Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KUR'ÂN-I KERİM.::. > Kurân-ı Kerîm > Sorularla Sureleri Tanıyalım

Konu Kimliği: Konu Sahibi YASEMİN ATAMAN,Açılış Tarihi:  16Haziran 2011 (15:42), Konuya Son Cevap : 04 Mart 2016 (16:27). Konuya 33 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı2Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 17Haziran 2011, 11:50   Mesaj No:11
Medineweb Sadık Üyesi
kamer34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:kamer34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13038
Üyelik T.: 14 Aralık 2010
Arkadaşları:9
Konular: 41
Beğenildi:6
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cevap: Bakara Süresini İnceliyorum.

FECR hocam sana selam olsun

Allah iyiliğini versin inşallah

Ben istedimki bizim diğer arkadaşlar sorulara cevap versinler hem bu arada araştırma ve bilgi sahibi olma imaknıda elde etsin.

Siz maşallah cevap verecek soru bırakmamışsınız

Neyse artık alim imran suresinide diğer arkadaşlarımız cevaplarlar inşallah.
Alt 17Haziran 2011, 12:19   Mesaj No:12
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:

Daha 30 dan fazla soru var, buyursunlar

NOT:Son soruda yani 62.soruda bir anormallik var gibi.Yasemin Kardeş tekrar o soruya dikkatlice bakarsa iyi olur?.Ya soru doğru sorulmamış, ya da cevap şıkları yanlış verilmiş?

Ayrıca 37.soru ile aynı ama cevap şıklarında farklılık var.
Alt 17Haziran 2011, 22:37   Mesaj No:13
Medineweb Sadık Üyesi
YASEMİN ATAMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:YASEMİN ATAMAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 11916
Üyelik T.: 02 Mart 2010
Arkadaşları:2
Konular: 102
Beğenildi:5
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Daha 30 dan fazla soru var, buyursunlar

NOT:Son soruda yani 62.soruda bir anormallik var gibi.Yasemin Kardeş tekrar o soruya dikkatlice bakarsa iyi olur?.Ya soru doğru sorulmamış, ya da cevap şıkları yanlış verilmiş?

Ayrıca 37.soru ile aynı ama cevap şıklarında farklılık var.

Fecr kardeşim uyarınız için teşekkürler.Son soru ve 37 soru aynı imiş son soruyu sildim,
37 sorunun cevap şıkkını değiştirdim bakarsanız sevinirim eğer hata varsa düzeltmenizi rica ederim.

37-Bakara Süresi 275 te kimler ateşin halkı diye belirtilmiştir?

a)Haram yiyenler
b)Faizi alışveriş gibi görenler
c)Faiz almaktan vazgeçip sonra faiz almaya geri dönenler.
d)Faizden vazgeçenler

Alt 18Haziran 2011, 15:24   Mesaj No:14
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:6
Konular: 926
Beğenildi:339
Takdirleri:62
Takdir Et:

30. sorunun cevabı c

Onlara: "İnsanların (müslümanların) inandığı gibi inanın." denilince, "Biz de o beyinsizlerin inandığı gibi mi inanacağız?" derler. İyi bilin ki, asıl beyinsiz kendileridir fakat bilmezler...13

31 c
Onlar iman edenlere rastladıkları zaman: "İnandık" derler. Fakat şeytanlarıyle yalnız kaldıkları zaman: "Biz, sizinle beraberiz, biz sadece (onlarla) alay ediyoruz." derler...14

33 d
Ve o zaman meleklere: "Âdem'e secde edin!" dedik, hemen secde ettiler. Yalnız İblis dayattı, kibrine yediremedi, inkârcılardan oldu..34

34 b
Bir de sabırla, namazla yardım isteyin. Şüphesiz bu, (Allah'a) saygılı olanlardan başkasına ağır gelir. ..45

35 d
(Hem hatırlayın ki bir zaman) sizi Firavun ailesinden de kurtardık, (onlar) size azabın en kötüsünü reva görüyor, oğullarınızı boğazlıyor, kadınlarınızı sağ bırakıyorlardı. Ve bunda size Rabbiniz tarafından büyük bir imtihan vardı...49

36 b
Hani bir zamanlar sizin için denizi yarıp, sizi kurtardık da Firavun'un adamlarını suda boğduk, siz de bakıp duruyordunuz. 50

37 c
Riba (faiz) yiyen kimseler, şeytan çarpan kimse nasıl kalkarsa ancak öyle kalkarlar. Bu ceza onlara, "alışveriş de faiz gibidir" demeleri yüzündendir. Oysa Allah, alışverişi helal, faizi de haram kılmıştır. Bundan böyle her kim, Rabbinden kendisine gelen bir öğüt üzerine faizciliğe son verirse, geçmişte olanlar kendisine ve hakkındaki hüküm de Allah'a kalmıştır. Her kim de yeniden faize dönerse işte onlar cehennem ehlidirler ve orada süresiz kalacaklardır

