Medineweb Forum/Huzur Adresi

Medineweb Forum/Huzur Adresi (https://www.forum.medineweb.net/)
-   Soru Cevap Arşivi (https://www.forum.medineweb.net/650-soru-cevap-arsivi)
-   -   Eski imam nikahlı eşim benden boşandı şimdi tekrar evlenmek istiyoruz nasıl olacak (https://www.forum.medineweb.net/soru-cevap-arsivi/26217-eski-imam-nikahli-esim-benden-bosandi-simdi-tekrar-evlenmek-istiyoruz-nasil-olacak.html)

EVLENDİM 19Haziran 2013 11:12

Eski imam nikahlı eşim benden boşandı şimdi tekrar evlenmek istiyoruz nasıl olacak

NİŞANLIM İLE ARAMDA İMAM NİKAHI VARDI..ANCAK HİÇBİR CİNSEL YAKINLIK OLMADI.
BAZI AİLE ARASINDAKİ ANLAŞMAZLIKLARDAN DOLAYI NİŞAN BOZULDU..
VE NİŞANLIM BENİ DİNİ NİKAHTAN BOŞADI.
YALNIZ BİR MÜDDET SONRA BİZ NİŞANLIMLA TEKRAR BARIŞTIK ANCAK İMAM NİKAHI GERİ YAPILMIYOR DIYORLAR..
BU NE KADAR DOĞRU BİLGİSİ OLAN LÜTFEN PAYLAŞSIN.. :((ltfn52

bilinmez 19Haziran 2013 11:21

Cevap: Eski imam nikahlı eşim benden boşandı şimdi tekrar evlenmek istiyoruz nasıl ol

Alıntı:

EVLENDİM Üyemizden Alıntı (Mesaj 294674)
NİŞANLIM İLE ARAMDA İMAM NİKAHI VARDI..ANCAK HİÇBİR CİNSEL YAKINLIK OLMADI.
BAZI AİLE ARASINDAKİ ANLAŞMAZLIKLARDAN DOLAYI NİŞAN BOZULDU..
VE NİŞANLIM BENİ DİNİ NİKAHTAN BOŞADI.
YALNIZ BİR MÜDDET SONRA BİZ NİŞANLIMLA TEKRAR BARIŞTIK ANCAK İMAM NİKAHI GERİ YAPILMIYOR DIYORLAR..
BU NE KADAR DOĞRU BİLGİSİ OLAN LÜTFEN PAYLAŞSIN.. :((ltfn52

Size söylenilenlerin hiç bir doğru tarafı yok..

normalde nikah akdinizde,yani ilk yaptırdığınız nikahta havada kalan bi nikah akdidir,islamdaki nikah akdinin bir boytuda BİRLEŞMEKTİR,

Ayrıca islam nikahının düşmesi,yani boşama[talak] 3 tür ve bu 3 aşama toplamda 12 aya tekabül eder,bu zaman zarfında eşler,birbirlerinden uzakta olsalar,12 ay tamamlanmadan halen TALAK[BOŞAMA],gerçekleşmemiş olur,ve zaman içinde tekrar EVLİLİKLERİNE BİLE DEVAM EDMELRİNDE Bİ SAKINCA YOKTUR...

TALAK SÜRESİNDE BU DURUM BELİRTİLMİŞ AYRICA BAŞKA AYETLERDEDE VR BU DURUM...Bİ RAZDAN İNŞAALLAH BURADA PAYLAŞACAM,halkın kulaktan dolma laflarını boş verin,sorunlarınızı halletmişseniz Allah yardım etsin ,yolunuzda size..

EVLENDİM 19Haziran 2013 11:26

Cevap: Eski imam nikahlı eşim benden boşandı şimdi tekrar evlenmek istiyoruz nasıl ol

çok teşekkür ederim..zaten nikah kıyılır iken ben ordaydım.yalnız beni boşar iken hoca ve odada iki şahit varmış yani yüzümede söylemedi bunu..boşadıktan sadece 1 hafta sonra tekrar anlastık zaten..ve bir rivayete görede kadın hasta (adet) ise erkek onu boşayamazmış o dönem bitene kadar..yani şimdi nişanlımla benım boşanmam kabul sayılmıyormu...yada geri nikah yapılabılırmı.

bilinmez 19Haziran 2013 11:45

Alıntı:

EVLENDİM Üyemizden Alıntı (Mesaj 294677)
çok teşekkür ederim..zaten nikah kıyılır iken ben ordaydım.yalnız beni boşar iken hoca ve odada iki şahit varmış yani yüzümede söylemedi bunu..boşadıktan sadece 1 hafta sonra tekrar anlastık zaten..ve bir rivayete görede kadın hasta (adet) ise erkek onu boşayamazmış o dönem bitene kadar..yani şimdi nişanlımla benım boşanmam kabul sayılmıyormu...yada geri nikah yapılabılırmı.

normalde evlenmiş olsaydınız bile 1 haftalık sürede 3 talak gerçekleşmez,bu 3talağın her birinin zamanı yani,

1.talak ,3 ay

2talak,3ay,

3talak,3ay ve busüreye ilaveten 3 ay sonra boşama gerçekleşir,ve bu üçer aylık zamanlarda EŞLERİN BİRBİRLERİY GÖRÜŞMESİ BİLE HELALDİR,BUNLARI VERECEM ŞİMDİ,

HA BİDE SİZİN EVLİLİĞİNZ GERÇEKLEŞMEDİĞİ İÇİN BOŞAMANIZDA GERÇEKLEŞMEZ,İNSAN BAŞTA EVLENİR DAHA SONRA BOŞANMA OLUR,EVLENMENİN VE BOŞANMANIN GERÇEKLEŞMESİ İÇİNDE CİNSİ BİRLİKTELİK [NİKAH BUDUR] ZATEN VE OLMASI LAZIM,YANİ NİŞAANLIYKEN YAPILAN NİKAH OLAYI YOK HÜKMÜNDEDİR,BUNU YAPNLAR ,yani nişanlıyken yapılan nikahın ki nikah değildir,çocuklar görüşünce MEŞRU Bİ GÖRÜŞME OLSUN amçlıdır,buda NİKAH KISMI YANLIŞ Bİ UYGULAMADIR.

Yani sizin durumunuz,evlenmenizde hiçbir sakınca yok...

bilinmez 19Haziran 2013 11:52

nişnlılıkta yapıln dini nikah yok hükmündedir zaten,böyle bi uyglama Rasulullahın hayatındada ashabdada yok zaten,bunu yaptıranların amacı çocukların görüşmelerini güya helalleştirmektir,buda yanlış bi uygulamadır ve bu durumda NİŞANLILAR RAHAT DAVARANABİLİYORLAR,bazen aksi durumlarda olay çok daha zararlı sonuçlara yol açıyor..

nişanlılık süresi çok az olması lazım ,ayrıca bu süre içerisinde NİŞANLILLAR YANYANA GELMEMELERİ,ELELE DOLAŞMAMALARI LAZIM,konuşmaları gözetim altında olması lazım,örneğin TEK BAŞINA KAPALI Bİ ODADA KONUŞMAK CAİZ DEĞİLDİR..Kapı açık ve evin içinde başkalarıda olması lazım,dışarda umuma açık yerlerde oda baba ve annelerinden izinli,bi üçüncü kişiyle,yada evin bahçesinde gözetimde olmaları lazım,ayrıca telefon konuşmalarıda uzamaması ve bu konuşmalarda meşru olmalıdır...

alya dua 19Haziran 2013 12:00

bilinmez nasıl yani nişanlılıkta yapılan dini nikah yok hükmündedir?nasıl yani?

EVLENDİM 19Haziran 2013 12:02

çok teşekkür ederim..allah razı olsun.

klm 19Haziran 2013 12:10

Sevgili Peygamberimiz A.S., bilmedikleri şeyler hakkında fetva verenler için, Sizin fetva vermeye en çok cesaret gösterininiz, ateşe atılmaya en cüretli olanınızdır.buyurmuşlardır. Fetva veren kimse bir nevi Allah adına konuşuyor demektir. Sorumluluğu gerçekten çok büyüktür. Cenab-ı Hakk'ın huzurunda ağır bir hesabı söz konusu olabilir.

Evlendim kardeşim ,bu kadar ciddi meseleyi forum sitesinden değil...Güvendiğiniz,ilmi olan bir alimden hocadan sorunuz Allah aşkına..Doğru cevabı almamanız halınde zine etme ihtimaliniz var..Ne olur biraz feraset Ya!!!!

klm 19Haziran 2013 12:12

Nişanlılıkta yapılan nikah geçerli değil demek yanlış bir cümle..

klm 19Haziran 2013 12:14

Alıntı:

alya dua Üyemizden Alıntı (Mesaj 294682)
bilinmez nasıl yani nişanlılıkta yapılan dini nikah yok hükmündedir?nasıl yani?

Doğru değil kardeşim ,Sen ilahiyat öğrencisisin .fıkıhta güncel meselelr babında bile bu konuları işledik.hatırlasana.Niye geçerli olmasın....doğru değil sakıncaları var tamam.ama geçerli değil demek...Allah muhafaza bu ne cüret!!!!!!!!!

bilinmez 19Haziran 2013 12:15

bakara süresi meali..225. Allah sizi kasıtsız yeminlerinizden sorumlu tutmaz. Lâkin kasıtlı yaptığınız yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutar. Allah gafûrdur, halîmdir.

226. Kadınlarına yaklaşmamaya yemin edenler dört ay beklerler. Eğer (bu müddet içinde) kadınlarına DÖNERLERSE, şüphesiz Allah çokça bağışlayan ve esirgeyendir.

227. Eğer (müddeti içinde dönmeyip kadınlarını) boşamaya karar verirlerse (ayrılırlar). Biliniz ki, Allah işitir ve bilir.

228. Boşanmış kadınlar, kendi başlarına (evlenmeden) ÜÇ AY HALİ[HER BİR TALAK İÇİN BUDA 3 AY YAPAR] (hayız veya temizlik müddeti) beklerler. Eğer onlar Allah'a ve ahiret gününe gerçekten inanmışlarsa, rahimlerinde Allah'ın yarattığını gizlemeleri kendilerine helâl olmaz. Eğer kocalar barışmak isterlerse, bu durumda boşadıkları kadınları geri almaya daha fazla hak sahibidirler. Erkeklerin kadınlar üzerindeki hakları gibi, kadınların da erkekler üzerinde belli hakları vardır. Ancak erkekler, kadınlara göre bir derece üstünlüğe sahiptirler. Allah azîzdir, hakîmdir.
.
229. BOŞAMA İKİ DEFADIR. Bundan sonrası[YANİ 3 TALAK] ya iyilikle tutmak ya da güzellikle salıvermektir. Kadınlara verdiklerinizden (boşanma esnasında) bir şey almanız size helâl olmaz. Ancak erkek ve kadın Allah'ın sınırlarında kalıp evlilik haklarını tam tatbik edememekten korkarlarsa bu durum müstesna. (Ey müminler!) Siz de karı ile kocanın, Allah'ın sınırlarını, hakkıyla muhafaza etmelerinden kuşkuya düşerseniz, kadının (erkeğe) fidye vermesinde her iki taraf için de sakınca yoktur. Bu söylenenler Allah'ın koyduğu sınırlardır. Sakın onları aşmayın. Kim Allah'ın sınırlarını aşarsa işte onlar zalimlerdir.

230. Eğer erkek kadını (üçüncü defa) boşarsa, ondan sonra kadın bir başka erkekle evlenmedikçe onu alması kendisine helâl olmaz. Eğer bu kişi de onu boşarsa, (her iki taraf da) Allah'ın sınırlarını muhafaza edeceklerine inandıkları takdirde, yeniden evlenmelerinde beis yoktur. Bunlar Allah'ın sınırlarıdır. Allah bunları bilmek, öğrenmek isteyenler için açıklar.

231. Kadınları boşadığınız ve onlar da bekleme müddetlerini bitirdikleri vakit ya onları iyilikle tutun yahut iyilikle bırakın. Fakat haksızlık ederek ve zarar vermek için onları nikâh altında tutmayın. Kim bunu yaparsa muhakkak kendine kötülük etmiş olur. Allah'ın âyetlerini eğlenceye almayın. Allah'ın sizin üzerinizdeki nimetini, (size verdiği hidayeti), size öğüt vermek üzere indirdiği Kitab'ı ve hikmeti hatırlayın. Allah'tan korkun. Bilesiniz ki Allah, her şeyi bilir.

232. Kadınları boşadığınız ve onlar da BEKELEM MÜDDETLERİ BİTİRDİKLERİ VAKİT, aralarında iyilikle anlaştıkları takdirde, onların (eski) kocalarıyla evlenmelerine engel olmayın. İşte bununla içinizden Allah'a ve ahiret gününe inanan kimselere öğüt verilmektedir. Bu öğüdü tutmanız kendiniz için en iyisi ve en temizidir. Allah bilir, siz bilmezsiniz.

TALAK...et-TALÂK

"Talâk", boşama anlamına gelir. Sûre boşama konusunu ihtiva ettiği için bu ismi almıştır; Medine'de inmiştir. 12 (oniki) âyettir.

Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla.

1. Ey Peygamber! Kadınları boşayacağınızda, onları iddetlerini gözeterek boşayın ve iddeti de sayın. Rabbiniz Allah'tan korkun. Apaçık bir hayasızlık yapmaları hali bir yana, onları evlerinden çıkarmayın, kendileri de çıkmasınlar. Bunlar Allah'ın sınırlarıdır. Kim Allah'ın sınırlarını aşarsa, şüphesiz kendine zulmetmiş olur. Bilemezsin, olur ki Allah, bundan sonra bir durum ortaya çıkarıverir.

