Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Edebiyat > Makale ve Köşe Yazıları

Konu Kimliği: Konu Sahibi HALUK GÜMÜŞTABAK,Açılış Tarihi:  15 Temmuz 2010 (12:13), Konuya Son Cevap : 22 Temmuz 2010 (19:28). Konuya 29 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 21 Temmuz 2010, 19:08   Mesaj No:21
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Abdulhamit 1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11167
Üyelik T.: 09 Aralık 2009
Arkadaşları:2
Konular: 17
Beğenildi:1
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
Sizin ayet hakkında düşüncenize bakalım şimdide. Allah sen kitap nedir iman nedir bilmezdin derken sen okuma yazma bilmezdin onun için habersiz din mi demek istiyor sizce? Bunu söylersek o devrin toplumunun genel çoğunluğu zaten okuryazar değildi. Bu durumda okuma yazması olmayan insanların dinden imandan habersiz olduğunu söyleyebilir miyiz? Asla söyleyemeyiz, çünkü bir insan okuma yazma bilmeyebilir ama çevresinden öğrendikleri ile iman eder
Allah sen kitap nedir iman nedir bilmezdin derken sen okuma yazma bilmezdin onun için habersiz din mi demek istiyor sizce? EVET BU ANLAM VERİLECEĞİ GİBİ

Alıntı:
Bunu söylersek o devrin toplumunun genel çoğunluğu zaten okuryazar değildi. Bu durumda okuma yazması olmayan insanların dinden imandan habersiz olduğunu söyleyebilir miyiz? Asla söyleyemeyiz, çünkü bir insan okuma yazma bilmeyebilir ama çevresinden öğrendikleri ile iman eder
ZATEN ÇEVRESİNDEN ÖĞRENDİĞİ İLE İMAN ETMİŞTİR SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZ, ANCAK KULAKTAN DUYDUKLARI İLE, KİTAP VE İMAN HAKİKATLERİNİN NE OLDUĞU HAKKINDA FAZLA BİR BİLGİYE SAHİP DEĞİLDİ

Alıntı:
Gelelim o devrin insanlarının ellerindeki kutsal kitaplarına. Eğer hiç değiştirilmeden ellerinde olsaydı ve uyguluyor olsalardı, zaten ne yeni peygambere ne de belki de yeni bir kitaba ihtiyaç olmayabilirdi
BU DÜŞÜNCENİZE KATILMAM HİÇ HİÇ MÜMKÜN DEĞİL ! TEVRAT VE İNCİL NE ZAMAN VE NASIL DEĞİŞTİ ESER SAYILABİLECEK BİR ÇALIŞMAM VAR

Alıntı:
ÜSTELİK İLK İNEN VAHYİN IKRA AYETİNİ BİZZAT KENDİSİ UYGULUYARAK KISA ZAMANDA OKUMA, YAZMA ÖĞRENEREK SAHABELERİNE VE TÜM MUMİNLERE ÖRNEK OLMUŞTUR..) Düşünebiliyor musunuz Allah okuma yazması olmayan elçisine oku diyor ve o elçi okuma bilmediği için hemen kısa zamanda okuma yazma öğreniyor öylemi arkadaşım? Ben doğrusu bunu ne söylerim nede savunurum. Ama siz böyle düşünüyor da ayetlerden bunları anlıyorsanız, size de saygı duyarım. Lütfen benimde buna inanmamı beklemeyiniz.