38 b

Hani bir zamanlar Musa'ya kırk gecelik vaad verdik de sonra siz onun arkasından buzağıyı put edindiniz ve o halinizle zalimler idiniz. 51

39 d
Hani bir zamanlar "Şu şehre girin de onun nimetlerinden dilediğiniz şekilde bol bol yiyin ve kapıdan secde ederek girin ve "hıtta" (bizi bağışla!) deyin ki, size, hatalarınızı mağfiret ediverelim, iyilik yapanlara nimetlerimizi daha da arttıracağız" dedik ..58

40 b

Hani bir zamanlar Musa, kavmi için su istemişti, biz de "asanla taşa vur!" demiştik, bunun üzerine o taştan on iki pınar fışkırmıştı. Her kısım insan kendi su alacağı yeri bildi. Allah'ın rızkından yiyin ve için de bozgunculuk ve saldırganlık yaparak yeryüzünü fesada vermeyin...60

41 d
Hani bir zamanlar, "Ey Musa, biz tek çeşit yemeğe asla katlanamayacağız, yeter artık bizim için Rabbine dua et de bize yerin yetiştirdiği şeylerden; sebzesinden, kabağından, sarmısağından, mercimeğinden ve soğanından çıkarsın." dediniz. O da size "O üstün olanı daha aşağı olanla değiştirmek mi istiyorsunuz? Bir kasabaya konaklayın o vakit istediğiniz elbette olacaktır." dedi. Üzerlerine zillet ve meskenet damgası vuruldu ve nihayet Allah'dan bir gazaba uğradılar. Evet öyle oldu, çünkü Allah'ın âyetlerini inkâr ediyorlar ve haksız yere peygamberleri öldürüyorlardı. Evet öyle oldu, çünkü isyana dalıyorlar ve aşırı gidiyorlardı. 61

42 b
Hani bir zamanlar Musa kavmine demişti ki Allah, size bir bakara (sığır) boğazlamanızı emrediyor. Onlar da "ayol sen bizimle eğleniyor, alay mı ediyorsun?" dediler. Musa da: "Böyle cahillerden biri olmaktan Allah'a sığınırım." dedi. 67

43 d

Bir de dediler ki: "Bize sayılı birkaç günden başka asla ateş azabı dokunmaz". De ki; "Siz Allah'dan bir ahit mi aldınız? Böyle ise Allah sözünden dönmez. Yoksa siz Allah'a karşı bilemeyeceğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?"...80

44 c
Hani bir vakitler İsrailoğulları'ndan şöylece mîsak (kesin bir söz) almıştık: Allah'dan başkasına tapmayacaksınız, ana-babaya iyilik, yakınlığı olanlara, öksüzlere, çaresizlere de iyilik yapacaksınız, insanlara güzellikle söz söyleyecek, namazı kılacak, zekatı vereceksiniz. Sonra çok azınız müstesna olmak üzere sözünüzden döndünüz, hâlâ da dönüyorsunuz. ..83

45 d
Şanım hakkı için sana çok açık âyetler; parlak mucizeler indirdik. Öyle ki, iman sahasından uzaklaşmış fasıklardan başkası onları inkâr etmez..99

46 a
Ne Kitap ehlinden, ne de müşriklerden hiçbiri, size Rabbinizden bir hayır indirilsin istemez. Allah ise, üstünlüğü, rahmetiyle dilediğine mahsus kılar ve Allah çok büyük lütuf sahibidir...105

47 d
Ehl-i kitaptan birçoğu arzu etmektedir ki, sizi imanınızdan sonra çevirip kâfir etsinler: Hak kendilerine iyice belirdikten sonra bile sırf nefsaniyetlerinden ve kıskançlıktan dolayı bunu yaparlar. Buna rağmen siz şimdi af ile, hoşgörüyle davranın tâ Allah emrini verinceye kadar. Şüphe yok ki Allah her şeye kâdirdir. .109

48 d

Şüphe yok ki, Biz seni hak ile rahmetimizin müjdecisi ve azabımızın habercisi olarak gönderdik. Sen, o cehennemliklerden sorumlu değilsin. ..119

49 d
Sen onların milletlerine tabi olmadıkça ne yahudiler, ne de hıristiyanlar senden asla hoşnud ve razı olmayacaklar. De ki, gerçekten de Allah'ın hidayeti, hidayetin ta kendisidir. Şânım hakkı için, sana vahiyle gelen bu kadar bilgiden sonra, kalkıp da onların arzu ve heveslerine uyacak olursan, sana Allah'dan ne bir dost bulunur, ne de bir yardımcı...120

50 c

Biz ta o zaman bu Beyt'i, insanlar için bir sevap kazanma ve bir güven yeri kıldık. Siz de Makam-ı İbrahim'den kendinize bir namazgah edinin. Ayrıca İbrahim ile İsmail'e şöyle ahid verdik: "Beytimi, hem tavaf edenler için, hem ibadete kapananlar için, hem de rükû ve secde edenler için tertemiz tutun!"125
Alt 20Haziran 2011, 17:31   Mesaj No:15
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

51 d

Ey bizim Rabbimiz, hem bizim ikimizi yalnız senin için boyun eğen müslümanlar kıl, hem de soyumuzdan yalnız senin için boyun eğen müslüman bir ümmet meydana getir ve bize ibadetimizin yollarını göster, tevbemize rahmetle bakıver. Hiç şüphesiz Tevvâb sensin, Rahîm sensin..128

52 d
Rabbi ona, "İslâm ol!" emrini verince, o "Ben âlemlerin Rabbine teslim oldum." dedi...131( meal elmalılı hamdi yazırın..bazen tutmuyo sorudakiyle birbirlerini ama konu olarak aynı)

53 b

Bu dini İbrahim, kendi oğullarına vasiyyet etti, Yakub da öyle yaptı: "Ey oğullarım! Muhakkak ki, bu dini size Allah seçti, başka dinlerden uzak durun, yalnızca müslüman olarak can verin!" dedi...132

54 c

Ey iman edenler! Sabır ve namazla yardım isteyin. Şüphe yok ki Allah, sabredenlerle beraberdir...153

55 a

168 - Ey insanlar! Bütün yeryüzündeki nimetlerimden helal olmak, temiz olmak şartıyla yiyin. Fakat şeytanın adımlarına uymayın. Çünkü o size belli bir düşmandır.
169 - O size hep çirkin ve murdar işleri emreder, Allah'a karşı bilmediğiniz şeyler söylemenizi ister.

56 O kâfirlerin hali, sadece bir çağırma veya bağırmadan başkasını işitmeyerek haykıranın haline benzer; onlar sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler, akıl da etmezler...bu meal de kafirler die geçiyo ama cevap inkar edenler şıklara göre

57 b

Ey iman edenler! Öldürmede kısas size farz kılındı. Hüre hür, köleye köle, kadına kadın. Ama her kim, ölenin kardeşi tarafından bir şey karşılığı bağışlanırsa, o zaman örfe uyması, ona diyeti güzellikle ödemesi gerekir. Bu, Rabbiniz tarafından bir hafifletme ve bir rahmettir. Her kim bunun arkasından yine saldırırsa, artık ona acı veren bir azab vardır.

58 Tuttular da Süleyman mülküne dair şeytanların uydurup izledikleri şeyin ardına düştüler. Halbuki Süleyman inkâr edip kâfir olmadı, lakin o şeytanlar kâfirlik ettiler; insanlara sihir öğretiyorlar ve Bâbil'de Harut ve Marut'a, bu iki meleğe indirilen şeyleri öğretiyorlardı. Halbuki o ikisi "biz ancak ve ancak sizi denemek için gönderildik, sakın sihir yapıp da kâfir olmayın!" demeden kimseye birşey öğretmezlerdi. İşte bunlardan karı ile kocanın arasını ayıracak şeyler öğreniyorlardı. Fakat Allah'ın izni olmadıkça bununla kimseye zarar verebilecek değillerdi. Kendi kendilerine zarar verecek ve bir fayda sağlamayacak bir şey öğreniyorlardı. Yemin olsun ki, onu her kim satın alırsa, onu alanın ahirette bir nasibi olmayacağını da çok iyi biliyorlardı. Hakkiyle bilselerdi, uğruna canlarını sattıkları şey ne çirkin bir şeydi...şıklarda bu yok ya başka ayet varda ben görmedim yada şıkları yanlış yazdınız...

59 c
Eğer bir korku hâlindeyseniz, yaya veya binekli olarak giderken kılın, (korkudan) emin olduğunuz zaman da böyle bilmediğiniz şeyleri size öğrettiği şekilde Allah'ı zikredin (namazlarınızı yine her zamanki gibi huşû ile kılın). 239

60 d

Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk, sapıklıktan ayırd edilmiştir. Artık her kim tâğutu inkar edip, Allah'a inanırsa, sağlam bir kulpa yapışmıştır ki, o hiçbir zaman kopmaz. Allah, her şeyi işitir ve bilir.

61 b

Bir zamanlar İbrahim de: "Ey Rabbim! Ölüleri nasıl dirilttiğini bana göster!" demişti. Allah: "İnanmadın mı ki?" buyurdu. İbrahim: "İnandım, fakat kalbim iyice yatışsın diye istiyorum." dedi. Allah buyurdu ki: "Öyle ise kuşlardan dördünü tut da onları kendine çevir, iyice tanıdıktan sonra (kesip) her dağın başına onlardan birer parça dağıt, sonra da onları çağır, koşa koşa sana gelecekler ve bil ki, Allah gerçekten çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir...260
Alt 31 Ocak 2012, 15:00   Mesaj No:16
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

ben bu kadar soruya cevap yazdığımı hatırlamıyordum bile yasemin abla Allah razı olsun bizi teşvik ettiğin için şükürki bizim forumumuzda cevaplanmamış soru kalmamış
Alt 21 Ocak 2013, 12:59   Mesaj No:17
Durumu:atik_ebrar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 24924
Üyelik T.: 17 Ocak 2013
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:0
Takdir Et:
1. Cüz Meal soruları

1.Leş, Kan ,İç yağı , Allah'tan başkası adına kesilenler, At, Domuz eti
Yukarıdakilerden hangisini Allah Müslümanlara haram kılmıştır?(2/173)

A) 1, 2, 4 ve 6
B) 1, 2, 3, 4 ve 5
C) 1, 2, 3, 4 ve 6
D) Hepsi

2. Önceki vahiylere inanırlar.
Kur'an'a inanırlar.
Allah'ın verdiğinden harcarlar.
Namazlarını kılarlar.
Ahirete inanmazlar.
Yukarıdakilerden hangileri müminlerin özelliklerindendir? (2/3-4)

A) 2, 3 ve 5
B) 1, 2, 3 ve 4
C) 2, 3, 4 ve 5
D) Hepsi

3. Allah'tan yardım isterken başvurulması emredilen iki ibadet aşağıdakilerden hangileridir? (2/153)

A) Namaz ve sabır
B) Oruç ve dua
C) Zekât ve sadaka
D) Hac ve umre

4. İnanmadıkları hâlde Allah'a ve ahiret gününe inandıklarını söyleyenler kimlerdir? (2/8-20)

A)Müşrikler
B)Hristiyanlar
C)Yahudiler
D)Münafıklar

5. Allah, dünyada açlık ve korkunun yanı sıra birtakım şeyleri az vererek veya onları eksilterek insanı sınayacağını bildirir. Bunlar aşağıdakilerden hangisinde bir arada verilmiştir? (2/155)

A)Mal-can-ürün
B)Evlat-can-mal
C)Para-can-ilim
D)Ömür-can-mal

6. Dünya hayatına tutkuyla bağlanan ve Kur'an'da bu konuda "insanların en hırslısı olarak nitelenenler kimlerdir? (2/96)

A)Müşrikler
B)Hristiyanlar
C)Yahudiler
D)Münafıklar

7. Melekler, insanın yaratılışına onun hangi özelliği dolayısıyla karşı çıkmışlardır? (2/30)

a)Beceriksiz ve zayıf oluşu
b)Kendilerinden daha üstün bir konuma gelebileceği
c)Bozgunculuk yapacak ve kan dökecek olması
d)Yeme ve içme ihtiyaçlarının olması

8. Allah, meleklere "Haydi, Âdem'in önünde secdeye kapanın."Dediğinde iblîs dışında hepsi secdeye kapandı. İblîs, secdeye kapanmaktan geri durarak ve böbürlenerek hangi gruba dahil oldu? (2/34)

a)Fâsıklar / Yoldan çıkmışlar
b)Münafıklar / iki yüzlüler
c)Müşrikler / Allah'a ortak koşanlar
d)Kâfirler / inkârcılar

9. İsrâiloğulları'nın cehennemle ilgili düşünceleri aşağıdaki seçeneklerden hangisinde doğru olarak ifade edilmiştir? (2/80)

A)Cehennem tamamen semboliktir, gerçekliği yoktur
B)Allah, kendi yarattığı kullarını yakmaz.
C)Ateş bize sayılı birkaç günden fazla asla dokunmayacaktır.
D)Allah'ın seçkin kulları olan bizleri cehennem ateşi asla yakmayacaktır.