2. İddet müddetlerini doldurduklarında onları ya meşru ölçüler içerisinde (nikâhınız altında) tutun veya onlardan meşru ölçülere göre ayrılın. İçinizden adalet sahibi iki kişiyi de şahit tutun. Şahitliği Allah için yapın. İşte bu, Allah'a ve ahiret gününe inananlara verilen öğüttür. Kim Allah'tan korkarsa, Allah ona bir çıkış yolu ihsan eder.

3. Ve ona beklemediği yerden rızık verir. Kim Allah'a güvenirse O, ona yeter. Şüphesiz Allah, emrini yerine getirendir. Allah her şey için bir ölçü koymuştur.

4. Kadınlarınız içinden âdetten kesilmiş olanlarla, âdet görmeyenler hususunda tereddüt ederseniz, onların bekleme süresi üç aydır. Gebe olanların bekleme süresi ise, yüklerini bırakmaları (doğum yapmaları)dır. Kim Allah'tan korkarsa, Allah ona işinde bir kolaylık verir.

5. İşte bu, Allah'ın size indirdiği buyruğudur. Kim Allah'tan korkarsa Allah onun kötülüklerini örter ve onun mükâfatını arttırır.

6. Onları gücünüz ölçüsünde oturduğunuz yerin bir bölümünde oturtun, onları sıkıştırıp (gitmelerini sağlamak için) kendilerine zarar vermeye kalkışmayın. Eğer hâmile iseler, doğum yapıncaya kadar nafakalarını verin. Sizin için çocuğu emzirirlerse onlara ücretlerini verin, aranızda uygun bir şekilde anlaşın. Eğer anlaşamazsanız çocuğu, başka bir kadın emzirecektir.

bilinmez 19Haziran 2013 12:22

Alıntı:

klm Üyemizden Alıntı (Mesaj 294689)
Nişanlılıkta yapılan nikah geçerli değil demek yanlış bir cümle..

DELİL SAYIN KLM ,DELİL...

Ben neden yanlış olduğunu yukarda verdim,yıllarca haramı meşrulaştırıp,nişanlılık zamanında HADDİ AŞTIRTIP,GÜYA NİKAH KIYDIRTTIKLARINI ZAN EDİP,PARKTA KIRDA,CAFEDE EVİN İÇİNDE SARMAŞ DOLAŞ OLMAYA SEBEB OLMADILAR MI,HALENDE BU DURUM BÖYLE OLDUĞU İÇİN DEVAM EDMİYORMU,Böyle bi uygulamaya rasulullahtan ve ashabdab bi tane CANLI ÖRNEK VARMI...ALLAHTAN HAKKIYLA KORKACAK VE ALLAH ADONA YALAN YANLIŞ KONUŞMAKTAN EN ÇOK KORKAN BİRİSİ BENKEN,siz insanları DİNLERİNİ,ONLRI YILLARCA KANDIRANLAR NASIL HAVALE EDERSİNİZ...

Bu 3 defa boş ol demekle NİKAH BOZULUR OYUNUYLA,AĞALARIN,ŞEYHLERİN MİLLETİN NAMUSUYLA GURURUYLA OYNADIKLARI yetmiyor şimdide,güya FETVA VERMEK FALAN FİSTAN,gibi manevralar yapmak yanlış gidişattır..

soruyu soran kişi zaten SİZİN YÖNLENDİRDİĞİNİZ HOCA DENİLENLERİN VE HALKIN YANLIŞLARINDAN DOLAYI ARAYIŞTA....

EVLENDİM 19Haziran 2013 12:24

Arkadaşlar şimdi benim ne yapmam lazım.. :((
nişanlımla aramda imam nikahı vardı ancak hiçbir (cinsel) olay gerçekleşmedi..
Nikah kıyılır ıken ben ordaydım 2 şahit ile birlikte..nikah bozulurken yıne 2 şahıt varmıs odada ama ben orda yoktum ve kımseye vekaletde vermedım... Her neyse bundan sonra bacımdır felan dıyerek boşamışlar..
şimdi biz nişanlımla barıstık ancak ailesi engel koyuyor imam nikahı kıyılmaz bir daha diye kavuşmamıza engel olmak istiyorlar..benim şimdi ne yapmam lazım..bize nikah tekrar olurmu :(((

EVLENDİM 19Haziran 2013 12:29

Eğer erkek kadını (üçüncü defa) boşarsa, ondan sonra kadın bir başka erkekle evlenmedikçe onu alması kendisine helâl olmaz. Eğer bu kişi de onu boşarsa, (her iki taraf da) Allah'ın sınırlarını muhafaza edeceklerine inandıkları takdirde, yeniden evlenmelerinde beis yoktur. Bunlar Allah'ın sınırlarıdır. Allah bunları bilmek, öğrenmek isteyenler için açıklar.

DEDİĞİNİZ BU MADDE.. YANI ÜÇKEZ BOŞOL YADA BOŞADIM SENI GIBI CUMLELERİMİ KAST EDIYORSUNUZ..YOKSA 3 KEZ BOŞAYIP TEKRAR ALMAKTANMI ?
GERÇEKTEN DEDİĞİNİZ GİBİ HERKES BİRŞEYLER SÖYLUYOR DÜŞÜNSENİZE BANA BAŞKASIYLA İMAM NİKAHI KIYILIR VE İLİŞKİYE GİRERSENİZ O ADAM SENİ BOŞAR VE ESKİ EŞİN ÖYLE GERİ ALIR SENI BİLE DİYORLAR :((

FECR 19Haziran 2013 12:30

Ebu Hüreyre’den (r.a.) ivayete göre, şöyle demiştir: Resûlullah (s.a.) şöyle buyurmuştur:
“Üç şey vardır ki, ciddisi de ciddi, şakası da ciddidir. Nikah, talak, ve ric`at”
(Ebu Davud, Talak, 9; İbn Mâce, Talak, 13)

Nişanlılık döneminde yapılan nikah geçersizdir demek, nikahın fıkhını bilmemek demektir. Ayrıca birleşme olmadan nikah olmaz demek da yanlıştır. Nikah yapıldıktan sonra birleşme olmadan talak gerçekleşirse bu durumun ayrı bir fıkhı vardır, birleşme olduktan sonra yapılan talakın ayrı bir hükmü vardır ki bunlar tek tek ve ayrıntısına kadar Kur'an'da anlatılıyor zaten.
Nişanlılık zamanında nikah yapmanın uygun olmadığını söylemek farklıdır, nikah geçersizdir demek farklıdır.
Yukarıda sorulan soruya gelince;
İki kişi arasında nikah yapılmış ama birleşme olmamış. Daha sonra talak gerçekleşmiş. Bu Kur'ana göre 1 talaktır. Daha sonra iki kişi yeniden anlaşmışlar ve yeniden nikahlanmaya karar vermişlerdir. Bunun için yeniden nikah kıymaları gerekir. Bu evlilikleri 2.nikah sayesinde olur.

EVLENDİM 19Haziran 2013 12:32

Teşekkür ederim...

bilinmez 19Haziran 2013 12:36

Alıntı:

FECR Üyemizden Alıntı (Mesaj 294696)
Ebu Hüreyre’den (r.a.) ivayete göre, şöyle demiştir: Resûlullah (s.a.) şöyle buyurmuştur:
“Üç şey vardır ki, ciddisi de ciddi, şakası da ciddidir. Nikah, talak, ve ric`at”
(Ebu Davud, Talak, 9; İbn Mâce, Talak, 13)

Nişanlılık döneminde yapılan nikah geçersizdir demek, nikahın fıkhını bilmemek demektir. Ayrıca birleşme olmadan nikah olmaz demek da yanlıştır. Nikah yapıldıktan sonra birleşme olmadan talak gerçekleşirse bu durumun ayrı bir fıkhı vardır, birleşme olduktan sonra yapılan talakın ayrı bir hükmü vardır ki bunlar tek tek ve ayrıntısına kadar Kur'an'da anlatılıyor zaten.
Nişanlılık zamanında nikah yapmanın uygun olmadığını söylemek farklıdır, nikah geçersizdir demek farklıdır.
Yukarıda sorulan soruya gelince;
İki kişi arasında nikah yapılmış ama birleşme olmamış. Daha sonra talak gerçekleşmiş. Bu Kur'ana göre 1 talaktır. Daha sonra iki kişi yeniden anlaşmışlar ve yeniden nikahlanmaya karar vermişlerdir. Bunun için yeniden nikah kıymaları gerekir. Bu evlilikleri 2.nikah sayesinde olur.

FECR ABİ,halk bu gün nişanlılıkta yaptığı nikahı,daha kolay hareket etmek için yapıyor ve sonuçlarıda çok ağır oluyor,sınırlar aşılıyor ,yani insanların amacı başka,bunların bu yaptıkları bizzat nikah değil YAPTIKLARI İŞLERDEN DOLAYI YASAK HÜKMÜNEDE GİRER,NE NİKAHI ABİ,bari sen yapma,yukarda neden bu nişanlılık nikahın olmadığının sebeblerinide yazdım...

bilinmez 19Haziran 2013 12:38

neyse sonuçta,EVLENEBİLİRLER,GERİSİNİDE KABUL EDEN EDER,ETMEYENDE EDMEZ...

FECR 19Haziran 2013 12:44

Peygamberimiz diyor ki , nikahı şakası da ciddidir. Sen diyorsun ki nikah sayılmaz diyorsun:)
Biraz nikah ile ilgili fıkhı okusan iyi olur. Toplumda nişanlık zamanında ortaya çıkan bazı olumsuz durumlardan dolayı sen nikah gibi müesseseyi yok saymaya çalışıyorsun.
En uygun olanı nikahın düğün sırasında ya da 3-5 gün önceden yapılmasıdır. Nişanlılık zamanında yapılan nikahın bazı sakıncalar doğuracağı ya da doğurduğu da bir realitedir. Ama nişanlılık zamanında eğer nikah yapılmış ise artık kız ve erkek arasında evlilik hukuku gündemdedir. Kadın kocasına, koca da kadına karşı sorumludur artık. İkisi birbirlerine karşı emanetttir.

bilinmez 19Haziran 2013 12:47

Alıntı:

EVLENDİM Üyemizden Alıntı (Mesaj 294695)
Eğer erkek kadını (üçüncü defa) boşarsa, ondan sonra kadın bir başka erkekle evlenmedikçe onu alması kendisine helâl olmaz. Eğer bu kişi de onu boşarsa, (her iki taraf da) Allah'ın sınırlarını muhafaza edeceklerine inandıkları takdirde, yeniden evlenmelerinde beis yoktur. Bunlar Allah'ın sınırlarıdır. Allah bunları bilmek, öğrenmek isteyenler için açıklar.

DEDİĞİNİZ BU MADDE.. YANI ÜÇKEZ BOŞOL YADA BOŞADIM SENI GIBI CUMLELERİMİ KAST EDIYORSUNUZ..YOKSA 3 KEZ BOŞAYIP TEKRAR ALMAKTANMI ?
GERÇEKTEN DEDİĞİNİZ GİBİ HERKES BİRŞEYLER SÖYLUYOR DÜŞÜNSENİZE BANA BAŞKASIYLA İMAM NİKAHI KIYILIR VE İLİŞKİYE GİRERSENİZ O ADAM SENİ BOŞAR VE ESKİ EŞİN ÖYLE GERİ ALIR SENI BİLE DİYORLAR :((

ABLA BU OLAYIN OLMASI İÇİN,EŞİNİZ LE BOŞAMANIZ Kİ EVLİLİĞİNİZ OLMAMIŞ ZATEN,yani evli olsaydınız EŞİNİZ SİZDEN BOŞANMAK İSTESEYDİ,bu boşanmanın her TALAĞI,3 AYDAN 9 yapar daha sonra bi üç ay daha beklenir bu aşamada EŞLER BİRBİRLERİYLE DEVAM DERSELER DEVAM EDERLER,yoksa halkın üçdefa BOŞ OL DEYİNCE boşama olur DEYİŞİ Bİ CAHİLLİK OYUNUDUR...Yukardaki ayetlerde bile bu durumdan bahseder...heleki sizin durumunuzda HİÇ BİR SAKINCA YOK ZATEN...10 YILDA GEÇSEYDİ YİNE EVLENE BİLİRDİNİZ...

bilinmez 19Haziran 2013 12:51

Alıntı:

FECR Üyemizden Alıntı (Mesaj 294701)
Peygamberimiz diyor ki , nikahı şakası da ciddidir. Sen diyorsun ki nikah sayılmaz diyorsun:)
Biraz nikah ile ilgili fıkhı okusan iyi olur. Toplumda nişanlık zamanında ortaya çıkan bazı olumsuz durumlardan dolayı sen nikah gibi müesseseyi yok saymaya çalışıyorsun.
En uygun olanı nikahın düğün sırasında ya da 3-5 gün önceden yapılmasıdır. Nişanlılık zamanında yapılan nikahın bazı sakıncalar doğuracağı ya da doğurduğu da bir realitedir. Ama nişanlılık zamanında eğer nikah yapılmış ise artık kız ve erkek arasında evlilik hukuku gündemdedir. Kadın kocasına, koca da kadına karşı sorumludur artık. İkisi birbirlerine karşı emanetttir.

ABİ BİRAZ KURCALARSAK,İSLAMDA NİŞANLILIK SÜRESİ BİLE ÇOK AMA ÇOK AZDIR,süre ne kadar uzarsa çarşı o kadar karışıyor:),gerçi bizim bahsettiğimiz islami bi topluma ve islami topluma gidişata doğru seyirdirde,

toplumun cahiliyesi AYYUKA ÇIKMIŞ,afedersiniz soytarılığın adı bile İSLAMA HİZMET OLMUŞ,Vallah Allah müslümanları bu aramızdaki beyinsizler yüzünden helak etmesin,,,

FECR 19Haziran 2013 12:53

Alıntı:

bilinmez Üyemizden Alıntı (Mesaj 294702)
ABLA BU OLAYIN OLMASI İÇİN,EŞİNİZ LE BOŞAMANIZ Kİ EVLİLİĞİNİZ OLMAMIŞ ZATEN,yani evli olsaydınız EŞİNİZ SİZDEN BOŞANMAK İSTESEYDİ,bu boşanmanın her TALAĞI,3 AYDAN 9 yapar daha sonra bi üç ay daha beklenir bu aşamada EŞLER BİRBİRLERİYLE DEVAM DERSELER DEVAM EDERLER,yoksa halkın üçdefa BOŞ OL DEYİNCE boşama olur DEYİŞİ Bİ CAHİLLİK OYUNUDUR...Yukardaki ayetlerde bile bu durumdan bahseder...heleki sizin durumunuzda HİÇ BİR SAKINCA YOK ZATEN...10 YILDA GEÇSEYDİ YİNE EVLENE BİLİRDİNİZ...

Yahu bilinmez nereden çıkarıyorsun, evlilik ve boşanmanın olmadığını?
3 ay bekleme suresinin beklenmesi birleşme olduğunda olur, burada nikah olmuş ama birleşme olmadan talak gerçekleşmiştir.Bunlar önce evlenip sonra ayrılmışlardır. Şimdi tekrar evlenmek istiyorlar. Bunun için de yeniden nikah yapıp evlenmelerinde sakınca yoktur.

klm 19Haziran 2013 12:57

nişanlılıkta nikah yapmak çok sakıncalıdır bu doğru...Çok yanlış ............ama geçersizdir demek başka..

Ona bakarsanız anne baba rızası olmadan kaçarak evlenmekte bir çok sıkıntıları berberinde getiriyor ama

evlilikleri geçerli mi değil mi????

bilinmez 19Haziran 2013 13:26

Alıntı:

FECR Üyemizden Alıntı (Mesaj 294704)
Yahu bilinmez nereden çıkarıyorsun, evlilik ve boşanmanın olmadığını?
3 ay bekleme suresinin beklenmesi birleşme olduğunda olur, burada nikah olmuş ama birleşme olmadan talak gerçekleşmiştir.Bunlar önce evlenip sonra ayrılmışlardır. Şimdi tekrar evlenmek istiyorlar. Bunun için de yeniden nikah yapıp evlenmelerinde sakınca yoktur.

abi yeniden evlenmelerine sakınca yok orda hemfikiriz,

o zaman zaten İDDET BEKLEMEDE YOK,

O zaman abi bunların boşamasıda tıpkı,birleşme olanların ki gibi 3 talakla yani 9 ay ve devamında 3 daha geçseydi bunlar ancak FARKLI Bİ HÜKÜMLE EVLENEBİLİRLERDİ DEĞİLMİ,

Yoksa ne kadar zaman geçsede geçsin TEKRAR EVLENEBİLİRLERMİYDİ,sorusu çıkar,buna yanıtınız ne:)

bilinmez 19Haziran 2013 13:34

Alıntı:

klm Üyemizden Alıntı (Mesaj 294705)
nişanlılıkta nikah yapmak çok sakıncalıdır bu doğru...Çok yanlış ............ama geçersizdir demek başka..

Ona bakarsanız anne baba rızası olmadan kaçarak evlenmekte bir çok sıkıntıları berberinde getiriyor ama

evlilikleri geçerli mi değil mi????

GEÇERLİDİR,zaten evlilikteki şart 3 tür,mehir,şahid ve kabul...

alya dua 19Haziran 2013 13:44

Alıntı:

klm Üyemizden Alıntı (Mesaj 294690)
Doğru değil kardeşim ,Sen ilahiyat öğrencisisin .fıkıhta güncel meselelr babında bile bu konuları işledik.hatırlasana.Niye geçerli olmasın....doğru değil sakıncaları var tamam.ama geçerli değil demek...Allah muhafaza bu ne cüret!!!!!!!!!

ben d ez<aten bunu soruyorum ki arkadaşa..benim cümlem değil bu şaşırdım ve arkadaşa sordum

FECR 19Haziran 2013 14:15

Alıntı:

bilinmez Üyemizden Alıntı (Mesaj 294710)
abi yeniden evlenmelerine sakınca yok orda hemfikiriz,

o zaman zaten İDDET BEKLEMEDE YOK,

O zaman abi bunların boşamasıda tıpkı,birleşme olanların ki gibi 3 talakla yani 9 ay ve devamında 3 daha geçseydi bunlar ancak FARKLI Bİ HÜKÜMLE EVLENEBİLİRLERDİ DEĞİLMİ,

Yoksa ne kadar zaman geçsede geçsin TEKRAR EVLENEBİLİRLERMİYDİ,sorusu çıkar,buna yanıtınız ne:)

Üç talakı senin anlayacağın şekilde anlatıyım:

İki kişi nikah varid oldu. Bu iki kişi 2 yıl evli kaldılar. 1 çocukları oldu. Daha sonra şiddetli geçimsizlik yüzünden boşanmaya karar verdiler. Bu 1. boşanmadır.Şimdi kadın da ayrı yaşıyor , erkek de ayrı yaşıyorlar. Çocuk da ya birisinin yanında ya da bazen ananın yanında bazen de babanın yanında kalıyor.
Aradan 1 yıl geçti diyelim. İki taraftan ara bulucular gelip ikisini birleştirmeye karar verdiler. Kadın ve erkek de razı oldular. Yeniden nikah kıyıp evliliklerine devam ederler.
Hasbel kader 1 yıl kadar beraber oldular. Daha sonra yine anlaşmazlıkları çıktı. Tekrar boşandılar. Bu 2.talak olur.

6 ya da 1 sene daha geçti diyelim. Tekrar arabulucular devreye girdiler, onların birleşmelerine vesile oldular. Yeniden nikah kıydılar. Bu nikahtan sonra eğer tekrar anlaşamayıp 3.talakı yaparlarsa o zaman kadın başka birisi ile evlenip boşanmadan tekrar birleşmeleri mümkün değildir.
Allah evlilik müessesesini koruyama yönelik tedbirler alıyor. En hoşa gitmeyen helalın talak olduğu bildiriliyor hadiste. Bu yüzden talakın şartlarını ortaya koyuyor.Talakı oyuncak haline getirilmesinin önüne engeller konuyor ve 2 talaktan sonra 3.talakı da yaparsanız tekrar aynı kadınla evlenemezsiniz kuralını koyuyor. Bu kuralı niçin koyuyor acaba?
Cahiliyye zamanında kadını paçavra gibi kullanma , ona haklarına vermeme gibi durumları vardı. Adam hanımına kızıyor , boş ol , git ananın evine diye boşuyordu. Sonra siniri geçince tekrar evine getiriyordu. Belki 15-20 sefer boşuyor ,tekrar alıyordu. Bu durum halk nezdinde kadının konumunu da düşürüyordu. İslam kadının onurunu korumak için talaka şartlar getiriyor ve ikiye kadar müsaade ediyor, ama üçüncüde de boşarsa "artık yeter boşadığın, bu evlilik oyuncak, yap poz değildir, bir daha aynı kadınla evlenemezsin" diyor. Mesele bundan ibarettir.

bilinmez 19Haziran 2013 14:19

abi her talak 1 yıldırı neye göre söylüyorsunuz,her talak 3 ay değilmidir..

FECR 19Haziran 2013 14:42

1 yılı faraza söyledim.1 da olabilir ,5 ay da olabilir, 3 yılda olabilir. Senin 3 ay dediğin şey 3 iddet müddetidir.

Medine-web 19Haziran 2013 15:04

kurana göre fıkıh çoğu kez muğlak ve çözümsüz kalmaktadır.bunun açılımı sahih sünnet ve daha sonraları geliştirilmiş kurumsallaştırılmış fıkıh usulu ile mümkündür.ibadetlerin,muamelatların ekserisi fıkıh usulu (islam hukuku)olmadan çözülmesi imkansızdır.bu durumlarda,sünnet,kıyas,istihsan vs devreye girmek zorundadır.herşey kuran le çözüm mümkün olsaydı,sünnetede kıyasada istihsana da gerek kalmazdı.lütfen insanları yanıltmak,emin olmadığımız konularda fetva vermek sorumluluğuna dikkat edelim.
sorunun cevabına gelince,FECR hocamız gereken doğru açıklamayı yapmıştır.islam hukukundaki cevap da budur.

1-islamda nişan dönemi nikah,düğün sonrası nikah diye bir konu yoktur.nikah nikahtır.iki şahit huzurunda kıyılan ve ilan edilen her nikah nikahtır.geçicisi,kalıcısı,idare etsincisi,görüşelim helal olsuncusu yoktur.nikah kıyıldığında eşler birbiri ile islam hukukunda (eş zevc karı koca) mahremdirler.düğün olmasada olur gerdek olmasada olur.nikahta konu gerdek değil gerdeğın kapısını açmak helal kılmaktır.

2-talakların sayısı 3 tür.ve bu 3 talak arasındaki aralıklı hayız müdetlerinde gerçekleşmesi,ve bu cinsel anlamda gerçekleşmiş evli yuvalı hatta çocuklu çiftlere uyarlanır.ve bu kadını koruma altına alınması amaçlıdır.çiftlere düşünme ve son kararlarını vermek için zaman verme fırsatıdır.sizin boşanıp bi hafta sonra barışmanız gibi.genel kabule göre ve kuranın ana mesajına göre pişman olma olasılığı eşine geri dönme ihtimalı çok yüksektir.bu müddet bunun içindir.yoksa adam eşini kalıcı bi şekilde hemen boşasa ve bağını koparsa ne yapılabilir ki.ama talaklar harcandığında geri dönme şansı yoktur.

3-ulemanın ekserisinin fetvasına göre eşiniz bir talakını harcamıştır.isterse geri dönme şansınız vardır ve son hakkınızdır.nikah konusunda az ciddiyet lütfen.çıkmaz sokaklara girmemek umuduyla herkes dikkat etmelidir.kadın bozuk para değildir,nikah muessesi hiç değildir.

saygılar...

bilinmez 19Haziran 2013 16:31

Alıntı:

Abdulmelik Üyemizden Alıntı (Mesaj 294733)
kurana göre fıkıh çoğu kez muğlak ve çözümsüz kalmaktadır.bunun açılımı sahih sünnet ve daha sonraları geliştirilmiş kurumsallaştırılmış fıkıh usulu ile mümkündür.ibadetlerin,muamelatların ekserisi fıkıh usulu (islam hukuku)olmadan çözülmesi imkansızdır.bu durumlarda,sünnet,kıyas,istihsan vs devreye girmek zorundadır.herşey kuran le çözüm mümkün olsaydı,sünnetede kıyasada istihsana da gerek kalmazdı.lütfen insanları yanıltmak,emin olmadığımız konularda fetva vermek sorumluluğuna dikkat edelim.
sorunun cevabına gelince,FECR hocamız gereken doğru açıklamayı yapmıştır.islam hukukundaki cevap da budur.

1-islamda nişan dönemi nikah,düğün sonrası nikah diye bir konu yoktur.nikah nikahtır.iki şahit huzurunda kıyılan ve ilan edilen her nikah nikahtır.geçicisi,kalıcısı,idare etsincisi,görüşelim helal olsuncusu yoktur.nikah kıyıldığında eşler birbiri ile islam hukukunda (eş zevc karı koca) mahremdirler.düğün olmasada olur gerdek olmasada olur.nikahta konu gerdek değil gerdeğın kapısını açmak helal kılmaktır.

2-talakların sayısı 3 tür.ve bu 3 talak arasındaki aralıklı hayız müdetlerinde gerçekleşmesi,ve bu cinsel anlamda gerçekleşmiş evli yuvalı hatta çocuklu çiftlere uyarlanır.ve bu kadını koruma altına alınması amaçlıdır.çiftlere düşünme ve son kararlarını vermek için zaman verme fırsatıdır.sizin boşanıp bi hafta sonra barışmanız gibi.genel kabule göre ve kuranın ana mesajına göre pişman olma olasılığı eşine geri dönme ihtimalı çok yüksektir.bu müddet bunun içindir.yoksa adam eşini kalıcı bi şekilde hemen boşasa ve bağını koparsa ne yapılabilir ki.ama talaklar harcandığında geri dönme şansı yoktur.

