Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.MEDİNEWEB FORUM GÜNCEL.::. > Üyelerimizin Tanışma Bölümü > Anket'ler-Röportaj'lar

Konu Kimliği: Konu Sahibi AŞK'ÜL İSLAM,Açılış Tarihi:  15 Ocak 2008 (22:57), Konuya Son Cevap : 21 Ağustos 2021 (22:49). Konuya 19 Mesaj yazıldı

Beğeni Aldı1Kez Beğenildi
Yeni Konu aç  Cevapla

LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 16 Ocak 2008, 01:07   Mesaj No:11
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Seleme isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 556
Üyelik T.: 11 Kasım 2007
Arkadaşları:0
Konular: 194
Beğenildi:13
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart Cvp: Evladınızın Sultan Fatih gibi olmasını ister misiniz?

Seni farklı ithamlarla suçlamıyorum Sevgili Ali yalnız insanların hassas oldukları bir konu bu "benim atam değil"falan
bizlerde çok tasvip etmediğimiz konularda saygı çerçevesinde davranıyoruz.Şimdi kalkıpta sana Fatih'i anlatmak,sevdirmeye çalışmak
boş.Sende bilirsin eğitimde buna kendini gerçekleştiren kehanet diyoruz.Ön yargını yıkamam.Sana meslek hayatında başarılar diliyorum.
Eminim iyi bir eğitmen olacaksın kardeşim...
Alt 16 Ocak 2008, 01:18   Mesaj No:12

ali

Medineweb Aktif Üyesi
Durumu:ali isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 18
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:1
Konular: 4
Beğenildi:2
Takdir Et:

anlaşıldı tamam stop.sizi mazur görüyorum maweracı kardeşim.dersinizi çalışmamış hazırlıksız yakalanmanın şokunu yaşıyorsunuz.belki de sorduğum soruyu ilkez duyuyorsunuz.haklısınızz.
1-seleme derki,ırkçılık haramdır.efendimiz hiç arabım demedi.müslümana yakışmaz vs.amaa kendisi herkes türktür demekle çelişmiyormu?
2-kaçamak cevaplarla beni susturamazsınız.ve kafamdaki soruları bitireceğinize,soruyu çözün efendim.miiii değil miiiiii?
3-hayırlı geceler tarzanın çocukları.bi vuruşta kırk arap kemiğini kemik kıran fatih torunları..
Alt 16 Ocak 2008, 01:34   Mesaj No:13
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:Seleme isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 556
Üyelik T.: 11 Kasım 2007
Konular: 194
Beğenildi:13
Takdir Et:
Standart Cvp: konu açılsınn

Bence de gitmen iyi oldu Ali hayırlı geceler
Gece gece gerildik...Ben herkesten özür diliyorum Ali de dahil olmak üzere.
Eğer yanlış anlaşılmaya sebep olduysam yada kalp kırdıysam...
Hakkınızı helal edin.Konuyu tekrar okudum da galiba tartışmayı başlatan ben olmuşum :(((
Alt 16 Ocak 2008, 11:18   Mesaj No:14
Medineweb Sadık Üyesi
AŞK'ÜL İSLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:AŞK'ÜL İSLAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 38
Üyelik T.: 30Haziran 2007
Konular: 245
Beğenildi:29
Takdirleri:146
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!

Yahuu ne ettiniz benim Alim'e aaaa , gece ayakta sallanıyordum uyumaya gittim, sabah bir geldim forumda kıyametler kopmuş yine )) Arkadaşlar ben Ali'nin en başta bir hakaret etme maksadı ile olaya yaklaşmadıgını düşünüyorum , eğer en baştan bir hakaret unsuru görseydim "hanım kızım neredeysen çık ortaya da ver şunun kahvesini sussun" demek yerine, "hanım kızım çık ortaya da şu kahveyi alimizin başından aşşa boca ediver" felan derdim Neysee efendim velhasılı kelamm yorgan gitmiş kavga bitmiş bizim güzelim fatih konusu arada gümbürtüye gidivermiş ammaaa kazın ayağı öle değil, nasıl mı teker teker anlatayım sevgideger dostlar ;

1_ Hücurat süresinde geçer 12, ayet der kiii "Ey inananlar! Zannın çoğundan sakının, zira zannın bir kısmı günahtır" yani neymiş efem evvela hüsn_ü zann besleyecekmişiz, Ali'mizin espriyle neye işaret ettiğine şööyle bi bakacakmışız, ondan sonra konuşacakmışız demi , burası anlaşıldı ise ikinci adıma geçiverelim

2_ Seleme kardeşim demiş ki : İstanbul mutlaka fetholunacaktır. Onu fetheden kumandan; ne güzel kumandan, onu fetheden asker, ne güzel askerdir" evvela şu noktayı belirginleştirelim : Bir hadisin kütüb-ü sitte'de bulunmaması, (6 önemli hadis kitabı ) o hadisin mutlaka sahih olmadığı anlamına gelmiyor amma velakinn şu da var ki ben kütüb-i sitte dışındaki kaynaklardan bir hadis gördüğümüz vakit, bu hadisin Kuran_ı kerim terazisine vurulması taraftarıyım.. Bu hadis en güvenilir kabul edilen sahihayn yanii Buhari ve Müslim'de yer almamakta.... Amma velakin Buhari, bu hadisi sahihliğinden emin olmadıgı için sahih'ine almayarak, sadece tahirus sagır ve tahirul kebir eserlerinde rivayet etmiş..

Bildiğimiz gibi kuran terazisi şaşmaz bir ölçü ve şaşmaz bir mihenk teşkil eder. (Tabii bakmadan bakmaya fark vardır, orası ayrı ) Çünkü Allah Resülü Kuran_ı Kerim'e zıt en ufak bir cümle sarf etmemiştir ömr_ü hayatında değil mi ?... Bu hadis olduğu rivayet edilen kelimeleri bir elimize alalım, bir elimize de fetih süresini..Cenab_ı hakk yanıltmayacaktır inşaallah..

Gelgelelim Ali haklıdır,
A_ Bu hadis kütüb_i sitte'de yok, hadis ilmi konusunda sağlam durmak isteyen arkadaşlarımız, kütüb-i sitte dışındakilerle kafa karışmaması bakımından , ya da herkesin o teraziyi dengede tutamama ihtimali bakımından kütüb-i sitte dışındaki hadislere sarılmaması gerekir, ki Ali burada haklıdır. Hakkını verelim

B_ Dediğim gibi Bir hadisin Kütüb_i sitte dışında olması onun sahih olmadıgı anlamına gelmez, burada geçerli olan hal Takva halidir. Bu hadis sağlam değil gibi görünmesine rağmennn, bize düşen bu noktada "Allah en doğrusunu bilendir " diyerek susmak olmalıdır.

NOT 1: Raviler arasında kesintisiz iletişim şartı yerine gelmemiş ise yani kopukluk var ise + ravinin ömrü hayatından tek bir tane yalan dahi söylediği olmuşsa eğer (küçük olsun buyuk olsun fark etmez) o hadis sahih kabul edilmemiş ve kütüb-i sitteye alınmamıştır bildiğim kadarı ile.

Alimizin haksız olduğu noktayı ele alalım şimdi de

Konu : Kardeş Katli ...
Olay ve olguların değerlendirilmesi : Fâtih Sultân Mehmed'in kendi Kanunnâmesinin ilgili maddesini uygulayarak küçük yastaki kardeşi Ahmed'i katlettiği söylenmekte.. Burada meseleye değişik yönlerden bakmak gerekir:

Evvela; Bu hadisenin meydana geldiği şüphelidir.Zira Kantemir gibi yabancı tarihçiler dahi, II. Murad vefat ettiğinde Şehzade Mehmed dışındaki bütün evlâdının vefat ettiğini ve bu arada Şehzade Ahmed'in de Amasya'da vali bulunduğu sırada öldüğünü yazmaktadır ki, bu ihtimalin doğru olması halinde, henüz bebek iken öldürülme iddialan da ortadan kalkar. Namık Kemal de, şehzade Ahmed'in katl edildiği iddiasını sadece bir iftiradan ibaret görmektedir. Böyle bir zulme, Fâtih Sultân Mehmed'in razı olamayacağını ısrarla savunmaktadır. Bazı kaynaklar da, olayı doğrulamakla beraber. Şehzade Ahmed'i haksız olarak katleden Evrenoszâde Ali Bey olduğunu ve bu sebeple Fâtih tarafından idam ettirildiğini kaydetmektedirler. Şayet vâki ise, yukarıda anlatılan hükümler, Fâtih için de geçerlidir. Ancak hangi gruba girmektedir? Bunun tesbit edilmesi gerekir.

II. Mehmed, babası II. Murâd'ın vefatından sonra, çok büyük sıkıntılar içinde tahta geçmiştir. Bizans'ın şehzadeleri kullanarak Osmanlı Devleti'ni yıkma planlan herkesçe bilinmektedir ve fetret devri de canlı şahitlerle doludur. Ki eğer Fatih sultan Mehmet, Kardeşini katlettirdi ise, bunun muhakkak devletin ve ümmeddi muhammed'in selameti için , bu şartların oluşması sebebi ile yaptırdığını düşünebiliriz !..

Ancak şöyle bir nokta var kii ; Hz. Akşemseddin'in islam-iman- Kuran çizgisinde yetiştirdiği Fatih gibi bir Padişah'ın, şartları tahakkuk etmeyen bir cezayı tatbik edeceğine de ihtimal vermiyoruz Önemle İfade edelim ki, 11 aylık bir bebenin öldürülmesini Fâtih'in idam ettirdiğine inanmak istemiyoruz. Zaten Evrenoszâde Ali Bey isimli bir zatın Padişah'ın haberi olmadan böyle bir cinayeti işlediğini bazı kaynaklar haber vermektedirler. Sevgideğer Tarih hocam bunu not edelim lazım olar bakarsın bi gün..

NOT 2 : Kilitlenen konunun açılmasını rica ediyorum sevgideğer mim_nun , bence seviyesizlik değil, arkadaşların birbirlerini tam olarak anlayamamalarından, yahut eksik bilgi ile hareket edilmesinden doğan minik bi savaş yaşamışsınız , bazen beyin fırtınası yapmak gerek

Not 3 : Hiç kimsenin avukatı değilim, sadece tarihi, islami, ilmi açıdan olayın kritiğini yaptım, ilgililere duyurulur , bu arada hepiniz değerli kardeşlerimsiniz bunu bilin e'mi medine gülleri
Alt 16 Ocak 2008, 11:47   Mesaj No:15
Medineweb Emekdarı
Emekdar Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Emekdar Üye isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 16627
Üyelik T.: 11 Şubat 2012
Arkadaşları:2
Konular: 315
Beğenildi:48
Takdirleri:149
Takdir Et:

yahuuuu ben size beyin fırtınası yapmayın demiyorum...

ama dün yapılan yorumları okudu iseniz yağmur orada konu bütünüyle saptı ve herkes kendini haklı çıkarma çabası içine girdi ...

konuya dair bilgisi olanda olmayanda ....

ee konuya dair bilgisi olanı kale alan yok, konuya dair bilgisi olmayanda ne yazabilir ki!!!

malum sonuç; ortada ....

....

not : Ali kardeşim "konu açılsın"" başlığı açılmış ama gece geç vakitti çıkmak zorunda idim..

seni sevdiğimizi ve değer verdiğimiz bir kardşeimiz olduğunu biliyorsun..

hem daha seni evlendircez nasipse

o konu açılır mühim değil ama lütfen beyin fırtınası denen şeyi yaparken kendimizi fırtınaya kaptırmayalım

sonra fırtına bizde derin yaralar açabilir...

selam ve dua ile..
Alt 16 Ocak 2008, 12:00   Mesaj No:16
Durumu:fazil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 612
Üyelik T.: 02 Aralık 2007
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:

işgüzar yöneticiler konuyu açsın forum demek tartışma demektir. kaldı ki saygı sınırlarını zorlayan bir ifadeye de rastlamadım orada. tamamen iş güzarlık.
konuya değinmek gerekirse:

öncelikle

1.fatih "kardeş katli vacibtir" hükmünü kafasına göre vermiş değildir. zamanın en önemli ilim adamlarının kılavuzluğunda vermiştir.
2.buradaki "vacibtir" kelimesini illa ki "vitir vacib" namazı gibi allahın emri telakki etmeyiniz. vacib demek gerek demektir o halde bu fetva: kardeş katli gereklidir. manasındadır. o da durduk yere değil tabi.

