Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  08 Nisan 2009 (09:36), Konuya Son Cevap : 24 Mayıs 2009 (19:58). Konuya 3 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 08 Nisan 2009, 09:36   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:MERVE DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5587
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Arkadaşları:14
Konular: 2038
Beğenildi:114
Beğendi:0
Takdirleri:270
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart İhlâsımı kaybediyorum, acaba ne yapmam gerekir? Tevâzunun ölçüsü nedir?

İhlâsımı kaybediyorum, acaba ne yapmam gerekir? Tevâzunun ölçüsü nedir?

SORU: İhlâsımı kaybediyorum, acaba ne yapmam gerekir?

CEVAP: İhlâsın başı helâl lokma yemektir Tevbeye, estağfirullah demeye, zikre devam ederse, Allah yardım eder

SORU: Vukuf-u kalbî'yi açıklar mısınz?

CEVAP: Allah'ın her yerde hàzır ve nâzır olduğunu bilip, ona göre edebini takınıp, ihsân makamı dediğimiz:

(El'ihsânü en ta'büdallahe keenneke terâhü fein lemtekün terâhü ve innehû yerâke) "Allah'a görüyormuş gibi ibadet etmendir Çünkü, sen onu görmüyorsan da, o seni görüyor" dediği gibi edebi takınmak çalışmasıdır Ona gayret etmeli!

Tabii, bu her yerde vardır İnsanın, banyoda ve yüznumarada bile şeriatın tarif ettiği şeylere dikkat etmesi gerekiyor Oturmasına, yönüne, temizlenmesine vs ihtimama etmesi, tamâmen her yerde Allah'ın rızâsını gözetmesi gerekiyor

SORU: Nefsi terbiye eden müslümanlar, tüm tasavvufî kurallara uyarak keşfe ve yakîn ilmine ulaşabilir mi? Bazıları, "Keşif ve yakîn için kabiliyet gerekir Nefsini terbiye eden herkes yüksek iltifatlara nâil olup, ilhama mazhar olamaz!" diyorlar; ne buyurursunuz?

CEVAP: "Bu keşif ve kerâmet evliyâlığın şartından değildir" der kitaplarımız Gerçekten de öyledir İnsanın bir keramet göstermemesine rağmen Allah'ın çok sevgili kulu olması vâkîdir ve böye olabilir Kerâmet gösterdiği halde, sû-i hâtime ile ahirete göçenlerin olduğu da vâkîdir, böyle de olabilir

Keşif ve kerâmet bu yolun esası değildir Bu yolun esası istikamettir, müstakîm olmaktır Sırat-ı müstakîmde yürümektir Şeriatin çizgisinde, Kur'an-ı Kerim'in yolunda, Rasûlüllah'ın yolunda yürümektir En büyük kerâmet istikamettir Yâni, bu yolda yürümektir, velevki başka kerâmeti görülmese bile Ama Allah gösterir Bazan gösterir, bazan göstermez Göstermek şart değildir

SORU: Tevâzunun ölçüsü nedir?

CEVAP: Tevâzu, kibirlenmemek, alçak gönüllü olmak demek Tevâzuyu Allah sever, tevâzu göstereni yükseltir

Tevâzunun ölçüsü, tezellüle düşmemektir Yâni, kendisini alçaltacak bir şey yapmamaktır Mütevâzi olur ama, vakarlı, ölçülü, efendice bir tevâzu içinde olur Böbürlenmez ama, kendisini ayaklar altına aldıracak, horlayacak bir tarzda da tevâzu olmaz

SORU: Kardeşin kardeşe ufak şeyler için kızması doğru mudur?

CEVAP: Kızmak doğru değildir Peygamber Efendimiz'e birisi geldi, "Bana nasihat et yâ Rasûlalah!" dedi Peygamber Efendimiz dedi ki:

(Lâ tağdab) "Kızma!" dedi "Başka bir nasihat et!" dedi (Lâ tağdab) "Kızma!" dedi "Başka bir nasihat et!" dedi (Lâ tağdab) "Kızma!" dedi

Kızmamak için nasıl tutar insan kendisini? Araplarda bir adet var, (Sallü alen nebiyyi) "Peygamber Efendimiz'e salevat getir!" diyor Karşı taraf da mecbûren "Allahümme salli alâ seyyedinâ muhammed" diyor Şeytan gidiyor, kızgınlık biraz geçiyor

