Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > .::MEDİNEWEB DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ SINAVLARI-(DHBT).::. > DHBT-2-Sınav Konuları > Akaid

Konu Kimliği: Konu Sahibi İBNİ KUDAME,Açılış Tarihi:  09 Ocak 2022 (10:38), Konuya Son Cevap : 09 Ocak 2022 (10:38). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
  • 1 Beğenilen İBNİ KUDAME
Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 09 Ocak 2022, 10:38   Mesaj No:1
Avatar Otomotik
Durumu:İBNİ KUDAME isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 62570
Üyelik T.: 09 Ocak 2022
Arkadaşları:0
Cinsiyet:
Mesaj: 4
Konular: 1
Beğenildi:2
Beğendi:0
Takdirleri:45
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart SELEFİN İSİM VE SIFATLARLA İLGİLİ AKİDESİ

SELEFİN İSİM VE SIFATLARLA İLGİLİ AKİDESİ

Hamd Alemlerin Rabbi olan Allah'u Teâlâya mahsustur..

Allah'ın kendini Kur'an'da vasfettiği, Rasulullah SallAllahu aleyhi ve sellem'in sahih sünnetlerinde bizlere açıkladığı üzere, bütün noksanlıklardan uzak, yani kemal sıfatlara sahip
olduğuna, mahlukata benzemediğine ve bu sifatların varlığını ibtal/tadil etmeksizin inanmaktır. Bu Tevhidi sağlayabilmek için üç temel esasa dikkat etmek gerekir:

1- Allah'ın isim ve sıfatlarını Kur'anı Kerim ve sahih sünnetle bildirildiği şekliyle kabul etmek. İsim ve sifatları artırmadan, azaltmadan, saptırmadan, sapık tevillerle tevil etmeden, olduğu gibi kabul etmek.

Allah (c.c) şöyle buyuruyor:

"Yoksa Ibrahim, ismail, Ishak, Yakub ve torunlarının yahudi ve hristiyan olduklarını mı söylüyorsunuz? Peki siz mi yoksa Allah mi daha iyi bilir?" de. Allah tarafından kendisine bildirilen bir gerçeği gizleyenden daha zalim kim vardır? Allah yaptıklarınızdan gafil değildir. (Bakara: 140)

Ahmed b. Hanbel rahimehullah şöyle dedi: "Allah, Kur'an'da kendini vasfettiği, sahih sünnette bildirildiği şeklin dışında vasfedilemez.

(Er-Ravda en-Nehdiyye s: 22)

Buhari'nin Şeyhi, Naim İbni Hammad şöyle dedi: "Allah'ı yarattığına benzeten kişi kafir olur. Allah'ın kendini ve Rasulullah'ın Allah'ı vasfettiği şeyleri inkar eden kişi de kafir olur."

(Er-Ravda en-Nehdiyye s: 22, İthafil- Kainat s: 6)

2. Esas) Allah'ı mahlukata benzetmemek.

Allah (c.c) şöyle buyuruyor:

"O'nun benzeri hiçbir şey yokur. O işitendir, görendir."( Şura: 11)

"Hiçbir şey O'na denk değildir. (İhlas: 4)

3. Esas) Allah'ın sıfatlarının mahiyyetini araştırmamak bu konuda soru sormamak, Allah'ın sıfatlarını olduğu gibi kabul etmek, mahiyeti hakkında insan aklının idrakini aşan konulara girmemek. Allah'ın sıfatları zatının mahiyetine bağlıdır. Allah'ın zatının mahiyetini insanlar idrak edemeyecekleri için bu konuda soru sormamaları gerekir.

İmâm Malik, Allah'ın istivası hakkında soru sorulduğunda o şöyle dedi: "İstivâ bilinen bir şeydir. Keyfiyyeti ve nasıl olduğu bilinmez. O'na iman farzdır. Mahiyeti hakkında soru sormak bid'attir."

(Er-Ravda en-Nehdiyye s: 29)

Bir adam: "Allah dünya semasına nasıl iner?" diye sorarsa ona şöyle cevap verilir: Önce ona "Allah nasıldır?" diye sorarız. Bize: "Allah'in keyfiyetini bilmiyorum diye cevap verirse o zaman ona: "Allah'ın sıfatı zatinin mahiyetine bağlıdır. Nasılki Allah'ın zatını bilemeyeceğimiz gibi O'nun nasıl indiğini de bilemeyiz deriz.

İşte diğer sıfatlarda (görmesi, işitmesi, konuşması) da böyledir. Şu hususlar, Allah'ın zati hakkında düşünülemez.

1-Teşbih (benzetme): Allah'ın sifatlarını mahlukata benzetme. Hristiyanların Mesihi, yahudilerin Uzeyri, müşriklerin putları Allah'a benzetmeleri gibi. Ayrıca Allah'ın yüz, el, işitme , konuşma, nüzül, gibi sıfatları mahlukata benzetmek gibi.

2 - Mutezili ve Cehmîler gibi te'vil ve tadil yoluyla sıfatları ibtal etmek veya değiştirmek. Allah'ın isim ve sifatlarına eklemeler veya kısaltmalar yaparak manalarını saptırmak.
Nisa suresi 164 ayetindeki "Allah, Musa ile konuştu ibaresindeki Allah lafzının merfu değil mensub olarak okunmasının teklifi gibi. O zaman mana "Musa Allah ile konuştu, fakat Allah onunla konuşmadı" şeklinde olacak ve ayetin anlamı tamamen değişecek, dolayısıyla Allahın kelam sıfatı ibtal edilmiş olacaktır.

İmâm Ebu Hanife (r.a) şöyle dedi: "Allah bir şey (varlık)dır. Fakat diğer şeyler gibi değildir. O'nun varlığı cisim, cevher (bir şeyi oluşturan en küçük parça), araz (varlığı başka bir şeyin varlığına bağlı olan. Örneğin ; tatlı, acı, yumuşak, sert) had, zıd, eş ve ortaktan uzaktır. O'nun Kur'an'da zikrettiği gibi el, yüz ve nefis gibi sıfatları vardır. Allah'ın Kur'an'da zikrettiği el, yüz ve nefis gibi şeyler keyfiyetsiz sifatlardır. O'nun eli; kudreti veya nimetidir denilemez. Zira bu takdirde sifat ibtal edilmiş olur. Bu Kaderiyye ve Mutezile'nin görüşüdür. O'nun elinin keyfiyyetsiz bir sıfat olması gibi gazabı ve rizası da keyfiyetsiz sıfatlarından iki sıfattır.

(El-Fikhul Ekber)

Kur'an'da ve sahih sünnette Allah'ın iki türlü sıfatı zikredilmiştir.

Zati sıfatlar ve fiili sıfatlar.

1- Zati Sıfatlar: Nefs, ilim, hayat, kudret, semi, basar, yüz, kelam, ayak, mülk, azamet, kibriya, uluv, gina, rahmet, hikmet.

Bu sıfatlar Allah'ın zatında mevcut olan kadim sıfatlardır .

2-Fiili Sıfatlar: Bu sıfatlar Allah'ın dilemesine ve kudretine bağlı olan sıfatlardır . Bunlar; Istiva, inmek, gelmek, aceb, gülme, razı olma, sevme, sevmeme, gazab etme, sevinme, gibi sıfatlardır.

Bu sifatlara, mahiyetini araştırmaksızın inanmak gerekir. Her sıfatın Allah'a layık olan bir manası vardır. Bu sifatlar kulların sifatlarına benzetilemez. Bu sıfatlara İmâm Şafii'nin dediği gibi iman etmek gerekir:

"Ben Allah'a iman ettim ve Allah'tan gelen şeylere Allah'ın dilediği şekilde iman ettim. Rasulullah sallAllahu aleyhi ve selleme iman ettim ve Rasulullah'ın istediği mana üzerine iman ettim.

Şeyhin sözlerinin mefhumu muhalifinden Eşari, Maturidi, Cehmî Mutezili gibi sapık fırkaların Allah inancından teberrü etmek gerekir..
Kara Kartal beğendi.
Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi İBNİ KUDAME 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
SELEFİN İSİM VE SIFATLARLA İLGİLİ AKİDESİ Akaid İBNİ KUDAME 0 1244 09 Ocak 2022 10:38

Cevapla

« Allah´a iman | - »

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Benzer Konular
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Ana Kategoriler

Cevaplar Son Mesajlar
ALLAH IN İSİM SIFATLARINA DAiR ZÜLKÜF ARSLAN Zülküf Arslan 8 12 Ocak 2022 00:36
HAC VE UMRE İLE İLGİLİ TERİMLER Mihrinaz Diyanet Hacc Görevlileri Sınavı 0 05 Şubat 2020 15:27
VELAYET İLE İLGİLİ ŞiRKLER.. bilinmez Tevhid Ve Şirk Konuları 0 17 Nisan 2014 20:31
Kader ıle ılgılı ayetler.... Armagan Kur'ân-ı Kerim Genel 1 30 Mart 2010 22:29
İbadet İle İlgİlİ Bİlgİler KuM TaNeSi Soru Cevap Arşivi 0 09 Nisan 2009 12:20

Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.kaabalive.net Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.medineweb.net Yeni Sayfa 1
.::.Bir Ayet-Kerime .::. .::.Bir Hadis-i Şerif .::. .::.Bir Vecize .::.
     

 

 Medineweb Sosyal Medya Gruplarımız:  Medineweb  Medineweb  Medineweb  Medineweb Medineweb     

  www.alemdarhost.com sunucularını Kullanıyoruz.