Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İLİTAM İLAHİYAT LİSANS TAMAMLAMA.::. > İlitam 4.Sınıf Dersleri > Arapça Dini Çağdaş Metinler

Konu Kimliği: Konu Sahibi serpil,Açılış Tarihi:  19 Aralık 2013 (18:56), Konuya Son Cevap : 16 Ocak 2018 (18:04). Konuya 1 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 19 Aralık 2013, 18:56   Mesaj No:1
Medineweb Kıdemli Üyesi
serpil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:serpil isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 43
Üyelik T.: 03 Temmuz 2007
Arkadaşları:2
Cinsiyet:
Yaş:35
Mesaj: 316
Konular: 35
Beğenildi:16
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Arapça 4.Ünite–5.Metin: Hz. İbrahim (s.a.)

Arapça 4.Ünite–5.Metin: Hz. İbrahim (s.a.)


Müellif kimdir: İmam Zühri


Metin:

1. Halilür rahman hz.ibrahim(a.s.)’ın zikri: hişam bin muhammed bin saibil kelbi babasından bize şöyle haber verdi. Dedi ki: ibrahim(a.s.)’ın babası azer idi sam bin nuh soyundan ve harran halkından idi, onun hanımı da ibrahim(a.s.)’ın annesidir, onun adı nuna veya ebyuna’dır, onun(annesinin) nesebide aynen sam bin nuh’ta birleşiyor. İbrahim(a.s.) kavmine muhalefet etti, onları allah’a ibadete davet etti, (bu haber) kral nemruda ulaştı, o’nu hapishanede yedi sene hapsetti sonra ona çakıl ile bir ateş yuvası yaptı ve bol odunla ateşi yaktı ve ibrahim(a.s.) ateşe atıldı ve dedi ki: “allah bana yeter ve o ne güzel vekildir.” Sağlam bir şekilde yanmadan ateşten çıktı, ibrahim(a.s.) küsi’den kaçtı, ateşten çıktı ve o zaman dili süryanice idi, harran’dan fıratı geçince allah dilini değiştirdi, fırat’ı geçtiğinden dolayı ibrani denildi, nemrud o’nun peşinden adamlar gönderdi. Dedi ki: “süryanice konuşan biri bırakmayın ancak bana getirin, ibrahim(a.s.) rastladılar, ibrahim(a.s.) ibranice konuştu, o’nu bıraktılar, dilini bilemediler.

2. Hişam bin muhammed babasından dedi ki: “ibrahim(a.s.) babil’den şam’a hicret etti, o’nun yanına haran amcasının kızı sare geldi öyleki harran’a nisbet edilir, ibrahim(a.s.)’a kendini adadı, onunla evlendi, onunla beraber çıktı ve o(ibrahim(a.s.) otuzyedi yaşındaydı. Harran’a geldi bir zaman orada ikamet etti, sonra ürdün’e geldi orada da bir süre kaldı, sonra çıktı mısır’a geldi orada da bir süre kaldı, sonra şam’a döndü. “seba”ya geldi, ilya ile filistin arasında bir toprak, orada bir kuyu kazdı ve bir mescid inşa etti. Sonra o şehrin bazı halkı o’na eziyet ettiler, onların yanından ayrıldı, ramle ve ilya arasında bir yere yerleşti, orada bir kuyu kazdı ve oraya yerleşti. Mal ve hizmetçileri bollaştı. O ilk misafir ağırlayanlardandır, ilk sulu yemek yapanlardandır, ilk saçları ağaranlardandır ve ilk sünnet olanlardandı; ibrahim(a.s.) kesici birşey ile sünnet oldu ve yüz yirmi yaşındaydı.

