Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi _bülbül_,Açılış Tarihi:  11 Nisan 2009 (08:54), Konuya Son Cevap : 11 Nisan 2009 (08:54). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 11 Nisan 2009, 08:54   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:_bülbül_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 468
Üyelik T.: 25 Ekim 2007
Arkadaşları:0
Konular: 330
Beğenildi:21
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Peygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu?

Peygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu?

Peygamberimiz ne zaman nebi oldu, ne zaman resul oldu?

Nebi, haber mânâsına “nebe” kökünden gelmiş olup Allah tarafından kendisine nebilik ve bâzı İlâhî hükümler haber verilen zat demek olur

“Resul” ise, Allah tarafından İlâhî hükümleri tebliğ etmek için gönderilen zat mânâsınadır(1)

Kısacası, “resul”, kitab ve şeriat sahibi olduğu halde, “nebi”, kendinden evvelki peygamberin şeriatına dâvetle vazifelidir Her resul nebidir, ama her nebi resul değildirBu izahtan sonra, Peygamberimize (asm) vahyin nasıl geldiği hususuna da temas etmekte fayda vardır Resulullaha (asm) ilk vahiy sâdık rüya şeklinde gelmiştir Gördüğü her rüya açıkça çıkıyordu Ondan sonra kendisine yalnızlık sevdirildi Bu sebeple zaman zaman Hira Mağarasına gidip orada Hz İbrahim’in (as) dini üzere ibadet etmeye başladıYine ibadet için Hira Mağarasına gitmişti Allah’ın emriyle Cebrâil (as) geldi ve Hz Muhammed’e (asm) “Oku” dedi “Yaratan Rabbının adıyla oku! O Allah ki, insanı bir kan pıhtısından yarattı Oku, senin Rabbin kalemle yazı yazmayı öğreten kerîmler Kerîmidir İnsana bilmediğini öğretmiştir”(2) Bunun üzerine heyecanlanan Resulullah (asm) eve giderek hanımı Hz Hatice’ye (ra) “Beni örtün, beni örtün” dedi Korkusu gidinceye kadar mübarek vücudunu sarıp örttüler(3)

Böylece Resul-i Ekreme (asm) ilk vahiy gelmiş oldu O zaman kırk yaşında idi Bu vahiyden sonra bir müddet vahiy kesildi Vahyin kesilmesinin ne kadar sürdüğü hakkında çeşitli rivayetler vardır Bu geçen zaman en az on beş gün, en çok üç senedir(4)

Vahyin tekrar başlaması hususunda ise Peygamberimiz (asm) şöyle buyururlar:

“Bir gün yürürken gökyüzü tarafından bir ses işittim Başımı kaldırınca Hira’da bana gelen meleği gördüm Semâ ile yeryüzü arasında bir kürsü üzerinde oturmuştu Çok korktum Evime dönüp ‘Beni örtün, beni örtün’ dedim Bunun üzerine Cenab-ı Hak, ‘Ey örtüye bürünen Resûlüm! Kalk ve insanları Allah’ın azabından sakındır Rabbini büyük tanı Elbiseni temiz tut Azap sebebi olacak günahlardan uzak dur’ (5) meâlindeki âyetleri indirdi Artık bir daha vahiy kesilmedi”(6)

Peygamber Efendimiz (asm) Hira’da gelen ilk vahiyle resul değil, nebi olmuştur Çünkü henüz risaletle vazifelendirilmişti Vahyin bir müddet kesilmesinden sonra ikinci defa gelmeye başlamasıyla da resul oldu(7)

Demek ki, Resulullahın (asm) ilk defa nebi, sonra resul olması doğrudur Ancak, nebiliği ile resullüğü arasında ne kadar zaman geçtiği hususu kesin olarak bilinmemektedir Bu mevzuda çeşitli rivayetler vardır(8)
Kaynaklar
1- Hüseyin Cisrî Risâle-i Hamidiyye, s 524-531
2- Alak Sûresi, 1-5
3- Müslim, iman; 73
4- Tecrid Tercemesi, 2:13
5- Müddessir Sûresi, 1-5
6- Müslim, iman; 73
7- Hak Dini Kur'ân Dili, 8:5944
8- Zekâi Konrapa, Peygamberimiz, s 72

Konu Sahibi _bülbül_ 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Adem olmaktır tek hevesim Şiirler ve Şairler kurtmehmet 3 2446 22 Mayıs 2010 11:27
Dostlarımız........ Güzel Sözler-Deyımler-Nükteler su damlası 4 2179 09 Mayıs 2010 10:35
İsmailce kurban olabilmek Hacc-Umre-Kurban kurtmehmet 3 2936 21 Kasım 2009 20:58
Ömür seccadesini gönül dergahına serenlere...... Makale ve Köşe Yazıları _bülbül_ 2 2196 12 Kasım 2009 21:52
çarpık çağ..... Şiirler ve Şairler _bülbül_ 2 1919 12 Kasım 2009 21:43

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: