Konu Başlıkları: Eşimiz olacak kişi ve kader
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10 Mart 2008, 14:04   Mesaj No:1

beyinsel

Durumu:beyinsel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 885
Üyelik T.: 10 Mart 2008
Arkadaşları:0
Konular: 1
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Eşimiz olacak kişi ve kader

Eşimiz olacak kişi ve kader

Bazı alimler, seçtiğin eşin değiştirilemez kaderle ilgisi yok, tamamıyla irade-i cüziye, diyorlar....Yani sen kimi seçersen o senin eşin olur diyorlar....

Tabiki biz kimi seçersek o eşimiz olacak da....eşimiz olacak kişi ezelde taktir edilmemiş midir.....
Biz sadece taktir edileni seçiyoruz çünkü bir sebep lazım....
Diğer türlü cenab-ı hak ruhları yarattığına göre doğacak çocuğunda anne babası onun katında bellidir sanırım...
Yani ezelde bu eşleştirme yapılmıştır zaten....O an seçtiğimiz kişi manevi kayıtlarda varsa evlilik gerçekleşiyor yoksa
gerçekleşmiyor diye düşünüyorum........
aşağıdaki ayeti gördümde bu düşüncem pekişti.....

(Allahın bilgisi olmadan hiçbir dişi ne gebe kalır, ne doğurur. Bir canlıya verilen ömür ve ömrünün azaltılması da mutlaka bir kitaptadır.)[/B] [Fatır 11]

Ancak burda kaderimize bırakalım, sebeplere yapışmayalım'ı tartışmıyorum....hocalarımız hep aynı şeyi söylüyor çünkü böyle bir soru karşısında...
Biz üzerimize farz ( ya da vacip tam bilemiyorum) olduğu için sebeplere yapışacağız ama doğacak çocuğun kimlerden doğacağı belliyse evlenecek iki kişide ezelde birbiriyle eşleştirilmiştir, hatta evlenecekleri tarih ve an da bellidir çünkü çocuğun dünyaya geliş tarihi tesadüf değildir.....
Bu yanlış mı....

O zaman sormak istiyorum.....Doğacak çocuğun anne babası belli ise, benim cüzi irademle bunun dışında birini seçmem olası mı?

Konu Sahibi beyinsel 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Eşimiz olacak kişi ve kader Ölüm-Ahiret-Sırat-Mizan-Kader Ene Garip 14 7849 10 Mart 2008 14:04