Medineweb Forum/Huzur Adresi

Medineweb Forum/Huzur Adresi (https://www.forum.medineweb.net/)
-   Videolar/Slaytlar (https://www.forum.medineweb.net/508-videolar-slaytlar)
-   -   hocamıza yapılan güzel bi slayt çalışması... (https://www.forum.medineweb.net/videolar-slaytlar/21684-hocamiza-yapilan-guzel-bi-slayt-calismasi.html)

aslıı 10 Nisan 2012 15:09

hocamıza yapılan güzel bi slayt çalışması...

[YT]OCRTlxXiXJc[/YT]

NazlıTuran 10 Nisan 2012 16:09

Cevap: hocamıza yapılan güzel bi slayt çalışması...

Alıntı:

aslıı Üyemizden Alıntı (Mesaj 172430)
[Linkler Ziyaretçilere Kapalıdır.Giriş Yap Veya Üye Olmak için TIKLAYIN...]

ağlayan000

aslıı 10 Nisan 2012 16:23

Alıntı:

NazlıTuran Üyemizden Alıntı (Mesaj 172443)
ağlayan000

aglama nazlı ya çıkacak inşallah hyyyyy

Yitiksevda 10 Nisan 2012 20:25

Gözüm çıka ne kadarda üzüldüm suratını özlemiştim hocanızınnnnnnnn Allah ona layıkıyla muamele etsin inşallah çıkmazda Müslümanlar rahat nefes alır ...

Aslı bacım lütfen videolarını başka yerde ekleyin sessiz kalıyom emin olun...

necibe 10 Nisan 2012 20:40

Yitiksevda neden böyle söyledin ben cübbeli taraftarı değilim hakkında bilgimde yok pek fazla sadece neden öyle söyledğini öğrenmek istedim.ne yanlışı vardı

Yitiksevda 10 Nisan 2012 20:45

Yaptığı doğru yokki Amerikan tvlerde magazin şovmenlik yapan Allah ve Resulüne iftiralar atarak uyuşturucu din anlayışı sunan Milliyetçi ve daha birçok söylem ve eylemi ile Kendisinden çok İslamın berrak ismine Müslümanların ismine leke getiren birine saygı duyulabilirmiyim zararı sadece kendine olsa sesim çıkmaz ama onun ismi ile Müslümanları karalama had safhada...Alimleri kafir ilan eden birine günahım kadar sevgi duymam duyamamda...

Arasat 10 Nisan 2012 20:47

Alıntı:

Yitiksevda Üyemizden Alıntı (Mesaj 172478)
Yaptığı doğru yokki Amerikan tvlerde magazin şovmenlik yapan Allah ve Resulüne iftiralar atarak uyuşturucu din anlayışı sunan Milliyetçi ve daha birçok söylem ve eylemi ile Kendisinden çok İslamın berrak ismine Müslümanların ismine leke getiren birine saygı duyulabilirmi zararı sadece kendine olsa sesim çıkmaz ama onun ismi ile Müslümanları karalama had safhada...Alimleri kafir ilan eden birine günahım kadar sevgi duymam duyamamda...

evet000 alkış000

necibe 10 Nisan 2012 20:50

peki bunları neye dayanrak söylüyorsun.ben bir çok kez tv den sohbetlerini dinlemiş biri olarak yanlış bir bilgi ya da hadissiz ayetsiz bir bilgi verdiğini görmedim.üstelik mahmut usta osmanoğlu hocanında övdüğü bir insan değil mi?tekrar söylüyorum onunla veya cemaatiyle bir ilgim yok sadece haksız olunan yerde müdahale ederim

Yitiksevda 10 Nisan 2012 20:53

Necibe kardeşim yorum yapmak ve konuyu uzatmak istemiyorum Kur'anı anlamaya gayret eden biri olarak bu şahsın anlattıklarının yüzde doksanının yalan olduğunu ispat edecek ilmede sahibim ve çekinmemde uzatmayacam itiraz eden varsa buyursun bana onun söylemlerinin doğru olduğunu Kur'an ve Sünnet ile ispat etsin bende susayım...

necibe 10 Nisan 2012 20:57

kardeşim konuyu uzatmaktan çekinme sonuçta yoruma açık bir yer ben geçekten merak ettiğim için soruyorum sana söylediği şeylerde ne yanlış gördünde böyle söylüyorsun hadis ve ayetle konuşmuyor mu gerçekten dediğin kadar kötü biri olabilir mi

Yitiksevda 10 Nisan 2012 21:16

Allah'ın mahmud efendisinin kılığına girdiğini söyleyen Onun efendisine gelen azraili ölümü geri çevirdiğini söyleyen yalan ve uydurmalarını Allah'ın resulüne mal eden Kur'an ayetlerini inkar eden biri nasıl olurda Alim olur açın videolarına bakın Ölümü hiçbir kimse erteleyemez bu ayet açık iken onun efendisi Azraili geri çevirmiş isterseniz ben ekliyim buraya...

aslıı 10 Nisan 2012 21:23

Alıntı:

necibe Üyemizden Alıntı (Mesaj 172482)
peki bunları neye dayanrak söylüyorsun.ben bir çok kez tv den sohbetlerini dinlemiş biri olarak yanlış bir bilgi ya da hadissiz ayetsiz bir bilgi verdiğini görmedim.üstelik mahmut usta osmanoğlu hocanında övdüğü bir insan değil mi?tekrar söylüyorum onunla veya cemaatiyle bir ilgim yok sadece haksız olunan yerde müdahale ederim

necibe kardeşim sen bakma yitik sevda abiye o kendini cübbeli hocamızı kötülemeye endeksledigi için dogru bi cevap vermesi imkansız ayrıca cübbeli hocamız seninde dedigin ve izleyip duydugun gibi hadis ayat hariç asla kendi yorumunu katarak bi laf etmedi etmiyorda yaptıgı tek şey kurana sünnete uymayan konulardaki görüşlere reddiye yazmak uyandırdıya müslümanları gösterdiya allahın izniyle müslümanlar üzerinde oynanan oyunları kimileri buna tahammül edemiyo bacım evet mahmut efendi onu her zaman sevdi ve över ama bunlar mahmut efendiyi sevmezler ki övdügü adamı sevsinler vesselam aeo bacım bu konu burda o kadar çok tartışıldı ki fazla söz söylemeye gerek yok

aslıı 10 Nisan 2012 21:25

Alıntı:

Yitiksevda Üyemizden Alıntı (Mesaj 172473)
Gözüm çıka ne kadarda üzüldüm suratını özlemiştim hocanızınnnnnnnn Allah ona layıkıyla muamele etsin inşallah çıkmazda Müslümanlar rahat nefes alır ...

Aslı bacım lütfen videolarını başka yerde ekleyin sessiz kalıyom emin olun...

sitede böyle bi yasak varsa eklemem abi

Yitiksevda 10 Nisan 2012 21:26

Aslı bacım benim Cüppeli ve Hocası olan Mahmud belamı ile işim olmaz olamazda Gühanımı dahi onlardan çok seviyorum Asla günah sevilmediği halde bunu bil karalama yapmam herşey ortada açık ve net varsa delilin söylediklerinin doğruluğu hakkında ispat et Allah nasıl Mahmud gibi göründü?

Azraili nasıl geri çevirdi

Allah resulü ve Halifesi Hz Ebubekirin havuzları varmıydı ? Kendisi var olduğunu söylüyorda!

aslıı 10 Nisan 2012 21:36

Alıntı:

Yitiksevda Üyemizden Alıntı (Mesaj 172499)
Aslı bacım benim Cüppeli ve Hocası olan Mahmud belamı ile işim olmaz olamazda Gühanımı dahi onlardan çok seviyorum Asla günah sevilmediği halde bunu bil karalama yapmam herşey ortada açık ve net varsa delilin söylediklerinin doğruluğu hakkında ispat et Allah nasıl Mahmud gibi göründü?

Azraili nasıl geri çevirdi

Allah resulü ve Halifesi Hz Ebubekirin havuzları varmıydı ? Kendisi var olduğunu söylüyorda!

abi büyügünsüm tartışmaya girmiycem istedigini söylüyebilirsin istedigin hakareti edebilirsin özgür iradenle saygı duyuyorum

aslıı 10 Nisan 2012 21:38

yukarda dediklerinin de linkini eklersen sevinirim hangi sohbetinde demiş haşa allah gibi göründü diye

Yitiksevda 10 Nisan 2012 21:40

Aslı bacım sadece 3 soruma cevap ver

Azraili nasıl geri çevirme gücü var?

Allah nasıl Mahmud'un kılığına girdi ?