10. Rabbi tarafından birtakım emirlerle sınanan, hepsini yerine getirdiği için de Allah'ın "Ben seni insanlara önder yapacağım."Dediği peygamber aşağıdakilerden hangisidir?(2/124)

A)Hz. Nûh
B)Hz. İbrâhim
C)Hz. Mûsâ
D)Hz. Îsâ

11. Kâbe'nin temellerini yükseltenler ve "Ey Rabbimiz, bizden kabul buyur! Şüphesiz sen hakkıyla işitensin, hakkıyla bilensin." diyenler kimlerdir? (2/127)

A)Cürhümîler
B)Kureyşliler
C)Hz. Mûsâ ve Hz. Hârûn
D)Hz. İbrâhim ve Hz. İsmâil

12. Yahudiler, haftanın hangi günü için konulan sınırları ihlâl etmelerinden dolayı aşağılık maymunlar olma cezasına çarptırılmışlardır? (2/65)

A)Cuma
B)Çarşamba
C)Pazar
D)Cumartesi

13. Hiç kimsenin hiçbir taraftan yardım göremeyeceği mahşer gününde, fayda sağlamayacağı âyette bildirilen şey aşağıdakilerden hangisidir? (2/123)

ihlas / içtenlik
ibadet / kulluk
şefaat / aracılık
iman / inancı

14. "Yahudi olun." diyen Yahudilere ve "Hristiyan olun ki doðru yolu ulasınız." Diyen Hrıstiyanlara yönelik olarak “O, hakka yönelen ve Allah’a ortak koşmayan biriydi.” denilerek onun milletine uyulması emredilen kişi aşaĞıdakilerden hangisidir? (2/135)

a)Hz. İbrâhim
b)Hz. Muhammed
c)Hz. Mûsâ
d)Hz. Îsâ

15. "Onlar ki söz verip bağlandıktan sonra Allah'a verdikleri sözü bozarlar, Allah'ın birleştirilmesini emrettiği şeyleri koparırlar ve yeryüzünde bozgunculuk yaparlar; işte ziyana uğrayanlar onlardır."âyet meâlinde sıralanan özellikler aşağıdaki hangi grubu anlatmaktadır? (2/26-27)

d)Kâfirler / inkârcılar

16. İnsanlara üstün kılınmışlardı.
Firavun'un zulmünden kurtarıldılar.
Cumartesi yasağını çiğnediler.
Buzağıyı tanrı edindiler.
Ruhbanlığı icat ettiler.

Yukarıdakilerden hangileri isrâiloğulları’yla ilgili hususlardır? (2/47-66)

a)1, 2 ve 5
b)1, 2, 3, ve 4
c)2, 3 ve 5
d)Hepsi

17. "O hâlde yakıtı ............... olan, inkârcılar için hazırlanmış ateşten sakının." âyet meâlinde boş bırakılan yere aşağıdaki kelimelerden hangisi getirilmelidir? (2/24)

a)Denizler ve ormanlar
b)İnsanlar ve taşlar
c)Putlar ve tâğutlar
d)Hayvanlar ve bitkiler

18. Allah'ın mescitlerinde onun adının anılmasını yasaklayanlar ve mescitlerin yıkılması için çalışanlar nasıl nitelendirilmektedir? (2/114)

a)İnsanların en zalimi
b)Nankörlük yapan kâfirler
c)Akıl erdiremeyen zavallı cahiller
d)İnsanlar arasında fitneye sebep olan münafıklar

19. "Ey Mûsâ! Biz Allah'ı açıktan açığa görmedikçe sana asla inanmayız." demeleri üzerine isrâiloğulları'nın çarptırıldıkları ceza aşağıdakilerden hangisidir? (2/55)

a)Aşağılık maymunlar hâline getirilmeleri
b)Zillet ve meskenete duçar kılnmaları
c)Bakıp dururken kendilerini yıldırım çarpması
d)Firavun'un zulüm ve baskısının şiddetlenmesi

20. İman edenler, Yahudiler, Hristiyanlar ve Sâbiîlerden olup da Allah katında ecirleri bulunan, korku ve üzüntü çekmeyecek olanlar kimlerdir? (2/62)

a)İçki ve kumardan sakınanlar
b)Allah'a ve ahiret gününe inanıp salih amel işleyenler
c)Boş ve yararsız işlerden yüz çevirenler
d)İncil'e ve Tevrat'a inananlar

Alt 28 Kasım 2013, 16:02   Mesaj No:18
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11856
Beğendi:8990
Takdirleri:26311
Takdir Et:

senden kaçarmı medineweb kardeşim..maşallah hepsini cevaplamışsın.....benim cevaplamama daha var..önce konuyu iyice çalışayım bende cevaplarım inşallah