3. Hişam bin muhammed babasından bize haber verdi ve dedi ki: “ibrahim(a.s.)’ın oğlu ismail’dir, o en büyük çocuğudur, o’nun annesi hacer’dir, o’da(annesi) kıpti’dir. İshak, gözleri kördü, o’nun annesi sare’dir, o’nun(sare’nin) soyu sam bin nuh nesebindendir. Ve (diğer oğulları) meden, medyen, yagşan, zemran, eşbag, şevhu ve onların annesi kantura idi, aribe araplardandır. O’nun(ibrahim(a.s.) oğulları mekke’ye ulaştı. Medyen denen yerde kaldı, o’nun oğlu medyen ile isimlendirildi. Diğer oğullarıda bir ükeye gittiler, ibrahim(a.s.)’a ey babamız dediler! Sen ismail ve ishak’la baraber gittin, bize de yabancı ve ıssız yerlere gitmemizi emrettin. İbrahim(a.s.) dedi ki: “ben bununla emrolundum.” Ve dedi ki: allah’ın isimlerinden bir ismi onlara öğretti, o isimle dua ediyorlardı ve yağmur istiyorlardı. Onlardan bazıları horasan’a gitti onlar hazer’e geldi, dediler ki: “size bunu öğretenin yeryüzünün en hayırlı ehli veya yeryüzünün kralı olması gerekiyor”, onlar kendi krallarına hakan adını koydular.

4. Hişam bin muhammed babasından bize haber verdi ve dedi ki: “ibrahim(a.s.) mekke’ye üç kere çıktı(gitti), insanları hacca davet etti, o’nu işiten herşey o’na icabet etti. İlk o’na icabet eden amalikalar’dan önce cürhum’dur sonra müslüman oldular ibrahim(a.s.) şam topraklarına geri döndü orada ikiyüz yaşındayken vefat etti.

5. İsmail(a.s.) hakkında: hişam bin muhammed babasından bize haber verdi ve dedi ki: ehli ilimden birçok kişi dedi ki, demişler ki: “hacer kıptilerdendir, fermi’nin önündeki köyden, mısır’daki kıl çadırlarına yakındır. O kıptilerden zalim ve gaddar firavunun cariyesiydi, o (firavun ki) ibrahim(a.s.)’ın hanımı olan sare’ye saldırdı, ama bayıldı. Denilir o’nun elini tutmaya doğru gitti ama eli göğsüne doğru kurudu. Dedi ki: “bana isabet eden hastalığın gitmesi için allah’a dua et , ben sana dokunmayacağım. Sare o’nun için allah’a duada bulunuyor eli serbest kalıyor ve mutlu oluyor, firavun ayılıyor ve hacer’i çağırıyor, sare’ye o’nu hibe ediyor, o’na giyecek veriyor, sare de hacer’i ibrahim(a.s.) hibe ediyor, ibrahim(a.s.) o’nunla birleşiyor, ismail(a.s.) o’ndan doğuyor.

Üç şey var ki kıymeti bilinmez, ancak üç halde bilinir: rastlanıldığı zaman ümitsiz olan kişi bilinir, emanet sahibi alış-veriş esnasında tanınır, kimin kardeş olduğunu başına bir felaket geldiğinde bilirsin.

6. Allah ibrahim(a.s.) vahyediyor harem bölgesine gitmesini emrediyor. İbrahim(a.s.) burak’a biniyor, ismail(a.s.)’ı da önünde taşıyor o iki yaşındaydı, hacer de o’nun arkasında, o’nunla beraber cebrail de vardır o’na kâbe’nin yerini göstermek için ta ki o’nu mekke’ye getiriyor. İsmail(a.s.)’ı ve annesini kabe’nin yanında indiriyor. Sonra ibrahim(a.s.) tekrar şam’a dönüyor. Arapçayı ilk konuşan ismail bin ibrahim’dir. O on üç yaşında (arapçayı konuşuyor). İnsanların dili önce ibranice idi allah’ın rasüllerine ve kullarına indirdiği dili dönemde ibranice idi. Muhammed bin ömer eslemi ehli ilmin birçoğundan bize haber verdi ve dedi ki: ismail(a.s.) ilk doğduğu günden kedisine arapça dili ilham edilmiştir ve ibrahim(a.s.)’ın diğer oğullarının hepsi babalarının dili üzerinedir.

