikir adamını değerlendirirken KENDİ BRANŞINDAKİ BİLGİ İLE DEĞERLENDİRİLİR,örneğin budizmi değerlendirirken mecburen budanın bıraktığı rulolara bakmamız lazım ve daha sonra bunlar aklidir veya değildir,kabul edilir veya edilmeze gidilir,yani budanın alimliğini niye red ediyoruz budada kendi branşında bi alimdir..

Bir kişinin islamın alimi olup olmadığınıda Kuranın sahifeleriyle ölçüp biçmemiz lazım ki doğru bi islam alimi kimdir ve kime deniri doğru anlamış ve bu ALİMLİĞİ DOĞRU KİŞİYE adres göstermiş olalım..Yoksa bana göre sana görelerle doğruluk kanaatleri oluşmaz ve kişi böylece doğruya ulaşamaz.

örneğin Kuranda bilginin kaynağı vahiyken,tasavvuf alimlerinin hepsinin kullandığı bilgi kaynağı MARİFET VE KEŞF tir,rüyadır,yazdırılmadır,peygamberle,ashabla mana aleminde görüşmelerle elde edilmiştir..Yani tasavvuf alimleri kendi alanlarında,bir numara olabilirler ki öyledirlerde,aam İslam dinine göre bunların beslendiği bilgi kaynağı tamamen batıl ve red edilir,bu öyle sizin masum gördğünüz şekilde değildir,yani bi kişi kalkıp bi eser bırakacaktır ama eserinde ŞİRK olacak ve bu kişi red edilmiyecek ,bu asla kabul görmez,ha diğer taraftan islam alimlerinin eksik ve hatası yokmu,sizinde belirttiğiniz gibi tabiki var,ama bunlar öyle ŞİRK dolu sözler ve eserler değil,..

bu manada illaki bi kaç isim istiyorsanız EBU HANİFE,ibni teymiye,ziyayeddin el kutsi yakın zamanlarda olan seyyid kutub, vb çizgisinde olanlar...
Bediüzzaman said nursi hakkında ne düşündüğünüzü sorabilirmiyim eğer sizin içinde bir sakıncası yoksa
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 16 Kişi okuyor. (0 Üye ve 16 Misafir)