3-ulemanın ekserisinin fetvasına göre eşiniz bir talakını harcamıştır.isterse geri dönme şansınız vardır ve son hakkınızdır.nikah konusunda az ciddiyet lütfen.çıkmaz sokaklara girmemek umuduyla herkes dikkat etmelidir.kadın bozuk para değildir,nikah muessesi hiç değildir.

saygılar...

benim demek istedğim ve izah ettiğin nişanlılık öncesi nikah yoktur demem islamda böyle bi örnekte yok uygulamada,günümüzde bu durum vuku bulmuş amacıda birleşme dışında,bütünüyle RAHAT HAREKET ETMEK TİR,bununda sakıncaları saymakla bitmez...

onun dışında 3 talakla boşama gerçekleştikten sonra eşelr birbirine dönmelerindeki şartta ağır bi şarttır,bu 3talakta öyle 3 defa boşol denice olacak bi işte değildir..Belirli zaman içinde ABDULMELİK ABİNİNDE DEDİĞİ GİBİ EŞLERİN DÜŞÜNME ZAMANIDIR BİRNEVİ,VE BU ESNADA EŞLER BİRBİRLERİNE HELAL DİRLER VE EVLİLİKLERİ DEVAM ETMEKTEDİR TAKİ 3 TALAK ZAMANI DOLUNCAYA KADAR...

mehmet akif2 19Haziran 2013 20:35

bunun gibi hassas soruları fecr hoca ve abdülmelik hoca gibi kişiler cevap verse soran kişinin de kafası karışmaz

fecr hocam allah razı olsun sizden iyiki bu forumdasınız

Medine-web 19Haziran 2013 22:36

Alıntı:

bilinmez Üyemizden Alıntı (Mesaj 294735)
benim demek istedğim ve izah ettiğin nişanlılık öncesi nikah yoktur demem islamda böyle bi örnekte yok uygulamada,günümüzde bu durum vuku bulmuş amacıda birleşme dışında,bütünüyle RAHAT HAREKET ETMEK TİR,bununda sakıncaları saymakla bitmez...

...

nikah bir yabancı kadını yada erkeği helal edinmektir.dahası islam ve sosyal hukukta aileyı sigortalamaktır.yani nikah kıydığınızda o nikahı ilan etmekle şunu demek istiyorsunuz ; "ey insanlar duyun bilin ki bu eş benim nikahlımdır.namusumdur.eşime dönür olunamaz.eşime bakılamaz.tokalaşılamaz.tenhalarda konuşulamaz,bizim hakkımızda(görüşmemizde,aynı evi paylaşmamızda olabilecek çocuklarımızda) sui zan yapılamaz. her türlü halvetimiz meşrudur vs."

dahası ;

bu hanımı nikahlıyarak tüm sorumluluğunu üstüme almış bulunmaktayım.sosyal,fiziki,ruhi psikolojik maddi ve fıtri tüm ihtiyaçlarını üstlenmiş bulunmaktayım.her türlü ihtiyacını,yemek içmek barınmak,giyim ve dini anlamda tüm sorumluluğu alıyorum.

dahası ;

nikahlı olan erkek yada kadının özel alanına dokunulamaz soruşturulamaz tecessüs yapılamaz.

ve en önemlisi nikahlı kadına yapılan zina zinaların en katmerlisidir cezasıda recm dir.

NİKAHIN ANLAMI BU MESAJDIR.

ve ENNN ÖNEMLİSİ İSLAM NİKAHI KİŞİYE NİYETE TOPLUMA GELENEĞE GÖRENEĞE TOPLUM KABULLERİNE GÖRE DEĞİL ALLAHA GÖREDİR.TOPLUMUN YOZŞLAŞMASINI İSLAMA UYDURMAK LAZIM,İSLAMI TOPLUMUN DEJENERESİNE UYARLAMAK DEĞİL.AYNI ŞEYLERİ SÖYLÜYORUZ ASLINDA.

dosdogru 26 Temmuz 2013 17:34

peki ya şu gibi bir durumda nasıl bir uygulama olur?
benim de başıma gelebilecegi için ilerde önlemini almak için soruyorum ve etrafta çoğu kişiyi bu şekilde gördüğüm için başkaları da bu bilgiden faydalanabilir belki bu vesileyle.

Dini nikah olmadan, nişan-resmi nikah vs. şeylerden önce, sevgililer elele dolaşıyorlar. Hatta daha da yakınlaşıp beraber uyuyanlar ve hatta zina yapanlar dahi olabiliyor. Daha sonra bu kişiler evleniyor, dini nikah yapıyorlar.
Sonradan yapılan bu dini nikah geçerli olur mu? Dini nikah yaptıktan sonra, önceki o işledikleri günahları affolunur mu?

bilinmez 26 Temmuz 2013 18:16

Alıntı:

dosdogru Üyemizden Alıntı (Mesaj 296931)
benim de başıma gelebilecegi için ilerde önlemini almak için soruyorum ve etrafta çoğu kişiyi bu şekilde gördüğüm için başkaları da bu bilgiden faydalanabilir belki bu vesileyle.

Dini nikah olmadan, nişan-resmi nikah vs. şeylerden önce, sevgililer elele dolaşıyorlar. Hatta daha da yakınlaşıp beraber uyuyanlar ve hatta zina yapanlar dahi olabiliyor. Daha sonra bu kişiler evleniyor, dini nikah yapıyorlar.
Sonradan yapılan bu dini nikah geçerli olur mu? Dini nikah yaptıktan sonra, önceki o işledikleri günahları affolunur mu?

İslama göre,nişanlı olmanın sınırları vardır,kişiler nişanlı olsalar ve bu nişanlarını zaten fitne çıkmasındiye duyurmaları lazım ve bu kişiler öyle elele,parklarda bahçelerde,sokak,kafelerde dolaşamazlar,görüşmeleri ancak ya evin içinde odanın kapısı açık ve ev halkından birilerini olmaları ile gerçekleşebilir,yada kendilerinden hariç ,mümeyyiz olmuş birinin daha olmasıyla birlikte bi yerde oturabilirler,haddi aşan konuşmalardan kaçınarak...Ayrıca nişanlılık süresi çok uzamaması lazım....

Meşru olmayan flört denilen iş ise islamın yasak kıldığı bi fitneden başka bir şey değildir,kaldı ki,flört edenlerin çoğunun çoğuda evlenmeye kadarda gidemiyorlar,ve evlenseler bile flört döneminde yaptıkları haramlar,daha sonra helalleşmediği gibi tevbe gerektiren bi durumdur,Allah af eder veya etmez...

dosdogru 26 Temmuz 2013 18:52

O zaman dini nikah kıyılmasına engel olmuyor ancak onceki gunahların affedilip affedilmeyecekleri Allahın bileceği birşey.

Anladım. Teşekkür ederim Allah razı olsun.

Esadullah 26 Temmuz 2013 21:52

Çok üzüldüm gerçekten çok üzüldüm, ilahiyat talebeleri ve değerli hocalarla dolu bir forum bir soruya fıkıhtan birhaber insanların yüzde doksanın Ehli Sünnet itikadı taşıdığı bir ülkede beşinci bir meshep çıkarırcasına saçma sapan sözde fetvalar savurmuş, bunun vebalini düşünmezmi insanlar.

En azından bir sor sen neye iman ediyorsun de ona göre aklın basıyorsa fetvasını ver yoksa sus, yani ya hayır söyle yada SUS SUS SUS , Çok acı bir soru cevap olmuş ....

vesselam

dosdogru 27 Temmuz 2013 09:34

neyde sıkıntı varsa siz dogrusunu yazın hocam. biz de bilgilenelim.
bu şekilde tüm yazılan soru cevapların dogrulugunu tartışır kıldınız.

FECR 27 Temmuz 2013 10:14

Alıntı:

dosdogru Üyemizden Alıntı (Mesaj 296931)

Böyle bir durumda hatalar zinciri var.
1-Nişan-nikah gibi bir durum olmadan bir erkek ile kadının el ele dolaşması zaten İslami bir durum değildir. Müslüman kişiler böyle şeylerden uzak dururlar/durmalıdırlar.
2-İş baştan haramla başlayınca sonraki adımlar da haram ile devam etmiş oluyor. Yani herhangi bir nikah bağı olmayan kadın ve erkeğin beraber uyumaları, yakınlaşmaları, sık sık bir arada bulunup gezip tozmaları , bunun akabinde zinaya düşmeleri kaçınılmazdır.
Allah Teala Kur'an'da şöyle buyuruyor:
Zinaya yaklaşmayın, gerçekten o, çirkin bir hayasızlık' ve kötü bir yoldur(17/İsra-32)
Dikkat ederseniz Allah" Zina etmeyin" demiyor da "Zinaya yaklaşmayın " diyor. Zina Allah katında haram sayılan amellerden olduğu gibi, insanlar tarafından da zina haram, münker, kötü bir ameldir. Yani zinanın haramlığı zaten bilinen bir durum olduğundan Allah , ayetinde zinaya giden, zinaya yol açan yolları da haram kılıyor. Yani "zinaya yaklaşmayın " diyerek zinaya yol açacak durumları da haram kılıyor.Yani kadın ve erkeğin yalnız başına bir odada bulunmasını, beraber el ele dolaşmasını da haram kılıyor.
Nikahtan önce birlikte olanlar , zina edenler için Kur'an ve Sünnette bunun cezaları bellidir. Fakat bu cezayı uygulayacak olan şeriat devletidir.
Nikahtan önce zina yapanlar sonra nikah yaparak evlenmeleri onların zina suçunu temizlemez.

Zina yapan erkek, zina yapan kadınla ya da bir müşrik kadınla evlenir. zina yapan kadın da zina yapan bir erkekle ya da müşrik bir erkekle evlenir." (Nur-3)
Ayrıca bu nikahın sahih olup olmaması hakkında İslam Alimlerinin farklı görüşleri vardır.Bu konuda Elmalı Hamdi Yazır şöyle diyor:

Burada üç kısım vardır:1- Müşrikler
2- Zinayı helal kabul edip hafife alanlar
3- bir de böyle olmayanlar.

BİRİNCİSİ: Herhangi bir mümin erkeğin veya mümin kadının, şirk koşan bir kadın veya şirk koşan bir erkekle nikahı sahih olmaz, kesinlikle haramdır, o bir zina olur.

İKİNCİSİ: Zina eden erkek ve zina eden kadın, ayetin nuzul sebebi olan kerhaneciler ve sermaye olarak kullandıkları kadınlar gibi zinayı helal gören veya zinayı hafife alan takımdan ise, haramlığı nass ile benimsenmiş olanı helal kabul etme veya hafife alma küfür olduğu için, bunlar müşrik hükmünde olduklarından, nikahları nikah olmaz, kesinlikle haramdır, müşrik nikahı gibidir.Onun için ayette zina eden erkek ve kadın, müşrik erkek ve kadına denk tutulmuş, "Bu müminlere haram kılınmıştır" buyurulmuştur. Ayet bu iki kısmın nikahının haram oluşuna delildir. Ancak gerçekten tövbe etmiş olanlar başkadır.

ÜÇÜNCÜSÜ: Helal sayma veya hafife alma gibi küfür delili olmayarak zinası tesbit olunmuş, önceden de başından hiç nikah geçmemiş ise, iffet sahibi müminlerin bunları nikahlamaları tahrimen mekruh, fakat nikahları sahih olur. ayetin tahriminin bu kısmı içine aldığı hususunda bir çeşit şüphe vardır. Onun için içtihada yol açmıştır. İşte zikredilen ihtilaf, bu kısım hakkındadır. Yalnız Hz. Aişe ve İbnü Mesud ve Bera b. Azib hiçbirisinde nikahlanmayı uygun bulmamış, bu kısmın haramlığını da diğer iki kısım derecesinde tutmuşlardır.

Özetle söylemek gerekirse Zinayı helal sayanlar ancak zina eden biriyle evlenmelidir. Zinanın haram olduğunu kabul edip nefsini uyarak zina eden bir müminin zina etmeyen birisiyle evlenmesi helaldir. Ayrıca içten ve samimi yapılan tövbeler inşallah kabul edilir.

dosdogru 27 Temmuz 2013 13:11

öncelikle FECR hocam her ihtimalin üzerinde durmuşsun. Biraz kafa karıştırsa da son kısımda daha da aydınlatıcı bir özet sunmuşsun. Gerçekten güzel bilgiler, Allah razı olsun.

Anladığım kadarı ile genelde şuanki gençliğimizin karşılaştıgı durum 1. ve 2. kısımdakiler değil.
Genelde üçüncü kısımda kalanlar, yani zinayı hafife almak ya da helal saymak değil de daha çok bilinçsizlik,
zinanın günahını biliyor fakat zinanın sınırlarının ne olduğunu bilmiyor ya da zinanın günahını bilmiyor, hatta zina yaptığının ya da zinaya yaklaştığının farkında bile olmadan kendi çapında masumane bir iş yaptığını bile düşünerek bunu yapan kişiler de var. Tabi niyetler ve düşünceler, aslolan gerçeği değiştirmez, ama belki niyetler yada bilinçsizlik, günahını bilerek yapmaktan ya da günah oldugunu reddetmekten daha masum sayılabilir.

Zina sınır olarak kadın ile erkeğin birleşmesi durumu mudur? sınırı bu ise, beraber uyumak,ele ele dolaşmak,yakınlaşmak bunlar hep ayette geçen zinaya yaklaştıran şeyler mi oluyor peki?

Zinaya yaklaşmış kişiler, daha sonradan tövbe eder, birbiri ile helalleşirse eğer daha sonra bu günaha hiç yaklaşmazlar ise kıydıkları nikah sahih olur mu?
(belki aynı soruyu tekrarlamış olabilirim, ama kesinlikle bu durumu iyice anlamak istediğim için üzerine basarak soruyorum)

SAAT: 08:33

vBulletin® Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306