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Alt 28 Kasım 2013, 19:25   Mesaj No:19
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
mihrinaz Üyemizden Alıntı Mesajı göster
senden kaçarmı medineweb kardeşim..maşallah hepsini cevaplamışsın.....benim cevaplamama daha var..önce konuyu iyice çalışayım bende cevaplarım inşallah

eskiden böyle konular çoktu abla ya özledim bu tür konuları fecr hocam müsait olsada hazırlasa keşke
Alt 09 Mayıs 2014, 00:39   Mesaj No:20
Medineweb Baş Editörü
Mihrinaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Mihrinaz isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 14593
Üyelik T.: 15 Kasım 2011
Arkadaşları:68
Memleket:MEDİNEWEB
Konular: 1269
Beğenildi:11856
Beğendi:8990
Takdirleri:26311
Takdir Et:
Standart Cevap: 1. Cüz Meal soruları

1.Leş, Kan ,İç yağı , Allah'tan başkası adına kesilenler, At, Domuz eti
Yukarıdakilerden hangisini Allah Müslümanlara haram kılmıştır?(2/173)

A) 1, 2, 4 ve 6
B) 1, 2, 3, 4 ve 5
C) 1, 2, 3, 4 ve 6
D) Hepsi
173- Allah size sadece leşi, kanı, domuz etini ve Allah'tan başkası adına kesilen hayvanın etini kesinlikle haram kıldı. Fakat darda kalana, başkasının payına el uzatmamak ve zaruret miktarını aşmamak üzere bu etlerden yemek günah değildir. Hiç şüphesiz, Allah bağışlayıcı ve merhametlidir

2. Önceki vahiylere inanırlar.
Kur'an'a inanırlar.
Allah'ın verdiğinden harcarlar.
Namazlarını kılarlar.
Ahirete inanmazlar.
Yukarıdakilerden hangileri müminlerin özelliklerindendir? (2/3-4)

A) 2, 3 ve 5
B) 1, 2, 3 ve 4
C) 2, 3, 4 ve 5
D) Hepsi
3- Onlar görmediklerine inanırlar, namazı kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan başkalarına verirler.
4-Yine onlar gerek sana ve gerekse senden önce indirilen kitaplara inanırlar ve Ahiretten hiç kuşku duymazlar.

3. Allah'tan yardım isterken başvurulması emredilen iki ibadet aşağıdakilerden hangileridir? (2/153)

A) Namaz ve sabır
B) Oruç ve dua
C) Zekât ve sadaka
D) Hac ve umre

153- Ey müminler, sabırla ve namazla Allah'tan yardım isteyin. Hiç şüphesiz Allah, sabredenler ile beraberdir.

4. İnanmadıkları hâlde Allah'a ve ahiret gününe inandıklarını söyleyenler kimlerdir? (2/8-20)

A)Müşrikler
B)Hristiyanlar
C)Yahudiler
D)Münafıklar

8/16- Kimi insanlar var ki; `Allah'a ve Ahiret gününe inandık " derler, ama aslında inanmamışlardır. Bunlar Allah'ı ve müminleri aldatmaya çalışırlar. Oysa sadece kendilerini aldatıyorlar, ama bunun farkında değildirler. Onların kalplerinde hastalık vardır, Allah da bu hastalıklarını arttırmıştır, bu yakıncılıkları yüzünden onları acı bir azab beklemektedir.

5. Allah, dünyada açlık ve korkunun yanı sıra birtakım şeyleri az vererek veya onları eksilterek insanı sınayacağını bildirir. Bunlar aşağıdakilerden hangisinde bir arada verilmiştir? (2/155)

A)Mal-can-ürün
B)Evlat-can-mal
C)Para-can-ilim
D)Ömür-can-mal

155- Muhakkak ki, sizi biraz korku, biraz açlık, biraz mal, cari ve ürün eksiltmesi ile deneriz. Sabredenleri müjdele.

6. Dünya hayatına tutkuyla bağlanan ve Kur'an'da bu konuda "insanların en hırslısı olarak nitelenenler kimlerdir? (2/96)

A)Müşrikler
B)Hristiyanlar
C)Yahudiler
D)Münafıklar

96- Onları, insanların hayata en düşkünü, puta tapanlardan bile daha tutkunu olarak bulacaksın. Her biri ister ki, bin yıl yaşatılsın. Oysa uzun yaşamak kendilerini azaptan kurtaracak değildir. Hiç şüphesiz, Allah onların yaptıklarını görüyor

7. Melekler, insanın yaratılışına onun hangi özelliği dolayısıyla karşı çıkmışlardır? (2/30)

a)Beceriksiz ve zayıf oluşu
b)Kendilerinden daha üstün bir konuma gelebileceği
c)Bozgunculuk yapacak ve kan dökecek olması
d)Yeme ve içme ihtiyaçlarının olması