şöyle düşününüz:

1.osmanlının müslümanlığı üç kıtaya yaymadığını, islamiyete bir katkısı olmadığını söyleyecek çıkmaz aramızda. peki, eğer devletin bekası tehlikeye girerse tehlikeye sokanları ölümle cezalandırmak kadar gayet normal birşey olabilir mi? velev ki kardeşim ya da anam babam olsun.

bu açıdan düşünürseniz göreceksiniz ki fatih büyük bir fedakarlık yapmıştır. devletin bekası adına kardeşinden vazgeçme fedakarlığıdır bu.

peygamber efendimiz, kızına peygamber kızı olduğunua güvenme dememiş miydi? aynı şey hocam aynı şey. fatih de kardeşine padişah kardeşi olduğuna güvenme demiştir....

kardeş katli fetvası olmasaydı, osmanlı belki 10-15 yıl yaşayacak; balkanları, hicazı, mağribi,mısırı fethedemeyecek müslümanlığı üç kıtaya yayamayacaktı.

hal böyleyken hala kardeş katli konusunu suistimal etmek. biliyorum amacımız nedir?

bu yazıyı okuyanlardan istirhamım; fatih sultan mehmetin ruhuna birer fatiha okuyalım inşallah...

allah mekanının cennet eyleye...amin.
Alt 16 Ocak 2008, 12:08   Mesaj No:17
Durumu:fazil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 612
Üyelik T.: 02 Aralık 2007
Konular: 0
Beğenildi:0
Takdir Et:

yazmayı unutmuşum:

bedir savaşını akıllarınıza getiriniz:

Bedir’de karşı karşıya gelen iki ordu birbirine yakın akraba olan insanları karşı karşıya getirmişti. Bir tarafta Hz. Ebu Bekir vardı, karşı tarafta Oğlu Abdurrahman bulunuyordu. Hz. Hamza bu tarafta, kardeşi Abbas karşıdaydı. Ali b. Ebi Talib’in kardeşi Akil müşrik saflarında yer almıştı. Ebu Huzeyfe’nın babası Utbe, kardeşi Velid, amcası Şeybe müşrik saflarında bulunuyordu Hz Peygamber’in (s.a.v.) damadı Ebu’l-As Mekkelilerin arasındaydı.

fatihin kardeşi müşrik değildi belki ama mekkeli müşrikler gibi islam devleti için apaçık birer tehtiddi.

hz hamza (r.a.) dedi mi? abbas kardeşim diğer tarafta ben savaşmam!
hz ebu bekr (r.a.) dedi mi oğlum diğer yanda onla nasıl savaşırım!

hz. ali (r.a.) dedi mi akil kardeşime yazık, savaşmıyorum!
Alt 16 Ocak 2008, 13:50   Mesaj No:18
Medineweb Sadık Üyesi
Durumu:CaferTayar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 89
Üyelik T.: 21 Ağustos 2007
Konular: 227
Beğenildi:15
Takdir Et:

maşallah barekallah

hey gidi hey derlerya hani

bir deli bir taş atar kırk askıllı çıkaramazya

bu güzel ve bi okadarda anlam ve hikmet dolu yazı malesef anlaşılamadan güme gitti

sanırım hanefçi bir hastalık virüsüne müptela olanlar işte böyle forumdaki güzelliklere fıtratındaki hased misali

hep karşı çıkmayı ve cedel yapmayı şiar edinince ortaya malesef böyle bir demogojik safsata çıkar.

örneğin bende konuya bir farklı açıdan bakayım isterseniz

mesele bir anne fıtratı islam olan çocu7ğuna sevgi şefkat ve merhametten oluşan bir islami terbiye veremezse

o kişi akıl baliğ olamaz bu bir velevki çeşitli merhalelerden geçerken ünvan ve diplomalarıyla övünen

bi okadarda yetki ve selahiyet sahibi olsada hatta yaşı ellileride aşsa ginede akıl baliğ olamaz.

bu fatihin şahsında kompozisyonlaşan yazının hikmet ve marifeti anlaşılamadan bu hale gelişide işbu

biyolojik mutasyon yani akil oluşmamış cenerasyondan mütevellittir.

belki nedemek istediğimi anlayanlar dışında gine bi,r şey anlamadım diyenler olabi,lir

bu yazıya müspet yorum getiren tüm kardeşlerimi sevgi ve saygıylka selamlarken

sanki bu yazıya muhalefet edeninde asarım keserimlerle

eskiden bu tür polemikler yapan sıdıka ve keserimin marifetini anımsatışı gelişti gözümde

oyse bu formun müdavimleri herşeyden öte erdemli muhabbet fedaileri olarak birbirlerine

saygıda kusur etmemeli değilmi

sevgi değer yağmur ve hırpalanan seleme ve diğer kardeşlerimi böylesine bir konuda nasıl bir

imtahana tabi olduğumuzu hatırlatmak isterim.