İSTER İNANIN , İSTER İNANMAYIN DEĞERLİ DOSTUM, İSA PEYGAMBERİ DAHA BEŞİKTE İLE KONUŞTURAN ALLAH PEYGAMBERİNE DE OKUMAYI YAZMAYI ÖĞRETMESİ AKIL VE İHTİMAL DIŞI MIDIR VELAKİN ÖĞRETMEMİŞ OLSA BİLE PEYGAMBER KURANIN UYGULAYACISI VE MUMİNLERE ÖRNEK OLARAK OKUMA VE YAZMAYI HEMEN ÖĞRENMESİ GEREKİR Mİ GEREKMEZ Mİ ?
Alt 21 Temmuz 2010, 19:18   Mesaj No:22
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:HALUK GÜMÜŞTABAK isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 10862
Üyelik T.: 01 Ekim 2009
Arkadaşları:1
Konular: 86
Beğenildi:3
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Tartışmayı devam ettirmek istemiyorum çünkü söylenecekler söylendi. Bakın yazınızın en sonunda Hz. İsanın beşikte konuşması örneğini vermşsiniz bu ve buna benzer birçok olayları kur'andan biliyoruz, eğer peygamberimizide okuma yazma bilmediği halde Rabbim emriyle öğretmiş olsaydı bunuda kur'anda apaçık görmezmiydik dersiniz? Tüm bunların doğrusunu Rahmanın huzurunda göreceğiz inşallah. Aslında biran durdum ve düşündüm. Biz neyin tartışmasını yapıyoruz diye. Birimiz peygamberimiz okuma yazma bilmeyen bir elçiydi diyor ve bunu savunuyor, bir diğerimizde hayır peygamberimiz okuma yazma bilmeyen birisi değil tam tersine tüm liderlik vasıflarını üzerinde taşıyan okuma yazmada bilen birisiydi diye tartışıyoruz. Düşündüğümüzde bu tartışma ne kadar mantıklıdır bilemiyorum. Bizler liderimizi, önderimizi, örnek aldığımız insanı bu durumda yüceltiyormuyuz dersiniz? SAYGILARIMLA Haluk GÜMÜŞTABAK
Alt 21 Temmuz 2010, 19:30   Mesaj No:23
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Tartışmayı devam ettirmek istemiyorum çünkü söylenecekler söylendi. Bakın yazınızın en sonunda Hz. İsanın beşikte konuşması örneğini vermşsiniz bu ve buna benzer birçok olayları kur'andan biliyoruz, eğer peygamberimizide okuma yazma bilmediği halde Rabbim emriyle öğretmiş olsaydı bunuda kur'anda apaçık görmezmiydik dersiniz?

Görür müydük acaba ? Allah biz insanlara herşeyi bildirmek ve açıklamak zorunda mıdır ?

Şayet öyle olsaydı 7 kat deniz mürekkeb olsa onun sözleri tükenmeden o deniz biter tükenirdi .

Kehf Suresi, ayet 109:

"De ki: "Rabbimin sözleri için denizler mürekkep olsa ve bir o kadar mürekkep ilâve etseydik dahi rabbimin sözleri bitmeden önce mutlaka deniz tükenirdi."

Lokman Suresi'nin 27. ayetinde de yeryüzündeki ağaçlar kalem, denizler mürekkep olsa, bunlar gibi yedi kat daha deniz olsa yine Allah'ın kelimelerini yazmağa yetmeyeceği anlatılır.

VELAKİN ALLAH ONA VAHİYLE ÖĞRETMEMİŞ OLSA BİLE PEYGAMBER KURANIN UYGULAYACISI VE MUMİNLERE ÖRNEK OLARAK OKUMA VE YAZMAYI HEMEN ÖĞRENMESİ GEREKİR Mİ GEREKMEZ Mİ ?

Alıntı:
Bizler liderimizi, önderimizi, örnek aldığımız insanı bu durumda yüceltiyormuyuz dersiniz
ONU YÜCELTEN ALLAHTIR BİZ DEĞİL

İNŞİRAH SURESİ
AYET 4 : Biz şanını da yükseltmedik mi?-Yine senin için zikrini, nam ve şanını yükseltmedik mi?.
Alt 21 Temmuz 2010, 19:40   Mesaj No:24
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

PEYGAMBER ANCAK VAHİYDEN SONRA tüm liderlik vasıflarını üzerinde taşıyan VE okuma yazmada bilen birisi OLMUŞTUR .
Alt 21 Temmuz 2010, 19:41   Mesaj No:25
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Evet yüceler yücesi rabbim şanını yüceltmiş sizin verdiğiniz ayette olduğu gibi.
( AYET 4 : Biz şanını da yükseltmedik mi?-Yine senin için zikrini, nam ve şanını yükseltmedik mi?)

Peki Rabbin elçisi için okuma yazma bilmediğini açıkca söylemediği halde bizler başöğretmenimiz, örnek aldığımız kişi için okuma yazma bilmezdi dersek onun şanını yüceltmiş mi oluruz dersiniz? Bunun yorumunu size bırakıyorum. Dünya tarihinde ardı sıra gidilen, çok önemli konulara imza atmış tarihe adını yazdırmış ama okuma yazma bilmeyen tek bir lider yokken, biz Rabbin elçisine bu yakıştırmayı yaparsak onu yüceltmişmi oluruz? Selametle kalın.
Alt 21 Temmuz 2010, 19:56   Mesaj No:26
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Evet yüceler yücesi rabbim şanını yüceltmiş sizin verdiğiniz ayette olduğu gibi.
( AYET 4 : Biz şanını da yükseltmedik mi?-Yine senin için zikrini, nam ve şanını yükseltmedik mi?)