30- Hani Rabb'in, meleklere "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti.
- Melekler "Ya Rabbi sen yeryüzünde kargaşalık çıkaracak, kantar dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor, takdis ediyoruz" dediler. Allah meleklere "Ben sizin bilmediklerinizi bilirim' dedi

8. Allah, meleklere "Haydi, Âdem'in önünde secdeye kapanın."Dediğinde iblîs dışında hepsi secdeye kapandı. İblîs, secdeye kapanmaktan geri durarak ve böbürlenerek hangi gruba dahil oldu? (2/34)

d)Kâfirler / inkârcılar

34- Hani biz meleklere `Adem'e secde ediniz " dedik de hemen secde ettiler.
Yalnız iblis kaçındı, kendini büyük gördü ve kâfirlerden oldu.

9. İsrâiloğulları'nın cehennemle ilgili düşünceleri aşağıdaki seçeneklerden hangisinde doğru olarak ifade edilmiştir? (2/80)

A)Cehennem tamamen semboliktir, gerçekliği yoktur
B)Allah, kendi yarattığı kullarını yakmaz.
C)Ateş bize sayılı birkaç günden fazla asla dokunmayacaktır.
D)Allah'ın seçkin kulları olan bizleri cehennem ateşi asla yakmayacaktır.

80- Sayılı günlerden başka katiyyen bize ateş dokunmayacak dediler.

10. Rabbi tarafından birtakım emirlerle sınanan, hepsini yerine getirdiği için de Allah'ın "Ben seni insanlara önder yapacağım."Dediği peygamber aşağıdakilerden hangisidir?(2/124)

A)Hz. Nûh
B)Hz. İbrâhim
C)Hz. Mûsâ
D)Hz. Îsâ
124- Hani Rabbi, İbrahim'i birtakım emirler ile denemiş, o da onları yerine getirmişti. Bunun üzerine Allah; "Seni insanlara önder yapacağım" demişti

11. Kâbe'nin temellerini yükseltenler ve "Ey Rabbimiz, bizden kabul buyur! Şüphesiz sen hakkıyla işitensin, hakkıyla bilensin." diyenler kimlerdir? (2/127)

A)Cürhümîler
B)Kureyşliler
C)Hz. Mûsâ ve Hz. Hârûn
D)Hz. İbrâhim ve Hz. İsmâil
127- Hani İbrahim ile İsmail, Kâbe'nin duvarlarını yükseltirlerken söyle dua etmişlerdi; "Ey Rabbimiz, yaptığımızı kabul et hiç şüphesiz sen herşeyi işiten ve bilensin.

12. Yahudiler, haftanın hangi günü için konulan sınırları ihlâl etmelerinden dolayı aşağılık maymunlar olma cezasına çarptırılmışlardır? (2/65)

A)Cuma
B)Çarşamba
C)Pazar
D)Cumartesi

65- İçinizden Cumartesi yasağını çiğneyenleri bilmiş olmaksınız. Onlara `Aşağılık maymunlara dönün" dedik.

13. Hiç kimsenin hiçbir taraftan yardım göremeyeceği mahşer gününde, fayda sağlamayacağı âyette bildirilen şey aşağıdakilerden hangisidir? (2/123)

ihlas / içtenlik
ibadet / kulluk
şefaat / aracılık
iman / inancı

123- Hiç kimsenin başkası adına birşey ödeyemeyeceği, hiç kimseden fidye kabul edilmeyeceği, hiç kimseye şefaatin yarar sağlayamayacağı ve böylelerinin hiçbir yerden yardım görmeyeceği günden korkun.

14. "Yahudi olun." diyen Yahudilere ve "Hristiyan olun ki doðru yolu ulasınız." Diyen Hrıstiyanlara yönelik olarak “O, hakka yönelen ve Allah’a ortak koşmayan biriydi.” denilerek onun milletine uyulması emredilen kişi aşaĞıdakilerden hangisidir? (2/135)

a)Hz. İbrâhim
b)Hz. Muhammed
c)Hz. Mûsâ
d)Hz. Îsâ
135- Onlar size; "Yahudi veya hıristiyan olun ki, doğru yolu bulasınız " dediler. Onlara de ki; "Hayır, biz İbrahim'in dosdoğru dinine uyarız. O müşriklerden değildi
15. "Onlar ki söz verip bağlandıktan sonra Allah'a verdikleri sözü bozarlar, Allah'ın birleştirilmesini emrettiği şeyleri koparırlar ve yeryüzünde bozgunculuk yaparlar; işte ziyana uğrayanlar onlardır."âyet meâlinde sıralanan özellikler aşağıdaki hangi grubu anlatmaktadır? (2/26-27)

d)Kâfirler / inkârcılar

16. İnsanlara üstün kılınmışlardı.
Firavun'un zulmünden kurtarıldılar.
Cumartesi yasağını çiğnediler.
Buzağıyı tanrı edindiler.
Ruhbanlığı icat ettiler.

