Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Tasavvuf-Tarikat

Konu Kimliği: Konu Sahibi Esadullah,Açılış Tarihi:  06 Mart 2012 (14:33), Konuya Son Cevap : 07 Mart 2012 (18:04). Konuya 12 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı4Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 06 Mart 2012, 14:33   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Esadullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esadullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15316
Üyelik T.: 18 Aralık 2011
Arkadaşları:3
Memleket:Kayıp bir Kentten
Konular: 143
Beğenildi:280
Beğendi:94
Takdirleri:3260
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cahil Sofilik Olur mu?

Cahil Sofilik Olur mu?

Cahil Sofilik Olur mu?

Allah ve Rasulü’nün bildirdiği gibi İslâm’ı yaşamadan tasavvufî bir hayattan söz edilemez. Bunun için ehl-i tasavvuf olan kişilerin, mürşidin manevi terbiyesi altında seyr-i süluklarını tamamlarken dinin emir ve yasaklarına ve Rasulullah s.a.v.’in sünnet-i seniyyesine uymaları gerekir.

Mürit, yani isteyen, talep eden kişi, Allah’ın hükümlerine sarılıp O’nun yolunda ilerlemeyi talep eden kişidir. İslâm’ı, Rasullullah s.a.v.’in bildirdiklerini bilmeden, Allah’ın hükümlerine teslim olmadan, ibadet ve taati ciddiye almadan mürit olunmaz. Yolunda olunanın yolunda ilerlemeyi istemeden, O’nu istemesi samimi olmaz. Bir mürit, mürşit eli tuttuktan sonra hemen dinini öğrenmesi, eksiklerini tamamlaması gerekir.

Şam’da doğup yine orada vefat etmiş olan fıkıh alimlerinin büyüklerinden İbn Abidin hazretleri, zahir ilim eğitimini tamamladıktan sonra tasavvufta da eğitimini tamamlamıştır. Büyük bir ilme sahip olarak Mevlâna Halid hazretlerinin halifesi olmuştur.

İbn Abidin hazretleri, kadın olsun erkek olsun, her müslümanın dinini muhakkak öğrenmesi gerektiğini buyurmuştur. Bir mümin hangi işi yapacak, hangi ibadeti ifa edecekse onunla ilgili bilgiyi öğrenmesi farzdır.

Şu halde ilk işimiz, dinimizi öğrenmek için sıkı bir gayret içerisine girmektir. “Her kime hikmet verildiyse ona pek çok hayır verilmiş demektir.” (Bakara, 269) ayetindeki hikmet kelimesini tefsir alimleri fıkıh ilmi olarak tefsir etmişlerdir. Bunun içindir ki ilimlerin en hayırlısı fıkıh ilmidir. Fıkıh ilmi ibadet, taat, alışveriş, insanlar arası münasebetler, miras gibi hususları içine alır.

Allah’tan korkan, takva sahibi bir fıkıh alimi, durmaksızın ibadet eden zahitten üstündür. Tasavvufta adı geçen riya, ucub, ihlâs gibi meselelerin fıkıh ilminde de hükmü bulunduğundan, bunların hükümlerini bilmek de farzdır.

İbn Abidin hazretleri bir eserinde şöyle buyurmaktadır: “İhlâsı elde etmek için kalp bilgilerini öğrenmek de farzdır. Tasavvufî hayat, ahlâk-i hamide (övülmüş, güzel ahlâk) olarak ihlâsı, samimiyeti, dürüst, mert olmayı, niyetin her türlü kötü fikirden arındırılıp doğru olmasını emreder. Tam bir muhabbet ve marifeti istediği gibi, düşük, kötü ahlâk olan harama yönelmeyi, ucubu, hasedi ve riyayı yasaklar.”

Hangi meselenin haram, hangisinin helal olduğu ayet-i kerime ve hadis-i şeriflerle bellidir. Niyet, ihlâs, marifet, iman-ı kâmil, muhabbet gibi hususlar emredilmiştir. Gösteriş, kendini beğenmek, başkasının elinde olanı kıskanmak, haset etmek, cimrilik gibi hususlar yasaklanmıştır.

