Medineweb Forum/Huzur Adresi

Go Back   Medineweb Forum/Huzur Adresi > ..::.İLİTAM İLAHİYAT LİSANS TAMAMLAMA.::. > İlitam 3.Sınıf Dersleri > Arapça I

Konu Kimliği: Konu Sahibi Medineweb,Açılış Tarihi:  02 Kasım 2013 (19:58), Konuya Son Cevap : 02 Kasım 2013 (19:58). Konuya 0 Mesaj yazıldı

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme
Alt 02 Kasım 2013, 19:58   Mesaj No:1
Medineweb Emekdarı
Medineweb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Durumu:Medineweb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Medine No : 13301
Üyelik T.: 04 Şubat 2011
Arkadaşları:5
Cinsiyet:erkek
Yaş:37
Mesaj: 4.833
Konular: 926
Beğenildi:339
Beğendi:0
Takdirleri:62
Takdir Et:
Konu Bu  Üyemize Aittir!
Standart Arapça 4.Ünite–4.Metin: Hz. Nuh (a.s.)

Arapça 4.Ünite–4.Metin: Hz. Nuh (a.s.)

Arapça 4.Ünite–4.Metin: Hz. Nuh (a.s.)


Müellif kimdir: Muhammed Cerir Et-taberi

Metin:


1. Nuh bin lamik(a.s.): o adem(a.s.)’dan sonra zikredilen ikinci peygamberdir. Nuh(a.s.)’ın kıssası kur’an-ı kerim’de ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Nuh kavmi allah dışındakilere ibadete yönelmişlerdi, onlar kendilerine put yapmışlardı onlara tapıyorlardı. Nuh kavminden haber veriyor onlar put ehli idiler.

2. Allah o kavmin arasından nuh(a.s.)’ı seçti, onları allah’ın azabından sakındırmak(korkutmak) için, onlar sapkınlıklarına devam ettiği zaman, onlar rablerinin emrine karşı geldiler(kibirlendiler), kavminin ileri gelenlerinden ve onların büyüklerinden (bir kısmı) ve onlardan mal sahibi olanlar bir araya geldiler, o ve o’na ittiba edenleri(uyanları) hakir görmek ve yalanlamak için. Onlardan birinin onların hidayeti için gelmesini uzak (bir ihtimal) olarak gördüler, kendilerinde kral olmayan ve faziletiyle ve servetinin çokluğuyla imtiyazlı olmayan birini(uzak gördüler). Zayıflardan nuh(a.s.)’a tabi olanlar gibi olmaya yüz çevirdiler. O’na iman eden o zayıfları kovmasını o’ndan istediler, onlarla beraber bir dinde biraraya gelmekten tiksindiler. O, allah’tan korktuğu için onlardan imtina etti(geri çevirdi). Onları kovduğu zaman, o’ndan allah’ın azabını def edecek bir yardımcı bulamayacağını onlara açıkladı. Kendilerine hidayet için geldiğini, mal-mülk adamı olmadığını onlara açıkladı. Melek olduğunu iddia etmedi, muhakkak o beşerdir, allah onları davet etmek için ve allah’ın emrini tebliğ etmek için o’nu seçti. O müminlerden tabi olanları onlar gözler hakir görüyor, ve onlar, iyiliği idrak edip iman edemeyeceklerini veya mutluluğa eremeyeceklerini iddia ediyorlar. Allah onların hakkında emredecektir(hüküm verecektir) allah onların gizlediklerini bilir.

Kadının birisi kocasını şikayet etti: evine yiyecek getirmiyor diye kocasını suçladı, bunun üzerine insanlar onu kınadı(sitem etti), adam onlara dedi ki: bizim evde evden hiç ayrılmayan bir fare yok mudur, eğer evde bir yiyecek yoksa fare neden evde duruyor?
Kadın cevap verdi: vallahi! Senin evinde fare vatanını sevdiği için duruyor.

3. Nuh(a.s.) son gücünü ve takadini harcadı, allah’a imanda kavminin o’na tabi olması amacıyla (elindeki)imkânıyla gayret etti, putların ibadetini kökten sökmek için. Ve o, uzun zaman onları nasihatle yağmaladı(nasihat etti), açık ve gizli onları vaaz ile destekledi, onlar uzaklaşmayı ve yüz çevirmeyi artırdılar. Hz.nuh onlara imanı gerektiren sevinçleri açıkladı, ve onların hayatlarında acilen onları bekleyen nimetleri(açıkladı), kendi içecekleri ve topraklarının sulanması için yağmurun gelmesini, malların çoğalmasını ve nesillerinin çoğalacağını (açıkladı). Onlara misaller veriyor, onların bakışlarını allah’ın yaptığı çeşitli merhalelerle yaratmasına çeviriyor, allah hayatlarının cenin devresinde ve dünya hayatında onlara yardımcı olmasında, yeryüzünü ve gökyüzünü yaratmasında, yaratmaya başlamaya kadir olan onları tekrar diriltmeye ve cezalandırmayada gücü yeter.

