Konu Başlıkları: Suyumuzu nasıl içelim ?
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 24 Mart 2008, 23:59   Mesaj No:1

Emekdar Üye

Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Beğendi:0
Takdirleri:149
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Suyumuzu nasıl içelim ?

Suyumuzu nasıl içelim ?

Yedigimiz ve ictigimiz seyler helal olmak sartiyla, gerisi faziletlerdir. Bunlarin bir kismi sunnettir. Bir kismi da sagligin getirdigi tekliflerdir. Fakat sonucta, sagligin getirdigi teklifleri dinlemek de sunnettendir.

Su icmenin

sunnetlerini siralamamiz gerekirse:

Su icmenin sunnetleri:

1- Suyu hizli degil, yavas icmek
Hazret-i Ali (ra) bildirmistir: Peygamber Efendimiz (asm): "Su ictiginizde emerek (yudum yudum) icin, agziniza dokercesine icmeyin" buyurmustur.

2- Suyu bir defada degil, iki veya uc defada icmek ve icerken icine nefes vermemek.
Ebu Katade (ra) bildirmistir: Resul-i Ekrem Efendimiz (asm) buyurdu ki: "Sizden biriniz su ictiginde su kabina uflemesin." (Solunum sistemindeki bakteri ve mikroplarin sindirim sistemine karismamasi icin)

Ebu Said (ra) anlatmistir: Resulullah Efendimiz (asm) buyurdu ki: "Su bardagini agzindan uzaklastir, sonra nefes al."
3- Suyu mumkunse oturarak icmek, mumkun degilse ayakta icmek
Ebu Said el-Hudri, Resulullah'in (asm) suyu ayakta dikilerek icmeyi yasakladigini bildirmistir. Fakat Hazret-i Ali'den (ra) gelen bir rivayet de soyledir: Hazret-i Ali (ra) Kufe mescidinin kapisinda ayakta su icti ve soyle dedi: "Bazi kimseler birisinin ayakta su ictigini fena gorurler. Halbuki ben Peygamber Efendimiz'in (asm) benim ictigimi gordugunuz gibi su ictigini gordum."

4- Suyu sag eliyle icmek.
Ibn-i Omer (ra) bildirmistir: Resul-i Ekrem Efendimiz (asm) buyurdu ki: "Biriniz yemek yedigi zaman sag eli ile yesin. Ictigi zaman da sag eliyle icsin. Cunku seytan sol eli ile yer, sol eli ile icer."
5- Suyu icerken "Bismillahirrahmanirrahim" demek. Ictikten sonra ALLAH'a hamd etmek, yani "Elhamdulillah" demek.
Ebu Hureyre (ra) uzunca bir hadisin sonunda bildirmistir: "Resulullah (asm) sut kadehini aldi, Besmele cekti, icti ve ALLAH'a hamd etti."

Omer ibn-i Seleme (ra) bildirmistir: Ben Resulullah'in (asm) terbiyesinde bulunuyordum. Yemek yerken elim yemek kabinin her tarafinda dolasirdi. Resulullah (asm) bana: "Cocugum! ALLAH'in adini an. Sag elinle ye ve sana yakin olan taraftan ye" buyurdu.

6- Suyu aile icinde de olsa ikram etmek
Irbad bin Sariye (ra) bildirmistir: ALLAH Resulu (asm) soyle buyurdu: "Erkek hanimina su dahi icirse ondan sevap kazanir.".

Aile ve arkadas ortaminda eger herkes susamis ise, uygun olan once baskalarina suyu ikram etmektir.

Konu Sahibi Emekdar Üye 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Hz. Ali ile Fatıma'nın Aç Kalmaları İslam/Dinler/Mezhepler Emekdar Üye 0 2249 31 Temmuz 2008 01:53
Seleme bin el-Ekvâ'nın Hz Peygambere Ölüm Üzerine... Ölüm-Ahiret-Sırat-Mizan-Kader Emekdar Üye 0 2171 31 Temmuz 2008 01:52
Mekke, Savaşılmadan Nasıl Fethedildi? İslam/Dinler/Mezhepler Emekdar Üye 0 2596 31 Temmuz 2008 01:51
Hz. Peygamber'in Hac Esnasındaki Hutbeleri Hacc-Umre-Kurban GÖKCEN_AZRA 1 2847 31 Temmuz 2008 01:49
Bu Mübarek Zat kimdir ?? Hz.Muhammed(s.a.v) Mihrinaz 4 2626 30 Temmuz 2008 23:27