Emredilmiş veya yasaklanmış olan bu hususların bilinmesi de farzdır. Çünkü bir kişi ibadetinde, bilhassa Allah rızası için yaptığı bütün işlerde riyakârlık yapar, göstere göstere yapıp insanların takdiri peşine düşerse ya da kendini ibadeti bol iyi kullardan görüp başkalarını küçümserse yaptığı amelin sevabından mahrum olur.

Böyle bir hataya düşmemesi için ucub ve kibiri, yani kendini beğenme ve büyüklenmenin ne olduğunu, Allah ve Rasulü’nün bu konuda bizden ne istediğini bilmesi gerekir. İnsan, Allah’ın kuludur, Allah’ın rızası için yaşar. Bu yüzden doğru niyetli, ihlâslı ve yapacağı ameller için bilgili olmak zorundadır.

Mümin alışverişi, nikâh ve talâkı da bilmelidir. Evlilik kurumunun sağlıklı bir şekilde devam etmesi için nikâha, boşanmaya dair meseleler öğrenilmelidr.

alıntı
Kara Kartal beğendi.

Konu Sahibi Esadullah 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Gayb Alemine Açılan Kapılar... Kitaplar/Kütüphane Kara Kartal 1 295 29 Ocak 2023 13:22
Hiperaktif ve Otizm Çocuklar İçin ... Tıbbı Nebevi ve Alternatif Tıp Mihrinaz 1 338 14 Ekim 2022 01:49
Tabiat ve Burçlara Göre Beslenme-Hangi Tabiat... Tıbbı Nebevi ve Alternatif Tıp Esadullah 2 403 14 Ekim 2022 01:38
9-Kâinatın 6 Eyyamda (Devir-Süreç) Yaratılması... Esadullah Esadullah 1 360 02 Ekim 2022 13:57
8 - Kurana göre evren nasıl yok olacak Esadullah Esadullah 0 304 29 Eylül 2022 11:40

Alt 06 Mart 2012, 19:29   Mesaj No:2
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1160
Beğendi:331
Takdirleri:7457
Takdir Et:
Standart Cevap: Cahil Sofilik Olur mu?

cahil sofu, pimi çekilmiş bombayı cebinde taşıyıp pazara dalması gibidir.bilmediği halde ahkam kesilir,bildiğine zam yapar,sıkıştığında iskonto yapar.mürşidimi sevdireyım büyüteyım niyetiyle,sık sık mürşidine iftira atar,söylemediğine dedi der,görmediğine gördüm der bir kaç yeminide kalkan yapar.uçurur,kaçırır,aynı saat içinde hacda görür,çay molasında kızılay meydanına getirir,ısındığında kars dağlarında kayakçılık yaptırır vs...
saf temiz niyetli,muttaki alimleri yakan bu sofulardır.diğer başlıkta da sizi zor duruma sokan yine bunların saçmalıklarıdır.dikkat ederseniz nadir bi şekilde alimler suçlanılır,genelde muritleri sofuları ile saldırılır.

köyde görevli iken,bir kısım menzil muritleri cemaat yatsıdan sonra camiide kalmak için izin istemişlerdi.Allahın mescitleri açıktır tabii ki,buyurun sobanızı ısıtın kalın,ibadetlerinizi yapın demiştim.

kaç gün sonra şikayetler kavgalar başlamıştı kendi aralarında.sorun proplem nedir diye sorguladım.."hocam o bana taşı atarken sert vurdu,kemiğim ağırıyor hala dedi."
Allah Allah ! ne taşı ?
efendim zikir çekmek için,camide halka oluşturuyoruz.
eee?
halka oluştururken,hepimizin elinde 33 taş olur,birbirimize "Allahu ekber" deyıp atıyoruz.
nasıl yani?
yani her kes 33 taş atar,yani halkada herkes 33 kez taş yer.bu bana taşı atarken geçen seneki kavgamızın intikamını alırcasına fırlattı,kemiğim incindi dedi.

