Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05 Aralık 2008, 11:04   Mesaj No:1

melis

Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:melis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2229
Üyelik T.: 11Haziran 2008
Arkadaşları:0
Konular: 59
Beğenildi:6
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Sanal ortam ve Real ortam hakkinda...

Sanal ortam ve Real ortam hakkinda...

Es Selamu Aleyküm degerli abilerim, ablalarim, kardeslerim...

Sanala girdigimden buyana bir cok sasirtici olaylarla karsilastim. Icimi biraz dökmek sizlerinde görüslerini almak istiyorum. Size yazacagim konulari konustugum kisilerin cogu söylediklerime ya katilmadi yada yarisina katildi. Daha bilgili kisilerden cevap almak istiyorum insAllah.
Gercek hayatta elimizden geldigince dinimizi yasamaya, islami emirleri yerine getirmeye calisiyoruz.Erkekler ve Bayanlar namahrem diyerekten karsi cins ile elinden geldigince muhatap olmaz, aile ici ziyaretlerde görünmez, gerekmedikce konusmaz v.s.. Konusmasi, görüsmesi, muhatap olmasi gerektiginde ise edebiyle ciddi bir uslüb ile bunlari gereklestirir. Tabiki daha takvali insanlar daha cok dikkat eder bu gibi hususlarda.
Buraya kadar güzel sorun yok ve hersey dinimize uygun bir sekilde...

Gelelim simdi sanala...
Sanalda nedense hersey daha serbestmis gibi davraniliyor. Forum olsun, Özel meajlasmalar olsun ve MSN olsun, bu gibi görüsmelerde karsi cins ile daha serbest bir sekilde görüsülebiliniyor.
Mesela Forum: Sohbet ortamina ne kadarda döndürmemeye calisilsada cogu kez bir sohbet havasi esebiliyor. Bakiyorsunuz ki karsi cinse cevap yazarken cogu kez karsilikli espiriler havada ucusuyor, gülmeler, iltifatlar olabiliyor ve kullanilan smileyler bile bir göz kirpma, cicek, yada agrasif bir smiley, yada sopali smiley ve bunlara benzer smileyler kullaniliyor. Bir bayanin yada bir erkegin karsi cinse yazacagi yazi icerisinde bu gibi konularin ve smileylerin icermesini ben dogru bulmuyorum...
Özel mesalara gelince: Ayni sekilde forumdaki gibi serbest samimi bir sekilde mesajlasmalar olabiliyor... nerdenmi biliyorum? tanidiklarimdan biliyorum...
Hele Msn de ki konusmalar sohbete muhabbete dönüsebiliyor uzuyor gidiyor, özellere giriliyor...En kötüsüde bir cok kisi nefsine yeniliyor ve baska seyler ortaya cikiyor...

MECBURUM bazi sebepler yüzünden karsi cins ile fikir alisverisi yapmam muhatap olmam gerekiyor diyenler oluyor...
Mecbur diye birsey yoktur, Allahin emrettigi birsey olmadigi sürece mecburiyeti kabul etmiyorum ben...

Dindar dinini bilen ve ilk basta yazdiklarimi hayatinda uygulayan takvali insanlar gercek hayatta Allahtan korkup her bir günahtan haramdan kendilerini korurken ve yeri geldimi dini konulari Sanalda bile tartisip hakki savunurken neden Sanalda bu gibi durumlara dikkat etmeyip serbest davraniyorlar?...
Samimi oluyorlar, dalga gecebiliyorlar, bayan bayana erkekte erkege sorabilecegi halde cogu seyi karsi cinse sorup ögrenmeye calisiyorlar...

Ben burda yani sanalda bu gibi davranislari kabul edemiyorum!...
Dinini bilen Allahtan korkan, takvali insanlar her yazdigi kelimeyi her attigi adimi her koydugu smileyi kisacasi herseyi Allah icin bir düsünmesi sonra yapmasi gerek...

Islami emirler sadece gercek hayattami gecerli... böyle bir kural varda benmi görmüyorum?...
hasa, Allahu Zulcelal sanalda yokmu sanaldakileri görmüyormu? summe hasa...
ve en cokta su var, bayanlara sanki islami emirler yasaklar gecerlide erkeklere gecerli degilmis gibi...
Cok karsilastim da ondan söylüyorum... bu nasil oluyor? nerde yaziyor?...

Iste ben bu gibi seyleri görünce bunaliyorum, ve birileriyle paylastigimda Allah icin bir düsün sonra cevap ver diyorum ama malesef benim gibi düsünen cikmiyor...
Bende dogru bildigime inaniyorum cünkü ben ailemden böyle ögrendim ve süphemde yok ama bu gibi durumlarla karsilasa karsilasa artik bunalmaya basladim...
Diyorsaniz ki evet sanalda Yüce Rabbimin buyurmus olduklari haram kildiklari v.s.. sanalda gecerli degil...
Eee ozaman birisi bana nedenleriyle güzelce aciklasin ama dinimizden de örnek versin tatmin edici cevaplar versin bende tamam diyeyim, artik rahat edeyim...
Ama biliyorum ki aranizda alinanlar olacaktir ve elestiride bulunanlarda olacaktir...
Kimseyi kirmak incitmek istemiyorum...
Rica ediyorum bana sadece bilgili kardeslerimiz cevap versin...
Tatmin edici cevap veremeyecek kisiler hic yazmasin...
Ben yazacagimi yazdim...
Ayni seyleri tekrarlamak istemiyorum...
Umarim anlatmak istediklerimi anlatabilmisimdir...

Simdiden Allahu Zulcelal razi olsun...
alıntıdır....

Konu Sahibi melis 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Güzel bir hikaye... Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler melis 0 2165 01 Ocak 2009 14:34
Filistinli Küçük Kızın İsrail i Lanetleyen... Videolar/Slaytlar Mihrinaz 6 2233 28 Aralık 2008 14:20
Ruhumun hicran damlaları... Şiirler ve Şairler Mihrinaz 25 12322 26 Aralık 2008 11:58
^^İsTaNbuL^^ Şiirler ve Şairler Mihrinaz 19 6847 18 Aralık 2008 13:21
--BeSMeLe-- Allah(c.c) Mihrinaz 14 8021 18 Aralık 2008 12:50