4. Nuh(a.s.)’ı rahatsız ediyorlardı, ona eziyetle dokunuyorlardı, ona isyan ettiler, bazı büyüklerine uydular ve onlar zarardan başka birşey artırmadılar ve kendi aralarında büyük hilelerle tuzak kurdular onun gücü bitinceye kadar, onların ıslah olmasından ümidini kesti ve onlar kendi aralarında (putlara) ibadeti terk etmeyeceklerine dair anlaştı: “ved'den, suvâ'dan, yeğûs'tan, ye'ûk'tan ve nesr'den”(nuh suresi 23). Ahmaklıklarından şöyle dediler (kibir ve gurur içinde) isteksizce cevap verdiler: dediler ki: ey nuh bizimle mücadele ettin ve bize karşı mücadelede çok ileri gittin. Eğer doğrulardan isen, kendisiyle bizi tehdit ettiğin (azabı) bize getir. Nuh dediki: onu size ancak dilerse allah getirir ve siz (allah’ı) aciz bırakacak değilsiniz. Eğer allah sizi saptırmak istiyorsa, ben size öğüt vermek istesem de, öğüdüm size fayda vermez.o sizin rabbinizdir,o’na döndürüleceksiniz.”(hud sure. 32-34)

5. Nuh(a.s.) kavminin imanından ümitsizlik derecesine ulaştığı zaman 950 yıl sonra –kur’an’ın kesin olrak bildirdiğine göre- (hz.nuh) kavmi arasında kalıyordu, onları davet ediyordu, onlardan nsaihatı esirgemiryordu: allah’ın ayetindeki kıssa vuku buldu: “nuh’a vahyolundu ki: kavminden iman etmiş olanlardan başkası artık (sana) asla inanmayacak. Öyle ise onların işlemekte olduklarından (günahlardan) dolayı üzülme.”(hud suresi 36)
nuh(a.s.) onlara beddua ederek rabbine yöneldi ve dedi ki: “nuh dedi ki: "ey rabbim! Yeryüzünde kâfirlerden hiç kimseyi bırakma!" çünkü sen onları bırakırsan kullarını saptırırlar; yalnız ahlâksız, nankör (insanlar) doğururlar (yetiştirirler)." (nuh suresi 26-27)

6. Allah o’na bir ağaç dikmesini söylerek emretti, o ağacı dikti, ağaç büyüdü, her yöne doğru gitti, sonra, dikmesinden 40 yıl sonra o’na kesmesini emretti, ve o’na gemi yapmasını emretti. Allah’ın o’na dediği gibi: “gözlerimizin önünde ve vahyimiz (emrimiz) uyarınca gemiyi yap ve zulmedenler hakkında bana (bir şey) söyleme! Onlar mutlaka boğulacaklardır!” (hud suresi 37)
onu yapmaya başladı. Allahü teala şöyle buyuruyor: “nuh gemiyi yapıyor, kavminden ileri gelenler ise, yanına her uğradıkça onunla alay ediyorlardı. Dedi ki: "eğer bizimle alay ediyorsanız, iyi bilin ki siz nasıl alay ediyorsanız biz de sizinle alay edeceğiz!”(hud suresi 38)

7. Nuh(a.s.) görevini tamamlayınca, vadedilen vakit gelince, o’nunla rabbi arasındaki işaretleri görünce tufanın emri başlayınca, ailesinin tandırından su fışkıracak, yani ondan su fışkıracak. Allah o’na ailesini gemiye taşımasını emretti, bütün hayvanlardan, kuşlardan, vahşi hayvanlardan iki çift olarak ve hanımı dışındaki ailesi gemiye çıktı. Ve kendisiyle beraber kavminden iman edenleri yanına aldı, onlar az idiler. Gemiye üç oğlunu taşıdı sam,ham,yafes ve onların hanımlarını, ve kendisine iman eden insanlardan altı kişiyi ve nuh, oğulları ve onların hanımları on kişi oldular, sonra allah’ın hayvanlardan emrettiğini de gemiye girdirdi nuh(a.s.)’dan oğlu yam geri kaldı inkar eden(kafir) oldu.

8. Gemi üzerine yerleştiler gökyüzü sağanak yağmurunu boşalttı, yerin gözenekleri(kaynakları) kaynadı, su gemi ve içindekileri taşıdı, allah durmasını dilesi ve durdu, yeryüzünde bulunan her şey boğuluncaya kadar; insanlardan ve hayvanlardan, sonra ararat dağlarından cudi dağı üzerinde durdu, o musul topraklarından bir yamaçtaki bir dağdır.

9. Aişe(r.ha.)’Den rasulüllah(sav) şöyle buyurmuştur: “allah nuh(.a.s)’ın kavminden birisine rahmet etseydi, bir çocuğun annesine rahmet ederdi.” Rasulüllah(sav) şöyle buyurmuştur: “nuh(a.s.) bin yıldan elli yıl hariç kavminde kaldı, allah’a onları davet ediyordu, ta ki son gününe(zamanına) kadar, bir ağaç dikti, o ağaç büyüdü, her yöne gitti(dağıldı), sonra o ağacı kesti, sonra bir gemi yapmaya başladı, onlar geçiyorlardı ve o’na soruyorlardı, o gemi yapıyorum diyordu, o’nunla aly ediyorlardı ve diyorlardı: karada gemi mi yapıyorsun, onu nasıl yüzüdüreceksin? Dedi ki: (nasıl) yaptığımı göreceksiniz. Onun yapımı bitince, tandır kaynayınca, sokaklarda su çoğalınca, çocuğun annesi çocuğu üzerine endişelendi, o çocuğunu çok seviyordu, dağa çıktı ve dağın üçte birine kadar ulaştı, su o kadına ulaşınca dağın üçte ikisine ulaşıncaya kadar çıktı, su tekrar ona ulaşınca dağın zirvesine kadar çıktı, su o kadının boynuna ulaşınca o çocuğunu iki eliyle havaya kaldırdı o suyla gidinceye kadar. Eğer allah onlardan birine rahmet etseydi, o çocuğun annesine rahmet ederdi(acırdı).
Alıntı ile Cevapla

Konu Sahibi Medineweb 'in açmış olduğu son Konular Aşağıda Listelenmiştir
Konu Forum Son Mesaj Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj Tarihi
Medinewebli önlisans İlahiyat 1.sınıf öğrencileri... İlahiyat Öğrencileri İçin Genel Paylaşımlar nurşen35 87 31436 23 Mayıs 2015 20:53
Gülmek isteyenler tıklasın :))) Videolar/Slaytlar Kara Kartal 3 4000 10 Mayıs 2015 15:16
Cumartesi Anneleri’nin ahı/Can Dündar İslami Haberler Medineweb 0 2660 10 Mayıs 2015 15:13
Ayın Üyesi ''zeynepnm'' Ayın Üyesi 9Esra 13 8647 30 Nisan 2015 13:29
Müzemmil suresi bize ne anlatıyor Tefsir Çalışmaları Medineweb 0 3245 19 Nisan 2015 14:45

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Kişi okuyor. (0 Üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:

Benzer Konular
Konu Başlıkları Konuyu Başlatan

Medineweb Ana Kategoriler

Cevaplar Son Mesajlar
Arapça 4.Ünite–5.Metin: Hz. İbrahim (s.a.) serpil Arapça Dini Çağdaş Metinler 1 16 Ocak 2018 18:04
Arapça 2. Sınıf 4.Ünite – 6.Metin: serpil Arapça Dini Çağdaş Metinler 0 19 Aralık 2013 18:57
Arapça 5.Ünite–2.Metin: Ruhun yaratılışı ve kendil Medineweb Arapça I 0 02 Kasım 2013 19:58
Arapça 4.Ünite–5.Metin: Hz. İbrahim (s.a.) Medineweb Arapça I 0 02 Kasım 2013 19:58
Arapça 4.Ünite–2.Metin: Hz.peygamber’in hayatından Medineweb Arapça I 0 02 Kasım 2013 19:56

Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.kaabalive.net Bir Ayet Bir Hadis Bir Söz | www.medineweb.net Yeni Sayfa 1
.::.Bir Ayet-Kerime .::. .::.Bir Hadis-i Şerif .::. .::.Bir Vecize .::.
     

 

 Medineweb Sosyal Medya Gruplarımız:  Medineweb  Medineweb  Medineweb  Medineweb Medineweb     

  www.alemdarhost.com sunucularını Kullanıyoruz.