caminin minaya çevrildiğini gördüm dostlar...şeytan yerine birbirlerini taşlamışlar.

kim size böyle yapın dedi.mürşidimiz dediler..saçmalamayın alimler öyle bir şey demez.doğru söyleyın camide birbirinizi taşlamak nerden çıktı?
içlerinde biri dedi,tesbih çekmek sıkıcıdır..hem eğlence hem zikir hem oyun için bu yolu seçtik dediler.

ve bu olay dilden dile dolaştı,kahvelerde,toplu taşım araçlarında konuşuldu,tartışıldı.menzil cemaati topa tutuldu,şeyhlerine dil uzatıldı,alay edildi...
halbuki menzilin haberi bile yok böyle bir saçmalıktan...

bölgemizde eski medereseler vardı..orada islam ilimlerini alan öğrenciler,başlarında onları yetiştiren bir alim bulunurdu..işte böyle bir medresede yetişti babam.onun hocası konumuzla alakalı bir sözü var ;" ha sofiyi ker,ha keri sofi.fırka wan tune" demiştir ..

haksız mı ?
Kara Kartal beğendi.

Büyükler fikirleri,Ortalar olayları,Küçükler kişileri tartışır.
Alt 06 Mart 2012, 20:07   Mesaj No:3
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Abdulmelik Üyemizden Alıntı Mesajı göster
cahil sofu, pimi çekilmiş bombayı cebinde taşıyıp pazara dalması gibidir.bilmediği halde ahkam kesilir,bildiğine zam yapar,sıkıştığında iskonto yapar.mürşidimi sevdireyım büyüteyım niyetiyle,sık sık mürşidine iftira atar,söylemediğine dedi der,görmediğine gördüm der bir kaç yeminide kalkan yapar.uçurur,kaçırır,aynı saat içinde hacda görür,çay molasında kızılay meydanına getirir,ısındığında kars dağlarında kayakçılık yaptırır vs...
saf temiz niyetli,muttaki alimleri yakan bu sofulardır.diğer başlıkta da sizi zor duruma sokan yine bunların saçmalıklarıdır.dikkat ederseniz nadir bi şekilde alimler suçlanılır,genelde muritleri sofuları ile saldırılır.

köyde görevli iken,bir kısım menzil muritleri cemaat yatsıdan sonra camiide kalmak için izin istemişlerdi.Allahın mescitleri açıktır tabii ki,buyurun sobanızı ısıtın kalın,ibadetlerinizi yapın demiştim.

kaç gün sonra şikayetler kavgalar başlamıştı kendi aralarında.sorun proplem nedir diye sorguladım.."hocam o bana taşı atarken sert vurdu,kemiğim ağırıyor hala dedi."
Allah Allah ! ne taşı ?
efendim zikir çekmek için,camide halka oluşturuyoruz.
eee?
halka oluştururken,hepimizin elinde 33 taş olur,birbirimize "Allahu ekber" deyıp atıyoruz.
nasıl yani?
yani her kes 33 taş atar,yani halkada herkes 33 kez taş yer.bu bana taşı atarken geçen seneki kavgamızın intikamını alırcasına fırlattı,kemiğim incindi dedi.

caminin minaya çevrildiğini gördüm dostlar...şeytan yerine birbirlerini taşlamışlar.

kim size böyle yapın dedi.mürşidimiz dediler..saçmalamayın alimler öyle bir şey demez.doğru söyleyın camide birbirinizi taşlamak nerden çıktı?
içlerinde biri dedi,tesbih çekmek sıkıcıdır..hem eğlence hem zikir hem oyun için bu yolu seçtik dediler.

ve bu olay dilden dile dolaştı,kahvelerde,toplu taşım araçlarında konuşuldu,tartışıldı.menzil cemaati topa tutuldu,şeyhlerine dil uzatıldı,alay edildi...
halbuki menzilin haberi bile yok böyle bir saçmalıktan...

bölgemizde eski medereseler vardı..orada islam ilimlerini alan öğrenciler,başlarında onları yetiştiren bir alim bulunurdu..işte böyle bir medresede yetişti babam.onun hocası konumuzla alakalı bir sözü var ;" ha sofiyi ker,ha keri sofi.fırka wan tune" demiştir ..

haksız mı ?
Rahman razı olsun

sizi desteklememi işte bu yüzden döneklik anladılar sanırım diğer konuda

Bizim amacımız bu tabuyu yıkmak Mürşid kapısına geleni çevirmez ama her gelen de Mürşidi anlayacak diye bir şey yok , işte bu saydığınız kafadaki yani Tasavvufun hal yolu olduğu kavramını anlayamayan ve Tasavuufu insan üstü gibi görünen hallerden benimseyen cahil kişiler , Şeriat ve Sünnet dışı söylevleri ve anlayamadıkları halde abartırcasına yaptıkları bu harketler bu yolu maalesef bu söylevlere madur bırakmıştır....

Bizim amacımız bu halk dilinde dolaşan değil gerçek Tasavvufu savunmak ve gerçek Mürşidleri bu gibi ithamlardan uzak tutmak onların bundan beri olduğunu açıklamak bundan dolayıdır hamlemiz...

Halden anlayışınız zaten olaya yaklaşımızdan belli umarız kişiler bazı patavassız hareketlerden dolayı gerçekten Alim ve Veli olan şahıslara dil uzatmaz da aksine onların kapısında olanların hatalarını ve bunun nasıl düzelebileceğini dile getirir.Bu evla olandır....

Vesselam veddua kardeşim

Kara Kartal beğendi.
Alt 07 Mart 2012, 17:05   Mesaj No:4
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Arkadaşları:0
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:

oh ne güzel din,şeyhleri sofilerine her nerde olursanız olun bizi çağırın yetiş ya gavs deyin,biz yetişiriz sofimiz her nerde olursa olsun imdadına,

yok bi şeyh sofisi gece yatağında kaç defa sağa kaç defa sola döndüğünü bilmiyorsa şeyh gitsin dağda çobanlık etsin...desin sofilere,şeyh mi röntgenci mi belli değil..

menzil şeyhi,desin GAVSLARIN ÇOCUKLARINA köle olmak FARZDIR,VACİBDİR,sofi bu itikatle şeyhe bağlansın,namazdada rabıta edin,hatmelere aynı şeyhe bağlı olmayanlarıda almayıp dinlerinde ayrılık etsinler,

yok cübbeli mahmut hocasına azrail gelmiş geri göndermiş desin,sofilerine

hani bi söz varya hoca yellense,cemaat ortaya eder misali,ya sofilerinizin her yardım çağırdığında yetişiyor ve haberdar oluyorsunuzda,sofilerinizin bu halindende HABERDAR OLSANIZYA...

Yok neymiş,burda hak olanı ve batılı ayıralım,arkadaşım HAK OLANI HANGİSİ Kİ,

ONU VERİN.

Bakın sizlerde tarikatlerdeki şeyhlerin sofilerinin ne kadar yalancı ve uydurukçu olduklarını söylüyorsunuz demekki bu tarikatlerde batıl değil mi...

BUNLAR BU İTİKATLER ŞEYHLERİ TARAFINDAN ÖĞRETİLİYOR,HANGİ TARİKAT ŞEYHİ MÜRİDLEİNE MEAL OKUYUN DİYOR Kİ HA DİYOR DİYORSANIZ VERİN Bİ AÇIKLAMASINI DİNLEYELİM..
Alt 07 Mart 2012, 17:25   Mesaj No:5
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
la diyebilmek Üyemizden Alıntı Mesajı göster
oh ne güzel din,şeyhleri sofilerine her nerde olursanız olun bizi çağırın yetiş ya gavs deyin,biz yetişiriz sofimiz her nerde olursa olsun imdadına,

yok bi şeyh sofisi gece yatağında kaç defa sağa kaç defa sola döndüğünü bilmiyorsa şeyh gitsin dağda çobanlık etsin...desin sofilere,şeyh mi röntgenci mi belli değil..

menzil şeyhi,desin GAVSLARIN ÇOCUKLARINA köle olmak FARZDIR,VACİBDİR,sofi bu itikatle şeyhe bağlansın,namazdada rabıta edin,hatmelere aynı şeyhe bağlı olmayanlarıda almayıp dinlerinde ayrılık etsinler,

yok cübbeli mahmut hocasına azrail gelmiş geri göndermiş desin,sofilerine

hani bi söz varya hoca yellense,cemaat ortaya eder misali,ya sofilerinizin her yardım çağırdığında yetişiyor ve haberdar oluyorsunuzda,sofilerinizin bu halindende HABERDAR OLSANIZYA...

Yok neymiş,burda hak olanı ve batılı ayıralım,arkadaşım HAK OLANI HANGİSİ Kİ,

ONU VERİN.

Bakın sizlerde tarikatlerdeki şeyhlerin sofilerinin ne kadar yalancı ve uydurukçu olduklarını söylüyorsunuz demekki bu tarikatlerde batıl değil mi...

BUNLAR BU İTİKATLER ŞEYHLERİ TARAFINDAN ÖĞRETİLİYOR,HANGİ TARİKAT ŞEYHİ MÜRİDLEİNE MEAL OKUYUN DİYOR Kİ HA DİYOR DİYORSANIZ VERİN Bİ AÇIKLAMASINI DİNLEYELİM..

Sanırım sizin hocanız yellenmiş ki sizde ortaya ediyorsunuz.......
Alt 07 Mart 2012, 17:28   Mesaj No:6
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

benim hocam muhammed peygamberin pıratiği olan kuran sana selam olsun...
Alt 07 Mart 2012, 17:31   Mesaj No:7
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
benim hocam muhammed peygamberin pıratiği olan kuran sana selam olsun...
sizin hocalarınızı biz biliyoruz merak etmeyin ...
Alt 07 Mart 2012, 17:34   Mesaj No:8
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Esadullah Üyemizden Alıntı Mesajı göster
sizin hocalarınızı biz biliyoruz merak etmeyin ...

DOĞRUYA SİZ VE ŞEYHLERİNİZİN BİLMEDİĞİ YOK,benim bütün yazılarıma ,paylaşımlarıma bak PEYGAMBERİN PIRATİKLİĞİ OLAN KURANIN DIŞINDA Bİ ÇAĞRI VE İSİM VAR MI...ispatla iddanı bakalım bi isim ver sadece....
Alt 07 Mart 2012, 17:40   Mesaj No:9
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
DOĞRUYA SİZ VE ŞEYHLERİNİZİN BİLMEDİĞİ YOK,benim bütün yazılarıma ,paylaşımlarıma bak PEYGAMBERİN PIRATİKLİĞİ OLAN KURANIN DIŞINDA Bİ ÇAĞRI VE İSİM VAR MI...ispatla iddanı bakalım bi isim ver sadece....
ben idda ediyorum demedim ama biliyorumki Kuran sizin hocanız değil olmazda zaten bu halinizle...

Lütfen konuyu şahsileştirmeyelim cevaplaştık oldu bitti site kurallarını ihlal etmiyelim ayıp olmasın yönetime..

iyi günler size
Alt 07 Mart 2012, 17:45   Mesaj No:10
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:

Alıntı:
Esadullah Üyemizden Alıntı Mesajı göster
ben idda ediyorum demedim ama biliyorumki Kuran sizin hocanız değil olmazda zaten bu halinizle...

Lütfen konuyu şahsileştirmeyelim cevaplaştık oldu bitti site kurallarını ihlal etmiyelim ayıp olmasın yönetime..

iyi günler size

Konuyu şahsileştirende sizsiniz,kuranı kendine rehber edinmeyip,gavs,kutup,şeyhlerinizin batıllarını kendine rehber edinende siz siniz,delilide sizin ve benim paylaşımlarımı karşılaştırınca ap açık ortadır her şey...

SİZEDE İYİGÜNLER..

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: