Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi cananekinci,Açılış Tarihi:  08 Mart 2012 (22:52), Konuya Son Cevap : 10 Ekim 2022 (21:48). Konuya 358 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı174Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 17Haziran 2013, 22:46   Mesaj No:81
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:
Standart Cevap: Bir Sorum var Hocalarımızdan cvp bekliyorum...

Borç vermenin hükmü şudur..Borç verecek olan kişi vereceği borcu daha sonra kendisine ödenmediği takdirde ZOR DURUMA DÜŞMEYECEKSE BORÇ VERE BİLİR,yoksa borç vermesi uygun olmaz..

Delili ise şudur...çünkü ayette borç veren kişi,borç verdiği kişinin ödeme tarihi geldiğinde gerçekten ödeyemiyorsa ONA ZAMAN VERSİN,VE DAHA SONRADA AYET ŞUNUDA DER,O BORÇTAN VAZ GEÇMENİZ [SADAKA ETMENİZ] SİZİN İÇİN DAHA HAYIRLIDIR..

BAKARA SÜRESİ..280. Eğer (borçlu) darlık içinde ise, eli genişleyinceye kadar ona mühlet vermek (gerekir). Eğer (gerçekleri) anlarsanız bunu sadakaya (veya zekâta) saymak sizin için daha hayırlıdır.

BİRDE BORÇ VERMENİN USULUDE ŞU AYETTİR..

BAKARA SÜRESİ..282. Ey iman edenler! Belirlenmiş bir süre için birbirinize borçlandığınız vakit onu yazın. Bir kâtip onu aranızda adaletle yazsın. Hiçbir kâtip Allah'ın kendisine öğrettiği gibi yazmaktan geri durmasın; (her şeyi olduğu gibi) yazsın. Üzerinde hak olan kimse (borçlu) da yazdırsın, Rabbinden korksun ve borcunu asla eksik yazdırmasın. Şayet borçlu sefih veya aklı zayıf veya kendisi söyleyip yazdıramayacak durumda ise, velisi adaletle yazdırsın. Erkeklerinizden iki de şahit bulundurun. Eğer iki erkek bulunamazsa rıza göstereceğiniz şahitlerden bir erkek ile -biri yanılırsa diğerinin ona hatırlatması için- iki kadın (olsun). Çağırıldıkları vakit şahitler gelmemezlik etmesin. Büyük veya küçük, vâdesine kadar hiçbir şeyi yazmaktan sakın üşenmeyin. Böyle yapmanız Allah nezdinde daha adaletli, şehadet için daha sağlam, şüpheye düşmemeniz için daha uygundur. Ancak aranızda yapıp bitirdiğiniz peşin bir ticaret olursa, bu durum farklıdır. Bu durumda onu yazmamanızda sizin için bir sakınca yoktur. (Genellikle) alışveriş yaptığınızda şahit tutun. Ne yazan, ne de şahit zarara uğratılsın. Eğer bunu yaparsanız (zarar verirseniz) şüphe yok ki bu, sizin yoldan çıkmanız demektir. Allah'tan korkun. Allah size gerekli olanı öğretiyor. Allah her şeyi bilmektedir.
Alt 18Haziran 2013, 09:35   Mesaj No:82
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Alıntı:
dua dilencisi Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Maddi durumum iyi olduğu dönemlerde 4-5 tanıdığa maddi yönden destek olduk.Ama şu an zaruri bir sureç içinde olduğumu bildikleri halde onlar getirip vermediler bende artık daralınca istedim ama yinede ses yok hocam .Bu kişiler öğrendimki şehir dışından alış veriş marka alacak kadar durumları düzelmiş , düşündüm tekrar tekrar istedim ama bana hala durumunun iyi olmadığını söylüyor ,diğeri iflas etmiş ama şehir dışında aldığı miktarı ödeyebilecek bir işi var oda duymazdan geliyor diğerlerininde kendince haklı sebepleri var herhalde ben şunu sormak istiyorum hocam kirasını aldığımız bir ev var bir öğretmen eşide öğretmen arkadaş bir miktar para istiyor ben yok desem yalan olacak var desem kendimin ihtiyacı var arkadaş sıkıştırıyor ne yapmam lazım verip onumu dardan kurtarmalı yoksa ihtiyacım olan yerleremi kullanmam lazım ? Verdiğim miktarları nasıl almam lazım ?

