Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GENEL.::. > Genel Konular > Serbest Kürsü

Konu Kimliği: Konu Sahibi melis,Açılış Tarihi:  05 Aralık 2008 (12:04), Konuya Son Cevap : 13 Şubat 2012 (20:57). Konuya 9 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 05 Aralık 2008, 12:04   Mesaj No:1
Medineweb Paylaşımcı Üyesi
Durumu:melis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 2229
Üyelik T.: 11Haziran 2008
Arkadaşları:0
Konular: 59
Beğenildi:6
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Sanal ortam ve Real ortam hakkinda...

Sanal ortam ve Real ortam hakkinda...

Es Selamu Aleyküm degerli abilerim, ablalarim, kardeslerim...

Sanala girdigimden buyana bir cok sasirtici olaylarla karsilastim. Icimi biraz dökmek sizlerinde görüslerini almak istiyorum. Size yazacagim konulari konustugum kisilerin cogu söylediklerime ya katilmadi yada yarisina katildi. Daha bilgili kisilerden cevap almak istiyorum insAllah.
Gercek hayatta elimizden geldigince dinimizi yasamaya, islami emirleri yerine getirmeye calisiyoruz.Erkekler ve Bayanlar namahrem diyerekten karsi cins ile elinden geldigince muhatap olmaz, aile ici ziyaretlerde görünmez, gerekmedikce konusmaz v.s.. Konusmasi, görüsmesi, muhatap olmasi gerektiginde ise edebiyle ciddi bir uslüb ile bunlari gereklestirir. Tabiki daha takvali insanlar daha cok dikkat eder bu gibi hususlarda.
Buraya kadar güzel sorun yok ve hersey dinimize uygun bir sekilde...

Gelelim simdi sanala...
Sanalda nedense hersey daha serbestmis gibi davraniliyor. Forum olsun, Özel meajlasmalar olsun ve MSN olsun, bu gibi görüsmelerde karsi cins ile daha serbest bir sekilde görüsülebiliniyor.
Mesela Forum: Sohbet ortamina ne kadarda döndürmemeye calisilsada cogu kez bir sohbet havasi esebiliyor. Bakiyorsunuz ki karsi cinse cevap yazarken cogu kez karsilikli espiriler havada ucusuyor, gülmeler, iltifatlar olabiliyor ve kullanilan smileyler bile bir göz kirpma, cicek, yada agrasif bir smiley, yada sopali smiley ve bunlara benzer smileyler kullaniliyor. Bir bayanin yada bir erkegin karsi cinse yazacagi yazi icerisinde bu gibi konularin ve smileylerin icermesini ben dogru bulmuyorum...
Özel mesalara gelince: Ayni sekilde forumdaki gibi serbest samimi bir sekilde mesajlasmalar olabiliyor... nerdenmi biliyorum? tanidiklarimdan biliyorum...
Hele Msn de ki konusmalar sohbete muhabbete dönüsebiliyor uzuyor gidiyor, özellere giriliyor...En kötüsüde bir cok kisi nefsine yeniliyor ve baska seyler ortaya cikiyor...

MECBURUM bazi sebepler yüzünden karsi cins ile fikir alisverisi yapmam muhatap olmam gerekiyor diyenler oluyor...
Mecbur diye birsey yoktur, Allahin emrettigi birsey olmadigi sürece mecburiyeti kabul etmiyorum ben...

Dindar dinini bilen ve ilk basta yazdiklarimi hayatinda uygulayan takvali insanlar gercek hayatta Allahtan korkup her bir günahtan haramdan kendilerini korurken ve yeri geldimi dini konulari Sanalda bile tartisip hakki savunurken neden Sanalda bu gibi durumlara dikkat etmeyip serbest davraniyorlar?...
Samimi oluyorlar, dalga gecebiliyorlar, bayan bayana erkekte erkege sorabilecegi halde cogu seyi karsi cinse sorup ögrenmeye calisiyorlar...

Ben burda yani sanalda bu gibi davranislari kabul edemiyorum!...
Dinini bilen Allahtan korkan, takvali insanlar her yazdigi kelimeyi her attigi adimi her koydugu smileyi kisacasi herseyi Allah icin bir düsünmesi sonra yapmasi gerek...

Islami emirler sadece gercek hayattami gecerli... böyle bir kural varda benmi görmüyorum?...
hasa, Allahu Zulcelal sanalda yokmu sanaldakileri görmüyormu? summe hasa...
ve en cokta su var, bayanlara sanki islami emirler yasaklar gecerlide erkeklere gecerli degilmis gibi...
Cok karsilastim da ondan söylüyorum... bu nasil oluyor? nerde yaziyor?...

Iste ben bu gibi seyleri görünce bunaliyorum, ve birileriyle paylastigimda Allah icin bir düsün sonra cevap ver diyorum ama malesef benim gibi düsünen cikmiyor...
Bende dogru bildigime inaniyorum cünkü ben ailemden böyle ögrendim ve süphemde yok ama bu gibi durumlarla karsilasa karsilasa artik bunalmaya basladim...
Diyorsaniz ki evet sanalda Yüce Rabbimin buyurmus olduklari haram kildiklari v.s.. sanalda gecerli degil...
Eee ozaman birisi bana nedenleriyle güzelce aciklasin ama dinimizden de örnek versin tatmin edici cevaplar versin bende tamam diyeyim, artik rahat edeyim...
Ama biliyorum ki aranizda alinanlar olacaktir ve elestiride bulunanlarda olacaktir...
Kimseyi kirmak incitmek istemiyorum...
Rica ediyorum bana sadece bilgili kardeslerimiz cevap versin...
Tatmin edici cevap veremeyecek kisiler hic yazmasin...
Ben yazacagimi yazdim...
Ayni seyleri tekrarlamak istemiyorum...
Umarim anlatmak istediklerimi anlatabilmisimdir...

Simdiden Allahu Zulcelal razi olsun...
alıntıdır....

Konu Sahibi melis 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Güzel bir hikaye... Kıssalar-Hikayeler-Nasihatler melis 0 2154 01 Ocak 2009 15:34
Filistinli Küçük Kızın İsrail i Lanetleyen... Videolar/Slaytlar Mihrinaz 6 2219 28 Aralık 2008 15:20
Ruhumun hicran damlaları... Şiirler ve Şairler Mihrinaz 25 12140 26 Aralık 2008 12:58
^^İsTaNbuL^^ Şiirler ve Şairler Mihrinaz 19 6756 18 Aralık 2008 14:21
--BeSMeLe-- Allah(c.c) Mihrinaz 14 7933 18 Aralık 2008 13:50

Alt 05 Aralık 2008, 12:18   Mesaj No:2
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Cvp: Sanal ortam ve Real ortam hakkinda...

bu konuyu okuyunca benimde aklıma takılanların bi yansıması olduğunu gördüm.ve bu yazıyı yazan arkdaşımızın sorularına,bu forumda yazan arkadaşlardan cevap bekliyorum.gerçekten bende çok rahat değilim bu konuda.içime sinmeyen birşeyler var.tanıdığım bi çok insan var reelde namahremden köşe bucak kaçıp,sanalda gayet rahat karşı cinsle konuşmalar yapıyorillaki kötü anlamda olmasada abi kardeş ilişkisi adı altında samimi konuşmalar.tamam,belki haklı olunabilir yani kalbinde kötü birşey olmayabilir kişilerin.ancak;bir dönüp reelde ki davranışlarına bakması gerek.orada bu kadar rahat değilse,haramdan bu kadar korkup kaçıyosa sanal da neden bu böyle olmuyor ? ciddi anlamda bu sorularıma açıklayıcı ve tatmin edici cevap bekliyorum arkadaşlar.
selametle
Alt 05 Aralık 2008, 12:24   Mesaj No:3
Medineweb Üyesi
Durumu:hattaboğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 210
Üyelik T.: 20 Eylül 2007
Konular: 6
Beğenildi:0
Takdir Et:

hakikat ın sanalı reel i olmaz.
şeytan insanlara reelde bu şekilde yaklaştığı zaman (karşı cinsle muhabbet et vs) insan vesvesenin farkına varabiliyor.ama sanalda bunu başarabiliyor,anlaşılması epey zaman alıyor.ve kaybedilen onca değer yanımıza kalıyor.
fikrin cinsiyeti olmaz ama her ortamada fikirler konmaz!
Alt 05 Aralık 2008, 12:26   Mesaj No:4
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
hattaboğlu Üyemizden Alıntı
fikrin cinsiyeti olmaz ama her ortamada fikirler konmaz!
hocam affınıza sığınarak,burada ne demek istediğinizi biraz açar mısınız?
Alt 05 Aralık 2008, 12:30   Mesaj No:5
Medineweb Üyesi
Durumu:hattaboğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 210
Üyelik T.: 20 Eylül 2007
Konular: 6
Takdir Et:

karşılıklı muhabbetin olabileceği her ortamdan hem kendimizi hem fikrimizi çekmemiz lazım.
Alt 05 Aralık 2008, 13:06   Mesaj No:6
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Alıntı:
Abdulbakii Üyemizden Alıntı
Ve bu yüzden bütün bayanların forumda sadece bayanlar bölümünü kullanmasını istiyoruz

siz sadece bayanlar bölümünde yazın, özel mesaj almayıda kapatın, fitnenin önü kesilir

