Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi İmamHüseyin,Açılış Tarihi:  09 Nisan 2009 (02:08), Konuya Son Cevap : 09 Nisan 2009 (02:08). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 09 Nisan 2009, 02:08   Mesaj No:1
Medineweb Usta Üyesi
Durumu:İmamHüseyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7571
Üyelik T.: 20 Mart 2009
Arkadaşları:0
Konular: 242
Beğenildi:3
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Nikahlı olarak nişanlı kalma?

Nikahlı olarak nişanlı kalma?

Nişanlılık döneminde kıyılan nikahla taraflar evlenmiş olacağı için başbaşa kalmaları caizdir ancak nişanlılık döneminde dini nikah kıyılmasını doğru bulmuyoruz

Bina mı yapacaksınız, temeline dikkat ediniz Çünkü temeldeki yanlışlık çatının sağlamlığıyla düzeltilemez Zayıf temel, üzerindeki sağlam çatıyı da çökertebilir
Okuyucumun sorusu bunu hatırlatıyor bana Nasıl bir yanlış başlangıç yapmışlar onu arz edeyim

Öğretmen kızcağız, yine öğretmen bir delikanlı ile nişanlanmışlar “Ne âlâ ne güzel” diyeceksiniz benim gibi Acele etmeyin sonuna bakın

Daha nişanlılık döneminde tutmuşlar bir de hemen dinî nikah yapmışlar Yani kızcağız, bütün selahiyeti tam tanımadığı nişanlısının eline vermiş

Sonra ne mi olmuş? Bakın ne olmuş

Nikahı yaptıktan sonra oğlan teklifini yapmış:

– Sen özel okulda öğretmensin, orayı terk et, benim gibi Milli Eğitim’e geç Birlikte olmamız daha güzel

Kızcağızın cevabı ise kesin hayır olmuş

– Milli Eğitim’de ben başım örtülü çalışamam Burada idare ediyorlar Dolayısıyla bu isteğine uyamam

Ne olmuşsa bundan sonra olmuş Damat “Sen de başını açarsın”, deyince kıyamet kopmuş

Aldıkları bütün eşyalar iade edilmiş, münasebetler kesilmiş Yani ayrılmışlar

Ancak oğlan diretiyormuş:

– Gerçi eşyalarımı aldım; ama nikahı vermem Yani boşamam

Kızcağızın sorusu şu:

– Şimdi ne olacak?

Baştan yapılan yanlışlığın sonunda neler hissedilirse bunda da onlar hissedilecek, aynı üzüntü ve sıkıntı yaşanacaktır
Çünkü yanlışlık baştan yapılmış, henüz taraflar biribirlerini tam tanımadan, bütün ihtimalleri konuşup bir sonuca bağlamadan hemen karar vermiş, dinî nikahı yaptırmışlar

Defalarca yazdık Nişanlılık dönemi tarafların biribirlerini tanıma dönemidir Böyle tanışma döneminde işi hemen sonuca götürüp de dinî nikah yapılmaz Yapılırsa selahiyet erkeğin eline geçtiğinden, geri dönülmez hale gelinir Halbuki nişanlılık, dönülmesi mümkün olan bir devre olmalı; bu dönemi taraflar tanışma süreci olarak yaşamalılar

Bu muhayyerlik dönemi yaşanmamış, resmisinden çok önce dini nikah yapılmış, sonunda iyice tanışıp da, ben senin özel okuldaki hizmetini uygun bulmuyorum; uygun olanı, benim gibi resmî yerde hizmet etmen, başın açılsa da demeye gelince, anlaşamayacaklarını anlamışlar Anlamışlar; ama iş işten geçmiş, dinî nikahı yapmış, ayrılma imkânını bütünüyle erkeğin eline vermişler Buna rağmen de ayrılmışlar; ama erkek nikahı vermiyor, yani boşanmıyormuş
Şimdi ne olacak? Esas mesele burada

Bir defa nikah, kızcağıza verilen zinetleri, mehri ve eşyaları kendi malı yapar, iadeyi gerektirmez Çünkü nikahla bunlar onun malı olmuştur Dinî sorumluluğu hisseden taraflar bunun da uhrevi sorumluluğunu hissetmeli, verdiklerini geri almamalılar
İkincisi de, erkeğin kadını boşamasıdır Çünkü nikahı altında birinin, hem maddi hem de manevi sorumlusudur Bu sorumluluğu sebepsiz yere taşımaya razı olmamalıdır

Üçüncüsü bizim temennimiz, bütün bunlara rağmen tarafların ortak noktaları bulmaları; anlaşmayı, temel mefhumlarda birleşmeyi düşünmeleridir Çünkü meslek birliği vardır Bu, önemli bir birliktelik olsa gerektir Biribirlerini anlamaları kolay olacaktır Acele karar, iki tarafa zarardır

Konu Sahibi İmamHüseyin 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
MUHAMMED MUSTAFÂ'SIN Şiirler ve Şairler AŞK'ÜL İSLAM 1 2197 09 Mayıs 2009 13:06
Rahmetli İmam Humeyni’den bir şiir Şiirler ve Şairler İmamHüseyin 0 2603 09 Mayıs 2009 13:04
MÜSLÜMAN COĞRAFYASINA AĞIT Şiirler ve Şairler namzet davadar 1 1969 09 Mayıs 2009 13:03
MÜSLÜMANLAR KARDEŞTİR Şiirler ve Şairler Yitiksevda 3 2467 09 Mayıs 2009 13:01
MÜSLÜMANLIK NEREDE! Şiirler ve Şairler Mahru 3 2195 28 Nisan 2009 22:39

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)