Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi serpil,Açılış Tarihi:  07 Ekim 2007 (01:42), Konuya Son Cevap : 10 Aralık 2010 (14:20). Konuya 9 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 07 Ekim 2007, 01:42   Mesaj No:1
Medineweb Kıdemli Üyesi
serpil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:serpil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 43
Üyelik T.: 03 Temmuz 2007
Arkadaşları:2
Konular: 35
Beğenildi:16
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart İnsan, yaptığı işlerinde yarattım veya yarattık ifadelerini kullanması doğru mudur?

İnsan, yaptığı işlerinde yarattım veya yarattık ifadelerini kullanması doğru mudur?

öncellikle çok isabetli bir kategori açılmış.böylece bizim gibi ilim fukaraları faidelenmiş olur.soramadığımız,muhatap bulamadığımız dan çoğu kez cevapları hep merak etmişimdir.sizi bu konuda sık sık rahatsız edeceğim.inş.kendi adıma fayda ummacağımdan eminim.Allah bu siteyi yapanlardan razı olsun.
evet ilk sorum bu olsun.
İnsan, yaptığı işlerinde yarattım veya yarattık ifadelerini kullanması doğru mudur?

Konu Sahibi serpil 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
insan vucudunu inceleyıpde imana gelmeyen... Tıbbı Nebevi ve Alternatif Tıp serpil 0 1683 18 Kasım 2014 20:14
Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye... ÖSYM'den Duyurular serpil 0 2714 01 Kasım 2014 18:00
Medineweb Üyelerine KPSS karma özetler KPSS (İ.H.L-İlahiyat) serpil 4 2765 27 Temmuz 2014 23:59
Medineweb Üyelerine DHBT karma özetler Siyer nurşen35 1 4280 27 Temmuz 2014 23:57
Medineweb Üyelerine Hz. Muhammed ve Evrensel... Siyer serpil 0 3081 27 Temmuz 2014 23:56

Alt 07 Ekim 2007, 01:57   Mesaj No:2
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:
Standart Cvp: İnsan, yaptığı işlerinde yarattım veya yarattık ifadelerini kullanması doğru mudur?

Allah razı olsun cümlemizden..sorunuz gayet güzel ve cevabını bulması gereken bir farizedir.

insanın da bir vasıta olduğunu anlamakta sorun yok,gayet açıktır. Çünkü insan, eserini bir düzen dahilinde kurarken hiçbir malzemeyi yoktan var etmez, ancak yaratılanı terkip ve tertip eder. Bunu yaparken, kendisine ihsan edilen cihazları ve duyguları kullanır. Akıl, kalp, hafıza, göz, kulak ve eli veren Allah’tır. Onun mülkünde, Onun verdiği aletler ve Onun yarattığı malzemelerle çalışan sanatçı, eserinin hakiki sahibi ve yaratıcısı olamaz.

İnsanın rolü “dilemek”tir, iradesini hayır için kullanmaktır. Ağaç vasıtasıyla meyveyi yaratan Allah, insan eliyle de beşeri sanat eserlerini halk etmektedir. Şu halde insan, “Şu eseri ben yarattım.” diyemez, ancak, “Bu eser benim vasıtamla yaratıldı.” diye düşünerek “Bu eseri ben yaptım” diyebilir. yaratma Allaha Mahsustur. (zafer d.)
saygılar..
Alt 07 Ekim 2007, 18:08   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:CaferTayar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 89
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Arkadaşları:0
Konular: 227
Beğenildi:15
Takdir Et:
Standart Cvp: İnsan, yaptığı işlerinde yarattım veya yarattık ifadelerini kullanması doğru mudur?

esselamu aleyküm
pek sevgi değer doslar
harika bir soru ve harika cevap
işbu tatlı hikmete mana soluklarında can sunan
bir takat ve destekte,te biz katalım istedik müsadenizle tabiki
bu bilgi ışığında sanırım akıllara takılanlar biraz olsun aydınlanır umarım
kaldıki bu bilgi müminliğin yitiğine bir gedik olursa vasıta olmanın mutluluğune erişirim
zafer dergisinden bir alıntıdır vadahi ortak düşüncelere hayli doyurucu bir bakış açısı sunuyor
rabbim hem bizi hem bizim medine webin gözlemcisi ve müdavimlerini bu hazlı bilginin ışığında feyizlendirsin amin.

İnsan, yaptığı işlerinde “yarattım veya yarattık” ifadelerini kullanması doğru mudur?

İnsan, dünyadan malzeme alır ve yeni bir eser inşa eder.
Her ne kadar ona “benim eserim” derse de, bu sahiplenme bir mecazdan öteye gidemez.
Kainat galerisindeki güzel eserlere bir yenisi eklenmiştir ve onun da hakiki sanatkarı yine Allah’tır.

Toprağın bitkiyi, ağacın meyveyi, arının da balı yaratamayacağını anlamak zor değil.
Çünkü bunlar bilgisiz, şuursuz ve iradesiz varlıklar.
İnsan ise, üstün kabiliyetleri olan bir varlık.
Onun şuurlu eliyle ortaya çıkıveren eserlere bakarak Allah’ı hatırlamak her zaman mümkün olmayabiliyor.

Oysa, dikkatle düşününce, insanın da bir vasıta olduğunu anlamakta gecikmiyoruz.
Çünkü insan, eserini bir düzen dahilinde kurarken hiçbir malzemeyi yoktan var etmez, ancak yaratılanı terkip ve tertip eder.
Bunu yaparken, kendisine ihsan edilen cihazları ve duyguları kullanır.
Akıl, kalp, hafıza, göz, kulak ve eli veren Allah’tır.
Onun mülkünde, Onun verdiği aletler ve Onun yarattığı malzemelerle çalışan sanatçı,
eserinin hakiki sahibi ve yaratıcısı olamaz.

İnsanın rolü “dilemek”tir, iradesini hayır için kullanmaktır.
Ağaç vasıtasıyla meyveyi yaratan Allah, insan eliyle de beşeri sanat eserlerini halk etmektedir.
Şu halde insan, “Şu eseri ben yarattım.” diyemez, ancak, “Bu eser benim vasıtamla yaratıldı.” diye düşünerek
“Bu eseri ben yaptım” diyebilir.

Bilim adamları ve sanatkârlar, kainattaki İlâhî kanunları keşfederken,
çeşitli alet ve makineler yaparken Rablerinin kendilerine bahşettiği kabiliyetleri kullanırlar. “
Bu kanunu ben buldum, şu makineyi ben yaptım” demeleri,
onların bir kanun koyucu ve bir yaratıcı olmalarını gerektirmez.

Kalbimiz çalışır, kanımız temizlenir, hücrelerimiz yenilenir, vücudumuzda milyarlarca olay cereyan eder,
fakat bunların çoğundan bizim haberimiz bile olmaz.
Organlarının nerede olduğunu, ne iş yaptığını ve nasıl çalıştığını bilen kaç kişi var?
Saçlarımız dökülür, yüzümüz kırışır, belimiz bükülür, dişlerimiz dökülür,
nihayet üstüne titrediğimiz hayatımız elimizden alınır, fakat biz, olup bitenlere seyirci kalmaktan başka bir şey yapamayız.

Organlarının ve duygularının bile gerçek sahibi olmayan insan,
nasıl kendi eliyle yaratılan eserlerin hakiki sahibi olur ve onları ben yarattım diyebilir!?..

Zafer Dergisi
Alt 09 Kasım 2007, 13:06   Mesaj No:4
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:maşuk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 523
Üyelik T.: 04 Kasım 2007
Konular: 1
Beğenildi:2
Takdir Et:

Sözün özü ;

yaratmak : yoktan, hiçten var etmektir. Allah'ın ''Ol '' demesi ve olması gibi.

yapmak : mevcut olan malzemeleri kullanarak, meydana getirmek, oluşturmaktır.

Lakin günümüzde yaratmak deyimi çok dikkatsizce kullanılmaktadır.

Allah cümlemizi hidayet eyliye ...
Alt 13 Kasım 2007, 07:42   Mesaj No:5
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:iblissavar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 559
Üyelik T.: 13 Kasım 2007
Konular: 2
Beğenildi:0
Takdir Et:

yaratmak?

insanlar "yaratmak" kelimesini niçin kullanır?

genelde becerilerini sergileme salanı bulduklarında ortaya çıkardıkları eserler için.

iç dünyalarını yansıttıkları nesneleri yaptıklarında kullanırlar. tek yaratıcı allahtır. bunu bu sözü diyende elbet biliyor.

burada insanların kullandıkları ifade allaha eş tutmak anlamında yaratmak değildir. iç dünyalarını yansıtan eylemler gerçekleştirmektir. ve "oluşturmak" anlamını taşımaktadır.

aradaki farkı anlamak size kalmış!
Alt 13 Kasım 2007, 10:21   Mesaj No:6
Medineweb Üyesi
Durumu:karlofca61 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 136
Üyelik T.: 11 Eylül 2007
Konular: 34
Takdir Et:

Alıntı:
iblissavar Üyemizden Alıntı
yaratmak?

insanlar "yaratmak" kelimesini niçin kullanır?

genelde becerilerini sergileme salanı bulduklarında ortaya çıkardıkları eserler için.

iç dünyalarını yansıttıkları nesneleri yaptıklarında kullanırlar. tek yaratıcı allahtır. bunu bu sözü diyende elbet biliyor.

burada insanların kullandıkları ifade allaha eş tutmak anlamında yaratmak değildir. iç dünyalarını yansıtan eylemler gerçekleştirmektir. ve "oluşturmak" anlamını taşımaktadır.

aradaki farkı anlamak size kalmış!
İBLİS savar hoşgeldin...aramıza
Alt 13 Kasım 2007, 10:29   Mesaj No:7
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:maşuk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 523
Üyelik T.: 04 Kasım 2007
Beğenildi:2
Takdir Et:

Tabiki de bu manaları taşır.Ancak bu kelimeyi bu yönde kullanmak, son bir kaç yıdır ortaya çımıştı.
Yani dini bir terim olmasına rağmen , bu vasfı dışında kullanılmaktadır.

Ne demiş Efendimiz aleyhis salatu ves selam ' fetvayı kalbine sor.''

Ben kalbime sordum. O da bana dediki '' bu bir bid'attir.''
Yani benim şahsi görüşüm bu yönde kullanım sonradan ortaya çıkmış bir bid'attir. Herkesin görüşüne de saygı duyuyorum.Ves selam........
Alt 13 Kasım 2007, 22:43   Mesaj No:8
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:iblissavar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 559
Üyelik T.: 13 Kasım 2007
Konular: 2
Takdir Et:

hoşbulduk, teşekkür ederim...

bidatlar dini olmayanı dinde gösterme çabalarıdır.yani "yaratmak" eylemsisi dinle ilgili bir deyim yada allaha şirk koşmak anlamında kullanılmaz.

herkes biliyorki allah birdir. kuluyuz. ondan yardım diler ona kulluk ederiz.

ama insanın kalbinden yansıyan nameleri ortaya koymasını yaratmak olarak nitelerse buna şirk diyemeyiz.

zira herkes bilmelidirki kalpte yalnız allah bulunur. bu sanatı verenin ondan başkası olmadığını o kelimeyi kullanada bilir.

şirk taşıdığı anlamda kullanıldığını ileri sürmek, kişileri zan altında bırakmaktır.

saygı ve sevgilerle..
Alt 12 Mayıs 2009, 19:42   Mesaj No:9
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:eksikakil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7989
Üyelik T.: 05 Mayıs 2009
Takdir Et:
Standart RE: İnsan, yaptığı işlerinde yarattım veya yarattık ifadelerini kullanması doğru mudur?

arkadaşlar bence bu küçük hassasiyetleri bi kenara bırakın (en azından şimdlik)
daha büyük sorular var
bugün islam dünyası napıyr, nereye gidiyr?
islam nedir ne değildir?
temel felsefesi nedir?
kapitalizmin neresinde duruyr?
emperyalizmin kucağına oturmuş mu?
vsvsvsvsvs...
sayglar...
Alt 10 Aralık 2010, 14:20   Mesaj No:10
Medineweb Üyesi
Durumu:Vuslat Zamanı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 12805
Üyelik T.: 19 Ekim 2010
Arkadaşları:3
Konular: 4
Beğenildi:1
Takdir Et:

Bol Sorulu Güzel Bir Konu Olmuş.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)