haklısınız.....
bunları hepimiz çok da iyi biliyorduk ama hayatta geçirmekte lakayt davranıyoruz nednese.
bildiğimiz şeylerin işimize geldiği gibi ufak tefek avuntularla yanlışına devam edebiliyoruz.
bu yazıyı okumadan öncede böyle düşünüyordum ama nefsim bi dürtü daha istiyormuş.
aynen ölüme cehenneme inandığımız halde günah işlememize benziyor.yani doğruyu bildiğimiz halde yanlışa devam etmek....
herhangi bi dini sohbette bizi uyaran konuları duyduğumuz anda bir süre kendimize çeki düzen verip sonra eski hayatımıza yavaş yavaş dönmemiz gibi....
umarım öyle olmaz........
karar verdim bundan sonra sadece yararlı başlıklar açıp geri çekilececeğim.yorumumu da sadece bayan arkadaşlarımızın başlıklarına yazacağım veya onların yazılarına yazacağım.bi yerde artık durmak gerek.hepinize yorumlarınız için teşekkür ediyorum.benle aynı fikri paylaşmayan arkadaşlarımızda olacak elbette, yada işine gelmeyenler.....onlara her koyun kendi bacağından asılacak diyorum.ve artık kendimi bu forumun sohbet ortamlarından geri çekiyorum.selametle......
Alt 05 Aralık 2008, 16:36   Mesaj No:7
Durumu:ÖLÜM VAR! isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5599
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Konular: 0
Takdir Et:

internet ortamina bu sene biraz fazla takildim gorduklerim beni cok sasirtti.
Kendini farkli gosteren birkac kisi ile yuzyuze gorusme sansim oldu tamamen hayal
KIRIKLIGI yasadim.
insanlarin nette gorunen yuzleri ile gercek yuzleri bir degilmis enazindan benim sahit oldugum kisiler oyle izlenim birakti.
Allahkimseye kaldiramayacagi yuku yuklemez.
Biz ne isek o soyledigimizde kimse bize darilmaz ki hem gercegi soyledigimiz de daha
sonra savunacak yuzumuzde oluyor.
MECBURUM diyenler oluyor..
Mecbur diye bir sey yoktur.Biz islama gore degilde islami kendimize gore ayarlamaya
calistigimiz muddetce hep namaz kilarak geri sayariz.
Allahbizleri hakli oldugumuz davamizda muvaffak eylesin insaallah.
Binler selam ve dua ile
Aslinda yazilacak cok sey var bu kadari yeterli sanirim.
önemli bir konu sabitlenmeli bence.
Alt 13 Şubat 2012, 15:33   Mesaj No:8
Medineweb Üyesi
Durumu:servetim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 77
Üyelik T.: 12 Ağustos 2007
Konular: 2
Beğenildi:8
Beğendi:5
Takdir Et:
Standart Sanal ortam ve Real ortam hakkinda...

Aile ve evlilik danışmanı Muharrem Köse, sanal ortamlarda geçirilen zamanın evlilikleri olumsuz etkilediğini söyledi.
Sanal ortamda vakit geçiren evli çiftler, eşlerini ihmal edebiliyor. Evliliğin birlikte zaman geçirmek olduğunu vurgulayan Köse, birlikte zaman geçirmeyen çiftlerin bir süre sonra birbirinden uzaklaşmaya başladığını dile getiriyor. "Evlilik kendi kendine devam eden bir şey değildir. Emek harcamak gerekir." diyen Köse, hem kadının hem de erkeğin evlilikleri için emek harcamaları gerektiğini ifade ederek, "Kadının ve erkeğin sorumlulukları var. Buna zaman ayırması lazım. Siz evliliğe harcayacağınız zamanı başka şeye harcarsanız o zaman evlilikte çatırdamalar yaşarsınız. İnternet de bu emekten çalıyor." ifadelerine yer veriyor. Aynı çatı altında bulunan çiftlerin sanal ortam yüzünden birbirinden uzaklaştığına dikkat çeken evlilik ve aile danışmanı Köse, birbirinden uzaklaşarak yalnızlaşan çiftlerin ilgiliyi internetten aradıklarını dile getirdi.

sizce ?
Alt 13 Şubat 2012, 20:53   Mesaj No:9
Medineweb Emekdarı
Esma_Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Esma_Nur isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 4458
Üyelik T.: 19 Ekim 2008
Memleket:sivas/istanbul/
Konular: 575
Beğenildi:4494
Beğendi:6074
Takdirleri:23787
Takdir Et:
Standart Cevap: internet evlilik düşmanı mı ?

Evlilikde kişiler birbirinden uzaklaşmışsa bu tür şeyler yalnız bazı olumsuzlukları hızlandırabilir.misal: net ortamı değildir tek suçlu... tv'nin karşına çakılabilir erkek ise kahveye gider. Boşluk oluşmussa arada illaki bir şeyler ile doldurmaya çalışacaktır. Birde şu var internet ortamı kşinin kontrolunde gider kimse kimseye zorla doğru olmayan şeyleri yaptırmaz . Kişi ne niyete oturuyor netin başına önemli olan budur... Yerinde kullanıldığında teknoloji mükemmel bir araçdır.''Bu her şey için gecerlidir''

Ne MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE....
Alt 13 Şubat 2012, 20:57   Mesaj No:10
Meal Gurubu Üyesi
Medineweb Emekdarı
bilinmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:bilinmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13966
Üyelik T.: 27Haziran 2011
Konular: 309
Beğenildi:178
Beğendi:15
Takdirleri:560
Takdir Et:
Standart Cevap: internet evlilik düşmanı mı ?

Aslında ne için kullandığına bağlıdır,yani DENGE esastır hayatın her alnında...

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: