Medineweb Forum/Huzur Adresi

Medineweb Forum/Huzur Adresi (https://www.forum.medineweb.net/)
-   Soru Cevap Arşivi (https://www.forum.medineweb.net/650-soru-cevap-arsivi)
-   -   soru? (https://www.forum.medineweb.net/soru-cevap-arsivi/17305-soru.html)

Seleme 30 Nisan 2008 18:26

Üyemizden soru var...

Formumuza yeni üye olan bir arkadaşımızın soruları aşağıda yer almaktadır.Öncelikle sayın adminden-hocamızdan- sonra da konu hakkında bilgisi olan üyelerimizden bu soruların cevabını alalım biiznillah...

1)Kadınlar cemaatle namaz kılabilir mi?
2)Kadınlar cenaze namazı kılabilir mi?
3)Kadın erkek bir arada aynı safta namaz kılabilir mi?
4)Namazda kadın başını kapatmak zorunda mı?

Medine-web 30 Nisan 2008 21:37

Cvp: Üyemizden soru var...

1)Kadınlar cemaatle namaz kılabilir mi?
evet kılabilir.bu anlamda herhangi bir kısıtlama(kuran-sünnet-icma-kıyas) sözkonusu değildir.Namazın cemaatle kılınması kadınlar için müekked sünnet olmamakla beraber, onlar da imkân nisbetinde bu sevaptan nasiplerini alabilirler.Şayet kadınlar kendi aralarında cemaatle namaz kılacak olurlarsa imamlığa geçecek kadın ortada, aralarında durur, önlerine geçmez. İmam olan kadının biraz önde durması mekruhtur. En iyisve efdal olanı, kadınların cemaat yapmasın namazlarını tek başlarına kılsınlar..
2)Kadınlar cenaze namazı kılabilir mi?
erkeklerle karışıklık olmaması şartıyla kılabilir..
3)Kadın erkek bir arada aynı safta namaz kılabilir mi?
İster cuma, ister bayram, ister cenaze namazı, isterse başka bir namaz olsun, kadınlar erkeklerle birlikte namaz kıldıkları takdirde, erkeklerden ayrı, uygun bir yerde namaza durmaları gerekir.
Nitekim Hz. Peygamber (s.a.) namaz saflarını önce erkekler, sonra erkek çocuklar en arkada da kadınlar olmak üzere düzenlemiş; "Namazda erkek saflarının en faziletlisi en önde olanı, fazileti en az olanı ise en arkada bulunanıdır. Kadın saflarının en faziletlisi ise en arkada kalanı, en az faziletlisi ise en önde olanıdır." (Müslim, “Salat” , 132; Ebu Dâvud, “Salat”, 97. Tirmizi, “Mevakıt”, 52; Nesai, “İmame”, 32; İbn Mace, “İkame”, 52) buyurmuştur. Bu şekildeki uygulama, kadınların ikinci sınıf konuma indirgenmesi anlamına olmayıp, herkesin anlayabileceği tabii, fıtri bir takım sebepler yüzünden, hem kadınların hem de erkek cemaatin daha fazla huşu ve sükûn içerisinde namaz kılabilmeleri içindir.
4)Namazda kadın başını kapatmak zorunda mı?
kadınlarda setri avret el yüz dışında tüm vucududur..setri avretde farz olduğuna göre bu soru cevabını bulmuştur.

dua dilencisi 14 Kasım 2009 23:41

soruu ???

Resulullah s.a.v.buyurdu ki :İşleriniz hususunda sıkıntıya düştügünüz zaman, kabir ehlinden yardım isteyiniz.

Bu hadisi şerifde Peygamber s.a.v. efendimiz ne vurgulamak istemiş defalarca okudum ama anlayamadım bilgisi olan kardeşlerimiz cvp verebilirmi ?

Yitiksevda 14 Kasım 2009 23:56

RE: soruu ???