Kişinin maddi durumu iyi değilse ve elinde bir miktar para varsa , o parayı öncelikle kendi durumunu düzeltmesi en uygunudur. Kendi ihtiyacı varken başkasının ihtiyacını gidermesi ise i'sar olarak kabul edilir yani kendi nefsine karşı başka bir kardeşini tercih emektir. İsar, cömertliğin en yüksek seviyesidir. Bu her babayiğitin harcı değildir. Ama kişi başkasına yardım yapacağım diye başkalarına muhtaç durumu da düşmemesi gerekir. Çünkü Hz. Peygamber, bir kişinin elindeki imkanların tamamını ihtiyaç sahiplerine verip sonra da başkalarından yardım istemesini kınamıştır.
Borç meselesinde maalesef insanlara güven kalmamıştır. Borç alan borcunu zamanında ödememekte, müslümanlar arasında güven zedelenmektedir. İnsanlar verdiği sözlerde durmamaktadır. Alacağınızı sık sık isteyip alacağınızı almaya çalışın. Aldıktan sonra da sizin nazarınızda sicili bozuk olanlara her ne kadar isteselerse de bir daha borç vermekten sakının.
Alt 08 Temmuz 2013, 19:49   Mesaj No:83
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
seb-i aruz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:seb-i aruz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 21933
Üyelik T.: 23 Kasım 2012
Arkadaşları:16
Konular: 33
Beğenildi:12
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart hocalarımızdan cvp bekliyorum

Bir insana namazın farz olması için üç şartın bulunması lazımdır.Bunlar:

1.Müslüman olmak,

2.Ergenlik yaşına gelmiş olmak.

3.Akıllı olmak.

bunu hepimiz biliyoruz saglık sorunları olanlar için Allah u teala o kadar kolaylık saglamış ki. yanlız bi sorun var namaz kıılarken namazda ki süreleri kendimiz işitecemiz kadar fısıltı şeklinde okumalıyız. işitme engelli insanların bu durumda namazı olmuyo mu. hem konuşamıyo hem duyamıyo bu durumda ne yapmalı ?(özürlü oldugun için kılmalı gibime geliyo çünkü normal okuma yazma biliyo duyması şartmı oluyo ama yine hocalarımızdan cvp bekliyorum dogrusunu ögrenmek için

Arzu hevâdan geçelim gel dosta gidelim gönül.” — Yunus Emre k.s.
Alt 08 Temmuz 2013, 22:22   Mesaj No:84
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Standart Cevap: hocalarımızdan cvp bekliyorum

Alıntı:
seb-i aruz Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Bir insana namazın farz olması için üç şartın bulunması lazımdır.Bunlar:

1.Müslüman olmak,

2.Ergenlik yaşına gelmiş olmak.

3.Akıllı olmak.

bunu hepimiz biliyoruz saglık sorunları olanlar için Allah u teala o kadar kolaylık saglamış ki. yanlız bi sorun var namaz kıılarken namazda ki süreleri kendimiz işitecemiz kadar fısıltı şeklinde okumalıyız. işitme engelli insanların bu durumda namazı olmuyo mu. hem konuşamıyo hem duyamıyo bu durumda ne yapmalı ?(özürlü oldugun için kılmalı gibime geliyo çünkü normal okuma yazma biliyo duyması şartmı oluyo ama yine hocalarımızdan cvp bekliyorum dogrusunu ögrenmek için

islamda duymamak ve konuşamamak SIHHAT AÇISINDAN KİŞİ İÇİN ÖZÜRDÜR,her kimde duymama ve konuşamama sıhhatiyesi yoksa O KİŞİ İÇİN ÖZÜR VE MAZERET SAYILIR,diğer duyan ve konuşa bilenler için ise durum MAZARET DEĞİLDİR...