Allah resulü ve Hz Ebubekirin havuzları varmıydı ?

Bu 3 soruma cevap alayım eğer doğru ise ve söylediklerini yalan değilse bende zerre kadar Kur'andan anlamayan biri olayım ve size uyayım buyrun tartışma değil sadece savunduğunuzun arkasında durun diyorum ben savunduğumun arkasında nasıl duruyorsam sizde durun ...

aslıı 10 Nisan 2012 21:42

Alıntı:

Yitiksevda Üyemizden Alıntı (Mesaj 172502)
Aslı bacım sadece 3 soruma cevap ver

Azraili nasıl geri çevirme gücü var?

Allah nasıl Mahmud'un kılığına girdi ?

Allah resulü ve Hz Ebubekirin havuzları varmıydı ?

Bu 3 soruma cevap alayım eğer doğru ise ve söylediklerini yalan değilse bende zerre kadar Kur'andan anlamayan biri olayım ve size uyayım buyrun tartışma değil sadece savunduğunuzun arkasında durun diyorum ben savunduğumun arkasında nasıl duruyorsam sizde durun ...

duruyorum zaten abim de ben linkleri görüyüm hocamızın bunları söyledigi videoyu yayınla ki konunn aslına bi bakayım ona göre yazıyım ki ben allah mahmut hocanın kılıgına girdi diye bişey dinlemedim bakalım bakalım bi ne demiş yayınlamanı bekliyorum

Yitiksevda 10 Nisan 2012 21:44

Yitiksevda 10 Nisan 2012 21:44

[YT]3MaT2okOdts[/YT]

Yitiksevda 10 Nisan 2012 21:45

[YT]YNTEp-PRpKw[/YT]

Yitiksevda 10 Nisan 2012 21:46

Aslı bacım izle sonra devam edelim...

aslıı 10 Nisan 2012 22:02

abimm benim delil getirmeme gerek yok ki hocamız vermiş zaten cevap hadisi şerifle hemde bütün velilerin ittifakı olan bi hadisle...her peygambere muhayyerlik verildi yani ister gel ister git bu velilere de verildi bütün veliler ittifak etmiş bu konuda.... hz ebu bekirle ilgili sorunun videosu yok yayınladıgın video hurilerle ilgili...

Esma_Nur 10 Nisan 2012 22:07

İnsanlar,
kişilere taraftar olmakla veya karşı tarafta olmakla neyi çözerlerki...
Bir mütefekkirin dediği gibi
düşük akıllar, kişilerle
orta akıllar, olaylarla
yüksek akıllarsa, düşüncelerle uğraşır...
neticede birilrini cennete, birilerini de cehenneme tıkmakla biz neyi hallediyoruz. Biraz düşünsek nasıl olur acaba...

necibe 10 Nisan 2012 22:11

yeter artık bıktım ben bu cemaat olaylarından ya islam diye birşey kalmadı ortada yok mürit yok efendi yok veli bu ne ya tek gerçek kuran ve sünnet

aslıı 10 Nisan 2012 22:15

Alıntı:

Esma_Nur Üyemizden Alıntı (Mesaj 172515)
İnsanlar,
kişilere taraftar olmakla veya karşı tarafta olmakla neyi çözerlerki...
Bir mütefekkirin dediği gibi
düşük akıllar, kişilerle
orta akıllar, olaylarla
yüksek akıllarsa, düşüncelerle uğraşır...
neticede birilrini cennete, birilerini de cehenneme tıkmakla biz neyi hallediyoruz. Biraz düşünsek nasıl olur acaba...

ablam benim şahıslarla yada birilerini cennete cehenneme sokmak gibi bi durumum yok ben seviyorum hocamızı slayt bölümüne video paylaştım hepsi bu her zaman ki gibide tepki alıyorum ya yazdıgım imzama kadar eleştiri alıyorum bu nasıl bişey anlamıyorum severim allah için hakaret etmenin ne anlamı varki bişey diyene kadar kafir şu bu deniliyo aynı şeyleri kırk kez tartışmakdan sıkıldım inanın eger ben yanlış bi ayet hadis ne bileyim başka bişey bununla ilgili bişey yazarsam burda yanlışın var deyin ben sizin dogru yazdıgınız ama kişilerin yanlış oldugu şeylere laf etmedim bu sitede ama ne zaman bişey yayınlasam yayınlama deniliyo o zaman yasak koyun ablam siteye cübbeli videosu yada ismi yada imzası olmayacak deyin bende kaldırıyım ne varsa

aslıı 10 Nisan 2012 22:19

Alıntı:

necibe Üyemizden Alıntı (Mesaj 172519)
yeter artık bıktım ben bu cemaat olaylarından ya islam diye birşey kalmadı ortada yok mürit yok efendi yok veli bu ne ya tek gerçek kuran ve sünnet

meyve veren agaç taşlanır bhiç bi cemaate kimsenin laf etme hakkı yok birileri tasavvufu sevmiyo olabilir anlamıyo yanlış görüyo olabilir ha yanlış cemaatlerdeyse eyvallah defalarca uyardınız tartıştık hala neden kavga ediyoruz ki ortada bişey yokken anlamıyorum neyse ya bu konu tartışdıkca uzar gerek yok uzatmaya

necibe 10 Nisan 2012 22:21

aslı tamam sen boşver herkes istediği kişiyi sevebilir ve sevgisinide gösterebilir kimse buna karışamazda ben sadece bu tartışmalardan sıkıldım cemaat olayları falan Allah herşeyi hakkıyla bilendir cübbeli doğru ya da yanlış bir insansa zaten ceza veya ecrini alır bu yüzden canını sıkma

aslıı 10 Nisan 2012 22:27

Alıntı:

necibe Üyemizden Alıntı (Mesaj 172524)
aslı tamam sen boşver herkes istediği kişiyi sevebilir ve sevgisinide gösterebilir kimse buna karışamazda ben sadece bu tartışmalardan sıkıldım cemaat olayları falan Allah herşeyi hakkıyla bilendir cübbeli doğru ya da yanlış bir insansa zaten ceza veya ecrini alır bu yüzden canını sıkma

ama kim olsa canını sıkar sayfada mustafa islam ogluna ait sözler var e bende o adamı dogru bulmuyorum fakat gidipde orda onunla ilgili bişey yazana diyomuyum ki bu kafir bu şöyle bu böyle herkesin kendi sevgisi kendi yolu ha sen yanlış görüyosan yap emrilbil magrufunu gerisini daha niye tartışıyoruz ki burda dedigin gibi allah herşeyi en iyi bilen öyleyse nedir bu düşmanlık yayınlamışsam hocamızın sohbetinden bişey deki bu yanlış bitti bu kadar ama neden hala yok imzan yok slaytın buda benim sevdigim şeyler büyüklerim abilerim diyorum alttan almaya çalışıyorum ama olmuyo bacım olmuyo daha bişey yayınlamam zaten

Yitiksevda 10 Nisan 2012 22:27

Allah cüppeli hocanızı size bağışlasın benden uzak kalsın kafidir Dediği her şey doğrudur biz yanlışız anlamıyoruz Alim üstü bir alimdir haddimize değil onunla aşık atmak onun söylemlerini değerlendirmek Allah kişileri sevdikleri ile haşretsin duamdır...

Medine-web 10 Nisan 2012 22:28

cübbeliyi veya başka bir alimi sevmeyı yasaklamak kimsenin haddi değil bizim de değil.
aslı sever,yitik sevmez..kendi bilecekleri iş.
hiç bir alim peygamber sıfatlı değildir eleştirilmez değildir.ama hiç bir bırak alimi hiç bir insana hakaret etme gerekçesi de olamaz.

uslub bu olmalı ;

cübbelinin şu şu şu beyanı olmuş.videosunu veya eserinin falan sayfasında şöyle geçmekte.delilini kanıtını yayınlarsınız.ve buna niçin karşı olduğunuzu karşıt delilinizle beyan edersiniz.tartışma istişare konu ile sınırlı kalır,konu sahibine yansıtılmaz.edep,adap ve nezaket kuralları çerçevesinde pek ala tartışılır.
buna varsanız bizde varız.konuya mudahil oluruz.fikrimizi beyan ederiz....

ama,

cübbeli belamı(özür) şunu dedi,dediğiniz an konu ölmüştür,tartışma ölmüştür ve buna izin vermem.

tekrar ediyorum,bu sitede her üye istediği gibi yazar,çizer,sever veya sevmez..istediği cemaatte/tarikate/mezhebe tabi olur veya olmaz.bu sorgulanamaz.
hiç bir insana hakaret edilmesine musade edilmez.
lütfen kurallara uyalım.