Değerli kardeşim bu rivayet Acluni'nin el keşful hafa adlı eserinde geçer. Tasavvuf camiası bu rivayetin o kaynakta geçmesini yeterli görmekte ve uydurma olmadığına kannat getirirler. Acluni'nin eserinde halk arasında Hadis diye bilinen bir çok sözün doğrusunu ve yanlışını ayırd etme adına kitabına almıştır.Acluni bu rivayeti İbn Kemal Paşanın el erbaininde geçtiğini ve bu rivayete ait hiç bir kaynak veremediğini belirtiyor.

Aslı olmayan bir hadisi nakledeni ''BUHARİ'' şu hadis ile ne duruma düştüğünü belirtmektedir.

''Kim benden söylemediğim bir şeyi naklederse cehennemde oturacağı yeri hazırlasın ''(Hadisi Şerif)

Şimdi bu rivayete Kuran gözü ile bakalım :

Biz yalnızca Sana ibadet eder ve yalnızca Sen'den yardım dileriz.
(Fatiha 4)
(Yine) Bilmez misin ki, gerçekten göklerin ve yerin mülkü Allah'ındır. Sizin Allah'tan başka veliniz ve yardımcınız yoktur.
(Bakara 107)
O rivayette ''İstiannede '' bulunun emri geçer Ama Kuran'a göre ''İstianede''Bulunucak Tek Kişi Allah'tır.Yani, Kurana göre bu rivayet kuran ile açıkça çatışıyor:

Amacım kimseyi kötülemek değil Yalnız Hadislerin doğruluğuna ve güvenirliğine Bakış açımız Öncelikle KURAN ve SÜNNET'TİR.

Yani ölüden yardım dilenemez Bizlere tek Yardım Edecek Allah'tır..

Minam 14 Kasım 2009 23:57

Bu hadis şerifin kaynağını belirtebilirmisiniz [/i]? [i]

Yitiksevda 15 Kasım 2009 00:05

Ey iman edenler, sabırla ve namazla yardım dileyin. Gerçekten Allah, sabredenlerle beraberdir.
(Bakara 153)

Bu ayeti kerimede Yardım istemede Kendi Amellerimiz ile istenmesi emredilmektedir...

Minam 15 Kasım 2009 00:13

Değerli Kardeşim Kuranı Kerim de Allah bize şah damarımızdan daha yakın olduğunu ifade etmektedir bize bu kadar yakın olduğundan ve herşey ona muhtaç iken o kimseye muhtaç değil iken yegane güç ve tasarruf sahibi olan Allah tan yardım dilemiyelimde ölmüş bir kuldan mı yardım diliyelim bu söz tamamen Kuran ruhuna aykırıdır.Hz.peyganberde Kurana aykırı birşeyide söylemez ayeti kerimede işaret buyurduğu gibi (onun konuştuğu hava ve hevese göre değil,ancak vahiy doğrultusunda konuşur)...

dua dilencisi 15 Kasım 2009 00:15

Şimdi bu hadis uydurma hadismidir ?

minam bir ilmihal isim verirsem belki daha karışır mı acaba düşünceli000

Yitiksevda 15 Kasım 2009 00:20

Değerli kardeşim bu rivayet ile ilgili hiç bir kaynak belirtilmemiştir. Zaten Tevhid inancına ters bir durum var .

Hadis usulüne göre İsnandsız bir söze Sahih denilmemektedir...

Minam 15 Kasım 2009 00:21

Alıntı:

dua dilencisi Üyemizden Alıntı
Şimdi bu hadis uydurma hadismidir ?

minam bir ilmihal isim verirsem belki daha karışır mı acaba düşünceli000

İlmihaL ismini verirsenz evet bizde bakalım kafamızdaki soru işaretlerini gidermiş oluruz en azından...