Peki Rabbin elçisi için okuma yazma bilmediğini açıkca söylemediği halde bizler başöğretmenimiz, örnek aldığımız kişi için okuma yazma bilmezdi dersek onun şanını yüceltmiş mi oluruz dersiniz? Bunun yorumunu size bırakıyorum. Dünya tarihinde ardı sıra gidilen, çok önemli konulara imza atmış tarihe adını yazdırmış ama okuma yazma bilmeyen tek bir lider yokken, biz Rabbin elçisine bu yakıştırmayı yaparsak onu yüceltmişmi oluruz? Selametle kalın.
SANIRIM SON YAZDIĞIMA İYİ DİKKAT ETMEMİŞSİNİZ.

ONUN LİDERLİK VASFI VAHİYDEN ÖNCESİNE DEĞİL VAHİYDEN SONRASINA AİTİR, ŞAYET VAHİY İNMESE İDİ LİDER OLABİLECEK MİYDİ ?

PEYGAMBER ANCAK VAHİYDEN SONRA tüm liderlik vasıflarını üzerinde taşıyan VE okuma yazmada bilen birisi OLMUŞTUR .
Alt 21 Temmuz 2010, 21:36   Mesaj No:27
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Değerli arkadaşım bu sizin düşünceniz ve görüşünüz. Yani peygamberimiz Rabbin görevini tebliğ etmeden önce liderlik vasvı tam yoktu da, daha sonra görev verildiğinde liderlik vasıfları ile donatıldı demek kur'anın onay verdiği bir düşünce değildir. Kur'an dışındanda böyle bir hadis yada bilgi yoktur. Tam tersine vahiy gelmeden önce peygamberimiz çevresinde çok sevilen örnek gösterilen adalet timsali bir insandı. Rahman görev verdiği hiç bir elçisi için okuma yazma bilmediğine dair bir bilgide yoktur.

Vahiyden hemen sonra peygamberimizin okur yazar olduğunu söylemişsiniz, bunu söyleyen bir bilgi yoktur ancak bu bir yorum. Allah ilk indirdiği ayette OKU diyorsa, bu elçi okumasını bilmeyen birisi asla olamaz. Daha sonra öğrendi demek bizlerin sözleridir. Rahman böyle bir açıklama yapmamıştır. Eğer böyle olsaydı sana okumayı biz öğrettik yada sen okumayı daha sonra öğrendin diye açıklama olurdu. Her neyse yine aynı şeyleri söylemeyelim. Benim için konu kapanmıştır. Başka bir değerlendirme yapmadığınız taktirde benim size bu konuda son sözlerimdir. SAYGILARIMLA Halukgta
Alt 22 Temmuz 2010, 18:41   Mesaj No:28
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Alıntı:
Vahiyden hemen sonra peygamberimizin okur yazar olduğunu söylemişsiniz, bunu söyleyen bir bilgi yoktur ancak bu bir yorum.
Yorumdan öte bir gerçek, bir vakıa

Neden mi ?

Kuranın uygulayacısı ve muminlere örnek olmakla emredilen nebi Allahın emrini yerine getirmeyecek miydi ?

Bu bilgi de size yetmezse daha ne söyleyeyim size.

Çünkü, ilimi, bilgilenmeyi emreden ayetler karşısında, bu emirlere ilk muhatap ve ilk teslim olan insan olarak onun bu emirlere kayıtsız kalması ve bu süre içinde okuma yazma öğrenmemesi mantıksızdır. Kaldı ki peygamberimizin, Bedir Savaşı esirlerini, okuma yazma bilmeyen Müslümanlara okuma yazma öğretmeleri karşılığında serbest bırakması gibi, Kur’an emirleri doğrultusunda ilmi ve irfanı tavsiye eden bir çok önerisi ve uygulaması vardır.

DAHA NE SÖYLEYEYİM SİZE

Liderlik vasfına gelince her peygamber ancak vahiyle lider olmak şerefine ermiştir.

Vahiy inmeden önce de onun çevresinde lider olduğunu söylemek safihane bir düşüncedir.

