Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Tevhid Ve Şirk Konuları

Konu Kimliği: Konu Sahibi bilinmez,Açılış Tarihi:  29 Kasım 2012 (20:37), Konuya Son Cevap : 02 Aralık 2012 (23:34). Konuya 51 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 30 Kasım 2012, 09:31   Mesaj No:11
Kur'ân Kürsüsü

Medineweb Emekdarı
FECR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:FECR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 6340
Üyelik T.: 19 Ocak 2009
Arkadaşları:20
Memleket:ANKARA
Konular: 546
Beğenildi:1003
Beğendi:221
Takdirleri:9161
Takdir Et:
Standart Cevap: AMiN PUTUNA DAİR...

Tahlil ve sorgulamalarını tek taraflı yapma.
Tahlil etmek ve sorgulamak güzeldir ama tahlilin ve sorgulamanın bir metodu olması lazım. Metod olmadan sadece kendi aklımıza ve mantığımıza göre hareket etmeye çalıştığımızda yanlışlara düşmek daha kolaydır. Her bilenin üstünde bir bilen bulunur ( Yusuf-76) ayetini akıldan çıkarmamak gerekir.Kendi zanlarımızı, düşüncelerimizi mutlak doğru olarak kabul ettiğimiz de nefsini ilah edinen kimse konuma düşmemiz daha kolay olur. Hele fikirlerimizi, düşüncelerimizi İslam Düşmanlarının argümanlarına göre şekillendirmeye çalışırsak, bir müddet sonra onlarla aynileştiğimizi fark edemeyiz, kırmızı çizgilerimizin yavaş yavaş kaybolduğunun farkında olamayız.
Tarihten bize intikal eden mirası toptan kabul etmek ne kadar hata ise, toptan red etmek de o kadar hatadır.Ayıklamacı olmak için de iyi bir Kur'an ve Sünnet bilgisine sahip olmak gerekir. Bilginin yanına feraset ve hikmet sahibi olmak da gerekiyor.
Alt 30 Kasım 2012, 09:36   Mesaj No:12
Medineweb Sadık Üyesi
Esadullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Esadullah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 15316
Üyelik T.: 18 Aralık 2011
Arkadaşları:3
Memleket:Kayıp bir Kentten
Konular: 143
Beğenildi:280
Beğendi:94
Takdirleri:3260
Takdir Et:

........Amin
Alt 30 Kasım 2012, 11:27   Mesaj No:13
Medineweb Sadık Üyesi
suhtem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:suhtem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 17229
Üyelik T.: 10 Mart 2012
Arkadaşları:27
Konular: 69
Beğenildi:91
Beğendi:40
Takdirleri:628
Takdir Et:

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı Mesajı göster
Tahlil etmek ve sorgulamak güzeldir ama tahlilin ve sorgulamanın bir metodu olması lazım. Metod olmadan sadece kendi aklımıza ve mantığımıza göre hareket etmeye çalıştığımızda yanlışlara düşmek daha kolaydır. Her bilenin üstünde bir bilen bulunur ( Yusuf-76) ayetini akıldan çıkarmamak gerekir.Kendi zanlarımızı, düşüncelerimizi mutlak doğru olarak kabul ettiğimiz de nefsini ilah edinen kimse konuma düşmemiz daha kolay olur. Hele fikirlerimizi, düşüncelerimizi İslam Düşmanlarının argümanlarına göre şekillendirmeye çalışırsak, bir müddet sonra onlarla aynileştiğimizi fark edemeyiz, kırmızı çizgilerimizin yavaş yavaş kaybolduğunun farkında olamayız.
Tarihten bize intikal eden mirası toptan kabul etmek ne kadar hata ise, toptan red etmek de o kadar hatadır.Ayıklamacı olmak için de iyi bir Kur'an ve Sünnet bilgisine sahip olmak gerekir. Bilginin yanına feraset ve hikmet sahibi olmak da gerekiyor.

..Allah razı olsun Fecr Hocmdn
Alt 30 Kasım 2012, 11:45   Mesaj No:14
Medineweb Sadık Üyesi
Ene Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Ene Garip isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 20682
Üyelik T.: 07 Ekim 2012
Arkadaşları:7
Konular: 26
Beğenildi:8
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:

amin

Kalbi kırık olanın kalbine Allah dokunur...
Alt 30 Kasım 2012, 13:06   Mesaj No:15
Medineweb Sadık Üyesi
iklimya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:iklimya isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 90
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Arkadaşları:0
Konular: 114
Beğenildi:31
Takdirleri:112
Takdir Et:

Alıntı:
bilinmez Üyemizden Alıntı Mesajı göster
sorduğunuz soru korkunç bi sorudur,ve peygamberleri kabul etmeyen toplumların karşı çıktıkları ilk temel soruda sizin sorduğunuz soruyla başlamıştır..Hiç kimse fark etmedi, sizmi fark ettiniz...kabul etmeye bilirsiniz ama kuran ile hemhal olan birinin bu soruyla çıkış yapması,savunmaya geçmesi doğru değildir,Rasulullahın veda hutbesi rivayetindeki uyarısıda BURDA BULUNANLAR,BURDA BULUNMAYANLARA ANLATSIN OLURYA,BURDA BULUNMAYANLARDA,BURDA BULUNANLARDAN DAHA İYİ ANLAYABİLİR..Yıllarca hatta siz 1400 yıl dan beri süre gelen bi SÖZ dür diyorsunuz ama hırıstiyanlarda bunu kullandığına göre,1400 den ÖNCE dir.
.) benzetmenizi bir anlık cvp verme telaşından kaynaklıyor olarak addediyorum.
farkındaysanız cıkıs yapmadım bilakis hüsnüzan ile yaklasıyorum dedim .)
tartısma konusu olacak kadar kıymetli bile degil bence.
bilakis 8 tane tefsire baktım, müfessirler fatihadan sonra amin kelimesine ne demişler merak ettim.
negatif bir yazıyla karsılasmadım.
cesitli hadis kitaplarını taradım bir tane degil yarım bile olumsuzluk yoktu.
bizim ilmimiz onların ilimlerinin yanında zerre dahi etmezken
bunu gözden kacırmaları mümkün degildir öyle degil mi .) kastım buydu.
İlmi olarak deliller bence mevcut durum icin nirvana.
Şöyle bir örnekle bitireyim insallah.
Yanılmıyorsam avatardaki prenses sizin kerimeniz.
Allahım;
Bu bebegi Kuran yolundan ayırma,
Rasulullahın hakiki cizgisinden bir an dahi cıkarma,
onu iyilerle karsılastır, kötülerden koru muhafaza eyle,
ilim ile hemhal eyle,
dinini yüceltebilecek, yaşayabilecek, savunabilecek ve yaşatabilecek hassalarla beze,
onu kendine hakiki manada kul, habibi edibine hakiki manada ümmet eyle..........
diye dua ettim varsayalım, bir baba olarak bana vereceginiz cevap nedir acaba .))

Amin deseniz yazıya yakısmayacak,
kabul et Allahım deseniz hic olmaz cünkü amin kelimesinin türkcesi,
insallah masallah hepsi kabul makamına cıkar,
cok naziksiniz deseniz e vallaha ben bunu kabalık olarak kabul ederim .)
...
her ne kadar görüşlerimiz birbirine uyuşmasada ilmi bir mücadele icindesiniz.
hatasız kul olmaz cünkü beşeriz. bu yazınızı bir hata olarak kabul edelim.
saygılar.
Alt 30 Kasım 2012, 13:13   Mesaj No:16
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
FECR Üyemizden Alıntı Mesajı göster

abi kuran arınmak isteyen için en güzel metod değilmidir ve kuran peygambere inmeden önceki durumuna KİTAP NEDİR İMAN NEDİR BİLMİYORDUN DEMİYOR MU,tahlilin sorgulamanın kaynağı kuran olmayanlar imandandan yoksun olmaz mı.insanları kuranı anlamaay çağırırken ve böyle bi davette insanlar tabiki geleneğini sorgulayacaklar buda kaçınılmazdır,AMİN GELENEK DEĞİLMİDİR,veya şöye sorayım burda AMİNİN DOĞRU Bİ SÖYLEM OLDUĞUNUN METODUNU NERDEN ALIYORUZ VEYA ALMAK LAZIM,ha rasulullahtan demeyin çünkü RASULULLAHTAN ÖNCEDE BU VARDI...

HA TOPTAN KABUL VE TOPTAN REDDE HERZAMAN KARŞI OLDUĞUMUDA SİZ BİLİYORSUNUZ...

not.Abi geleneği din zannedip tavır alanlar ortada işte,böyle bi yazıyı duygusal yorumlamalardan uzak kuran merkezli ,vahiynin metodunda değerlendirmek yerine PUTTA OLSA AMİN,deyişler ve tavırlar bu mudur ALLAH VE RASULUNUN METODU ,YOKSA HEVA VE HEVESİN AYYUKA ÇIKIŞI MIDIR...Allah ben amin demiyorum diye beni sorgulamayacak mahşerde ,
Alt 30 Kasım 2012, 13:15   Mesaj No:17
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

iklimya hocam maşallah size, üslubünüza,aydınlatmanıza,tartışmalar karşısında ki tutumunuza, iyi niyetliliğinize hayran kaldım Allah sizden razı olsun
selam ve dua ile...

Alt 30 Kasım 2012, 13:43   Mesaj No:18
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
iklimya Üyemizden Alıntı Mesajı göster
.) benzetmenizi bir anlık cvp verme telaşından kaynaklıyor olarak addediyorum.
farkındaysanız cıkıs yapmadım bilakis hüsnüzan ile yaklasıyorum dedim .)
tartısma konusu olacak kadar kıymetli bile degil bence.
bilakis 8 tane tefsire baktım, müfessirler fatihadan sonra amin kelimesine ne demişler merak ettim.
negatif bir yazıyla karsılasmadım.
cesitli hadis kitaplarını taradım bir tane degil yarım bile olumsuzluk yoktu.
bizim ilmimiz onların ilimlerinin yanında zerre dahi etmezken
bunu gözden kacırmaları mümkün degildir öyle degil mi .) kastım buydu.
İlmi olarak deliller bence mevcut durum icin nirvana.
Şöyle bir örnekle bitireyim insallah.
Yanılmıyorsam avatardaki prenses sizin kerimeniz.
Allahım;
Bu bebegi Kuran yolundan ayırma,
Rasulullahın hakiki cizgisinden bir an dahi cıkarma,
onu iyilerle karsılastır, kötülerden koru muhafaza eyle,
ilim ile hemhal eyle,
dinini yüceltebilecek, yaşayabilecek, savunabilecek ve yaşatabilecek hassalarla beze,
onu kendine hakiki manada kul, habibi edibine hakiki manada ümmet eyle..........
diye dua ettim varsayalım, bir baba olarak bana vereceginiz cevap nedir acaba .))

Amin deseniz yazıya yakısmayacak,
kabul et Allahım deseniz hic olmaz cünkü amin kelimesinin türkcesi,
insallah masallah hepsi kabul makamına cıkar,
cok naziksiniz deseniz e vallaha ben bunu kabalık olarak kabul ederim .)
her ne kadar görüşlerimiz birbirine uyuşmasada ilmi bir mücadele icindesiniz.
hatasız kul olmaz cünkü beşeriz. bu yazınızı bir hata olarak kabul edelim.
saygılar.
İslam tarihinde iki ekol isimlerden biri İMAM EBU HANİFE,DİĞERİ İMAM BUHARİ,Allah günahlarıyla sevaplarıyla onları bağışlasın inşaallah..Buhari amcam ebu hanife amcamı ZINDIK İLAN EDİYOR.siz bu bilgiler içinde doğruyu yanlışı ayıra bileceğinizi nasıl yapıyorsunuz,imam buharimi haklıda ,ebu hanife mi zındık,yoksa ebu hanife mi doğru imam buharimi yanılıyor.Sanırım ne demek istediğimi anlata bilmişimdir..

yaptığınız duaya illaki AMİN mi demek gerek,veya sizin dediğiniz gibi İNŞAALLAHTA AMİNİN YERİNE GEÇİYORSA,niye İNŞAALLAH DEMİYİMDE ,amin DİYEYİM...amin ,inşaallahtan dahamı güzel bi söz,halbuki mevlüt abi zümmer 18 vererek bana müslüman sözü dinler engüzeline uyar diye ikaz ediyordu beni yukardaki açıklamasında ve ben aynı samimiyetle size soruyorum sözün güzeli İNŞAALLAH MI,YOKSA AMİN Mİ...

KABUL ET ALLAHIM,İNŞAALLAH,MAŞAALLAH BUNLARIN AMİN ANLAMINDA OLMASINI SAVUNMAK HİÇTE İLMİ OLMASA GEREK.VE HELEKİ AMİNİ BU SÖZLERDEN DAHA MAKBUL GÖRMEK ODA AYRI SIKINTI OLSA GEREK.....

NOT.Siz ne kadar samimiyseniz,inanın bende enaz o kadar samimiyim Allahın dininde..
Alt 30 Kasım 2012, 14:24   Mesaj No:19
Medineweb Sadık Üyesi
Takdir Et:

sizin hadis kaynaklarınız nelerdir?

Alt 30 Kasım 2012, 15:00   Mesaj No:20
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
zilzal Üyemizden Alıntı Mesajı göster
sizin hadis kaynaklarınız nelerdir?

Yukarda fecr abininde en son yazısında TOPLU KABUL VE TOPLU RED etmenin, yanlış olduğu vurgusunu,geçmiş tarihi malumattaki söz[hadis] lerdede üzerinde olması gerektiğinin kanaatini taşıyorum.yani sözün altında,buhari,müslim,tirmizi,ibni mace vs vs yazması önemli değil benim için,bu önemli değil deyişim, yukardaki muhaddislerin şahsında[isminde] bi değerlendirme yapmıyorum.Okuduğum veya ulaştığım bilginin KURANIN BÜTÜNLÜĞÜYLE ÇAKIŞMAMASI LAZIM,

Çakışırsa altındaki isme veya kitabın ismine bakmaksızın red ederim,bu red edişim RASULULLAHI TEKZİP EDMEK DEĞİLDİR...Çünkü hem sözün rasululahtan olduğunu bile bile red rasulu red olurki buda küfürdür,yani benim kabul etmediğim sözün kendisidir..ve hiç bir hadisi itikat edinmem...

DİNİ KONULARDA,PEYGAMBERİ TEKZİB başlığında imam ebu hanifedende rivayet edilen kaynaktan aldığım ve paylaştığım konuyu bulup okursanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız konuyu güncelledim inşaallah...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)