aslıı 10 Nisan 2012 22:31

Alıntı:

Abdulmelik Üyemizden Alıntı (Mesaj 172529)
cübbeliyi veya başka bir alimi sevmeyı yasaklamak kimsenin haddi değil bizim de değil.
aslı sever,yitik sevmez..kendi bilecekleri iş.
hiç bir alim peygamber sıfatlı değildir eleştirilmez değildir.ama hiç bir bırak alimi hiç bir insana hakaret etme gerekçesi de olamaz.

uslub bu olmalı ;

cübbelinin şu şu şu beyanı olmuş.videosunu veya eserinin falan sayfasında şöyle geçmekte.delilini kanıtını yayınlarsınız.ve buna niçin karşı olduğunuzu karşıt delilinizle beyan edersiniz.tartışma istişare konu ile sınırlı kalır,konu sahibine yansıtılmaz.edep,adap ve nezaket kuralları çerçevesinde pek ala tartışılır.
buna varsanız bizde varız.konuya mudahil oluruz.fikrimizi beyan ederiz....

ama,

cübbeli belamı(özür) şunu dedi,dediğiniz an konu ölmüştür,tartışma ölmüştür ve buna izin vermem.

tekrar ediyorum,bu sitede her üye istediği gibi yazar,çizer,sever veya sevmez..istediği cemaatte/tarikate/mezhebe tabi olur veya olmaz.bu sorgulanamaz.
hiç bir insana hakaret edilmesine musade edilmez.
lütfen kurallara uyalım.

ediliyo ama abi ne pislik denmedikleri kaldı nede bela konu tartışılacaksa dediginiz gibi delillerle açıklanır hakaretlerle degil

Yitiksevda 10 Nisan 2012 22:35

Aslı bacım BÜTÜN Kuranı size sunsam yinede delil olmaz çünkü putlaştırmışsınız zatları kusura bakmayın zamanım yok zaten bu gibi kişiler hakkında yazıp çizmeye değmezde kelimelerime yazığım geliyor Muhsin hocam Belam karakteri Kur'anda ap açıktır ve Şahıslarda o tavırlar var ise Belam karakteri taşıyor ve yansıtıyorsa Çekinmeden söylerim ha tevbe ederse oda Allah ile onun arasında Hüküm Allah'ındır ...

aslıı 10 Nisan 2012 22:38

Alıntı:

Yitiksevda Üyemizden Alıntı (Mesaj 172535)
Aslı bacım BÜTÜN Kuranı size sunsam yinede delil olmaz çünkü putlaştırmışsınız zatları kusura bakmayın zamanım yok zaten bu gibi kişiler hakkında yazıp çizmeye değmezde kelimelerime yazığım geliyor Muhsin hocam Belam karakteri Kur'anda ap açıktır ve Şahıslarda o tavırlar var ise Belam karakteri taşıyor ve yansıtıyorsa Çekinmeden söylerim ha tevbe ederse oda Allah ile onun arasında Hüküm Allah'ındır ...

bende kafir oldum demi birilerini putlaştırdıgıma göre... emiin olun eleştirel degilde hakikati görme niyetiyle baksanız sizde hocalarımızda kurandan başka bi şey olmadıgını kurandan sünnetten hadisden başka bişey söylemedigini anlarsınız aeo abim
yarın mahşerde çıkar günyüzüne herşey....

Esma_Nur 10 Nisan 2012 22:40

49:6 - Ey iman edenler! Eğer fasıkın biri size bir haber getirirsen onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa sataşırsınız da sonra yaptığınızdan pişman olursunuz.

24:19 - İnananlar arasında kötü söz ve davranışın yayılmasını arzulayan kimseler için dünyada da, ahirette de acı veren bir azab vardır. (Her şeyi) Allah bilir; siz bilmezsiniz.

24:64 - Bilmiş olun ki, göklerde ve yerde ne varsa Allah'ındır. O, sizin ne yolda, ne durumda olduğunuzu iyi bilir. Huzuruna döndürülecekleri günde ise, yapmış olduklarını hemen kendilerine haber verir. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir..

necibe 10 Nisan 2012 22:42

yitiksevda siz alevi falan mısınız acaba merak ettim=) ya da caferi

aslıı 10 Nisan 2012 22:44

Alıntı:

necibe Üyemizden Alıntı (Mesaj 172542)
yitiksevda siz alevi falan mısınız acaba merak ettim=) ya da caferi

??

Yitiksevda 10 Nisan 2012 22:47

Est bacım haddime değil size kafir demek kimseyede demem Belam karakteri Kur'ani bir kavram olup ilmi ile amel etmeyen kendi çıkarları için kullanan ZEMAHŞERİDEN GÖRELİM:

ZEMAHŞERİNİN KURAN TEFSİRİNDEN BELAM KİMLERDİR AÇIKLAMASINA BİR BAKALIM:

Sahip bulunduğu ilim hazinelerine karşılık, “dünya” için “din”ini satan, âhiretini dünyaya değişen ve bu doğrultuda azgın yöneticiler ve tâğutlarla işbirliği yapan, onlara hizmet veren, dini ve bilimi âlet edip kullanarak insanları zâlimlerin buyruğuna ve boyunduruğuna sokan kimliği simgeleyen bir addır Bel’am.

Tâbiri câizse, Allah’ın peygamberine, Allah'ın dinine karşı, Allah adına mücâdele veren ve halk katındaki itibarını bahane ederek tevhid mücâdelesine karşı direnen bir azgın! Bir kısım müfessirler, bu âyetin, Ümeyye bin Ebi’s-Salt hakkında nâzil olduğunu beyan etmişlerdir. Bu kişinin de, Hz. Muhammed (s.a.s.)’e nübüvvet görevi verilmeden önce “hanif”lerden olduğu, Allah’ın kısa bir süre içerisinde peygamber göndereceğini söyleyip durduğu halde, gurura kapılıp ona iman etmediği bilinmektedir. Rivâyetlerdeki ortak yön, muayyen bir şahsı tariften çok, onun prototip karakterini ortaya koymasıdır. Nüzul sebebinin husûsî olması, hükmün umûmî olmasına engel değildir. Kıyâmete kadar Bel’am’ın vazifesini yapan “Bel’am” tipi, bu karakterin yapısı ortaya konulmaktadır. İnsanları “Allah adını kullanarak” aldatan, hevâ ve heveslerini tatmin için tevhid akidesini tahrip eden Bel’am’ın etkisi korkunçtur.

Bel’am; Firavun’un ilkelerini Allah’ın dini adına muhâfaza eden bir mel’undur. Her düzenin bir sâdık bekçisi vardır. Tâğûtî düzenin sâdık bekçisi ise hiç şüphesiz Bel’am’dır. Câhiliyye düzeninde Bel’am sadece bir kişi değil; bir çetedir. Evet, Bel’amlar çetesi tâğûtî düzen tarafından örgütlenmiş bulunan bir haydutlar çetesidir. Bel'amlar çetesi, tâğûtî düzen içerisindeki kiralık din bezirgânlarıdır. Tabii ki bunları kiralayan tâğûtî düzenin kendisidir. Bu Bel'amlar çetesinin kökü Firavun düzenine dayanır. Bel'amlar çetesinin ilk reisi Bel'am bin Baura'dır.

7/A'râf sûresindeki âyetleri dikkate alarak Bel'am'ın vasıflarını şöyle sıralamak mümkündür:

Bel'am, Allah'ın âyetlerini bilen bir âlimdir.

Bel'am, Bildiği Allah'ın âyetleriyle amel etmekten vazgeçip, bunların yerine şeytanın rehberliğine sığınan kimsedir.

Bel'am, Allah'ın rızâsı yerine, gazâbına müstahak olmuştur.

Bel'am, dünyevî menfaat için imanını ve ilmini satan bir din hâinidir.

Bel'am, Firavunî düzeni devirmeye çalışan muvahhidlere hırlayan bir köpektir.

Bel'am, Allah'a tâbi olmak yerine kendi hevâsına tâbi olmuştur.

Bel'am, Allah'ın yasalarını yalanlaması nedeniyle köpeğe benzetilmiştir.

Bel'am, sadece Firavun dönemine mahsus bir şahsiyet değildir. Aksine ümmet-i Muhammed içerisinde de ortaya çıkmış ve daha da çıkacak olan bir şahsiyettir.

Bel'am, ümmet-i Muhammed'e düşman, ümmet-i Muhammed de Bel'am'a düşmandır.

Bel'am, Hz. Muhammed (s.a.s.) tarafından kötülüğü beşeriyete bildirilen bir fitne ve fesad odağıdır.

Bu vasıflar kimde bulunursa o bir Bel'am'dır. Câhiliyye düzeninin kuşatması altındaki toplumlarda devlete bağlı bir din vardır. Bu devlete bağlı dinin mümessilleri Bel'amlardır. Bu Bel'amlar, her yerde ve her zaman dine bağlı devlet anlayışına karşı savaşırlar. Tâğûtî düzenin her türlü icraatını İslâm'ın mührüyle mühürlemeye çalışırlar. Tâğûtî düzenin kapılarında ev sahibinden kemik bekleyen köpekler gibi kuyruk sallarlar. Tâğûtî düzenin hatırı için İslâm dinine eklemede ve çıkarmada bulunurlar.

Bel'amlar çetesi, İslâm coğrafyasında küfrün iktidar olması ve iktidarının devam etmesinin en büyük destekçisidir. Bugün İslâm coğrafyasının siyasî iktidarı İslâm'ın elinde değildir. Devlete bağlı din serbest, dine bağlı devlet yasaktır. Dine bağlı devletin zarûretinden bahsedenler zindanlarda, devlete bağlı dini anlatanlar ise kürsülerdedir.

Kur'an, Bel'amları köpeğe benzetir. Köpek, ev sahibinin itikadî yapısına bakmadan sadece kendisine verilen kemikler karşılığında evi bekler ve eve girmek isteyen yabancılara/aileden sayılmayanlara karşı direnir.

Câhiliyye düzeni için Bel'amlar büyük bir silâhtır. Her ne zaman câhiliyye bir kanun uydurursa Bel'amlar bu kanunun İslâm dinine uygun olduğunu iddia ederek halkı itaate mecbur etmeye çalışırlar. Câhiliyye düzeninde tâğutlar kanun uydururlar; Bel'amlar ise bu uydurulan kanunları müslüman halka kabul ettirler. Tâğutlar emir verirler, Bel'amlar emre itaati sağlarlar. Câhiliyye düzeni için Bel'amlara duyulan ihtiyaç, düşman sahibi bir kişinin kapısını bekleyen bir yırtıcı köpeğe olan ihtiyaç gibidir. Yani, câhiliyye düzeninin ayakta kalması için, bu düzenlerde Bel'amların bulunması zarûridir.

İslâm coğrafyasında siyasî otoriteyi elinde bulunduran müşrik otoriteler, bu otoritelerini Bel'amlara borçludurlar. Bazen topun, tüfeğin yapamadığını Bel'amlar yapar. Çünkü Bel'am, Firavun'un siyasî ihtirasını ve Karun'un câhilî sermayesini; insanları Allah adına aldatarak koruyan mel'undur. Bel'am, bir anlamda bilimin mücessem put haline gelmesidir. Çünkü Bel'am, Hz. Mûsâ ile karşı karşıyadır. Allah'ın peygamberi ile, Allah adını kullanarak mücâdele etmekten çekinmemiştir. Bu işin mâhiyeti düşünülürse; hem Karun, hem Firavun, kitleler üzerindeki gücünü Bel'am'dan almıştır denebilir. Câhiliyye düzenine karşı savaşan muvahhidlerin önündeki en büyük engel, köpek sıfatlı Bel'amlardır. Bu gün tâğûtî düzeni devirmeye çalışan muvahhidlere "ehl-i fitne" sıfatını verenler Bel'amlardır. Halbuki tâğûtî düzenin kendisi bir fitnedir. Bu fitneyi muhâfaza etmeye çalışan Bel'am ise başlı başına bir pisliktir. Bu konuda bir tâğutun katili Muhammed bin Mesleme (r.a.) şöyle diyor: "Zâlim idarecilerin kapısındaki âlimlerden, pislik üzerindeki sinek daha güzeldir." (Zemahşeri, Keşşâf II/434) (4)

Yitiksevda 10 Nisan 2012 22:53

Aslı bacım Alevilik Sünnilik Şia ve benzeri yapay isimleri umursamam zerre kadar değeri yoktur gözümde Allah'ın verdiği isim üzerine isim tanımam Allah Müslüman diyorsa kafidir...

aslıı 10 Nisan 2012 22:53

tamam abi özür dilerim ben bu kavramı bilmedigim için bela olarak algıladım affola...

SAAT: 22:26

vBulletin® Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.2.6 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306