gerek yönetici ve yazan kardeşlerimiz bunca zaman gönül aydınlatmalarından başka ne yaptılarki

bir kez daha gayretiyle sevgilerini yansıtan tüm forum doslarıma sevgi ve muhabbetlerimi arzederim.

selamolsun yağmurlara ve baharı müşdeleyen soluklara

en karibuzzaman deminde ahiret ebediliğinin vesilesi bir izdivaca nail olasın sevgi değer yağmur. amiiin
Alt 16 Ocak 2008, 20:51   Mesaj No:19
Medineweb Site Yöneticisi
Medine-web - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medine-web isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 1
Üyelik T.: 14Haziran 2007
Arkadaşları:7
Konular: 339
Beğenildi:1172
Beğendi:346
Takdirleri:7784
Takdir Et:

sevgili kardeşlerim;
forumlar tartışma,bilgi beceri,panel,ilim,irfan,yarışma ve en önemlisi insanca anlaşma/anlaşamama alanlarıdır.bu alanlarda herkes aynı düşüncede ise,o alanlar monotonlaşır,çekilmez olur.tamam dini konularda nas ile sabit her konuda hemfikiriz Allaha şükür..ama sosyal siyasal ideolojik renk zevk alanlarında ,bire bir kopyası olan iki insan bulamazsınız.
düşüncelerimizin sevgilerimizin saygılarımızın alanı değişik olabilir.hiç kimse hiç kimseyı sevmek zorunda değildir ama, saygı zorunludur.
ben bi keşişi/papazı/hahamı/sevmem sevmek zorunda da değilim,ama ona saygı göstermiyeceğim anlamına gelmemelidir.bu saygıyı o keşişe değil ,kendime olan saygı gereği göstermeliyim...
konumuza dönersek;
Fatih Sultan Mehmet,tarihe mal olmuş,çağ değişimine sebep olmuş,hatasıyla sevabıyla ,seveniyle sevmiyeniyle,günahıyla hasenesiyle vefat etmiş bir insan..Fatih ne olursa olsun,ona saygı göstermek zorundayız..unutmuyalım ki tarih övgü sövgü alanı olamaz olmamalıdır.gerçi okudum baştan sona;"Fatih'e saygısızlık anlamına gelen bir cümle görmedim."üyelerimiz şükür bu olgunluktadır.
Ali hoca bir iddiada bulunuyor.ve bu idda onun değil tarih kitaplarına mal olmuş bir iddia.bu iddiayı dile getirmek kimseyı rahatsız etmemelidir.bu iddiayı çürütmek lazım yada olduğu gibi kabullenmek.malumunuz Fatih peygamber değil ki ismet sıfatı olsun.Ali hocanın bu iddiası biraz tarih okuyan herkesin malumudur.
diğer nokta ise;
ecdadımız olayı..arkadaşlar islamca bakalım,düşünelim,konuşalım,yaşıyalım...islamda ırkçılık merduttur.ırk ile ırkçılık farklı kelimeler dikkat edelim.islamda kavim ırk kabile millet mefhumları vardır,utanılacak övünülecek bir olay değil bu.Ali babasını kabilesini kendisi seçmedi ki.babası kimse odur.ne babasından utanır nede babasını babalar üstü görebilir.
Fatih kimilerinin iftihar tablusu babasıdır ecdadıdır ,kimilerinin sadece saygı gösterilmesi gereken bir insan...Herkes babamızı sevmek zorunda değil ama,saymak zorunda dır karşılıklı olarak.
lütfen..

not:Ali kardeşimiz tüm olumlu ısrarlarıma rağmen,ısrarla ayrıldığını uğramıyacağını söyledi.:(
saygılar..
Alt 21 Ağustos 2021, 22:49   Mesaj No:20
Medineweb EDİTÖRÜ
Kara Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu: Kara Kartal isimli Üye şuanda  online konumundadır
Medine No : 59105
Üyelik T.: 03 Şubat 2018
Arkadaşları:1
Konular: 430
Beğenildi:3256
Beğendi:3721
Takdirleri:26098
Takdir Et:

Cevaplara bakınca kimsenin Fatih olamayacağı gün yüzüne çıkıyor.

Bırakın Fatihi insan olamıyoruz. Şöyle yerimizden biraz kalkarsak, kimildarsak, kilıç-sivri dil-cehalet yerine biraz ilim kuşanırsak olur gibime geliyor.

Ama lakin kardeşi veya iki oğlundan biri olmak asla istemezdim. Kardeş katli vacip sonuçta
Esma_Nur beğendi.

Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)