Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04 Temmuz 2007, 15:47   Mesaj No:1

z-eynep

Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:z-eynep isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 34
Üyelik T.: 28Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 2
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart "Cami " toplanmaya yeri demektir. Kadınlar neden camiden erkekler kadar yararlanamaz?

"Dini Konular Hakkında Sorular/Cevaplar"

USA da bulunduğum dönemde pek çok şeyi gözlemledim. Oradaki kiliselerin çalışma şekilleri de bunun içerisindeydi. Arkadaşım (o da müslüman) bir gün yanıma gelip kilisede bir kadınlar klübü kurulduğundan bahsetti. Önce biraz tedirgin oldum. Benim kilisede ne işim olabilir? dedim. Sonra önce kendi gözünle gör, bir kez kiliseye gitmekle meraklanma hristiyan olmazssın dedi.

Gittik. Dua edilen salon farklı idi ve o salona girmedik. Kilise çok amaçlı bir eğitim binası şeklinde organize edilmişti ve içerisinde kendi amerikalı gönüllülerle yabancı ülkelerden gelenleri bir araya getirip kaynaştıran bir ortam sağlamıştı. çünkü amaçları yeni gelen insanları topluma entegre etmekti. amerikada çok çeşitli milletlerden amerikalı yaratma amaçlı bu çalışmanın amerikan hükümeti tarafından da desteklendiği ve bunun için fon ayrıldığını da eklemeliyim. hem kendi çocuklarına haftanın belirli günlerinde din eğitimi dışında trafik, bilgisayar, dans, ders desteği, vs aklınıza gelebilecek pek çok konuda ücretsiz eğitim kursları düzenlendiği gibi yetişkinler için de çeşitli kursları vardı. sadece kadınlar mı? erkekler için de. yalnız her ne kadar onların çok açık olduğu zannedilse de kadınlar klübünün salonun dışarıdan hiç erkek katılımcı alınmamasını sorduğumda onların bazılarının da gerçekten oldukça tutucu olduklarını öğrendim ki buna çok şaşırdım..

neyse konu şu: NEDEN BİZ CAMİLERİ SADECE İBADET DEĞİL DE BÖYLE TOPLUM MERKEZLERİ OLARAK KULLANAMIYORUZ?

eğer ben böyle bir çalışma olsa gönüllü olarak orada çocuklara ve kadınlara yardımcı olmak için zaman ayırırım ve benim gibi düşünen pek çok kişi olduğundan da eminim.

İslamiyette kadının biraz soyutlandığını ve dışlandığını düşünüyorum bu arada.

UMARIM ÇAM DEVİRMEMİŞİMDİR sadece düşüncelerimi paylaşıyorum çünkü..

Konu Sahibi z-eynep 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
"Dini Konular Hakkında Sorular/Cevaplar" Soru Cevap Arşivi kamer34 184 269000 04 Temmuz 2007 15:47
Bir kadın erkeklere imamlık yapamazmı? Soru Cevap Arşivi Mihrinaz 100 32829 04 Temmuz 2007 15:18