Yitiksevda 15 Kasım 2009 00:31

Ya da sıkıntı ve ihtiyaç içinde olana, kendisine dua ettiği zaman icabet eden, kötülüğü açıp gideren ve sizi yeryüzünün halifeleri kılan mı? Allah ile beraber başka bir ilah mı? Ne az öğüt-alıp düşünüyorsunuz. (Neml 62)

DuaDilencisi kardeşim hiç bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde o rivayet uydurmadır Çünkü dikkat ederseniz Kuran sıkıntı ve ihtiyaç anında Allah'tan başka hiç bir kimseden yardımın gelmeyeceğini açıkça belirtmektedir...

dua dilencisi 15 Kasım 2009 00:32

yazıldıgı gibi yazdım kardes ama vereyim Mızraklı İlmihal risaleler ve tercümeleri "Sracul-Mühtedin" 61.Hadis sayfa .189

dua dilencisi 15 Kasım 2009 00:36

Bu kitap bizlere ehil kimseler tarafından verildi böyle kaç hadis diye yazılan vardır :( bir heyecanla başladım hadislerin sahih oldugunu nerden bilecegiz başka mesela hadislerin..

Yitiksevda 15 Kasım 2009 00:41

Değerli ablam Mızraklı İlmihalinde elbette doğrular vardır Yalnız dikkat etmemiz gereken husus Hadis ilmini bilenlere danışmak eğer o imkan olmaz isede Kuran'a Sünnete Müracaat etmek gereki yada biz Ablamıza elimizden geldiği kadarı ile Kuran Sünnet Ve Sahih hadis ile yardımcı olmaya gayret ederiz. Amacımız Emri bil Maruf Nehyi Anil Münker Farzını ifaa etmek olduğu için bir birimize yardımcı olmak zorundayız...

dua dilencisi 15 Kasım 2009 06:57

Alıntı:

YitikSevda Üyemizden Alıntı
Değerli ablam Mızraklı İlmihalinde elbette doğrular vardır Yalnız dikkat etmemiz gereken husus Hadis ilmini bilenlere danışmak eğer o imkan olmaz isede Kuran'a Sünnete Müracaat etmek gereki yada biz Ablamıza elimizden geldiği kadarı ile Kuran Sünnet Ve Sahih hadis ile yardımcı olmaya gayret ederiz. Amacımız Emri bil Maruf Nehyi Anil Münker Farzını ifaa etmek olduğu için bir birimize yardımcı olmak zorundayız...

Allah c.c. razı olsun yitiksevda kardeşim sahih hadisleri paylaşırsanız sevinirim .Elleriniz cennet gülleri dersin cvplarla takıntılarım geçti...

Medine-web 15 Kasım 2009 08:28

Alıntı:

dua dilencisi Üyemizden Alıntı
Resulullah s.a.v.buyurdu ki :İşleriniz hususunda sıkıntıya düştügünüz zaman, kabir ehlinden yardım isteyiniz.

Bu hadisi şerifde Peygamber s.a.v. efendimiz ne vurgulamak istemiş defalarca okudum ama anlayamadım bilgisi olan kardeşlerimiz cvp verebilirmi ?

isabetli ve ilimsel bilgilendirmeleriyle yitik sevda ve minama teşekkür ederiz..
ümmetin kafasına takılan,takılabilecek soruları gündeme getiren dua dilencisine de teşekkür ederiz..Allah razı olsun..
gelelim sorunun cevabına;
bu hadis olamaz,çünkü ;
1-kuran prensiplerine,ayetlere zıttır.Allahtan başkasından yardım istemek şirktir.(fatihada iyyakelere dikkat edin)
2-bu cümle,hadis ilminde çürüktür.senet,rivayet ve sahihlik bakımından.

*Murat* 17 Kasım 2009 10:55

Soruma cevap arıyorum

İslam alemi olarak herkesimin kendini hak olarak görmesi diğerlerini yanlış görmesi Dayanak olarak neyi almaktadırlar..

Birde devamlı duyduğum şu söylem ne kadar doğru 4 hak mezhep diyorlar bunun kriteri nedir ?

Aile büyüklerinin haberi olmadan İmam Nikahı ?Yapılırmı sizden ricam bu sorularama cevap verirseniz memnun olurum .

FECR 17 Kasım 2009 11:18

RE: Soruma cevap arıyorum

Alıntı:

*Murat* Üyemizden Alıntı
İslam alemi olarak herkesimin kendini hak olarak görmesi diğerlerini yanlış görmesi Dayanak olarak neyi almaktadırlar..

Birde devamlı duyduğum şu söylem ne kadar doğru 4 hak mezhep diyorlar bunun kriteri nedir ?

Aile büyüklerinin haberi olmadan İmam Nikahı ?Yapılırmı sizden ricam bu sorularama cevap verirseniz memnun olurum .

Her grup/cemaat/tarikat/hizbin kendini hak olarak görmesi,diğerlerini batıl sayması,kendi oluşturdukları din anlayışının üründür.Her grup
kendini "fırkayı naciye" olarak görüyor.İnsanların ayetleri yorumlamadaki farklılıkları kendilerine eksen alarak,sadece o yorum doğru,diğerleri yanlıştır anlayışı din alanında tekelleşmeyi meydana getirmiştir.Tekelleşen din anlayışında sorgulama biter,mutlak kabul kendini gösterir.Allah'ın apaçık vahyi haricindeki te'vil,yorumlar mutlaklaştırıldığında müslümanların bugün içerisindeki durum ortaya çıkar.

4 Hak mezhep tabiri doğru bir tabir değildir.Mezhep;gidilen yol demektir.Bunu 4 veya başka sayıyla sınırlamak doğru değildir.4 mezhebin dışındaki mezheplerin hak olmadığını söylemek insafla bağdaşmaz.Müslümanlar arasındaki mezhepsel uçurumları büyütmekten başka işe yaramaz.Kriterimiz Allah ve Rasulu olmalıdır.Müslümanın bir mezhebe bağlı olması farklıdır,mezhepçi bir anlayışa sahip olması farklıdır.Cehaletin sebeplerinden biri de mezhebi taassubtur.Kendi mezhebinin dışındakileri batıl sayma anlayışı ne Kur'an'da ne Allah Rasulu zamanında olan bir anlayış değildir.

Nikah,evliliğin ilanıdır.Nikahın gizlisi olmaz.Ailenin haberi olması lazım.Evlilik ciddi bir iştir.Bu sadece iki kişi arasında geçen bir muamele değil,toplumsal boyutları da olan bir muameledir.Hem erkek hem de kadın evlilik yapmakla,hem birbirlerine hem de çevrelerine/ailelerine karşı bir sorumluluğu kabul ettiklerini ilan etmiş olurlar.

Yitiksevda 17 Kasım 2009 12:45

Alıntı:

*Murat* Üyemizden Alıntı

Hakk ve Batıl Kriteri Kuran ve sünnettir ve sahih hadisdir..

İslamda Mezhepli olmak vardır Mezhepçilik yoktur hepsinin doğrularını alırız Kuran ve Sünnet'e uygunsa sorun yoktur.4hak mezhep söylemi taassupçuluktur bölmedir.

Nikah aynı zamanda duyurudur gizli nikah akdi olmaz alenen duyurama şüpheyi ortdan kaldırmadır..

Hoşgeldiniz.

*Murat* 19 Kasım 2009 11:52

Cevaplarınız için teşekkürler efendim.

*Murat* 19 Kasım 2009 11:59

Soru

Boy abdesti alındığı zaman Baştan aşşağı dökülen suyun tüm vücudu ıslatması gerekir mi ? (Suyu kısıtlı ise )

Büyük günah işleyenlerin affı varmıdır ? Cehennem ebedimidir bunlar için ?cezadan sonra Cennete girermi ?