Her görüş sahibini bağlar, unutmayalım ki peygamberlikten önce okuma-yazma bilmediği nass ile sabit olup bu konuda herhangi bir ihtilaf da yoktur,

KALDI Kİ İHTİLAF SİZDEDİR,

Tartışma o noktaya geldi ki adeta çırpınarak benim görüşüm sizden üstündür aşamasındadır , her defasında son sözlerimi söyledim diyorsunuz arkasından hemen o bitmez tükenmez yazılarınız geliyor.

BUYRUN İSTEDİĞİNİZ KADAR YAZIN, VE ARTIK OKUMAYACAĞIM
Alt 22 Temmuz 2010, 19:10   Mesaj No:29
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Sayın arkadaşım eğer cevap vermemi gerektiren bir şey yazmadığınız takdir de benim için konu bitmiştir demiştim. Fakat yine cevap vermem gereken sözler sarf etmişsiniz. Yazınızın sonundan başlamak isterim. İstediğim kadar yazayım okumayacağınızı söylemişsiniz nedenini anlayamadım doğrusu. Yine cevabınızın son kısmında;
(Tartışma o noktaya geldi ki adeta çırpınarak benim görüşüm sizden üstündür aşamasındadır, her defasında son sözlerimi söyledim diyorsunuz arkasından hemen o bitmez tükenmez yazılarınız geliyor.)

Diyerek benim düşüncelerimi söylemem neden sizi bu kadar yıpratmış, üzmüş anlayamadım. Çünkü ben hiçbir zaman benim sözüm en doğru demedim hatta sizin sıkça kullandığınız kesin ve gerçek bir vaka, bu konuda çoğunluk böyle düşünüyor sözlerini ben hiç kullanmadığım halde tam tersine siz kullanıyorsunuz. Bu durumda hangimiz çırpınıyor dersiniz? Ben hatırlayın yanılabilirim çünkü ben bir beşerim diyor, her zaman açık kapı bırakıyorum ve bunlar benim kur’andan anladıklarımdır diyorum. Bunları bana nasıl söylediniz hala inanamıyorum. Yoksa sizin yerinize başkası mı yazdı bu sözleri.

Peygamberimiz Rabbin görevini tebliğ almadan önce de çevresinde tanınan çok özel ve güvenilir bir insandı, bunu da zaten hadislerden öğreniyoruz. Ben olsaydım şu sözleri söylemezdim doğrusu peygamberimiz için.

(Vahiy inmeden önce de onun çevresinde lider olduğunu söylemek safihane bir düşüncedir.)

Normal bir insan düşünelim, O insana liderlik verilmemiş olabilir, hatta çevresinde onun değeri bilinmeyip takdir de görmemiş olabilir. Böyle bir insanın diyelim ki kıymeti bilinmedi, acaba buna liderlik özellikleri yok diyebilir miyiz? İllaki çevresinde onun farkına varıp onu göreve mi getirince liderlik özellikleri ona verilecek. Yüce Rabbim Dünyayı yaratmadan önce olacakların hepsini elbette biliyordu ve elçisini çok özel yeteneklerle donattı ki çevresinde sözü dinlenen bir lider olsun. Peygamberimizde aynen böyle bir insandı, tüm liderlik özellikleri Rabbim tarafından verilmişti.
Sizde söylüyorsunuz bakın ilimden, bilimden söz eden ve bu ayetleri tebliğ eden birisini nasıl olurda okuma yazma bilmeyen birisi olduğunu söyleriz. Allah okuma bilmeyen elçisine neden Allahın adıyla OKU desin.

Sayın arkadaşım ben inanıyorum ki bu yazdıklarımı da okuyacaksınızdır, o sözleri yine sinirle söylediniz. Fakat lütfen kızmak, sinirlenmek yok. Amacımız beşerin sözlerini doğrulama çabasında değil, rabbin ne söylediğini anlama çabasında olmalıyız. Çoğunluk böyle söylediği için değil, Rahman böyle istediği için inanmalıyız. Huzura çıktığımızda kimse bizlere yardım edemeyecek bunu da unutmamalıyız. SAYGILARIMLA
Alt 22 Temmuz 2010, 19:28   Mesaj No:30
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

Evet dayanamadım okudum.

Evet sizin görüşleriniz doğru, PEYGAMBER VAHİYDEN ÖNCE DE LİDERDİ VE OKUMA YAZMAYI DA GAYET ÇOK İYİ BİLİYORDU.

OH BE ARTIK BU SON OLDU İNŞALLAH

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)