Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi FECR,Açılış Tarihi:  23 Kasım 2012 (09:40), Konuya Son Cevap : 21 Ekim 2015 (12:44). Konuya 32 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı7Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 25 Kasım 2012, 22:22   Mesaj No:21
Medineweb Sadık Üyesi
muallime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:muallime isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 14876
Üyelik T.: 01 Aralık 2011
Arkadaşları:13
Konular: 134
Beğenildi:137
Beğendi:67
Takdirleri:484
Takdir Et:
Standart Cevap: Aşure Yemek Ne Kadar Sevap?

Alıntı:
Esadullah Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Yazılanları okuyunca yediğim aşureler mideme oturdu sanki ümmet kan ağlarken bir tas aşurenin peşine düşmek ne acı, zamane alim(cik)leri halka kamera karşısından seslenmeyi ve daha mühim mevzular dururken bir tas aşureyemi takmışlar kafayı...Heyhat olaylara bakamayan baksada göremeyen gafiller sarmış yurdumun dört bir yanını (bu sözde alimlere yorum yapanlara değildi), Allah ümmete yardım etsin , vesselam

Benim nedense hiç mideme oturmadı,Hem çeşitli yörelerin aşurelerinin tadına bakarken hem de bu ilginç yazışma konusunu da takip ediyorum,Bazı yörelerin aşuresi pekmezli oluyor,bazılarının ki oldukça sulu, hatta tuzlu aşure bile gördüm...Ben yinede sütlaç kıvamında istanbul aşuresini seviyorum.Aşure sevmesem de bu hoca gibi bir sohbet yapmazdım.He bir de Abdulmelik hocam Aşure ucuzdan ve kolaydan da yapılabiliyor.Tarifini isterseniz vereyim.

Alt 26 Kasım 2012, 08:11   Mesaj No:22
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

Sonuç olarak kimileri Nuh as mın 950 yıllık mücadelesini bi tas aşureyle geçiştirirken,kimileride bu mücadelenin bu kadar basit olmadığının tarafında yer alıp bu hakikate şahidliklerini tebyin ettiler ve edeceklerdir..

tekrar,tekrar diyoruz aşure olayındada kandırıldınız yinede ,yurdum insanına afiyet olsun,
Alt 26 Kasım 2012, 12:06   Mesaj No:23
Medineweb Emekdarı
makbergülü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:makbergülü isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17068
Üyelik T.: 03 Mart 2012
Arkadaşları:26
Memleket:arz
Konular: 171
Beğenildi:211
Beğendi:27
Takdirleri:246
Takdir Et:

ameller niyetler göredir..bırakalımda insanımız saf niyetiyle dualar okuyarak pişirdiği aşureleri ni konu komşularına ikram ederek ikram sevabı kazansın...gelenekler islamiyete ters olmadıkça uygulanabilir benim öğrendiğim kadarıyla...dua ile vesselam..

"Allah hiç kimseye taşıyabileceğinden daha fazlasını yüklemez."

|| BAKARA 286. ||

MAZARET insanın kendine söylediği en büyük ''YALAN''dır !! ..

Velhasıl-ı kelâm.
Namaz, duâ, gayret, nâsip. . .
Alt 26 Kasım 2012, 13:35   Mesaj No:24
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esma_Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4517
Beğendi:6108
Takdirleri:24126
Takdir Et:

Grek fecr hoca gerekse abdülmelik hoca anlaşılır şekilde açıklama yapmışlar .A.R.O.Ufak bir ekleme yapmak istiyorum.Nurettin yıldız hoca'nın burada anlatmak istediği şey iki büyük peygamberin mucizesinin yıldönümüdür.firavundan alınan intikamı hatırlayın,Nuh a.s mın insanları 950 yıl boyunca imana davet ettiğini ve ancak 80 kişinin iman ettiğini hatırlayın hz hüseyinin şehit edilmesini hatırlayın diyor. 10 muharrem deyınce aklınıza sadece aşura gelmesi büyük talihsizlikdir diyor.10 muharremde oruç tutun gecsini ibadet ederek geçirin dind yeri olmayan işlerle kendinizi yormayın diyor.Aşuradan nefret ediyorum derken ibadet yerine konulmasından nefret ediyorum diyor.Diğer zmnlar aşuranızı yapın ve yiyin diyor.Herkesin bir anlatma tarzı vardır hocanın tarzıda budur.tarzından dolayı kimseyi eleştiremeyiz .Aşura geleneksel bir olaydır .islamla bağdaşlaştırılması talihsizlikdir.

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 26 Kasım 2012, 13:43   Mesaj No:25
Medineweb Emekdarı
enderhafızım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:enderhafızım isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5879
Üyelik T.: 28 Aralık 2008
Arkadaşları:32
Memleket:İst
Konular: 1383
Beğenildi:166
Beğendi:17
Takdirleri:216
Takdir Et:

Cidden merak ederim aşura yı bugunlerin dısında yapan varmıdır ki ben pek rastlamadım,
aşura seven yemek isteyen herkes bu zamanda değil de baska zaman yapıp yiyebilir, sırf yemek için, geleneği göreneği ibadet sanmasını önleriz bizden sonraki nesil için..
Alt 26 Kasım 2012, 13:46   Mesaj No:26
Medineweb Aktif Üyesi
sirace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:sirace isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20729
Üyelik T.: 09 Ekim 2012
Konular: 1
Beğenildi:4
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

Alıntı:
enderhafızım Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Cidden merak ederim aşura yı bugunlerin dısında yapan varmıdır ki ben pek rastlamadım,
aşura seven yemek isteyen herkes bu zamanda değil de baska zaman yapıp yiyebilir, sırf yemek için, geleneği göreneği ibadet sanmasını önleriz bizden sonraki nesil için..
bu soruyu bnde düşünüyorum ben çok seviyorum sırf o yüzden annem hep yapar istediğimizde saolsun
Alt 27 Kasım 2012, 01:13   Mesaj No:27
TaLha_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:TaLha_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13317
Üyelik T.: 06 Şubat 2011
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:

Alıntı:
enderhafızım Üyemizden Alıntı Mesajı göster
bizim evimizde aşure 12 ay pişer, canımız ne zaman istese annem hemen akşama sofraya hazır eder.
kalıplaşmıs zihniyet icin 1 aya sıgdırılmaya calısılan aşureyi normal insanlar olarak bizler her daim yiyoruz.
pahalı yiyecek olsaydı orta gelirli babam masrafları karsılayamazdı.

nohut, fasulye, yarma,
al sana asura
Alt 27 Kasım 2012, 11:05   Mesaj No:28
Medineweb Aktif Üyesi
sirace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:sirace isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20729
Üyelik T.: 09 Ekim 2012
Konular: 1
Beğenildi:4
Takdir Et:

Alıntı:
TaLha_ Üyemizden Alıntı Mesajı göster
bizim evimizde aşure 12 ay pişer, canımız ne zaman istese annem hemen akşama sofraya hazır eder.
kalıplaşmıs zihniyet icin 1 aya sıgdırılmaya calısılan aşureyi normal insanlar olarak bizler her daim yiyoruz.
pahalı yiyecek olsaydı orta gelirli babam masrafları karsılayamazdı.

nohut, fasulye, yarma,
al sana asura
Alt 27 Kasım 2012, 12:40   Mesaj No:29
Medineweb Sadık Üyesi
Esadullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esadullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15316
Üyelik T.: 18 Aralık 2011
Arkadaşları:3
Memleket:Kayıp bir Kentten
Konular: 143
Beğenildi:280
Beğendi:94
Takdirleri:3260
Takdir Et:

Anlatılmak istenene zaten kimsenin sesi çıkmamış ki, şunu unutmamak lazım zaman içerisinde islamın gereksinimlerinden dolayı bir çok gelenek örf ve adet islamla bağdaşlaşmış, bazıları bilinçsizlikten bidat hale gelmiş nitekim bunların ayrımıda yapılmış, kimse bir kabre gidip bez bağlamayı ve bana şunu ver bunu ver demeyi tastiklemeyeceği gibi bu tarz yaklaşımlarıda kalkıp bu safhalara getirmemeli, en azından biz saygı değer hocayı tekfir etmedik, elbette güzel açıklamalarıda vardır...Yalnız cımbızla çekilip devamlı göz önünde bulundurulan bu tarz girişimler için dediğimiz gecerlidir...

Yoksa kimsenin haddine değil Peygamberleri ve Ehlibeyti alay edercesine yada kutlarcasına ele almak ve anmak, Aslolan bu yaşanılmışlardan ders çıkarmak değilmi ? Sonuçta yaşanılanlar ibret içindir, ders çıkarmak lazımdır değilmi, yoksa Hz Hasan ve Hz Hüseyinden devam ede gelen zürriyetiin yanında olmazdık Allah bizleri onların kapısına bağlamazdı, her ne kadar ehli beyti inkar eden yezitler olsada ....vesselam veddua
Alt 28 Kasım 2012, 11:06   Mesaj No:30
Medineweb Sadık Üyesi
Ene Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Ene Garip isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20682
Üyelik T.: 07 Ekim 2012
Arkadaşları:7
Konular: 26
Beğenildi:8
Takdir Et:

Alıntı:
Esadullah Üyemizden Alıntı Mesajı göster

Yoksa kimsenin haddine değil Peygamberleri ve Ehlibeyti alay edercesine yada kutlarcasına ele almak ve anmak, Aslolan bu yaşanılmışlardan ders çıkarmak değilmi ? Sonuçta yaşanılanlar ibret içindir, ders çıkarmak lazımdır değilmi, yoksa Hz Hasan ve Hz Hüseyinden devam ede gelen zürriyetiin yanında olmazdık Allah bizleri onların kapısına bağlamazdı, her ne kadar ehli beyti inkar eden yezitler olsada ....vesselam veddua

Kalbi kırık olanın kalbine Allah dokunur...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: