Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM DİNİ KONULAR.::. > Muhtelif Dini Konular > Soru Cevap Arşivi

Konu Kimliği: Konu Sahibi z-eynep,Açılış Tarihi:  04 Temmuz 2007 (16:47), Konuya Son Cevap : 14 Ocak 2012 (04:12). Konuya 184 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 04 Temmuz 2007, 16:47   Mesaj No:1
Medineweb Acemi Üyesi
Durumu:z-eynep isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 34
Üyelik T.: 28Haziran 2007
Arkadaşları:0
Konular: 2
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart "Cami " toplanmaya yeri demektir. Kadınlar neden camiden erkekler kadar yararlanamaz?

"Dini Konular Hakkında Sorular/Cevaplar"

USA da bulunduğum dönemde pek çok şeyi gözlemledim. Oradaki kiliselerin çalışma şekilleri de bunun içerisindeydi. Arkadaşım (o da müslüman) bir gün yanıma gelip kilisede bir kadınlar klübü kurulduğundan bahsetti. Önce biraz tedirgin oldum. Benim kilisede ne işim olabilir? dedim. Sonra önce kendi gözünle gör, bir kez kiliseye gitmekle meraklanma hristiyan olmazssın dedi.

Gittik. Dua edilen salon farklı idi ve o salona girmedik. Kilise çok amaçlı bir eğitim binası şeklinde organize edilmişti ve içerisinde kendi amerikalı gönüllülerle yabancı ülkelerden gelenleri bir araya getirip kaynaştıran bir ortam sağlamıştı. çünkü amaçları yeni gelen insanları topluma entegre etmekti. amerikada çok çeşitli milletlerden amerikalı yaratma amaçlı bu çalışmanın amerikan hükümeti tarafından da desteklendiği ve bunun için fon ayrıldığını da eklemeliyim. hem kendi çocuklarına haftanın belirli günlerinde din eğitimi dışında trafik, bilgisayar, dans, ders desteği, vs aklınıza gelebilecek pek çok konuda ücretsiz eğitim kursları düzenlendiği gibi yetişkinler için de çeşitli kursları vardı. sadece kadınlar mı? erkekler için de. yalnız her ne kadar onların çok açık olduğu zannedilse de kadınlar klübünün salonun dışarıdan hiç erkek katılımcı alınmamasını sorduğumda onların bazılarının da gerçekten oldukça tutucu olduklarını öğrendim ki buna çok şaşırdım..

neyse konu şu: NEDEN BİZ CAMİLERİ SADECE İBADET DEĞİL DE BÖYLE TOPLUM MERKEZLERİ OLARAK KULLANAMIYORUZ?

eğer ben böyle bir çalışma olsa gönüllü olarak orada çocuklara ve kadınlara yardımcı olmak için zaman ayırırım ve benim gibi düşünen pek çok kişi olduğundan da eminim.

İslamiyette kadının biraz soyutlandığını ve dışlandığını düşünüyorum bu arada.

UMARIM ÇAM DEVİRMEMİŞİMDİR sadece düşüncelerimi paylaşıyorum çünkü..

Konu Sahibi z-eynep 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
"Dini Konular Hakkında Sorular/Cevaplar" Soru Cevap Arşivi kamer34 184 268052 04 Temmuz 2007 16:47
Bir kadın erkeklere imamlık yapamazmı? Soru Cevap Arşivi Mihrinaz 100 32198 04 Temmuz 2007 16:18

Alt 04 Temmuz 2007, 16:55   Mesaj No:2
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1163
Beğendi:331
Takdirleri:7539
Takdir Et:
Standart RE: "Cami " toplanmaya yeri demektir. Kadınlar neden camiden erkekler kadar yararlanamaz?

sizin memurlar netteki islamda kadın tartışmalarınızı okudum okudum okudum..şunu öğrendim ki siz menfi düşünen değil,bilakis öğrenmeye çalışan,en önemlisi ikna olmak istiyorsunuz.oradaki kardeşimizin çabası da takdire değerdi.dünyayı ilmi bilimi ayağınıza getirir ama siz ıslarla gedik aradınız durdunuz
buna çam devirmek diyemeyız.çam yetiştirmek inşaallah
bu arada diyanet işleri başkanlığımızın böyle bir çalışması vardır.inşaallah umuyorum ki tüm camilerimizde kadınlara yönelik özel mekanlar imar restore eder..bu büyük eksiklik bence.
küçücük bir not:islam kadınları değil,kadınlar kendilerini islamdan islami eğitimden dışlamışlardır.
Alt 04 Temmuz 2007, 19:04   Mesaj No:3
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart RE: "Cami " toplanmaya yeri demektir. Kadınlar neden camiden erkekler kadar yararlanamaz?

diyanetin bu projesi hakkında daha çok bilgi verebilirseniz memnun olurum. içeriği nedir tam olarak?

memurlarnette evet çok tartıştık. fakat gedik aramaktan çok sanırım fazla sorguluyorum neyse.. bence bu konu önemli. kız çocuklarının - kadınların eğitimi konusu benim için hep önemli olmuştur. benim gibi düşünen ve bu konuda gönüllü çalışacak olan çok kişi var inanıyorum. ben kendi adıma okulda aile eğitimi kapsamında çok sayıda seminer de verdim.. fakat buradaki önerim tamamen seminer vermekten öte pratik olarak eğitimin içinde yer almak ve daha aktif çalışmak..

camilerimizi gerçek anlamda toplum merkezi haline getirdiğimizde kimse neden okuldan çok cami yapılıyor diyemeyecek o zaman..bilirsiniz çoğu zaman bu eleştiri konusu olmuştur.

elbette bizim halk eğitim merkezlerimiz vs. bunlar da mevcut. fakat camilerin kapılarını kadınlara ne kadar çok açarsak inanın gerçek anlamda islamiyetin ne olduğunu daha çok insan öğrenecek ve en önemlisi içine sindirecektir.

ben derim ki bunun yolu eğitimden geçer. ibadet elbette şart. ama neye neden niçin ibadet ettiğini bilmek ve bilinç sahibi olmak işte gerçek sorun bu..

islamiyete batının bakış açısını da merak ettim ve okumaya çalıştım. bir kısmının çevirisini yaptım bazılarını da direkt olarak not etmeden okudum. batı bizi cahillikle barbarlıkla suçluyor. onlara verilecek en iyi yanıt, islamiyetin aslında ne olduğunu göstermek ve iyi temsil etmek olmalıdır. bunun yolu da bilinçli olmaktan, okumaktan, araştırmaktan geçer..
Alt 04 Temmuz 2007, 19:33   Mesaj No:4
Takdir Et:

DİB lığının kadınlara camiilerde yer hazırlamak,onları camiilere katılımını sağlamak,kuran kursları gibi eğitim yuvalarına ısındırmak,musait olan camiilerde bunu fiiliyata geçirmiştir zaten.musat olmayan camiilerde ise nasıl bu sorun çözülebilir ,kaynak,ortam vs çareleri üzerinde çalışmaktadır.
diyanet teşkilat yasasıyla inşaallah umarım busorunun önüde açılmaktadır.din görevlilerin imam-uzman imam-baş imam gibi tasnifi eğitim kalitesine ,din hizmetleri çalışmalarına kalite sağlıyacaktır inşaallah.
halk karşısında yetişmiş imam ister.hutbeye çıkan imamın karşısında prof vardır dr savcı hakim eğitimci vs vardır.imamın eğitimi en az onlar kadar olmalı ki,kaynaklı islam hizmeti verilebilsin.
batının islama bakışını biliyoruz.ve bu bakışların sorumlusu konusunda kendimize pay çıkarıyoruz ayrıca...
devam ederiz..
saygılar.
Alt 07 Temmuz 2007, 22:56   Mesaj No:5
Medineweb Acemi Üyesi
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

camide kadınlar için yer ayarlamaktan öte.. camilerin eğitim merkezleri gibi aktif bir yer olması gerektiğini düşünüyorum. sadece kadınlar değil çocuklar için de ..sadece dini konularda değil toplumasa her konuda.. kadınını ve kız çocuğunu eğitmeye toplumlar geri kalmaya mahkumdur.. aslında okulların da yaz tatillerinde ve akşaları kullanılması ..atıl kapasitede kalmaması gerektiğini de düşünüyorum ama bu ayrı bir konu. diyanetin projesinde benim bahsettiğim sistemdekine benzer bir gönüllü katılımı programı ye alacak mı peki?

din adamlarının iyi yetişmiş olmaları gerektiği fikrine katılıyorm. umarım bunun için gerekli çalışmalar yapılıyordur.
Alt 07 Temmuz 2007, 23:01   Mesaj No:6
Takdir Et:

düşündüğünüz projenin olabileceğini sanmıyorum.halkı dini anlamda eğitilmesi projesi mümkündür.ama kastettiğiniz geniş ufuklu katılım pek ihtimal vermiyorum.buna ne diyanetin kadroları nede yer mekanlar müsait.
gönüllü konusuna gelince.diyanetin bunu kabul edeceğini sanmam.çünkü gönüllü din adamlarını (fahri)ayıklama derdinde şimdi..
Alt 30 Temmuz 2007, 13:13   Mesaj No:7
Medineweb Emekdarı
Durumu:MERVE DEMİR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 5587
Üyelik T.: 05 Aralık 2008
Arkadaşları:14
Konular: 2038
Beğenildi:114
Takdirleri:270
Takdir Et:

Cuma günleri okunan sala, peygamberimize getirilen salavatlardandır. Cuma günü salavat getirmek cumanın sünnetlerindendir. Cuma günü çokça salavat getirmeyi teşvik eden rivayetler vardır. Mesela;' Cuma günü ve gecesi bana çokça salavat getirin. Her kim bana bir kere salavat getirirse Allah teala ona on kere rahmet eder.(V.Zuhayli. İsl.Fık.Ans) Müezzin bu şekild esesli sesli sala okuyarak salavat getirmeyi ihtar etmektedir.

Kur'ân-ı Kerim'de bu anlamda şöyle buyurulur: Âllâh ve O'nun melekleri Peygamber'e hep salât ederler. Ey mü'minler, siz de Ona salât (ve dua) ediniz ve samimiyetle selam veriniz" (el-Ahzab, 33/56).

Bu âyeti kerimeyle, Peygamberimize salât ve selamlarımızla hürmetlerimizi sunmak farzdır; her müslüman için yerine getirilmesi gerekli bir görevdir. Her müslüman en kısa şekilde: Âllâhümme salli alâ Muhammed Allâhım Muhammedi rahmetinle tebrik et ve esen kıl" diye salât getirir.

Hadislerden anlaşıldığına göre Cennette her bir insana 500 senelik, tahminen yeryüzü kadar bir yer verilecektir. Bu kadar geniş bir yerde bütün dostlarıyla beraber olacağı alemle hususi dairesi ayrı olacaktır.

Bunula beraber, bütün kötü huyların Cennette yeri yoktur. Bu nedenle kıskançlık olmayacağı gibi helali olmayana şehveti de olmayacaktır. Nitekim, gözü olmayan göremiyor, duyması olmayan duyamıyor. Gözü olmayan birinin yanında sizi görmesinden rahatsız olur musunuz. Henüz şehevi duygusu gelişmemiş bir çocuğun annenizin veya kız kardeşinizin yanında olmasından endişe eder misiniz.

Demek ki, Cennette kötü düşünce ve huyların yeri yok. Onlar bu alemde imtihan için verilmiştir. Orada imtihana gerek olmadığından yerleri de yoktur. Sadece helaline olan şehvet duygusu başkasına kapalıdır. Bu nedenle kimse kimseden rahatsız olmayacaktır.

Cennette kadınlar cennet elbiseleri giyeceklerdir. Ancak bu dünyadaki gibi tesettür mükellefiyeti yoktur.

Ayetlerde de cennetteki elbiselerin ipekten ve süslemeli oldukları şöyle haber verilmiştir:

Onların üzerinde hafif ipek ve ağır işlenmiş atlastan yeşil elbiseler vardır... (İnsan Suresi, 21)

Hiç şüphesiz Allah, iman edenleri ve salih amellerde bulunanları altından ırmaklar akan cennetlere sokar, orada altından bileziklerle ve incilerle süslenirler; oradaki elbiseleri ipek(ten)dir. (Hac Suresi, 23)

Allah, iman edip sâlih ameller işleyenleri de altından ırmaklar akan cennetlere sokar. Orada altından bilezikler ve inciler takınırlar. Orada giysileri de ipektir.(Hacc/23) Bu hususun hadîslerdeki tafsilatı ise şöyledir:

Ebû Hüreyre, Hz. Peygamberin şöyle buyurduğunu rivayet etmektedir:
Kim cennete girerse nimetlere garkolur ve hastalanmaz. Elbisesi çürümez, gençliği tükenmez. Cennette hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın işitmediği ve hiçbir beşerin kalbinden geçmeyen nimetler vardır.(Müslim, Buhârî)

Kaliteli kumaşlardan yapılmış rahat ve güzel kıyafetler giymek herkesin hoşuna gider. Cennetteki çeşitli renk ve güzellikteki kıyafetler de insanın bu yöndeki zevkine hitap edecektir. Dünya şartlarında kıyafetler ne kadar güzel olurlarsa olsunlar hep bir eksiklik söz konusudur. Tüm giysiler zaman içinde eskir, renkleri solar, kişide ilk giydiği zamanlardaki beğeniyi uyandırmamaya başlar. Bir kişinin dünyada çok sayıda giysiye sahip olması da bir önem taşımaz, çünkü bu giyimlerden alınan zevk kişinin ömrü ile sınırlıdır. Ölümle birlikte diğer tüm eşyalar gibi bunlar da geride bırakılır. Oysa cennet giysileri hem kusursuz güzellik ve çeşitlilikte hem de sonsuza kadar kalıcıdırlar. Peygamber Efendimiz (sav)'in cennet giysilerinin bu özelliklerine dikkat çektiği bir hadisleri şöyledir:

... Orada muazzam köşkler, geniş nehirler, bol ve olgun meyveler, güzel ve dilber zevceler (kadın, eş), ebedi pek çok ve renkli güzel elbiseler vardır. Orası yüksek, güzel ve selim yurtlardan parlak hayat sürülen bir yerdir... (Ramuz el-Ehadis-1, s. 170/1)

Ayrıca bu kıyafetler öylesine boldur ki, kimse bir eksiklik ve ihtiyaç hissetmeyecektir. Bir hadiste bu duruma şöyle dikkat çekilmiştir:

... Onların içinde herhangi bir şeyi eksik olan kimse yok ki karşılaştığının üzerinde gördüğü süs elbiselerinden dolayı rahatsız olsun. Sözünün sonu gelmeden üzerinde daha güzel bir kıyafet bürünür... (Tezkireti'l Kurtubi, s. 325-326/563)

Cennet ehlinin giyecekleri de en rahat edecekleri şekilde yaratılmıştır. Giyilen kıyafetler, cennetteki kusursuzluk ve güzellik içinde hiçbir rahatsızlığa sebep olmaz. Dünyaya ait eksiklikler -kıyafetin solması, kırışması, kirlenmesi, eskimesi vs.- de cennette yoktur. Ayrıca cennette kıyafetlerin kumaşlarının dokunması, dikilmesi gibi hazırlık aşamaları da söz konusu değildir. Cennette Allah'tan bir nimet olarak herşey her zaman en mükemmel şekliyle hazırdır. Cennetteki müminlerin kıyafetleri ile ilgili haber verilen diğer detaylar şöyledir

... Cennetin giyecekleri dokunmaz. Cennetin meyveleri yarılır da ondan elbise çıkar... (Tezkire-i Kurtubi-1, s. 21)

Cennette hurma ağaçlarının dalları yeşil zümrüttür. Budakları kırmızı altındır. Yaprakları cennet ahalisi için giyecek kıyafetleridir. Onun bir kısmı kısa (iç) elbiseleri, bir kısmı da içi astarlı dış elbiseleridir... (Tezkireti'l Kurtubi, s. 314)

... Üzerinde yetmiş kat elbisesi olur. En aşağısı Tuba ağacından yapılmış, gelincik çiçeği gibi... (Ramuz el-Ehadis-1, s. 99/8)
Alt 30 Temmuz 2007, 18:17   Mesaj No:8
Takdir Et:
Standart RE: Cuma namazından önce neden önce sela verilir.?

güzel doğru ve yerinde tesbitlerinize yazdıklarınıza ilaveten;
cuma günü ve gecesi sala verilmesi,müslümanlara yarın cuma ve birazdan cuma namazı kılınacak hazırlıklı olun amacını gütmektedir.
bu amacı yerine gitirirken ezanda Allahı tesbih ,salada Resulune salavat ile süslendirilmiştir.
birisinin amacı namaz vakti,diğerinin cuma vaktini bildirmektir.
Alt 30 Ağustos 2007, 14:44   Mesaj No:9
Takdir Et:
Standart Cvp: Cennette Kadınlar tesettürlü mü olacak yoksa tesettürsüz mü ???

çoğunun kaynağı belirtilmiş zaten..kaynağı belirtilmemiş olanlar kütübi sittede geçmektedir.yani bana yabancı gelmedi bu hadisler..eğer kaynağında ısrarlı iseniz bulup yapıştırırız..ancak hadilserin çeşitleri var biliyorsunuz..uydurma zayıf garip hadisde olabiliyor maalesef..
saygılar..
Alt 30 Ağustos 2007, 14:46   Mesaj No:10
Medineweb Üyesi
Durumu:keserim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 85
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Konular: 11
Beğenildi:1
Takdir Et:
Standart RE: Cennette Kadınlar tesettürlü mü olacak yoksa tesettürsüz mü ???

kaynaksız yazı yazılmasını ben doğru bulmuyorum
daha önce de bu konuyla ilgili bir başlık açmıştım -hala duruyor mu bilmiyorum-
burda okunan konular günlük hayata tatbik edilmek istendiğinde sakınca çıkıyor.
aramızda konuşup dağılmıyoruz sanırım.
o yüzden tüm bilgiler kaynak dahilinde olmalı. zira hiç bilmeyen birine bu anlattıklarınız
masal gibi gelebilir
saygı bizden...

Konuyu Toplam 3 Kişi okuyor. (0 Üye ve 3 Misafir)

Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: