Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi MERVE DEMİR,Açılış Tarihi:  18 Şubat 2008 (10:12), Konuya Son Cevap : 20 Ekim 2008 (22:58). Konuya 3 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 18 Şubat 2008, 10:12   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Durumu:MERVE DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5587
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Arkadaşları:14
Konular: 2038
Beğenildi:114
Beğendi:0
Takdirleri:270
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart "Keşke" ifadesi caiz midir ?

"Keşke" ifadesi caiz midir ?

'Keşke' sözünü kullanmanız kullandığınız niyete, anlama göre caizlik durumu kazanır...

Şöyle ki;

Bu çeşit ifadelerin çoğu, İslâm nazarında, kaderi tenkit anlamı taşıyan ve hoş olmayan sözlerdir. İnsan hayatında doğru seçimlerin getirdiği hayır ve bereketin yanında yanlış tercihlerin getirmiş olacağı hatalar vardır... işte bu hatalardan dolayı geçmişe ait yakınma niyetiyle yapılan tenkitler yani 'keşke' gibi sözler kaderi tenkit manası taşır... Bundan dolayıdır ki, Peygamber Efendimiz (sallahu aeyhi vessellem) bir hadis-i şeriflerinde “Eğer başına bir iş gelirse, ‘Keşke şöyle yapsaydım; o zaman şöyle olurdu.’ deme. ‘ALLAH’ın takdiri böyleymiş; O dilediğini yaptı.’ de. Zira, ‘Keşke şöyle yapsaydım’ sözü, şeytanın vesvesesine yol açar.” buyurmaktadır. (Müslim, “Kader,” 34) Bu sözler irademizin hakkını veremeyişten, kadere ve takdir-i ilahiye'ye itimadın eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Diğer bir hususuyla 'keşke' sözünü günahlarımıza pişmanlık manasında telaffuz edersek bu anlamda kullandığımız bir 'keşke' sözü caizdir. Bu anlamda kullanılan bir keşke sözü ALLAH'ın Rahmetini celbedeceği gibi insandan muhasebe ve murakabe hissiyatlarını arttırması açısından da önemlidir. Nitekim ALLAH Rasulü (sallahu aleyhi vessellem)'nün 'keşke'nin bu yönüyle ilgili şöyle bir temennisi olmuştur :
“Muhammed’in nefsi yed-i kudretinde olan ALLAH’a yemin ederim ki, ne kadar isterdim; keşke, ALLAH yolunda savaşsam ve öldürülsem. Sonra bana bir kere daha can nimeti bahşedilse ve yine cihadın hakkını versem, yine O’nun uğruna öldürülsem. Sonra yine savaşsam ve öldürülsem.” (Müslim, “İmare,” 103)

İşte Efendimiz (sallahu aleyhi vessellem)'in bu sözleri de bir temenni ifadesidir. Fakat, kaderi tenkit, haddi aşmak yahut ALLAH'ın takdirine karışmak değil, ALLAH yolunda bulunmanın ve O’nun uğrunda şehadet şerbetini içmenin güzelliğinin beyanıdır.

Selam ve dua ile...

Konu Sahibi MERVE DEMİR 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ülke tv Canlı... Videolar/Slaytlar Medine-web 1 2755 22 Ağustos 2013 23:41
İran Emperyalizmi Makale ve Köşe Yazıları Medine-web 6 3362 26 Ocak 2013 21:53
gerekli gereksiz bir şiir.. Makale ve Köşe Yazıları MERVE DEMİR 0 3094 06 Aralık 2012 09:48
olmamış kayınbiradere mektup :) Komik Paylaşımlar Allahın kulu_ 10 6966 03 Kasım 2012 22:19
İslamın kurtuluşu bilinçlenme ile mümkündür Makale ve Köşe Yazıları Esadullah 11 6417 02 Ekim 2012 20:16

Alt 18 Şubat 2008, 18:15   Mesaj No:2

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: "Keşke" ifadesi caiz midir ?

mim - nun Allah senden razı olsun güzel ve önemli bir konu gerçekten...

ben bu hadis i şerifi duymadan ve bu konu hakkında bilgi sahibi olmadan önce keşke lafını çok kullanıyordum.yani bu ister dünyalık şeylerde

olsun,ister pişmanlık noktasında olsun dilime dolanmıştı.ama araştırdıktan sonra 2 durumdada söylememeye karar verdim çünkü bizlerin

günahlarımızdan,yapmak isteyipte yapamadıklarımızdan ötürü Allah a karşı duruşumuzda korku da olmalı,ümitte olmalı...tasavuf erleri derler

ya havf ve reca arasında bir durumda olmalıyız.keşkeler bazen bizi öyle sarıp harekete geçmemizi bile engelleyebilir çünkü.işte bu noktada

olmayan bir şey için yarabbi taktirin böyleymiş,ama senin rahmetin sonsuz ve herşeyi kuşatıcı deyip yola devam etmek gerek.keşkelerimizden

sıyrılarak hatalarımızdan dersler çıkarmak ...

rabbim bu çizgiyi tutturabilmeyi ,keşkeleremizden kurtulmayı cümlemize nasip eylesin...
Alt 18 Şubat 2008, 20:08   Mesaj No:3
Medineweb Emekdarı
Belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Belgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:1
Konular: 640
Beğenildi:16
Takdir Et:

ben bu kelimeyi iki şey arasında kalıpta yanlışı seçince çok söylerim... bende bu hadisleri duymadım.. güzel bir konu...

Alt 20 Ekim 2008, 22:58   Mesaj No:4
Medineweb Üyesi
Durumu:sakafi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 3898
Üyelik T.: 18 Eylül 2008
Arkadaşları:0
Konular: 13
Beğenildi:1
Takdir Et:

Diğer bir hususuyla 'keşke' sözünü günahlarımıza pişmanlık manasında telaffuz edersek bu anlamda kullandığımız bir 'keşke' sözü caizdir. alıntı( emanetim )

eline sağlık emanetim çok güzel bi paylaşım olmuş.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)