Soru sormamdaki amaç kafamdaki soru işaretlerini gidermek.Bunlara tatmin edecek cevaplar verilirse memnun olurum .

Yitiksevda 19 Kasım 2009 13:05

RE: Soru

Büyük günah işleyenlerin affı varmıdır ? Cehennem ebedimidir bunlar için ?cezadan sonra Cennete girermi ?

Büyük günah hususunda Kuran'i Kerimde yapılmaması ve cezasının olduğu kesin emredilmiştir. Ayetlere baktığımızda Şirk gibi bir günahın Affının olmadığı bildiriliyor.Allah'ın birliği kaidesine inanmamak, bunu reddetmek küfürdür. Bu sebeple Allah'a şirk koşan İslam'a göre küfürde olduğu bildirilmektedir. Bununla birlikte diğer büyük günahları işleyenlerin durumu Müslüman mı oldukları yoksa başka bir durumda mı oldukları tartışmalıdır ve bu konuda bir çok görüş mevcuttur bu konu 1 2 kelime ile izah edilebilecek bir mevzuu değildir İnşaallah bu sorunuzun cevabını detaylı araştırmalar ile vermeye gayret edeceğiz .

FECR 19 Kasım 2009 17:21

Alıntı:

*Murat* Üyemizden Alıntı
Boy abdesti alındığı zaman Baştan aşşağı dökülen suyun tüm vücudu ıslatması gerekir mi ? (Suyu kısıtlı ise )

Soru sormamdaki amaç kafamdaki soru işaretlerini gidermek.Bunlara tatmin edecek cevaplar verilirse memnun olurum .

Boy abdestinde vücudu ıslatması gerekir.Suyun miktarı konusunda Allah Rasulunun 5 tas su ile gusül abdesti ,1 tas su ile abdest aldığı rivayet edilir.(Müslim)

Büyük günah işleyenlerin affı konusunda Allah'tan başka kimse yetkili değildir.Ama günah işleyen kimsenin gerçek anlamda tevbe etmesi ve o büyük günahı bir daha işlememesi gerekir.Allah'ın şirk haricinde günahları affetmesi umulur.
Hesap gününde; dünyada iken büyük günah işleyenlerin tevbesini Allah kabul etmisse,o kimseler cehenneme girmezler.Kur'an ayetlerinde gerek cennet gerekse cehennem ebedi olduğu geçer.Günahın kadar yanıp çıkma veya "üç beş gün cehennemde yatar çıkarız"anlayışı sakat bir anlayıştır.Hesap gününde sevap tartısı ağır gelenler cennete,günah tartısı ağır gelenler cehenneme gidecektir.

EbdA 19 Kasım 2009 20:38

Alıntı:

Gerçekten, Allah, kendisine şirk koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışında kalanı ise, dilediğini bağışlar. Kim Allah'a şirk koşarsa, doğrusu büyük bir günahla iftira etmiş olur. (Nisa 48)

Ayet gayet açık günah ne kadar büyük olursa olsun şirk koşulmadıktan sonra Allah bu günahı bağışlayabilir.
Tövbe edip o günahtan uzak durduktan sonra Allah niçin bağışlamasın! O bizi cennetine sokmak istiyor cehennemine değil.

Yitiksevda 19 Kasım 2009 20:54

Ebu Zerr el gıffari'den rivayet edilen şu Hadis meşhurdur Peygamber efendimizin şöyle buyurduğunu rivayet etmektedir.

"Allah'tan başka İlah yoktur. Muhammed onun elçisidir, diyen ve bu sözü üzerine ölen hiçbir kimse yoktur ki, cennete girmemiş olsun." Buna karşılık Ebu Zerr: "Zina yapsa, hırsızlık etmiş de olsa?" diye sorar. Peygamber de: "Evet, zina yapmış, hırsızlık etmiş de olsa" diye cevaplar. Ebu Zerr bu sorusunu üç kez daha tekrarlar, her seferinde aynı cevabı alır. Dördüncüsünde peygamber şöyle cevap verir: "Ebu Zerr bu durumdan hoşlanmasa bile cennete girer".

(Buhari, et-Tevhîd, 33; Müslim, İman, 40; Tirmizi, İman, 18. )

Bu ve benzeri Hadisler mevcuttur. Bize düşen görev Allah'a Nasuh bir tövbe ile tövbe etmek ve İşlenmiş olan günahlardan Allaha sığınmaktır. Umutsuzluk İslamda Yerilmiştir. Ümitvar olalım...

Medine-web 19 Kasım 2009 22:32

ehli sünnetce cumhur ulemaya,4 mezhep imamlarına göre;
şirk küfür dışında ki günahların affolunması mümkünür..şirk küfür dışındakilerin ebedi cehennemde kalmıyacağı konusunda ittifak vardır..
müslümanlardan günahları ne olursa olsun ebedi cehennem olmayacaktır..
ebedi cehennem küfür ehli içindir..
Allahu alem..

*Murat* 23 Kasım 2009 11:02

cevaplarınız için teşekkürler

cananekinci 28 Mart 2010 17:32

soru?

birgün işteyken hasta yakınının ve ablamızın kandilini kutladım.
hasta yakını bana yasin-i şerif neden ölülerin üzerine okunur dedi orda tek ölü lafı bile geçmiyor dedi. üzüldüm neden böyle dedi diye. kendi bildiğim kadarıyla cevabını verdim fakat nekadar tatmin edici oldu bilmiyorum. Öyle demesinin nedeni ne olabilir? onları bu düşünceye iten sebep nedir?

Yitiksevda 28 Mart 2010 19:42

RE: soru?

Öncelikle konuyu anlamak için Kuran merkezli bir cevap lazım .Kur’an’i kerimi incelediğimizde Müminlere,Müşriklere,Kafirlere,Münafıklara vb hitaplar bulunmaktadır.Ey ölüler yada ölülere ait bir hitap yoktur.Çünkü Kuran diri olanlaradır diri olupta gözleri kör olanları uyarmak içindir .

Yasin suresi 70 ayeti kerimede şöyle buyurulmaktadır.

‘’ki (kalben) diri olanları uyarabilsin ve (Allah'ın) sözü hakikati inkara şartlanmış olanlara karşı tanıklık yapabilsin diye.’’
(Yasin 70)

Bu ayeti kerimeye rağmen halen birileri eğer Ölülere Kuran okunur diyorsa Kuran merkezli bir anlayıştan ziyade gelenekler üzere olan bir anlayıştır Şunu izah edeyim tüm islam camiası Kaynakları sıralarken Önce KURAN der o zaman öncelik Kuran ise Kurana rağmen başka deliller ile ispat etme peşinde koşmak Kuran mesajını anlayamamışlığın ürünüdür Emevi zihniyetin taşeronluğudur…

Onlardan sonra gelenler, "Ey Rabbimiz!" diye yalvarırlar, "Bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla ve imana ermiş olan(lardan hiçbiri)ne karşı kalplerimizde yersiz ve uygunsuz düşünce veya duygulara yer bırakma. Ey Rabbimiz! Sen şefkat Sahibisin, rahmet kaynağısın!"
(Haşr 10)

Bu ayeti kerimede bizlere emredilen dua dır bu hususta kıyas yolu seçilerek Kuran okumayı da aynı olarak kabul eden görüşler mevcuttur Lakin Allah’ın açıkça belirttiği bir hususta kıyas yapmak Kuran ruhuna terstir.

İkinci husus ise Önce Kuran Sonra Sünnet sözünü sarf edenler ne yazık ki uygulamaya gelince Kuran ve Sünnet yerine Bidatleri almayı daha evla görmüşlerdir.İslam tarihini araştıran biri Allah resulü ve sahabelerin yaşamış olduğu zaman dilimi içinde Mezarlıklarda veya evlerde Ölülere Kuran okutulduğu hususunda sağlam bir delil yoktur. Eğer böyle bir şey olmuş olsa idi öncelikle Allah Resulüne vefatından sonra Yasin Merasimleri düzenlemeleri gerekirdi ? Allah resulü ve izleyicilerinin uygulamasında DUA vardır başkada Ölüye Kuran okuma yoktur.

Eminim şimdi birileri beni hemen SÜNNET inkarcısı olarak ilan edecek bunu iyi bildiğim için delil olarak kullandıkları şu bidate değineyim:
‘’Siz Ölülerinize Yasin Okuyun ‘’ sözünü bana delil olarak sunacak kişilere cevabım açıktır Kuran ve Allah resulünün yaşamında olmayan bir şeyi ona mal etmek bidatçılığın kendisidir Sünneti görmemezliktir.

Ölülerinize Yasin okuyunuz uydurma olduğunu Elbani kendi kitabında açıklamıştır. Hadis münkati ve illetlidir.İlgili hadis hususunda biraz irdelediğimizde kimi Alime göre Ölmek üzere olanların yanında Yasin okuyunuz diye kabul edilmiştir.Yani ölüye değil Ölmek üzere olana çünkü o halen diri olduğu için.

Son söz olarak Allah azze ve celle ayeti kerimede şöyle buyurmuştur:

İNANÇLARININ bütünlüğünü bozarak guruplara, fırkalara ayrılanlara gelince: onlar için yapabileceğin bir şey yoktur. Unutma, onların işi Allaha kalmıştır: ve zamanı geldiğinde Allah onlara vaktiyle yaptıklarını gösterecektir.
(Enam 159 )

Yıllarca bidatler ile Müslümanları Kuran merkezli din anlayışından uzaklaştıran kesimlere sorum şu olacak hep emperyalist zalim ve dikta yönetimleri eleştirirken neden Ümmet içine ektiğiniz bidat hususlarında kendinizi eleştirmiyorsunuz Kuran merkezli bir anlayışının hakim olması için her tür konuya açıklık getirme zamanı gelmiştir ister sapkın ister mezhepsiz gibi densin hiç önemli değildir asla yolumuzdan bizi alıkoymayacaktır yeterki Din Yalnızca Allah’ın emrettiği Kuran merkezli olabilsin..

cananekinci 28 Mart 2010 19:57

RE: soru?

alkış000 Allah razı olsun. inşallah Rabbim bana sizin gibi dostlar nasip etsin amn*

YuNuS S. 22Haziran 2010 09:04

Soru??

selamünaleyküm..
benim sorum şu. masturbasyon yapmanın günah olduğunu duymuştum, öyle midir gerçekten?
şöyle bir düşününce günah olsa bile zina yapmak kadar günah değildir heralde.
yani demek istediğim bazı insanlar var 15-20 yaşında evleniyorlar ve böyle bir problemleri olmuyor ancak..
bazı insanlar da var 50 yaşlarına gelmişler ama daha hiç evlenmemişler. insanın tuvalete çıkması, yemesi yahut içmesi nasıl ihtiyaçsa bu durum da birnevi insani ihtiyaçtır sonuçta.
ayrıca uzun süre boşalmayanların ileride prostat olma riski varmış.prostat bir komşumuzda vardı Allah Rahmet eylesin gerçekten kötü bir hastalık Allah düşmanımın başına vermesin. yani özetlemek gerekirse her insan evlenemiyor kısmeti çıkmıyor falan böyle olunca da bazı şeyleri yapmak kaçınılmaz oluyor elimizde olmadan ama bile bile günah işlemiş oluyoruz böyle bir durumda. kısmet çıkmıyor ve evlenemiyorsak ne yapmak gerekir ki günah işlemeyelim bu hususta??