Yani Allah vermediğini istemez ve kişiye kaldıramıyacağı yükü yüklemez...
Alt 10 Temmuz 2013, 21:45   Mesaj No:85
Medineweb Aktif Üyesi
" İdiL Su " - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:" İdiL Su " isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20148
Üyelik T.: 06 Eylül 2012
Arkadaşları:5
Memleket:Beni mutlu edenin bulundugu her yer...
Konular: 9
Beğenildi:0
Takdir Et:

ben size bişi sormak istiyorum kesin cvp verebilirseniz çok sevinirim...
Dedem ve aninem hastalıklarından dolayı oruç tutamıyolar ve orucun parasını dedemin oğlunun oğluna yani torununa vermek istiyor anineminkinide kızının kızına yani torununa vermek istiyo okuyo diye böyle bişi uygunmudur dogrumudur
Alt 10 Temmuz 2013, 21:58   Mesaj No:86
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Toruna oruç fidyesi olarak para verilmez.Zaten kişinin oğlunun durumu iyi değilse torununun ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır.
Alt 22 Temmuz 2013, 00:44   Mesaj No:87
Medineweb Aktif Üyesi
" İdiL Su " - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:" İdiL Su " isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20148
Üyelik T.: 06 Eylül 2012
Arkadaşları:5
Memleket:Beni mutlu edenin bulundugu her yer...
Konular: 9
Takdir Et:

itifakta neler yapabilirm mukabele olarak mukabelede kalmış olduklarımı okuyabilir miyim bana bilgi verir misniz
Alt 22 Temmuz 2013, 09:20   Mesaj No:88
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
" İdiL Su " Üyemizden Alıntı Mesajı göster
itifakta neler yapabilirm mukabele olarak mukabelede kalmış olduklarımı okuyabilir miyim bana bilgi verir misniz
İtikafta Kur'an okuyabilir, hatim edebilir,tefsir,fıkıh hadis gibi İslami ilimlere mahsus kitapları da okuyabilirsiniz.Zaten itikafın amacı tefekkür, ,ibadet ve Kur'an okuyup anlamaya çalışmadır.
Alt 23 Temmuz 2013, 22:11   Mesaj No:89
Medineweb Acemi Üyesi
SEHER GÜLÜ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:SEHER GÜLÜ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 28633
Üyelik T.: 19 Mayıs 2013
Arkadaşları:3
Memleket:MUŞ
Konular: 11
Takdir Et:
Standart Zekat

Kazancının helal olup olmadığı şüpheli bir adamın verdiği zekattan, zekat almayı hak eden biri olarak faydalanan biri haram yemiş olur mu? Yoksa bu durumdan sadece haram yolla o mala ulaşan kişi mi sorumludur? Zekatı alan kişi zekat almaya hakkı olduğu için gönül rahatlığıyla kullanabilir mi?
Alt 26 Temmuz 2013, 13:21   Mesaj No:90
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Standart Cevap: Zekat

Alıntı:
SEHER GÜLÜ Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Kazancının helal olup olmadığı şüpheli bir adamın verdiği zekattan, zekat almayı hak eden biri olarak faydalanan biri haram yemiş olur mu? Yoksa bu durumdan sadece haram yolla o mala ulaşan kişi mi sorumludur? Zekatı alan kişi zekat almaya hakkı olduğu için gönül rahatlığıyla kullanabilir mi?
nasıl bi şüphenin olduğunu açıkça yazmanız lazım,yoksa doğru bi hükme varılamaz...ve Allahın hükmünde bir şeyin helal ve haramlığı şüpheli olmaz....

Konuyu Toplam 41 Kişi okuyor. (0 Üye ve 41 Misafir)