Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Hafta'nın Misafiri

Konu Kimliği: Konu Sahibi Huzurİslam,Açılış Tarihi:  10 Ocak 2010 (19:32), Konuya Son Cevap : 15 Ocak 2010 (20:50). Konuya 26 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Konu Kapatılmıştır

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 13 Ocak 2010, 14:56   Mesaj No:21
Medineweb Üyesi
Durumu:kocaklar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1150
Üyelik T.: 01 Nisan 2008
Arkadaşları:0
Konular: 8
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: 54.Haftanın Misafiri ''kocaklar''

Alıntı:
YitikSevda Üyemizden Alıntı
Kardeşime şunu sorayım Kuran dinimi merkeze almıştır insanımı ?
Kur’an-ı Kerim tarihini insanla başlatıyor. İkra bismi rabbikellezî halak halakal-insâne min alak ilk cümle ve insan! İnsanın ontolojik durumu insanın varlık bağlantıları zaten ilk inen ayette göz önüne seriliyor....Kuran inananlara kılavuzdur.Nasıl olmasın ki…İçine alemlerin sığdığı bir kitap.Ne ufak ne büyük hiçbir şey yok ki onun içinde olmasın...
Alt 14 Ocak 2010, 15:19   Mesaj No:22
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
keça kürda Üyemizden Alıntı
din insan için midir ? insan din için midir ?
din insana hizmet için ise, insan hizmetçisine uymalımı ?
insan dine hizmet için ise,insan nedir kimdir necidir ?
şimdiden teşekkürler.
Allahin selami uzerinize olsun kardesim,bende tesekkur ederim...allah razi olsun...sorular arasinda baglanti oldugu icin hepsini birden cevaplandiracagim kardesim:

Din inancı, insanla beraber doğmuştur. Çünkü insanlık tarihinin hiçbir döneminde din duygusundan mahrum bir millete rastlanamamaktadır. Nerede insan varsa, orada bir nevi iman, ibadet ve din duygusu görülmüştür. Bundan anlaşılıyor ki, din, insanlığın yaratılışından getirdiği fıtri ve zaruri ihtiyacıdır. İnsanoğlu var oldukça, din de varolacaktır. "Ben niçin dinliyim" suâlini nefsime sorar sormaz, şu cevabı alıyorum: Dindarım, çünkü başka türlü olmaya muktedir değilim.
Alt 15 Ocak 2010, 13:48   Mesaj No:23
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
fazilet Üyemizden Alıntı
tüm replerim senin olsun can mucahidem
Allah razi olsun can ablam.keske tam manasiyla bi mucahide olabilsem..valla rep istemem...hem neye yariyor o repler...ben bilmiyorum....herkez rep rep diye almis basini gidiyor...ahireti kurtarirmi bu repler?....e soruda sorsaydin ablacim...e hadi gayret buyur insAllah...kimse beni tanimak istemiyor anlasilan....hayirlisi....allaha emanetsin ablacim...
Alt 15 Ocak 2010, 13:57   Mesaj No:24
Medineweb Emekdarı
Yitiksevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Yitiksevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2
Üyelik T.: 10 Nisan 2008
Arkadaşları:3
Memleket:MALAZGIRT
Konular: 295
Beğenildi:124
Beğendi:24
Takdirleri:153
Takdir Et:

Ahlaklı bir müslüman ile Ahlakı yaşamayan bir müslüman ne kadar dine hizmet eder
Alt 15 Ocak 2010, 15:20   Mesaj No:25
Medineweb Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
YitikSevda Üyemizden Alıntı
Ahlaklı bir müslüman ile Ahlakı yaşamayan bir müslüman ne kadar dine hizmet eder
Msl...Yitik Sevda editörum sorulari döktüruyor....ama hep siz soruyorsunuz...diger kardesler niye sormuyor hic....aaa ben bunu hic begenmedim söyliyim...ecrin abla ecel terleri döktürecekler sana iyi hazirlan falan demisti ama hicte öyle degil...gunde 1 -2 soru geliyor....sukur bugun misafirlik bitiyor...sizden kurtuluyorum...