Yukarıdakilerden hangileri isrâiloğulları’yla ilgili hususlardır? (2/47-66)

a)1, 2 ve 5
b)1, 2, 3, ve 4
c)2, 3 ve 5
d)Hepsi
47- Ey İsrailoğulları, size bağışladığım nimetleri ve sizi diğer canlı-cansız varlıklara üstün kıldığımı hatırlayın
49- Hani oğullarınızı boğazlayıp kadınlarınızı (dul) bırakmak suretiyle size çok ağır bir işkence çektiren Firavun hanedanından sizleri kurtarmıştık
51- Hani Musa ile kırk geceliğine sözleşmiştik de siz onun arkasından buzağıyı ilâh edinerek zalimlerden olmuştunuz
56- Sonra şükredesiniz diye sizi öldükten sonra yeniden dirilttik.
57 Üstünüze buluttan gölgelik çektik, size kudret helvası ile bıldırcın kuşu indirerek, "Bağışladığımız helâl yiyeceklerden istediğinizi yiyin" dedik
58- Hani "Şu kasabaya girin ve orada ne isterseniz bol bol yiyin, fakat kapıdan girerken secde ederek `bizi bağışla' deyin ki, günahlarınızı af fedel
60- Hani Musa kavmi için su istedi de kendisine, "Elindeki değneği şu taşa vur" dedik. Bunun üzerine o taştan oniki tane pınar fışkırıvermişti
65- İçinizden Cumartesi yasağını çiğneyenleri bilmiş olmaksınız.

17. "O hâlde yakıtı ............... olan, inkârcılar için hazırlanmış ateşten sakının." âyet meâlinde boş bırakılan yere aşağıdaki kelimelerden hangisi getirilmelidir? (2/24)

a)Denizler ve ormanlar
b)İnsanlar ve taşlar
c)Putlar ve tâğutlar
d)Hayvanlar ve bitkiler

24- Eğer bunu yapamazsanız -ki asla yapamayacaksınız- yakıtı insanlar ile taşlar olan ve kâfirler için hazırlanmış olan Cehennem ateşinden korkunuz

18. Allah'ın mescitlerinde onun adının anılmasını yasaklayanlar ve mescitlerin yıkılması için çalışanlar nasıl nitelendirilmektedir? (2/114)

a)İnsanların en zalimi
b)Nankörlük yapan kâfirler
c)Akıl erdiremeyen zavallı cahiller
d)İnsanlar arasında fitneye sebep olan münafıklar
114- Allah'ın mescidlerinde O'nun adının anılmasını engelleyen ve oraları yıkmaya çalışanlardan daha zalim kim olabilir
19. "Ey Mûsâ! Biz Allah'ı açıktan açığa görmedikçe sana asla inanmayız." demeleri üzerine isrâiloğulları'nın çarptırıldıkları ceza aşağıdakilerden hangisidir? (2/55)

a)Aşağılık maymunlar hâline getirilmeleri
b)Zillet ve meskenete duçar kılnmaları
c)Bakıp dururken kendilerini yıldırım çarpması
d)Firavun'un zulüm ve baskısının şiddetlenmesi

55- Hani "Ey Musa, biz Allah'ı açıkça görmedikçe sana kesinlikle iman etmeyiz" dediniz de hemen arkasından bakıp dururken sizi yıldırım çarptı

20. İman edenler, Yahudiler, Hristiyanlar ve Sâbiîlerden olup da Allah katında ecirleri bulunan, korku ve üzüntü çekmeyecek olanlar kimlerdir? (2/62)

a)İçki ve kumardan sakınanlar
b)Allah'a ve ahiret gününe inanıp salih amel işleyenler
c)Boş ve yararsız işlerden yüz çevirenler
d)İncil'e ve Tevrat'a inananlar

62- Müminler ile yahudi, hıristiyan ve sabiilerden Allah â ve Ahiret gününe inanıp iyi ameller işleyenler, hiç şüphesiz, Rabbleri katında mükâfatlarını alacaklardır; onlar için korku yoktur; onlar artık hiç üzülmeyeceklerdir

~~~ Bilmediklerimi Ayaklarımın Altına Alsam Başım Göğe Ererdi ✒~

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)