7. Musa bin davud bize haber verdi ve dedi ki, ismail(a.s.)’ın on üç yaşındayken sünnet olduğu bana ulaştı. Muhammed bin ömer eslemi bize haber verdi ve dedi ki, dedi ki: ismail(a.s.) yirmi yaşına ulaştığında annesi hacer vefat ediyor, o da doksan yaşında vefat ediyor, ismail(a.s.) o’nu hicir’de defnediyor. Muhammed bin ömer eslemi bize haber verdi ve dedi ki, dedi ki: allah dostu ibrahim(a.s.)’a ve oğlu ismail(a.s.) kâbe’nin binasını ilk temeli üzerinde tekrar inşa etmeyi emretti. Onlarda tekrar inşa ettiler allah’ın kur’an’da indirdiği gibi: “ibrahim ve ismail beyt’in temellerini yükselttiler ve ey rabbim sen bizden kabul et sen bilensin işitensin”. İbrahim(a.s.) yüz yaşındaydı, ismail(a.s.) otuz yaşındaydı. İsmail(a.s.) babasından sonra vefat etti, hicr’in içine kabe tarafında annesi hacerle beraber defnedildi. İsmail(a.s.)’ın oğlu nabit babasından sonra o’nun yerine cürhüm kabilesinden dayılarıyla beraber sahiblendiler. Halid bin huddaş bize haber verdi ve dedi ki: üç peygamber hariç hiçbir peygamber’in kabrinin yeri bilinmiyor; ismail(a.s.)’ın kabri, beyt ile rükün arasında oluğun altındadır, hud(a.s.) kabri, yemen dağlarından bir dağın altında bir kum yığını içindedir, üzerinde bir yeşil ağaç vardır yeryüzünün en sıcak yerlerindendir, rasulüllah(sav)’in kabri.

8. Kâbe’nin yapımı hakkında denilir ki: dinin direği ibni kesir, ebu fida’ , ismail bin ömer bin kesir basri el-bidaye vel-nihaye kitabında kâbe’nin yapılışı hakkında der ki: allahü teala şöyle buyuruyor:
“bir zamanlar ibrahim'e beytullah'ın yerini hazırlamış ve (ona şöyle demiştik): bana hiçbir şeyi eş tutma; tavaf edenler, ayakta ibadet edenler, rükû ve secdeye varanlar için evimi temiz tut. İnsanlar arasında haccı ilân et ki,gerek yaya olarak, gerekse nice uzak yoldan gelen argın develer üzerinde sana gelsinler.”(hac suresi 26-27)
“şüphesiz insanlar için kurulan ilk mabed, mekke'deki çok mübarek ve bütün âlemlere hidayet kaynağı olan beyt (kâbe)dir. Onda apaçık deliller, ibrahim'in makamı vardır. Oraya giren güvene erer. Ona bir yol bulabilenlerin beyt'i haccetmesi allah'ın insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim inkâr ederse, şüphesiz allah bütün âlemlerden müstağni (kimseye muhtaç değil, her şey ona muhtaç)dir.”(ali imran 96-97)
“124 - şunu da unutmayın ki, bir zamanlar ibrahim'i rabbi, birtakım kelimeler ile imtihan etti, o, onları sona erdirince, rabbi ona, "ben seni bütün insanlara imam yapacağım." buyurdu. İbrahim, "zürriyetimden de yap!" dedi. Rabbi ona "zâlimler benim ahdime nail olamaz!" buyurdu.
125 - biz ta o zaman bu beyt'i, insanlar için bir sevap kazanma ve bir güven yeri kıldık. Siz de makam-ı ibrahim'den kendinize bir namazgah edinin. Ayrıca ibrahim ile ismail'e şöyle ahid verdik: "beytimi, hem tavaf edenler için, hem ibadete kapananlar için, hem de rükû ve secde edenler için tertemiz tutun!"
126 - ve o vakit ibrahim "ey rabbim, burasını güvenli bir belde kıl, halkından allah'a ve ahiret gününe iman edenleri çeşitli meyvalarla rızıklandır" diye yalvardı. Allah buyurdu ki: "küfredeni dahi rızıklandırır da hayattan biraz nasip aldırırım, sonra da onu ateş azabına uğratırım ki, orası ne yaman bir duraktır!"
127 - ve ne vakit ki ibrahim, beyt'in temellerini yükseltmeye başladı, ismail ile birlikte şöyle dua ettiler: ey rabbimiz, bizden kabul buyur, hiç şüphesiz işiten sensin, bilen sensin.
128 - ey bizim rabbimiz, hem bizim ikimizi yalnız senin için boyun eğen müslümanlar kıl, hem de soyumuzdan yalnız senin için boyun eğen müslüman bir ümmet meydana getir ve bize ibadetimizin yollarını göster, tevbemize rahmetle bakıver. Hiç şüphesiz tevvâb sensin, rahîm sensin.
129 - ey bizim rabbimiz, bir de onlara içlerinden öyle bir peygamber gönder ki, onlara senin âyetlerini tilavet eylesin, kendilerine kitabı ve hikmeti öğretsin, içlerini ve dışlarını tertemiz yapıp onları pâk eylesin. Hiç şüphesiz azîz sensin, hikmet sahibi sensin.”
(bakara suresi 124-129)
yüce allah o’nun yerine zikrediyor, kulu, rasulü, seçtiği kişi, dostu, haniflerin imamı, peygamberlerin babası o’nun üzerine en faziletli selamlar olsun, muhakkak ki o kâbe’yi inşa etti öyle ki o(kâbe) ilk mesciddir ve bütün insanlar orada allah’a ibadet için vazolunmuştur, allah o’nun(kabe’nin) yerini o’na gösterdi, o’na irşad etti, o’na bildirdi.
Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi serpil 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
insan vucudunu inceleyıpde imana gelmeyen... Tıbbı Nebevi Ve Alternatif Tıp serpil 0 1256 18 Kasım 2014 20:14
Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye... ÖSYM'den Duyurular serpil 0 2278 01 Kasım 2014 18:00
Medineweb Üyelerine KPSS karma özetler KPSS (İ.H.L-İlahiyat) serpil 4 2168 27 Temmuz 2014 23:59
Medineweb Üyelerine DHBT karma özetler Siyer nurşen35 1 3580 27 Temmuz 2014 23:57
Medineweb Üyelerine Hz. Muhammed ve Evrensel... Siyer serpil 0 2623 27 Temmuz 2014 23:56

Alt 16 Ocak 2018, 18:04   Mesaj No:2
Avatar Otomotik
Durumu:zeynep isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 666
Üyelik T.: 18 Aralık 2007
Arkadaşları:1
Cinsiyet:
Mesaj: 1
Konular: 0
Beğenildi:0
Beğendi:0
Takdirleri:10
Takdir Et:
Standart

Arapça metin de verilseydi daha anlamlı olmaz mıydı ?
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Benzer Konular
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Ana Kategoriler

Cevaplar Son Mesajlar
Arapça 2. Sınıf 4.Ünite – 6.Metin: serpil Arapça Dini Çağdaş Metinler 0 19 Aralık 2013 18:57
Arapça 5.Ünite–2.Metin: Ruhun yaratılışı ve kendil Medineweb Arapça I 0 02 Kasım 2013 19:58
Arapça 4.Ünite–5.Metin: Hz. İbrahim (s.a.) Medineweb Arapça I 0 02 Kasım 2013 19:58
Arapça 4.Ünite–4.Metin: Hz. Nuh (a.s.) Medineweb Arapça I 0 02 Kasım 2013 19:58
Arapça 4.Ünite–1.Metin: Mekke’nin Fazileti Medineweb Arapça I 0 02 Kasım 2013 19:56

Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.kaabalive.net Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.medineweb.net Yeni Sayfa 1
.::.Bir Ayet-Kerime .::. .::.Bir Hadis-i Şerif .::. .::.Bir Vecize .::.
     

Medineweb Sosyal Medya Gruplarımız:  Medineweb   Medineweb   Medineweb   Medineweb   www.alemdarhost.com sunucularını Kullanıyoruz.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288