Ahlâk, insanın ruhuna yerleşen alışkanlıklardır...İslâmın gayesi insanları güzel ahlâk sahibi yaparak olgunlaştırmaktır...İslâm'da ibadetlerin bir gayesi de kişileri kötülükten sakındırmak ve iyi ahlâk sahibi yapmaktır...Gerçek bir inanca sahip olan insan, bütün davranışlarının Allah tarafından görüldüğüne ve bunların görevli melekler tarafından da yazıldığına inanır....Kalbinde böyle bir inanç ve sorumluluk duygusu taşımayan kimselerden ise kendi çıkarları olmadıkça iyilik beklenmez, bunlar fırsat bulunca kendi çıkarları için her kötülüğü yapabilirler...İbadetler, hem kalbimizdeki imanı güçlendirir, hem de iyi ahlâklı olmamızı sağlar...
İslâm Dini kadar güzel ahlaka önem veren bir başka din veya düşünce sistemi göstermek mümkün değildir. Öyleki Peygamber Efendimiz "İslâm, güzel ahlâktır" buyurmuştur. Hz. Peygamberin güzel ahlâka teşvik eden bir çok güzel sözü vardır.
Mü'minlerin imanca en kamil olanı, ahlâkI en güzel olanıdır" "İçinizden en çok sevdiklerim ve kıyamet gününde bana en yakın olanlarınız, ahlaki en güzel olanlarınızdır" hadisleri bunlardan sadece ikisidir.

Hz Osman edep timsaliydi. Sünneti seniyyeyi aklında, cisminde ve ruhunda bütün incelikleriyle yaşamıştı....Ahmed bin Hanbel'in Hasan ı Basri den rivayetine göre kapalı kapılar ardında bile elbiselerini çıkarmaktan çekinirdi. Edebinin derinliğinden dolayı Efendimiz(s.a.v) kendilerini ümmeti Muhammed içinde herkese nasip olmayan bir payeye layık görmüşlerdi....Hz.Osmanı, "Ashabım içinde bana en çok benzeyendir."diyerek kendilerine benzetmişlerdi. "Herkesin cennette bir dostu vardır. Benim dostum da Osman'dır". hadisiyle Hz.Osman'ı dostu olmakla müjdelemişlerdi....
Bizim de şu acımasız dönemde; edebi, edepsiz ham ruhlara ilim yoluyla anlatacak yeni Osmanlara dair dualarımız vardır.

Rabbim bizleride onlarIn edebi gibi edeplenmeyi nasip eylesin Allah razı olsun...
.
Alt 15 Ocak 2010, 20:00   Mesaj No:26
Medineweb Üyesi
Durumu:esracık isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5414
Üyelik T.: 29 Kasım 2008
Konular: 12
Takdir Et:

Bir soru da benden...

Tüm Peygamberler BİR TEK şeyi tamamlamak için gelmişlerdir
Bu noktanın etrafında her birisinin tamamladıgı ayrıca özel bir durumları vardır..
Hz. Muhammed sav. ''Ben güzel AHLAK'ı tamamlamak için gönderildim buyurmuştur, Peki diğer peygamberler , Adem, İdris,Nuh, Hüd, Slh, Lut, İbrahim İhsak, Yakup,Yusuf, Şuayb,Musa, Harun, Davut, Zekeriiya, İsa Peygaberlerin ''Tamamlamak '' İçin gönderildiği ÖZEL durumları nelerdir ?

Teşekkürlerimle...
Alt 15 Ocak 2010, 20:50   Mesaj No:27
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

hayırlı olsun boş anını yakalıyordum buldum fırsat bu fırsat değerlendireyim

1-dinler arası diyalog hakkındaki fikirlerin?
2-iman / amel / ahlak bu üç kavramın birlikteliğinden doğan sonucu nasıl ifade edebilirsin?
3-ümmet olma bilinci nasıl empoze edilmeli?
4-mezhep kavgalarının islama menfi etkileri?
5-itikadi konularda hadisi şerifler delil olabilir mi olamaz mı?fikirlerin?
6-önerdiğin kitap?
7-önerdiğin yazar?

aşağıdaki kavramlar için bir kaç cümle:

hukuk:
gurbet:
medineweb:
islam:
ve
ecrin:

hadi bakalım kolay gele
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 2 Kişi okuyor. (0 Üye ve 2 Misafir)