Yitiksevda 22Haziran 2010 11:28

[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Şu vereceğim linkte sorunuza cevap mevcuttur.

muallime 02 Temmuz 2012 19:28

Soru

Gezdiğimiz ülkelerin resimlerini siteye yüklemek istiyorum.Bunu yapabilirmiyim ?nasıl?

Medineweb 02 Temmuz 2012 20:33

Cevap: Soru

Alıntı:

muallime Üyemizden Alıntı (Mesaj 184156)
Gezdiğimiz ülkelerin resimlerini siteye yüklemek istiyorum.Bunu yapabilirmiyim ?nasıl?

önce şu adresden [Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...] bilgisayarınızda olan resmi ekleyerek çıkan linki kopyalayın..sonra forumda konu açarken üstte resim ekle butonu var oraya tıklayıp kopyaladığınız linki yapıştırın konunuzu açın..resim kendiliğinden eklenecektir

muallime 02 Temmuz 2012 21:55

Teşekkür ederim .

Medineweb 02 Temmuz 2012 22:12

Alıntı:

muallime Üyemizden Alıntı (Mesaj 184178)
Teşekkür ederim .

rica ederim..yapamazsanız yazın yardımcı olurum

muallime 02 Temmuz 2012 22:18

Tşkler.
Başka sorularımda var.
Sitedeki takdirler ne anlama geliyor?
Yöneticiler özel mesajları okuyorlarmı?
Misafir görünen üyelerin hangi üye olduğunu biliyorlarmı?

Medineweb 03 Temmuz 2012 09:46

Alıntı:

muallime Üyemizden Alıntı (Mesaj 184195)
Tşkler.
Başka sorularımda var.
Sitedeki takdirler ne anlama geliyor?
Yöneticiler özel mesajları okuyorlarmı?
Misafir görünen üyelerin hangi üye olduğunu biliyorlarmı?

takdir bi nevi teşekkür gidi bir üyenin paylaşımını beğenirseniz ona teşekkür etmiş gibi profilinin altında takdir et butonuna tıklayıp yorum yapmak isterseniz yorumda yapabilirsiniz

editörler okuyamiyor özel mesajları ama başeditör ve yöneticinin yetkisi varmı bilmiyorum ama varsada okumazlar emin olun

misafir üyeler giriş yapmadan bilemeyiz ip adreslerinden belki ama o da degisken

Medine-web 03 Temmuz 2012 10:32

özel mesajlar hiç bir şekilde okunmaz ve okunamaz.
Peygamberimiz buyuruyor:
"Ey diliyle müslüman olup kalbiyle işlememiş olanlar gürûhu!Müslümanları üzmeyin, onları ayıplamayın ve onların kusurlarını araştırmayın. Şu bir gerçektir ki; her kim müslüman kardeşinin ayıbını araştırısa Allah da onun ayıbını meydana çıkarır ve Allah her kimin ayıbını meydana koyarsa, evinin içinde bile olsa onu kepaze eder." (Tirmizi)

özel mesajları "mahrem sırr ve gizli olması gerektiğini" prensip edinen medineweb,bu ilkeden taviz vermiyecektir inşaallah.

ip adresleri ince bir çalışmadan sonra çözülebilir..ama bu sadece Benim yetkimde..
diğer soruların cevabını huzeyfe vermiş sağolsun..

muallime 03 Temmuz 2012 16:08

Teşekkür ederim .Başka bir sitede aklı başında site yöneticisi ''burası chatleşme yeri değildir,bütün mesajlaınız okunuyor ona göre demişti''İslami sitelerde böyle bir tedbiri yadırgayamam doğrusu ama her sitede okunuyormuydu benim sorum buydu... aldım cevabımı ...teşekürler
2-siteye yüklemek istediğim resimler küçük oluyor Huzeyfe kardeş (kendi çektiğim ve bilgisayardan yüklemek istediklerim)

SAAT: 05:28

vBulletin® Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306