Bizim köyde birisi vardı, kızdığı zaman "Lâ ilâhe illalah" derdi O da stresi, gerginliği atıyor Yâni zikredersiniz, salevat getirirsiniz, kızgınlık geçer "Hasbunallah" dersiniz, "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh" dersiniz

Bizim rahmetli fakülte sekreteri çok iyi bir insandı Allah cümle geçmişlerimize rahmet eylesin, ona da Bir Arap elçiliğinden telefon açmışlar Arapça bir şeyler söylemişler ama, bizim sekreter çok iyi Arapça bilmiyor Birazcık biliyor, çat pat Kırık dökük bir şeyler söylemeye çalışmış Arap da hızlı konuşuyor Anlayamamış sözlerini Biraz daha uğraşmış, terlemeye başlamış "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh" demiş, medet istiyor Allah'tan "Bir kızdı diyor karşı taraftaki 'Ne diye Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh diyorsun, ben sana ne yaptım da, bilmem ne' diye bir yığın laf söyledi Arap" diyor Meğer hakaretmiş, "Sen ne laf anlamaz adamsın!" mânâsına kullanılıyormuş Araplarda Böyle şeyler oluyor

Ama, "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh" demek, "Estağfirullah" demek, "Allahümme salli alâ seyyedinâ muhammed" demek, "Eûzü billâhi mineş şeytànir racîm" demek gibi tedbirler, şeytanı uzaklaştırır, kızgınlığı uzaklaştırır Ayakta ise oturmak, abdest almak gibi şeyler vardır

SORU: Kul hakkını affettirmek için ne yapmak lâzım?

CEVAP: Helâlleşmek lâzım! Gidip, "Ben senin hakkını yemiştim, al!" demek lâzım! Mânevî hakkı ise; "Ben sana şöyle yapmıştım, böyle yapmıştım; senin haberin yok! Beni affet kardeşim!" demek lâzım! Helâlleşmezse, ahirette gelip yakana yapışacak O bilmiyorsa bile Allah bildirecek Onun için, dünyada iken halletmek lâzım!

Konu Sahibi MERVE DEMİR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ülke tv Canlı... Videolar/Slaytlar Medine-web 1 2743 23 Ağustos 2013 00:41
İran Emperyalizmi Makale ve Köşe Yazıları Medine-web 6 3334 26 Ocak 2013 22:53
gerekli gereksiz bir şiir.. Makale ve Köşe Yazıları MERVE DEMİR 0 3084 06 Aralık 2012 10:48
olmamış kayınbiradere mektup :) Komik Paylaşımlar Allahın kulu_ 10 6906 03 Kasım 2012 23:19
İslamın kurtuluşu bilinçlenme ile mümkündür Makale ve Köşe Yazıları Esadullah 11 6352 02 Ekim 2012 21:16

Alt 24 Mayıs 2009, 10:13   Mesaj No:2

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: İhlâsımı kaybediyorum, acaba ne yapmam gerekir? Tevâzunun ölçüsü nedir?

ah birde hayata geçirebilsek, ne güzel olacak...
Alt 24 Mayıs 2009, 16:55   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
kurtmehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kurtmehmet isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5446
Üyelik T.: 30 Kasım 2008
Arkadaşları:2
Konular: 73
Beğenildi:19
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart RE: İhlâsımı kaybediyorum, acaba ne yapmam gerekir? Tevâzunun ölçüsü nedir?

SORU: Kul hakkını affettirmek için ne yapmak lâzım?

CEVAP: Helâlleşmek lâzım! Gidip, "Ben senin hakkını yemiştim, al!" demek lâzım! Mânevî hakkı ise; "Ben sana şöyle yapmıştım, böyle yapmıştım; senin haberin yok! Beni affet kardeşim!" demek lâzım! Helâlleşmezse, ahirette gelip yakana yapışacak O bilmiyorsa bile Allah bildirecek Onun için, dünyada iken halletmek lâzım
Alt 24 Mayıs 2009, 19:58   Mesaj No:4
Medineweb Sadık Üyesi
dua dilencisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:dua dilencisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6969
Üyelik T.: 10 Şubat 2009
Arkadaşları:32
Konular: 28
Beğenildi:102
Beğendi:27
Takdirleri:690
Takdir Et:

güzel kardeşim benim çok kıymetli paylaşımlar eklemişsin RABBİM c.c. seni sevdigi zümre arasına alsın inşALLAH....

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: