Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.KADIN AİLE ÇOCUK.::. > Kadın-Aile-Çocuk > Tesettür Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi Seleme,Açılış Tarihi:  30 Ocak 2008 (00:58), Konuya Son Cevap : 20 Kasım 2008 (00:43). Konuya 9 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 30 Ocak 2008, 00:58   Mesaj No:1
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Seleme isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 556
Üyelik T.: 11 Kasım 2007
Arkadaşları:0
Konular: 194
Beğenildi:13
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Başörtülüler Başını nasıl örtecek?

Başörtülüler Başını nasıl örtecek?

Başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılması amacıyla Yüksek Öğretim Kanunu'nda değişiklik teklifinde, başın nasıl örtüneceği tarif ediliyor... İşte o tarif ve kanun değişikliğinin öngördüğü örtünme şekli...
Teklifle, Yüksek Öğretim Kanununun ek 17. maddesine, ''Hiçkimse başının örtülü olması sebebiyle yükseköğrenim hakkından yoksun bırakılamaz ve bu yönde uygulama ve düzenleme yapılamaz. Ancak başın örtülmesi, kişinin yüzü açık ve kimliğinin tanınmasına imkan verecek ve çene altından bağlanacak şekilde olması gerekir'' ifadesi ekleniyor.
Teklifin gerekçesinde, bu hükmün amacının herkesin yükseköğrenim hakkından serbestçe, eşit ve özgür bir ortamda yararlanmasını sağlamak olduğu ifade edildi.
'Üniversitelerde uzun süreden beri devam eden ve bazı öğrencilerin kılık ve kıyafetlerinden dolayı öğrenim hakkından yoksun bırakılmasına neden olan uygulama, toplumsal barış, millet-devlet kaynaşmasını ve eğitimde fırsat eşitliğini olumsuz yönde etkilemektedir'' denilengerekçede, şu ifadelere yer verildi:
Üniversite düzeyinde eğitim gören kişilerin, kendi kılık ve kıyafetleri konusunda tercih yapabilmeleri, bireysellik, kimlik ve kişiliklerinin gelişmesi için kaçınılmaz bir gerekliliktir. Üniversiteler evrensel bilgi ve bilimin hür bir ortamda üretildikleri, özgür ve özerk mekanlardır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği, 'Fikri hür, vicdanı hür ve irfanı hür' nesiller, ancak kişilerin hiçbir gerekçeyle ayrıma tabi tutulmadığı ve eşit olarak yükseköğrenim hakkından yararlanıldığı özgür üniversitelerde yetişebilir. Yükseköğrenim kurumlarında başın örtülmesi, eğitim ve öğretimin gerektirdiği güvenliğin sağlanması amacına yönelik olarak sınırlandırılmaktadır. Bu kapsamda, başı örtmek için kullanılan kıyafetlerin yüzü açıkta bırakması ve kişinin kimliğinin tespitine imkan verecek şekilde olması gerekmektedir.''
Hadi hayırlısı...

Konu Sahibi Seleme 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Üniversiteli Bayanla Geçinme Sanatı İslamda Kadın ve Erkek mehmet akif2 20 8592 20 Mayıs 2009 19:42
Üniversiteli Erkekle Geçinme Sanatı İslamda Kadın ve Erkek mehmet akif2 1 2266 20 Mayıs 2009 19:35
A.Hakan'dan Döneklik Konferansı Serbest Kürsü kurtmehmet 4 2217 10 Mayıs 2009 20:54
Hanefi Mezhebi: İslamda Kazanç Zekat-İnfak Seleme 0 2182 19 Nisan 2009 04:52
Hanefi Mezhebi: Alışveriş İlmihal Bölümü Seleme 0 2257 19 Nisan 2009 04:51

Alt 30 Ocak 2008, 21:10   Mesaj No:2
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:maşuk isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 523
Üyelik T.: 04 Kasım 2007
Konular: 1
Beğenildi:2
Takdir Et:
Standart Cvp: Başörtülüler Başını nasıl örtecek?

ey Atatürk duy sesimiziiiiiiiiiiiii
cumhuriyet elden gidiyoriiiiiiiiiiiii
Devleti komunizim haline dönüştürüyorlar resmen..
nasıl ki komunizmde herkes bir giyer bir içer ne ederse bir ederse bunlar da bizi bir kalıba sokacaklar ......
sen kimsin be ?
ne haddine ?
Atatürk ne dedi
İsteyen açar isteyen kapar..........
Kur an ı dinlemezsen,
kitabını dinlemez isen,
Atatürk çüyüm diye geçinirsen.
Atatürk böyle mi demiş ey akıl sahipleri....???
Öğrenin...
Neyi ?
hoşgörmeyi boşgörmemeyi.......
Herkesin sizin kafanız gibi olmamasını sindirmeyi sizi hazımsızlar siziiiiiii........
Bu gidişle sindirim yollarınız hepten mahvolacak...
Hadi bizi düşünmezsiniz ?
Kendinize de mi acımazsınız ?
Ey medeniyyim diye geçinenler ?
Kusura bakmayın sizin medeniyyet anlayışınız herkesin sizinle aynı kalıptan olması
,ve kimseyi sindirememekse eğer üzgünüm bu medeniyyet benim sonum demek madden de manen de.
ve üzgünüm ki ben bir medeni değilim...
subhanallah...
başka farklık bişey yok mu ?...
siz araya tefrika ruzgarları mı ekmeğe çalışıyorsunuz ?
hür doğdum hür yaşarrım !
kimme ne ? kimme ne ?
kölle miyim sana ne ?
sana ne sana ne ?
zararım kendime _!_
kime ne kime ne ?
herkes kendi derdine derdine derdine...........
anlayanaaaaaaaaaaaaa
Alt 30 Ocak 2008, 21:19   Mesaj No:3

NUR

Medineweb Emekdarı
Durumu:NUR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 127
Üyelik T.: 10 Eylül 2007
Arkadaşları:4
Konular: 527
Beğenildi:30
Takdir Et:

ne günlere kaldık ya rabbim.başörtüsü müydü ,yok türban mı, önden mi bağlasınlar,yok yandan mı bağlasınlar?bırakın artık bunları ya ...üçüncü dünya ülkelerinden bile gerideyiz.kim nasıl inanıyorsa öyle yaşasın.ben başını açana nasıl saygı duyuyorsam kendi inancım ne şekilde örtünmemi gereltiriyorsa ona da öyle saygı duyulmasını beklerim ...bunları belirleyen yasalar değil kişilerin din ve vicdan özgürlükleri olmalıdır.eğer laik bir ülkede yaşıyorsak(!)
Alt 30 Ocak 2008, 21:54   Mesaj No:4
Medineweb Emekdarı
Belgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Belgin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 7
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:1
Konular: 640
Beğenildi:16
Takdir Et:

başörtüsünü serbest bırakaçaklar fikirleri bitmek bilmedi..bizde mi başlasak.. düşük bel pantolon, mini etek, makyaj v.s. olmasın... öyle olsa ne güzel olurdu.. şöyle düşündümde onların hali bizden vahim ya... makyajsız nasıllardır acaba
maşuk kadeşim paylaşımın çok güzel.. hür doğdum hür yaşarrım ! kimme ne ? kimme ne ?kölle miyim sana ne zararım kendime _!_kime ne kime ne ?herkes kendi derdine derdine derdine.......................

yinede serbest oldu ya bunada şükür...

Alt 30 Ocak 2008, 22:01   Mesaj No:5
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Seleme isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 556
Üyelik T.: 11 Kasım 2007
Konular: 194
Beğenildi:13
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Arkadaşlar kim ne derse desin bizim inancımız ve niyetimiz bellidir hiç kimse bizi kendi düşünce kalıbına sokamaz.Daha dün kampüslere bile türbanlı giremezken şimdi derslere kızlarımız türbanla girecekler rüya gibi değil mi?Kim ne derse desin ben durumdan gayet memnunum darısı kamuda çalışanlara...
Alt 30 Ocak 2008, 22:16   Mesaj No:6
Medineweb Üyesi
Durumu:martin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 717
Üyelik T.: 13 Ocak 2008
Konular: 14
Beğenildi:1
Takdir Et:

Seleme kardeş haklısınız daha dün kampüslere giremiyorlardı.Ama şimdi derslere girecekler.Ya dünün öncesinde ya o zaman giremiyolarmıydı...Giriyolardı sadece inat uğruna, oy uğruna bunlar geldi bi günde yasa çıktı sadece bir kelime söze...
Alt 26 Şubat 2008, 00:14   Mesaj No:7
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:sümeyye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 827
Üyelik T.: 25 Şubat 2008
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:

BAŞÖRTÜSÜNE NİYE BUKADAR TAKTILAR ANLAMADIM ANLAMİCAMDA TÜRKİYE ÇAĞ ATLADIDA BAŞÖRTÜSÜMÜ ENGEL OLDU
KURBAN OLSUNLAR ÖRTÜMÜZE ÖRTÜNEN BACILARIMA
KARŞI ÇIKANLARIN İNŞALLAH KIZLARI BACILARIDA BAŞÖRTÜSÜ TAKAR
Alt 28 Şubat 2008, 01:40   Mesaj No:8
Durumu:Kalkansız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 721
Üyelik T.: 14 Ocak 2008
Konular: 0
Takdir Et:

benim bildiğim kadarıyla resimdeki türban diye gösterilen aslında türnan değil , türban türkgeleneği de değil, başörtüsü bizim kültürümüzde olan yani iki resimde başörtüsü.bize türban diyerek arada ayrım yapılıyor ve simgeleştiriliyor ama olay nasıl kapandığın değil kapalı olmaktır ve üzülerek söylüyorum ki başını kapatıp pek çok açıktan daha açık olan bayanlar var bularıda eleştiriyorummm, önemli olan dikkati üzerine çekmemektir kapalı olmak budur yüz güzelliğinden bahsetmiyorum giyinişten söz ediyorum ve makyaj yapan kapalılarında buna dikkat etmesinden yanayımm ...

saygıya saygıyla , sevgiye sevgiyle.......
Alt 31 Mart 2008, 20:02   Mesaj No:9
Medineweb Üyesi
Durumu:Efsa_Rana isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 911
Üyelik T.: 13 Mart 2008
Konular: 11
Takdir Et:

helal olsun maşuk kardeşim çok güzel söyleşmişsin önemli olan kafasının dişi değilki içi ve herkes istediği gibi yaşar özgürlük var bu ülkede
Alt 20 Kasım 2008, 00:43   Mesaj No:10
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esma_Nur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4494
Beğendi:6074
Takdirleri:23787
Takdir Et:

ben şunu merak ediyorum bu ülkede hiç başı açık hanımların şaçına nasıl model vericeğisöylenmıyor mevzu bile olmuyo fkt iş baş örtüsüne gelince şunu şöle bağlıcanız fln düşünüyorum bazen biz gerçekden müslüman bi ülkedemi yaşıyoruz yaşadıklarımız gerçekden çok acı bunada alışmak zorundayız sanırım kıyamete kdr bu böle gider bence allah yardım etsin

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: